ŠkodaŠkoda Octavia

Jak zkontrolovat napnutí rozvodového řetězu na Škoda Octavia

DIY opravy. Jak zkontrolovat rozvodový řetěz na motorech TSI

U všech motorů řady TSI je mechanismus distribuce plynu poháněn řetězem. Pohon rozvodového řetězu je zpravidla považován za nejodolnější a nejspolehlivější a řetěz žádá o výměnu, když je najetých kilometrů již více než 100 tisíc km. Hlavním znakem opotřebení řetězu je jeho natahování, které je doprovázeno zvýšenou hlučností při běžícím motoru. A pokud řetěz překročí povolenou míru o kterou je natažen, tak se přetrhne, což je nejméně častá věc a nejčastěji řetěz přeskakuje o 1-2 zuby a naruší se rozvod plynu s rizikem setkání pístu s ventilem. . Podle výrobců u motorů TSI není třeba řetěz vyměňovat, ale také se natahuje a služby nabízejí i službu výměny u těchto motorů. A ještě jedna skutečnost je, že napínač řetězu má plunžr s otáčkami, pomocí kterého můžete určit opotřebení řetězu, a podle toho pochopit, zda bude brzy nutné jej vyměnit nebo ne. Podle neoficiálních zdrojů a recenzí řidičů je průměrná životnost řetězu v závislosti na velikosti motoru následující:

  1. 1.2 TSI (105 k) – 30 XNUMX km (již chápete, jak smutné je všechno s takovou jednotkou, méně rovnoměrné než s pásem!);
  2. 1.4 TSI (125 k) 80 tisíc km (o něco vyšší než řemenový pohon);
  3. 1.8 TSI (180 k) 120 tisíc;
  4. 2.0 TSI (220 k) 120 tisíc km.

Jak je vidět, životnost řetězu motorů 1.8 a 2.0 TSI odpovídá životnosti pohonu rozvodového řetězu. Společnost VAG velmi pohodlně provedla kontrolu opotřebení řetězu bez demontáže předního krytu motoru. Přímo naproti napínáku je v krytu motoru kontrolní okénko uzavřené plastovou zátkou. Pokud máte zájem sledovat, postupujte podle pokynů níže. Jediné, na co vás chci předem upozornit, je, že vám řeknu, jak zkontrolovat rozvodový řetěz na vozech VAG s motorem napříč. Patří mezi ně Škoda, Audi A3, Volkswagen Jetta atd. U vozů s podélně uloženým motorem možná budete muset odstranit překážející trubky chladicího systému, ale nemohu vám to s jistotou říci, protože jsem se s tím ještě nesetkal. Až na takové auto narazím, hned udělám nový článek, hlavně pro motory s podélným uspořádáním.

Zajímavé:
Jak zapnout mlhová světla na Škodě Yeti.

Nejprve se zavěsí a sejme pravé kolo. Vpravo ze strany nárazníku demontujte spodní část vložky blatníku vyšroubováním šroubů TORX. U některých vozů možná budete muset odstranit celou vložku blatníku, pokud se jedná o jeden kus!

Nyní musíte odstranit vzduchové potrubí vedoucí k mezichladiči. Za tímto účelem se na spojovacích bodech odstraní dvě sponky a trubka se stáhne z jedné a druhé strany. Dále odšroubujte dva šrouby zajišťující trubku a vyjměte ji.

Máme přístup k kontrolnímu okénku krytu rozvodu. Ihned uvidíte plastovou zátku, kterou opatrně vypáčíte plochým šroubovákem a vyjmete. Pokud ho rozbijete, budete si muset koupit nový, aby se dovnitř nedej bože nedostaly trosky a voda.

Pomocí nástrčné ráčny otáčejte klikovým hřídelem, dokud se značky neshodují. Je nutné dosáhnout horní úvratě v prvním válci, aby se plunžr napínače vysunul do celé své délky. Nyní, když plunžr vyšel z těla napínače, musíte spočítat, z kolika otáček vyšel. V tomto případě píst vyšel o 4 otáčky.

Existují napínáky starého a nového stylu. Staré napínače byly instalovány na motory před rokem 2011, to znamená, že vozy s motorem TSI vyrobeným po roce 2011 jsou vybaveny napínači nového typu. Rozdíl je v těle a délce pístu. Pohledově poznáte starý napínák podle těla, které nemá výřez. Nový napínač má podélný řez a na plunžru je nainstalován kroužek se dvěma anténami. Níže uvedená fotografie ukazuje napínák starého stylu:

Nyní si promluvme o tom, co nám dává počet otáček, které jsme spočítali. U starých napínáků, pokud se plunžr vysune o více než 4 otáčky, je třeba řetěz vyměnit. U napínačů nového typu je třeba řetěz vyměnit, když se plunžr vysune o více než 6 otáček. V mém případě máme nový typ napínáku, plunžr dosáhl 4 otáček, takže řetěz stále vyhovuje. Auto má najeto více než 120 tisíc km a jedna otáčka, zhruba řečeno, činí asi 30-40 tisíc km.

Můžeme dojít k závěru, že plunžr dosáhne všech 6 otáček při přibližně 180-200 tisíc km. V tuto chvíli se stejným způsobem přes kontrolní okénko ujistíme o stavu řetězu a pokud píst vyjde o více než 6 otáček, musíme řetěz vyměnit. 7. zatáčka se bude očekávat na 230-240 tisíc km, myslím, že to je velmi slušný nájezd na řetěz.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button