ŠkodaŠkoda Octavia

Jak zkontrolovat těsnost vstřikovačů skoda octavia a5 tsi 1.8

Motory rodiny TSI jsou vybaveny systémem přímého vstřikování paliva, kdy vysokotlaké vstřikovače (4,5-5 bar) přivádějí část paliva přímo do spalovacího prostoru motoru. V důsledku toho se zvyšuje výkon motoru, zlepšuje se dynamický výkon a maximální točivý moment. Ale takové motory mají i své nevýhody: motor běží tvrdě (jako vznětový motor), zvyšuje se zatížení částí motoru (zejména ojnice a skupiny pístů), dlouho se zahřívá, a co je nejdůležitější, sací systém se zašpiní, čemuž se budeme věnovat podrobněji. To platí nejen pro motory TSI, ale také pro TFSI, atmosférické FSI a další motory s přímým vstřikováním jiných značek.

Protože u motorů s distribuovaným vstřikováním tryska omývá desku sacího ventilu, vyhoří a netvoří se karbonové usazeniny. Při přímém vstřikování se ale karbonové usazeniny objevují nejen na ventilech, ale také v sacích kanálech hlavy válců a dokonce i v sacím potrubí. V důsledku toho se může ventil pro změnu geometrie sání zaseknout a následně zlomit a také se může zhoršit průchodnost ventilů, což může způsobit vynechávání zapalování ve všech válcích. Většina řidičů si to plete s poškozením zapalovacích cívek a zapalovacích svíček a po výměně se nic nezmění, ale servisní středisko může dokonce uložit opravu motoru. V dnešním článku vám řeknu, jak vyčistit sací systém u motorů TSI. Jít!

Pro tento typ práce byste si měli zakoupit těsnění sacího potrubí, brusný papír, čistič tělesa škrticí klapky nebo karburátoru a čistič kovových trubek. Průměr takového kartáče by neměl přesáhnout 10 mm, jinak jej jednoduše nezatlačíte mezi ventily a bude tedy delší. Pokud máte vůz s najetými kilometry více než 100 tisíc km, nebude na škodu si k výše uvedené sadě dokoupit gumové těsnící kroužky pro vstřikovače paliva.

Zajímavé:
Jak nasadit kryt na pojistkovou skříň na Škoda Octavia.

Nejprve vyjměte ventilační trubku klikové skříně, která je na obou stranách zajištěna kulatými západkami a k ​​jejímu odstranění stačí stisknout západky.

Odstraňte hadici z ventilu absorbéru a posuňte ji na stranu.

Odstraňte kryt z nasávání vzduchu (je instalován se západkami), odšroubujte těleso sání (2 šrouby) a sejměte jej a vyjměte ho ze sacího potrubí.

Odpojte konektor snímače hmotnostního průtoku vzduchu od měchu vzduchového filtru, stlačte svorku a měch vyjměte z pouzdra vzduchového filtru. Dále odšroubujte jeden upevňovací šroub a vyjměte pouzdro vzduchového filtru. Mimochodem, nemusíte odstraňovat škrticí ventil, abyste odstranili rozdělovač, protože jej můžete snadno odstranit společně. Ale pokud ho plánujete vyčistit, kupte si těsnění škrticí klapky předem.

Z rozdělovače paliva sejměte hadici od regulátoru podtlaku. Po předběžném uvolnění tlaku přívodu paliva odšroubujte matici šroubení přívodní trubky.

Odpojte další podtlakovou hadici a posuňte palivovou hadici co nejvíce do strany.

Na levé straně rozdělovače odšroubujte 2 šrouby držáku chladicí trubky motoru.

Nyní odpojíme všechny konektory kolem, ke kterým se můžete dostat. Tip: Na straně plynu nejprve odšroubujte držák, kde jsou umístěny konektory, a poté je vyjměte.

Pod autem musíte odstranit trubku spojující škrticí klapku s mezichladičem. Trubka je přišroubována dvěma šrouby a je namontována na straně mezichladiče pomocí západek.

Dalším bodem „přepadení“ jsou vodítka, ke kterým jsou připevněny zvlnění drátů vstřikovače. Pomocí dlouhých kleští nebo šroubováku musíte uvolnit svorky zvlnění z vodítek na levé a pravé straně.

Odšroubováním olejového filtru se otevře přístup k dalšímu konektoru – vyjměte jej.

Je čas odšroubovat rozdělovač. Je zajištěna 5 šrouby Torx nahoře, dvěma dole a dvěma maticemi dole po stranách.

Nakonec vyjmeme rozdělovač. Připravte se na to, že jeho odstranění bude velmi obtížné. Vzhledem k tomu, že je smontován s rozdělovačem paliva, táhnete potrubí spolu se vstřikovači, které pevně sedí. Při povolování kolektoru v různých směrech jej s jistotou přitáhněte k sobě. Není vhodné tahat tak silně, jak můžete, protože můžete utrhnout kabeláž ke vstřikovačům. Když se vám podaří trochu zatáhnout za rozdělovač, bude vhodné vyndat zbývající konektory ze vstřikovačů a rozdělovač úplně vytáhnout.

Jak vidíte, k sacím oknům máme výborný přístup a již jasně vidíme, jak jsou špinavá. Totéž se děje s kolektorem. Myslím, že nebudete mít žádné otázky nebo potíže s mytím potrubí, ale se sacími okny jsou některé drobné jemnosti.

Nebude možné vyčistit všechna sací okénka najednou, protože ne všechna budou mít zavřené ventily (nechceme, aby všechna tato „kaše“ létala do válců) – očistěte místa, kde jsou ventily zavřené, a poté otočte je s klíčem nebo víceplošným nástrčným 19 klikovým hřídelem. Do oken se vkládají vířivé destičky, které lze snadno vyjmout kleštěmi. Ventily jsou nyní dokonale přístupné. Do oken byste neměli hned zalévat čističem, protože tento kabátek nezkoroduje a jen více rozmažete vše kolem. Nejprve pomocí šroubováků, škrabek atd. seškrábněte silnou vrstvu uhlíku tam, kde ji můžete získat. Vše důkladně profoukněte stlačeným vzduchem, abyste odstranili drobné drobky a nyní můžete všechna místa bezpečně plnit čističi. Nalili, nechali pár minut odležet a nechali odležet (ne, dokud úplně nevyschlo, jinak by nic nefungovalo), otřeli hadříkem, mohli jste ještě vydrhnout a postup opakovali. Pro závěrečné namočení nechte čistič zaschnout a po vložení kartáče do vrtačky s ním pořádně zapracujte, ať se k němu dostanete.

V důsledku toho byste měli skončit s něčím takovým:

Hned říkám, že nemá cenu se tolik trápit, aby se vše vyčistilo jako u nového dílu – to nemá smysl, jelikož se zase vytvoří karbonové usazeniny a tomu se bohužel nelze vyhnout. V každém případě vřele doporučuji tento postup opakovat alespoň jednou za 40-50 tisíc kilometrů, abyste předešli těm následkům, kdy se čištění stává naprostou nutností. A motor vám poděkuje, protože nestabilní provoz a odchylky ovlivňují jeho životnost v budoucnu. Hodně štěstí všem a zase na viděnou!

5.17 Kontrola vstřikovačů paliva

Benzín je výbušný, proto při práci s komponenty palivového systému zajistěte normální větrání pracoviště, nepoužívejte oheň, jiskry, otevřená svítidla nebezpečná pro oheň a nekuřte.

Ujistěte se, že jsou vstřikovače paliva bezpečně připevněny k palivovému potrubí, aby se zabránilo pohybu a možnému poškození.

Kontrola těsnosti vstřikovačů paliva

1. Demontujte vstřikovače spolu s palivovým potrubím.
2. Pro přívod paliva do vstřikovačů použijte hadici k připojení palivového potrubí k přívodnímu palivovému potrubí.
5.17 Kontrola vstřikovačů paliva Škoda Octavia 3. Pomocí přídavného vodiče připojte svorky FUEL PUMP (palivové čerpadlo) a B+ diagnostického konektoru.
4. Zapněte zapalování.
5. Nakloňte vstřikovače paliva pod úhlem 60° a zkontrolujte, zda ze vstřikovačů neuniká palivo.
6. V případě netěsností vyměňte vstřikovač.
7. Vypněte zapalování a odstraňte pomocný vodič.

Kontrola výkonu vstřikovačů paliva

1. Demontujte vstřikovače spolu s palivovým potrubím.
2. Pro přívod paliva do vstřikovačů použijte hadici k připojení palivového potrubí k přívodnímu palivovému potrubí.
3. Připojte konektory ke vstřikovačům.
4. Pomocí přídavného vodiče připojte vstřikovače k ​​vodiči (BRN) řídicí jednotky a zemi.
5. Zapněte zapalování.
6. Pomocí odměrné nádoby změřte objem paliva vystříknutého tryskou za 1 minutu.

Při zpětné montáži palivového potrubí a vstřikovačů použijte nové O-kroužky po jejich namazání tenkou vrstvou motorového oleje.

Kontrola odporu vstřikovačů paliva

1. Odpojte konektory od vstřikovačů.
5.17 Kontrola vstřikovačů paliva Škoda Octavia 2. Pomocí ohmmetru změřte odpor každého vstřikovače.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button