ŠkodaŠkoda Yeti

Jak zkontrolovat turbínu na Škodě Yeti

Vozy Škoda Yeti jsou vybaveny přeplňovanými motory různých velikostí a výkonů, takže každý majitel tohoto vozu stojí před nutností diagnostikovat nebo opravit turbínu. Každý majitel by měl znát hlavní příčiny a příznaky poruchy turbodmychadla, aby mohl včas provést diagnostiku. Zanedbání prvních příznaků poruchy tohoto agregátu totiž vede k vážným poruchám a drahým opravám, případně i výměně turbíny.

Jak funguje turbína?

Všechny modely Škoda Yeti jsou vybaveny motory rodiny TSI vybavenými dvojitým přeplňováním turbodmychadlem.

Hlavní vzpruhu zajišťuje turbína s proměnnou geometrií, která je poháněna energií výfukových plynů. K potlačení efektu prodlevy turba a poklesu otáček, při kterých motor dosahuje maximálního točivého momentu, se používá kompresor, spojený s klikovým hřídelem přes řemenový pohon.

Když motor dosáhne 2,5 tisíce otáček, pohon přepne turbínu do aktivního režimu a načerpá další vzduch do spalovacích komor. To je důvodem vysokého výkonu motorů TSI s malým objemem válců.

Příčiny poruch turbíny

Hlavním důvodem nefunkčnosti turbíny Škoda Yeti je nesprávná činnost olejového systému motoru. Olej totiž nejen maže ložiska turbodmychadla, ale také ložiska chladí. Jakákoli porucha olejového systému se proto okamžitě projeví na hlavním turbodmychadle. A bez něj nejsou maloobjemové motory schopny dodat slušnou kapacitu. Druhým důvodem je příliš dlouhá vzdálenost mezi výměnami oleje. Pokud ji vyměníte po 30–60 tisících kilometrech, turbína dosáhne svého záručního počtu kilometrů (100 tisíc kilometrů), po kterém bude muset být vyměněna.

Pokud vyměníte olej po 7–10 tisících kilometrech, počet najetých kilometrů turbodmychadla dosáhne 200 tisíc kilometrů nebo více Dalším důvodem selhání kompresoru je nesprávné vypnutí motoru. Vždyť na ochlazení oběžného kola a ložisek potřebuje olej 5–20 sekund v závislosti na teplotě ohřevu. Proto nemůžete vypnout motor ihned po zastavení vozu, musíte jej nechat běžet alespoň 10 sekund.

Zajímavé:
Jak funguje blokování odtahového vozu Škoda Octavia.

Důležité! Správně používané a udržované turbodmychadlo najede bez problémů 250–300 tisíc kilometrů, než opraví nebo vymění vložku.

Jak se projevují poruchy turbíny

Zde jsou hlavní příznaky poruchy této jednotky:

  • cizí zvuky (pískání nebo pískání);
  • pokles výkonu a reakce na plyn;
  • zvýšená spotřeba paliva; indikace chyby.

Nedostatek oleje vede k poškození třecích ploch ložiska turbodmychadla. Čím závažnější je poškození, tím hlasitější zvuk bude turbína během provozu vydávat. Po objevení se cizích zvuků turbodmychadlo ještě nějakou dobu přežije, pak se hřídel zasekne a budou vyžadovány drahé opravy. Důvodem poklesu výkonu může být vadný pohon nebo poškození ložisek. V prvním případě bude palubní počítač hlásit rozdíl tlaku vzduchu, ve druhém o přehřívání turbodmychadla.

Předběžná kontrola

Kontrola začíná diagnostikou počítače. Palubní počítač díky velkému množství různých senzorů rozpozná poškození, poté zbývá určit jeho příčinu. Pokud je problém v akčním členu, pak zkontrolujte všechny vzduchové kanály, protože toto zařízení funguje díky rozdílu tlaku vzduchu v sacím potrubí. Kontrola vzduchovodů nebude zbytečná ani v případě přehřátí ložisek turbodmychadla, protože vám umožní odhalit případné závady dříve, než začnou ovlivňovat chod motoru.

Chcete-li zjistit příčiny přehřátí ložiska, musíte provést následující:

  • vyměnit motorový olej;
  • zkontrolujte tlak plynu v klikové skříni;
  • zkontrolujte ventilační ventil klikové skříně;
  • Zkontrolujte přívodní a výfukové potrubí turbodmychadla.

Požadavky na viskozitu oleje u turbín jsou mnohem vyšší než u motorů, protože ložisko turbodmychadla pracuje v mnohem náročnějších podmínkách. Nejčastější příčinou přehřívání je proto olej, který ztratil viskozitu kvůli dlouhé životnosti nebo zpočátku tento parametr nesplňuje. Pokud tedy špatné mazání nepoškodí třecí části, pak výměna oleje eliminuje přehřívání turbíny. Pokud se na třecích částech objeví oděrky, výměna oleje nic neudělá.

Tlak v olejovém systému, včetně tlaku v klikové skříni, také ovlivňuje životnost oleje a účinnost mazání ložisek turbíny. Odstranění problémů s olejovým systémem však neodstraní přehřívání ložisek, ale pouze zachrání situaci před dalším zhoršováním. V důsledku vysoké teploty a vysokého tlaku plynů z klikové skříně se v oleji tvoří nerozpustné usazeniny, které ucpávají malé kanály a trubky. Často takové usazeniny snižují průchodnost vstupních a výstupních trubek, proto se trubky promývají nebo vyměňují, pak je příčina tvorby usazenin odstraněna.

Kromě toho je nutné zkontrolovat házení a snadnost otáčení ložisek. Vždyť i malý (zlomky milimetru) tlukot nebo mírný odpor zhoršuje výkon této jednotky a vede k jejímu přehřívání a vysoké spotřebě oleje.

Oprava turbíny Škoda Yeti 1.2

Po zjištění, proč se turbodmychadlo zahřívá nebo špatně běží, automechanik odstraní příčinu a rozebere turbínu, aby zjistil její stav. Během této operace se kontroluje těsnost olejového systému turbíny, protože olej vnikající dovnitř jednotky vede při vysokých rychlostech ke vzniku namodralého kouře. Mechanik zkontroluje stav kazety, poté se rozhodne, zda vymění jednotlivé díly nebo celou kazetu. Mechanik navíc kontroluje stav studených a horkých šneků, protože dlouhodobý provoz vadné turbíny často poškodí i je.

Poté je pohon zkontrolován a opraven nebo vyměněn. Po dokončení všech těchto kroků odborník sestaví turbínu a zkontroluje její provoz pomocí speciálního stojanu. Poté, co se ujistíte, že všechny indikátory odpovídají normě, je sestavená jednotka nainstalována na místo, připojena a zkontrolována pro provoz na motoru.

Varování! Vlastní oprava turbíny Škoda Yeti 1.2 je oprávněná, pokud máte veškeré potřebné vybavení, včetně zkušebního stojanu a rozsáhlých zkušeností s takovou prací. Bez zkušeností a vybavení mohou takové opravy vyústit pouze v nutnost výměny turbodmychadla nebo poškození motoru.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button