ŠkodaŠkoda Octavia

Jak přeřadit na Škodě

Vůz může být vybaven pěti nebo šestistupňovou manuální nebo čtyřstupňovou automatickou převodovkou.

Manuální převodovku provozujte podle schématu řazení vyznačeného na rukojeti její páky. V neutrální poloze se páka automaticky nastaví do polohy pro zařazení 3. nebo 4. rychlostního stupně, ze které je možné ji posunout dopředu, resp. Chcete-li zařadit 1. nebo 2. rychlostní stupeň, posuňte páku doleva až na doraz a poté dopředu nebo dozadu.

Chcete-li zařadit zpátečku, zvedněte pojistný kroužek umístěný pod rukojetí páky, posuňte páku doprava, dokud se nezastaví, a poté zpět.

Zpátečku zařaďte pouze tehdy, když vůz zcela stojí.

Abyste předešli poškození převodovky, vyvarujte se řazení, když kola prokluzují.

Obr. 1. Volicí páka automatické převodovky: 1 — otvor pro klíč (uzavřený ozdobnou zátkou); 2 — stupnice režimů ovládání; 3 — rukojeť páky

Chcete-li zařadit 5. nebo 6. rychlostní stupeň, posuňte páku doprava, dokud se nezastaví, a poté dopředu nebo dozadu.

Automatická převodovka má čtyři stupně vpřed a jeden vzad. Každý rychlostní stupeň se zařazuje automaticky v závislosti na poloze řadicí páky, rychlosti vozidla a poloze pedálu plynu.

Během doby záběhu nového vozidla nebo bezprostředně po připojení akumulátoru (po jeho odpojení nebo výměně) nemusí řazení probíhat tak plynule jako obvykle. Neznamená to poruchu – po několika automatických přeřazeních bude proces řazení hladký.

Volicí páka je umístěna na podlahovém tunelu na stejném místě jako ovládací páka manuální převodovky. Na krytu podlahového tunelu je stupnice 2 (obr. 1.) režimů ovládání. Váha nese následující symboly:

– „P“ – parkování. V této poloze je převodovka zablokována, aby se zabránilo pohybu zaparkovaného vozidla. Pokud je páka voliče v této poloze, můžete nastartovat motor;

– R „- zpátečka. Přesuňte páku do této polohy až po úplném zastavení vozidla;

Nikdy nepohybujte volicí pákou do polohy „P“ (parkování) nebo „R“ (zpátečka), když je vozidlo v pohybu! Tím dojde k poškození převodovky.

– „N“ – neutrál. V této poloze páky v převodovce není zařazen žádný rychlostní stupeň. Tato poloha se používá při dlouhých zastávkách, například v dopravních zácpách.

Nikdy během jízdy neposouvejte volicí páku do polohy „N“ (neutrál)! V takovém případě můžete za jízdy nechtěně posunout páku do polohy „P“ (parkování) nebo „R“ (zpátečka), což poškodí převodovku. Navíc nebude možné brzdit motorem.

Abyste neztratili kontrolu nad vozidlem, mějte vždy nohu na brzdovém pedálu, když je páka v poloze „N“ (neutrál) a když páku přesunete do této polohy.

Pokud je vůz ve svahu, pak při startování motoru musí být volicí páka nastavena do polohy „P“ (parkování), nikoli „N“ (neutrál).

— „D“ – pohyb vpřed. Tento

hlavní polohu volicí páky, ve které se nachází většinu času při jízdě. Automatická převodovka v tomto případě zvolí optimální převodový stupeň pro danou rychlost a zrychlení vozidla.

Chcete-li přesunout volicí páku z polohy „P“ (parkování) do polohy „R“ (zpátečka), sešlápněte brzdový pedál.

Speciální blokovací zařízení neumožní přesunout volicí páku z polohy „P“ (parkování) do jiné polohy, pokud není sešlápnut brzdový pedál.

Po zapnutí zapalování se na displeji v panelu přístrojů zobrazí symbol odpovídající poloze páky voliče;

3, 2, 1 — režimy omezení volby rychlostního stupně na III, II nebo I. rychlostní stupeň. Tyto režimy se používají především pro brzdění motorem.

Při omezování volby převodových stupňů pozor – ručička otáčkoměru ve sdruženém přístroji by neměla přesahovat červenou zónu stupnice!

V případě vybití baterie nebo poruchy elektrického zařízení proveďte pro odblokování automatické převodovky (posuňte páku voliče z polohy „P“) následující operace.

1. Sešlápněte brzdový pedál.

2. Odstraňte ozdobnou zátku, vložte klíč do slotu 1 (viz obr. 1) a přesuňte páku z polohy „P“.

1.71.2 ŘÍZENÍ VOZIDLA S MANUÁLNÍ PŘEVODOVKOU

• Pokud z nějakého důvodu potřebujete rychle nabrat rychlost, pak zařaďte nízký převodový stupeň, zrychlete na tento převodový stupeň na maximální přípustné otáčky motoru a postupujte stejným způsobem při každém následujícím převodovém stupni. Nepřekračujte maximální povolené otáčky motoru na žádném rychlostním stupni. Buďte obzvláště opatrní při zrychlování vozidla nebo při podřazování, když je vozidlo na kluzké vozovce. Pokud prudce sešlápnete pedál plynu nebo rychle podřadíte, kola mohou prokluzovat nebo prokluzovat a můžete ztratit kontrolu nad vozidlem.

ŘAZENÍ RYCHLOSTNÍCH STUPŇŮ NA 5-STUPŇOVÉ PŘEVODOVCE

1.71.2 ŘÍZENÍ VOZIDLA S MANUÁLNÍ PŘEVODOVKOU Škoda Octavia

• Při řazení úplně sešlápněte spojkový pedál a přesuňte řadicí páku do požadované polohy a poté plynule uvolněte pedál spojky.

• Pro plynulé řazení je důležité úplně sešlápnout spojku. Pokud není pedál spojky zcela sešlápnut, může být řazení doprovázeno cizím hlukem (skřípání zubů synchronizátoru). To může způsobit vážné poškození převodovky.

• Začněte jezdit na 1. rychlostní stupeň a poté postupně zařaďte 2., 3., 4. a 5. rychlostní stupeň v závislosti na rychlosti.

• Chcete-li couvat, zcela zastavte vozidlo, řadicí páku přesuňte do neutrální polohy N a poté do polohy R.

• Pokud se při zařazení zpátečky nebo prvního rychlostního stupně vyskytnou potíže, postupujte následovně. Přesuňte řadicí páku do neutrální polohy N a uvolněte pedál spojky. Počkejte několik sekund, znovu úplně sešlápněte pedál spojky a zařaďte zpátečku nebo první rychlostní stupeň.

ŘAZENÍ RYCHLOSTNÍCH PŘEVODŮ NA 6-STUPŇOVÉ PŘEVODOVCE

1.71.2 ŘÍZENÍ VOZIDLA S MANUÁLNÍ PŘEVODOVKOU Škoda Octavia

Modely s pravostranným řízením

Modely s levostranným řízením

• Při řazení úplně sešlápněte spojkový pedál a přesuňte řadicí páku do požadované polohy a poté plynule uvolněte pedál spojky.

• Pro plynulé řazení je důležité úplně sešlápnout spojku. Pokud není pedál spojky zcela sešlápnut, může být řazení doprovázeno cizím hlukem (skřípání zubů synchronizátoru). To může způsobit vážné poškození převodovky.

• Rozjeďte se na první rychlostní stupeň. Poté, jak vůz zrychluje a dosahuje odpovídající rychlosti, zařaďte postupně druhý, třetí, čtvrtý, pátý a šestý rychlostní stupeň.

1. Úplně zastavte vozidlo.

2. Umístěte řadicí páku do polohy N.

3. Vytáhněte a podržte kroužek na páce

4. Umístěte řadicí páku do polohy R.

5. Začněte couvat, dodržujte bezpečnostní pravidla.

• Po přesunutí páky do polohy N se kroužek na řadicí páce vrátí do původní polohy.

• Pokud se při zařazení zpátečky nebo prvního rychlostního stupně vyskytnou potíže, postupujte následovně. Umístěte řadicí páku do polohy N a uvolněte pedál spojky. Počkejte několik sekund, znovu úplně sešlápněte pedál spojky a zařaďte zpátečku nebo první rychlostní stupeň.

MONITOR REVERZNÍ KAMERY (je-li ve výbavě)

• Když je řadicí páka v poloze R, na obrazovce se zobrazí obraz přenášený zadní kamerou.

• Tento systém pomáhá vyhnout se nárazům do překážek při couvání. Systém však nedetekuje malé předměty pod zadním nárazníkem a nemusí detekovat předměty, které jsou příliš blízko nárazníku.

ULTRAZVUKOVÉ PARKOVACÍ SENZORY (pokud jsou ve výbavě)

Při zařazení zpátečky zazní varovný zvuk. Tento systém je navržen tak, aby pomáhal řidiči při detekci velkých stacionárních objektů. Umožňuje vám vyhnout se nárazům do překážek při couvání.

DOPORUČENÁ MAXIMÁLNÍ RYCHLOST V KAŽDÉM PŘEVODU

• Pokud je zřejmé, že motor nevydrží navrhované zatížení nebo je třeba zrychlit vozidlo, zařaďte nižší rychlostní stupeň.

• Nepřekračujte maximální doporučenou rychlost jízdy pro každý rychlostní stupeň (viz níže). Při jízdě po rovných silnicích používejte nejvyšší převodový stupeň doporučený pro danou rychlost. Dodržujte stanovené rychlostní limity a jeďte rychlostí odpovídající stavu vozovky. Při podřazování nezvyšujte otáčky motoru, mohlo by dojít k poškození motoru nebo ztrátě kontroly.

• Maximální povolená rychlost na každý rychlostní stupeň:

Pro modely s motorem HR16DE

Zajímavé:
Kolik stojí výměna baterie na Škodě.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button