Obsah
Jaké reproduktory jsou ve Škodovce?
Pokusím se odpovědět na otázku – jaké jsou rozměry standardních reproduktorů ve dveřích vozu Škoda Octavia A5?
Přesné rozměry jsem na internetu nenašel a pak jsem se rozhodl tuto mezeru opravit.
Doufám, že to bude užitečné pro ty, kteří se rozhodnou vyměnit standardní reproduktory. Aby však byla výměna reproduktorů oprávněná, je nutné pochopit, že bez vibrační a hlukové izolace dveří se neobejde.
Abyste se dostali k reproduktorům, musíte odstranit obložení dveří, podívejte se, jak vyjmout karty.
Octavia A5 má 8 reproduktorů: středobasové a výškové v předních dveřích a středové + výškové reproduktory v zadních dveřích (v bohatých úrovních výbavy). V mém základním Active nejsou v zadních dveřích žádné výškové reproduktory.
Nízkofrekvenční reproduktory (LF) v předních dveřích.
Průměr reproduktoru: 8″ (200 mm), šířka standardního pódia: 47 mm, průměr montážního kroužku s otvory: 210 mm.
Výkon: 30 W 4 Om
Jsou instalovány LF od různých společností:
- 1Z0035411A Philips
- 1 0035411 ZXNUMXN Sonavox
- 1Z0035411G (35W v maximálních konfiguracích)
Pro instalaci dalších reproduktorů je nutné vyrobit pódia (prsteny) o tloušťce minimálně 50 mm.
Středofrekvenční reproduktory (MF) v zadních dveřích vozu Škoda Octavia A5
Průměr reproduktoru: 5″ (130 mm), šířka standardního pódia: 47 mm. Pokud instalujete nestandardní reproduktor, pak je docela vhodný průměr 6″, vždy s distančními kroužky.
Výkon: 20 W 4 Om
Počet standardních reproduktorů (MF) — 1Z0 035 411 C
Můžete si koupit celou sadu:
ABA600001
Sada obsahuje: reproduktory, vodiče, čipy pro instalaci akustiky do zadních dveří.
Vysokofrekvenční reproduktory (HF) výškové reproduktory.
Průměr reproduktoru: 25 mm.
Katalogové číslo výškového reproduktoru:
1Z0 035 411 B
Výškové reproduktory v předních a zadních dveřích jsou stejné!
MÍSTA TCHÝNĚ
Mám tím na mysli uspořádání prostoru pro cestující v autě, které zahrnovalo „místo pro tchyni“ vycházející z kufru dvojnásobek (to je důležité) auto. V ruštině není vůbec žádné jiné jméno, v Americe sídlo tchyně – jedno z normativních synonym. Pokud se stane, že jste to nikdy neviděli, tak abyste to teď nevyhodili na Google, podívejte se zde. To je mimochodem také Škoda, ale z roku 1936. A něco nasvědčuje tomu, že když se slavná česká značka stala součástí slavné německé, rozhodli se noví majitelé našim slovanským bratrům tento způsob řešení dispozičních problémů připomenout.
Tady je to zatím dobré. Krása a důstojnost. To však přichází s novou hlavní jednotkou, ale zbytek zjevně není pro milou tchyni.
Úkol byl stanoven jednoduše – vytvořit cenově dostupný multimediální systém s předním kanálem. Zákazník ze svých přihrádek poskytl subwoofer (hotovou skříň, ale prémiové značky) a zesilovač Alpine PDX-F4 pro přední stranu a výběr hlavní jednotky, akustiky a monobloku subwooferu svěřil studiovým specialistům.
- Typ systému: multimediální
- Konstrukce: dvoupásmový přední + subwoofer
- Hlavní jednotka: Pioneer AVH-X5700BT
- Zesilovače: Alpine PDX-F4, EOS AE-300.1
- Akustika: EOS Opera ES165 II, EOS PL-XT
- Subwoofer: Focal SB P 25
Pioneer AVH-X5700BT byl vybrán pro roli hlavní jednotky z nějakého důvodu. Z dnes dostupných multimediálních „hlav“ je tato jediná původně navržená pro systémy s obousměrnou kanálovou přední stranou. Je to možné i s vestavěnými zesilovači, bez externích. Zařízení již bylo testováno v našem testu, takže pokud vás zajímají podrobnosti, odkaz je jako obvykle na konci materiálu.
Proces nastavování crossoveru a zpoždění na této „hlavě“ je profesionální oslava. Obecně je to zatím dobré. Nebo skoro.
Integrace zařízení do standardní sedačky neprobíhala hladce. Rám, který byl deklarován jako „pick and put“, vyžadoval tak vážné úpravy, že je čas mluvit o výrobě nového. Tlačítka na volantu byla „sňata“ se zařízením pomocí adaptéru a dostali jsme se k tomu nejpotěšitelnějšímu a zároveň zodpovědnému. Instalace akustiky. To je kde.
Standardní místa pro reproduktory ve Škodovce (v každém případě tento model) nelze nazvat jinak než „tchýně“. Logika je úplně stejná. Sedadlo je tady? Jíst. Sedělo vše? Hodilo se to. Tak proč už jsi nešťastná, mami?
Výškové reproduktory jsou zapuštěné spolu s klikami otevírání dveří, směr vyzařování je někde v oblasti loketního kloubu, takže i zprávy se stávají nesrozumitelnými, jaká je tonální rovnováha, jaká je scéna, o čem to mluvíte . Středobas slouží nízkým a středním frekvencím v kloubech, které jsou pro sluchové vnímání ještě méně vhodné: kyčle.
Obecně pro středobasy vyřezávaly otvory tam, kde bylo potřeba, a tlumily stávající tam, kde nebyly potřeba. Instalovali jsme adaptérové kroužky v charakteristické oranžové barvě podle neotřesitelné tradice studia a vše bylo pevně utlumeno.
Totéž jsme udělali s obložením dveří. Co bylo tam, kde to nebylo potřeba – vlevo, co se stalo tam, kde to bylo potřeba – vpravo.
Pro montáž středobasu byly vyrobeny tvarované pódia s přistávacími šachtami.
Po instalaci opláštění na místo bude pódium přitaženo k adaptačnímu kroužku přes těsnící a tlumící těsnění. Rozpočet je rozpočet, ale musí se dělat pořádně.
Zde je bitevní mapa. 1 – tam, kde byla, se standardní síťovina stala dekorativním prvkem; 2 – kde to bylo a jak to bylo poté, co bylo pódium pokryto Alcantarou a připevněno k opláštění. 3 – kde byl a zůstává výškový reproduktor, ačkoli ztratil svou práci. Kvůli jednotě stylu byla loketní opěrka pokryta stejnou Alcantarou.
Pro nové výškové reproduktory připravili i nová místa, nikoli tchýně, ale právě naopak: akusticky maximálně komfortní. Bez zásahu do ofukování bočních oken.
Mřížky „chobotnice“ z Morel Perfektně se spáruje s jakýmkoli reproduktorem. Dveře po montáži získaly svůj konečný a nepochybně velmi módní vzhled.
Z rozhořčení nad zločinnou nedbalostí a sabotážní činností konstruktérů jsem dokonce zapomněl uvést značku reproduktorů, ale včas si vzpomněl. Ze studia Accent-Audio byla jednoznačně vyražena tajná štola do depozitu komponent EOS. Nikdo to nemá, dokonce se zdá, že to vůbec nemají, ale tito lidé to mají a bez přerušení. Výškové reproduktory jsou zde EOS PL-XT – s prstencovými difuzory po vzoru Scanspeaku a dokonce (jak se říká) vyráběné ve stejné specializované továrně. Středobasové reproduktory EOS Opera ES165 II LE jsou příkladem „staré školy“ s kuželem z nelisované celulózy. Poměrně vysoké umístění reproduktorů mělo snížit vliv polárního vzoru na tónovou rovnováhu a pomoci zajistit stabilní a vysokou scénu. A dramatický rozdíl ve vzdálenostech v minulosti bez procesoru už není překážkou.
Výběr zesilovačů není klasický, ale zcela v duchu doby. Na přední straně je „mýtný“, tedy pulzní Alpine PDX-F4 na míru zákazníka a na subwooferu pulzní EOS AE-300.1. Proč ne? Kvalitou zvuku už dávno nejsou dobré spínané zesilovače horší než analogové, a pak je tu také hospodárnost a kompaktnost.
S využitím zmíněné kompaktnosti byly zesilovače umístěny zdánlivě na tchýniných místech, ale v tomto případě nebyly z žádné strany stížnosti. Monoblok subwooferu EOS AE-300.1, malá velikost, navzdory svému výkonu se snadno vejde pod sedadlo řidiče.
Čtyřkanálový přední díl Vysokohorský PDX–F4 – pod stranou spolujezdce.
Dmitrij nechtěl subwoofer vůbec ukázat. Jako, práce není moje, hotovou krabici může dát do kufru každý. Ale chopili jsme se okamžiku. Tady to je, v kufru. Vypadá jako tchyně na procházce.
SQ
Zvuk systému se mi líbil – hned je slyšet, že zde nejsou žádné pasivní výhybky, neomezené tlumení středobasů dává čisté a přesné basy. Netypicky vysoká středobasová poloha měla blahodárný vliv jak na tónovou vyváženost, tak na jeviště. Frekvenční korekce v dráze je mělká, hlavně v oblasti střední frekvence – pro eliminaci účinků stojatého vlnění a odrazů. Časová korekce je naopak velmi závažná, takže symetrie scény výrazně závisí na poloze posluchače. Výška však zůstává stabilní.
RTA
Frekvenční odezva byla postavena „lidově“, se vzestupem dole a nahoře. Má právo na existenci, ne každému se líbí filharmonická „sestava“. Vlastně, když se podíváte pozorně, nedochází ani k nárůstu na okrajích rozsahu, ale k rovnoměrnému zeslabování středofrekvenční části spektra, od 400 Hz do 2,5 kHz, je dokonce těžké si představit, že je to v dvoucestný systém. V této části frekvenční odezvy poněkud vystoupilo pásmo 800 – 1000 Hz, ale jak víme, často se tak děje záměrně, aby se zvýšil účinek přítomnosti. A nad 3 kHz kroužky EOS hrají jako hodinky. Tedy jak by měli.