Jakou má Škoda rapid karoserii?
Rapid je pravidelným účastníkem výběrů vozů pro taxi a sdílení aut. Není to ukazatel lásky lidí? Pojďme se blíže podívat na historii modelu, jeho osud v Rusku a typické problémy, se kterými se při nákupu ojeté Škody Rapid setkáte.
Po zotavení z globální finanční krize z roku 2008 centrála Škody odhadla, že rostoucí segment vozů B představuje 40 % celosvětového automobilového průmyslu. Od této chvíle začala společnost vyvíjet vlastní model v tomto segmentu. Prvním trhem pro model s oživeným názvem Rapid byla Indie (původní Rapid se v historii značky Škoda objevil již v roce 1935).
V roce 2011, kdy byl model uveden na trh, se s uspořádáním příliš nezbláznili a postavili vůz na podvozku Volkswagen Polo Sedan. Dokonce měly identické formáty karoserie a panely karoserie. Jen přední část byla jiná – byla z Fabie. A takový „hybrid“ existuje v Indii dodnes, ale s přepracovaným vzhledem. A mezinárodní verze první generace, pojmenovaná Rapid, byla oficiálně představena v červnu 2012, kdy debutovala na jevišti pařížského autosalonu.
Podvozek novinky zůstává ze stejného Polo Sedan – jde o platformu PQ25, ale s vlastními úpravami: například přední část se vzpěrami McPherson pocházela z Fabie a zadní torzní nosník z Octavie tour, která byla vyráběné v Kazachstánu do roku 2011. Češka měla přitom na rozdíl od Pola delší rozvor, stala se delší, širší a nižší. A hlavním rysem je, že Rapid přišel v „proprietární“ karoserii značky – liftback, což okamžitě znamenalo zvětšený objem kufru, prostor v zadní řadě a velký nakládací otvor.
Rapid v jádru zaujal v sestavě místo Octavie tour – levné auto, ale světlého a moderního vzhledu od šéfdesignéra značky Josefa Kabaně. Do představení nové generace Octavie v zadní části A7 zbývalo více než šest měsíců.
V Rusku se Rapid objevil téměř s ročním zpožděním – jeho premiéra se konala v Moskvě v polovině dubna 2014.
Dlouhý začátek byl vysvětlen odladěním zařízení pro spuštění místní výroby. Škoda Rapid pro Rusko byla umístěna na stejné montážní lince s ruským VW Polo Sedan v závodě v Kaluze.
Motory a verze pro Rusko
Na evropských trzích byla Škoda Rapid k dispozici ve dvou karosářských verzích: tradiční liftback a sportovní kombi Rapid Spaceback, pro které bylo možné objednat volitelnou elegantní panoramatickou střechu.
Motorová řada měla své – tříválec atmosférický 1,2 o výkonu 75 koní, turbodmychadlem přeplňovaná verze 1,2 o výkonu 86, respektive 105 koní, silnější 1,4 TSI a diesel 1,6 ve dvou posilovacích: 86 a 105 koní.
V Rusku byl představen pouze liftback, ale se širokou škálou benzínových motorů. Základní motor Škoda Rapid byl 1,2 s výkonem 75 koní. s pětistupňovou manuální převodovkou se taková Škoda Rapid dala koupit (jen se nesmějte) za 479 000 rublů. Zařízení bylo jednoduché, bez klimatizace. Takové variace byly málo žádané – v současnosti je jejich podíl mezi prodejními inzeráty asi 2 %.
Hlavní prodeje pocházely z verzí s atmosféricky plněným motorem 1,6 o výkonu 90 a 105 koní. respektive. V roce 2015 se změnila nabídka motorů. Motory si zachovaly zdvihový objem, ale změnily řadu a výkon u starší verze na 110 koní. Tento motor se dobře osvědčil v jiných modelech VAG a dodnes se aktivně používá. Vyrábí se tam, v závodě v Kaluze v samostatné dílně. Kromě manuální převodovky existuje verze se 6stupňovým měničem točivého momentu automat.
Nejstarší byl a zůstává 1,4 přeplňovaný motor s výkonem 122 koní. (před rokem 2015 a 125 k po roce 2015), který je agregován s přísně robotizovanou převodovkou DSG. Instaluje se pouze na starší verze, případně na speciální, omezené, jako je Monte Carlo.
Během restylingu v roce 2017 prošla změnami optika hlavy, která dostala LED denní svícení. Model dostal také nová zadní světla a jiný tvar dveří a přívodů vzduchu v kabině. Multimediální bloky byly aktualizovány. Byly přidány nové možnosti a základní motor 1,2 zmizel. Rapid ale zůstává stejným výherním losem v segmentu B, kde za rozumnou cenu získáte vynikající ovladatelnost, tuhé, ale energeticky náročné odpružení a bezedný kufr. A za další rubly dostanete i rychlou dvojici motor-převodovka, která vůz zrychlí na 100 km/h za 9 sekund, osvětlí vozovku bi-xenonovými světlomety a přístup do interiéru je bezklíčový.
Rok 2019 ale postavil mezi Rapid v Rusku a ve světě bariéru. Přesněji toto: v prosinci v Petrohradě jsem ze všech sil obdivoval „světovou“ premiéru Rapidu druhé generace moderní iterace. Jediný trik je, že z celého světa je Rapid ruský pouze v Ruské federaci a prodává se. V Indii je také stejný Rapid s „tváří“ z Fabie a v Číně (ČLR) dvojice Rapidů v podobě sedanu nebo hatchbacku. Jsou kopií VW Polo s tváří Škodovky.
V Evropě byl Rapid vyřazen a aby jej nahradil o rok dříve (v prosinci 2018), ve světové premiéře v Izraeli představili Škodu Scala – nový kompaktní model založený na nové modulární architektuře MQB A0 s novými motory – kompletně přeplňovaný turbodmychadlem se sníženou spotřebou a emisemi CO2. Jaký je nový Rapid pro Rusko?
Ve skutečnosti se jedná o stejné dvojče ruského VW Polo nové generace. Ironií je, že od nynějška už Polo není sedan, ale stejný liftback, jakým vždy byl „náš“ Rapid.
Platforma nedoznala žádných změn – stejná PQ25 se vzpěrami MacPherson vpředu a nosníkem vzadu. Interiér byl ale doplněn o novou „tvář“ od Scaly, stejně jako další zadní osvětlení, rovněž v designu Scala. Interiér je remake s vlastní interpretací, jako ruská ekonomická cesta: horní část palubní desky včetně virtuální palubní desky je ze Scaly a její spodní část, počínaje jednotkou klimatizace, je z předchozího Rapidu. Pokud vám tyto řádky připomenou analogii s Ladou 110 a Ladou Priora, nebude to daleko od pravdy. Motorová paleta se také nezměnila – jedná se o známou dvojici atmosférických motorů 1,6 o výkonu 90 a 110 koní a také turbočtyřku 1,4 TSI. Dynamické vlastnosti Škody Rapid zůstaly na úrovni svého předchůdce: nejpomalejší verze zůstává 1,6 s automatickou převodovkou – 11.8 sekundy na 100 km/h a nejdynamičtější – starší verze s „robotem“ – 9.2 sekundy.
Objem kufru Škody Rapid zůstal nezměněn: 550 litrů, nebo 1490 litrů se sklopenými sedadly druhé řady. Cena Škody Rapid se však i při zahájení prodeje v březnu 2020 mírně zvýšila: ze 792 00 na 1 171 000 rublů. V dnešní době si za takové peníze nekoupíte ani ojeté auto.
Rychlé slabiny
Podle recenzí od majitelů Škody Rapid se auto ukázalo jako docela spolehlivé, zejména s motorem 1,6. Sací motory jsou náročné na kvalitu oleje a také na dodržování harmonogramu jeho výměny. Malý odpad je povolen. Mezi běžné chyby na palubní desce patří rozsvícená kontrolka EPC (Engine Power Control). Příčin chyby může být více – nejčastěji souvisí nepřímo nebo přímo s funkcí škrtící klapky.
Ale přeplňovaný motor by měl být diagnostikován podrobněji: mezi zdroje problémů patří turbína, chladicí systém a některé další jednotky řídicí elektroniky.
Blok upoutávky (model – ID_MARK_SKODA_MODEL_RAPID)
U jakéhokoli typu motoru stojí za to sledovat provoz chladicího systému: termostat nejčastěji selhává spolu s čerpadlem. Stejnou pozornost si zaslouží robotická převodovka: mezi slabé stránky patří jak akční členy, tak samotné spojky.
Co se týče odpružení, nejčastěji se objevují stížnosti na pouzdra stabilizátoru.
Nové Rapidy už mají záruční pouzdra na výměnu dorazů víka kufru – na nerovnostech začnou vrzat. Jinak je to celkem spolehlivé auto, které při správné péči vydrží mnoho tisíc kilometrů.
Autor: Alexey Sokolov