Obsah
- 1 Jaký typ automatu má Škoda Fabia?
- 2 09G (TF-61SN)
- 3 DSG7 DQ200
- 4 DSG6 DQ250
- 5 Kdy je nutná oprava DSG 7?
- 6 Z čeho se skládá oprava DSG 7?
- 7 Jak funguje DSG6?
- 8 Škoda Fabia: popis, motory, automatická převodovka, technické specifikace
- 9 Motor EA211 1.2 TSI TFSI
- 10 Motor EA111 1.4 TSI TFSI
- 11 Motor EA111 CFNA/CFNB
- 12 Motor EA111 1.2 TSI/TFSI
- 13 Charakteristika vozu Fabia hatchback z roku 2010
- 14 Charakteristika vozu Fabia od roku 2007
- 15 Vlastnosti Fabia 2000 – 2007
- 16 Charakteristika vozu Fabia combi z roku 2008
- 17 Vlastnosti Fabia combi 2000 – 2007
- 18 Charakteristika vozu Fabia combi rs z roku 2010
- 19 Vlastnosti hatchbacku Fabia rs z roku 2010
- 20 Vlastnosti Fabia rs 2003 – 2007
- 21 Charakteristika vozu Fabia scout z roku 2010
- 22 Vlastnosti Fabia sedan 2001 – 2006
Jaký typ automatu má Škoda Fabia?
Škoda Fabia byla vybavena klasickou automatickou převodovkou (Aisin 09G) a 6 a 7stupňovými roboty DQ250 02E, DQ200 0AM 0CW se dvěma spojkami. Jedna spojka je zodpovědná za řazení lichých převodových stupňů, druhá – sudých převodových stupňů. Když je vůz v pohybu, sepne se jedna spojka a na druhém hřídeli jsou již připravena k provozu ozubená kola dalšího rychlostního stupně. Když nastanou podmínky pro řazení, ECU vyšle signál – první spojka se rozepne a druhá sepne. Přitom nedochází k přerušení přenosu točivého momentu a auto se pohybuje extrémně hladce, přepínání je téměř neznatelné. Jinak je nutná diagnostika a případně oprava automatické převodovky Škoda Fabia v Moskvě.
09G (TF-61SN)
DSG7 DQ200
DSG6 DQ250
První 6stupňová automatická převodovka na světě 09G (Aisin TF-60/61SN) – od roku 2003 se používá pro téměř všechny modely VAG s pohonem předních kol s motory od 1.4 do 2.0 litru. Vyvinuto japonskou firmou Aisin na pokyn VAG, která na sebe vzala návrh a nastavení elektriky, ECU a agregace s motory svých vozů. 09G je dimenzován na točivý moment do 280 N/m. První skutečný konkurent manuálních převodovek a DSG, nastavení a rychlost řazení vám umožní jet agresivně a blízko omezujícím momentům.
Jedním z běžných problémů 09G je měnič točivého momentu. Pracuje s širokým „skluzem“. Uzavírací tlak není dodáván konvenčním elektromagnetickým ventilem, ale PWM solenoidem. Tento režim zvyšuje účinnost, ale zároveň několikanásobně zrychluje opotřebení třecího obložení měniče točivého momentu.
V létě, aby se zabránilo rychlému opotřebení obložení, senzory na některých strojích informují ECU TCM, když bylo dosaženo kritické teploty 130° a „režim prokluzu“ může být zrušen.
Pokud budete udržovat čistotu a teplotu oleje v této automatické převodovce do 100 g, pak bude jezdit věčně. Olej měňte jako obvykle každých 60 tisíc km (při agresivní jízdě i častěji). Řada 09 je citlivá na správně nastavenou hladinu oleje ATF, která se kontroluje při t=40°±5° na úrovni přepadové trubky v jímce se výměnou oleje nemění, protože; Chcete-li to provést, musíte demontovat automatickou převodovku.
Jak selže 09G?
- Spojka měniče točivého momentu zabírá s prokluzem od 3. rychlosti, aniž by čekala na vyrovnání rychlosti otáčení hřídele motoru a převodovky. Zároveň se aktivně opotřebovává a kontaminuje olej tvrdým a lepkavým práškem. Toto agresivní odpružení proniká do kanálů těla ventilu a elektromagnetů, ucpává ventily šoupátka a zabraňuje fungování pružin a elektromagnetů. Navíc opotřebovává všechny kluzné plochy. Vyjadřuje se otřesy, zpožděním zapínání a vypínání obalů a je rozdíl mezi prací ve studeném a horkém oleji.
- Plunžry a ventily se zasekávají a neposkytují dostatečný tlak oleje jednomu z paketů, v opotřebovaných oblastech se tvoří netěsnosti a proudění oleje a tlak ve spojkových sadách kriticky klesá. Což se již projevuje opotřebením spojek a skříň má pocit, že „netáhne“. Oprava tělesa ventilu spočívá v vyčištění a výměně kriticky opotřebených ventilů a baterií za opravné.
Kdy je nutná oprava DSG 7?
Převodovka DSG 7 se vyznačuje charakteristickým rysem: používá suché spojky a díky tomu má malý objem oleje (1.7 litru, nalévaný v dávkách), který je potřeba pouze k mazání mechanické části (není zvyklá na ochlaďte spojku). Zvyšuje se účinnost a v důsledku toho klesá spotřeba paliva. Náklady na opravu DSG 7 pro spotřebitele jsou relativně nízké, protože je vzácné, že se mechatronika i spojka porouchají najednou.
Poslední generace DSG 7 jsou spolehlivější, ale slabá místa jsou stále stejná – spojka a mechatronika. Právě s nimi je nejčastěji spojována oprava krabic.
Z čeho se skládá oprava DSG 7?
Výměna spojky DSG 7
Samotná spojka je poměrně spolehlivý mechanismus, ale postupem času se stále opotřebovávají. V tomto případě je vyměněna spojka DSG 7 Škoda Yeti. U 6stupňové převodovky, která, jak je známo, je převodovka mokrého typu, se tento postup provádí mnohem méně často (přibližně jednou za 150–200 300 km, s mírným používáním, ačkoli vozy s najetými kilometry asi 7 tisíc km přijelo poměrně často) než u převodovky suchého typu, kde může být nutná výměna spojky za DSG 25 počínaje 30-XNUMX tisíci km.
Měli byste také vědět, že spojka zodpovědná za liché převody se opotřebovává rychleji, protože zodpovídá za chod 1. stupně a zpátečky (zvýšené zatížení). Neustálá jízda v dopravních zácpách také negativně ovlivňuje životnost spojky.
Zpočátku výrobci 6 a 7 rychlostních DSG poskytovali možnost výměny spojek v převodovce a podle toho vyráběli opravné sady. Po tomto postupu je nutná adaptace spojky. Na toto dílo poskytujeme záruku 1 rok (výměna+seřízení+adaptace+instalace).
Oprava a výměna mechatroniky DSG 7
Problémy s dvouspojkovou převodovkou začínají v drtivé většině případů u mechatroniky (ta vlastně řídí spínací proces). Na DSG 6 se v průměru všechno děje později než na DSG 7.
Problémy s ním mohou nastat kvůli srsti. opotřebení solenoidů (objevují se škubání). V tomto případě obvykle není nutná kompletní výměna mechatroniky, ale mění se pouze solenoidy.
Druhou problematickou oblastí je elektronická řídící jednotka mechatroniky problémy s ní obvykle vznikají v důsledku přehřátí (při spuštění na studený systém systém přejde do nouzového režimu). Pokud jednotku nelze obnovit, je vyměněna a poté přeprogramována na požadovaný stroj. Přeprogramujeme mechatroniku DQ200 DQ250 pro konkrétní vozidlo.
Typické příznaky poruch
V zásadě je předzvěstí problémů výskyt trhnutí a otřesů při rozjezdu a při přeřazení na nižší převodové stupně (podřazení). V horším případě se převodovka nezapne a auto tedy nejede. Ve většině případů se box přepne do nouzového režimu, který nezmizí ani po resetu chyb (ne vždy). Neměli byste to nechat náhodě, protože pravidlo vždy funguje – čím dříve, tím levnější je oprava mechatroniky DSG 7 Škoda Yeti 1.2 1.4 1.6 0AM 0CW atd.
Co dělat, když oprava mechatroniky není možná?
To se stává poměrně často (obvykle po nehodách). Je potřeba ho vyměnit za ojetý, opravit nebo nový a následně přeprogramovat na požadované auto. Použili jsme, opravujeme mechatroniku pro DSG 7 skladem. Na místě jej do 20 minut přeprogramujeme na požadované vozidlo. Cena práce je uvedena v tabulce (viz výše).
Mechanická část DSG 7
Jsou s tím i problémy.
Opotřebení ložisek způsobuje při pohybu hluk, který se zvyšuje s počtem otáček a rychlostí. Dá se to vyřešit otevřením a následnou výměnou sady ložisek.
Řadící vidlice je zničená – zmizí i převody a zpátečka. Přejde do nouzového režimu.
Zničení jehlového ložiska na vstupním hřídeli, únik olejového těsnění vstupního hřídele. Těm, kteří mění spojku, se důrazně doporučuje vyměnit tyto 2 díly.
Jak funguje DSG6?
Převodovka DSG 6 (DQ250) používá mokré spojky. 1. spojka je zodpovědná za řazení lichých rychlostních stupňů a zpátečky, druhá je zodpovědná za sudé rychlostní stupně. Tato konstrukce umožňuje zařadit další rychlostní stupeň, zatímco předchozí je stále v provozu, a řadit pod zatížením bez přerušení přenosu točivého momentu na kola. Hmotnost této 6stupňové převodovky je ~ 93 kg, což je znatelně více než u DSG-7.
Činnost spojek a řazení jsou řízeny speciální jednotkou v převodovce – mechatronikou, která při své práci využívá čtení specializovaných senzorů a dalších elektronických systémů vozu.
Obecně je DSG6 poměrně spolehlivá převodovka, mnohem méně problematická než její sedmistupňový bratr, ale zároveň potřebuje opravu. Za problémy může opotřebení ložisek, spojky, ale i dvouhmotového setrvačníku a samozřejmě mechatroniky. Každý z těchto problémů lze vyřešit poměrně levně – DQDL provádí dílčí i velké opravy DSG 7 Octavia A6. Je také možné jej nahradit smluvním DSG5 (DQ6) s přeprogramováním mechatroniky na požadované vozidlo.
Nejproblematičtější součásti tohoto kontrolního bodu jsou však:
Problémy s těmito problémy se obvykle odešlou do služby DQDL na opravu krabice.
Z čeho se skládá oprava DSG6?
Oprava/výměna mechatroniky DSG-6
Problémy s mechatronikou mohou nastat kvůli mech. opotřebení solenoidů (objevují se škubání). V tomto případě obvykle není nutná kompletní výměna mechatroniky, ale mění se pouze solenoidy.
Druhou problematickou oblastí je elektronická řídící jednotka mechatroniky problémy s ní obvykle vznikají v důsledku přehřátí (při spuštění na studený systém systém přejde do nouzového režimu). Pokud jednotku nelze obnovit, je vyměněna a poté přeprogramována na požadovaný stroj. Přeprogramujeme mechatroniku DSG6 DQ250 02E na konkrétní vozidlo.
Výměna spojky DSG-6
Pokud se spojka převodovky DSG6 výrazně opotřebuje, ECU začne co nejvíce vysouvat táhlo záběru spojky, čímž nutí olejové čerpadlo neustále pracovat. V důsledku toho se začne přehřívat (obvykle se taví kontaktní izolace) a může dojít ke zkratu v samotné ECU DSG (v důsledku zvýšené teploty).
Spojka, která nejvíce podléhá opotřebení, je zodpovědná za liché převody, protože s její pomocí se auto rozjede (a jak je v tuto chvíli známo maximální zatížení). Stav snůšky (její vitalitu) lze zjistit pomocí diagnostiky.
Více se dočtete v sekci Spojka DSG 6.
Škoda Fabia: popis, motory, automatická převodovka, technické specifikace
Škoda Fabia je český malý vůz od výrobce Škoda Auto. Vyrábí se od roku 1999. Od roku 2014 se třetí generace Fabie vyrábí v karosářských verzích kombi a hatchback. Vozy se montovaly v Polsku, na Ukrajině, v Rusku, Indii, Číně a Bosně a Hercegovině. Model dostal své jméno od slova fabulous, což znamená „úžasný“ nebo „úžasný“. 1. generace vozů se vyráběla i v karosářské verzi sedan.
Motor EA211 1.2 TSI TFSI
V roce 2012 byl jeden z nejoblíbenějších motorů řady VAG EA111 (1.2L TSI, 1.4L TSI) nahrazen zcela novým motorem EA211. Hlava válců (hlava válců) u nové řady motorů je otočena o 180°, což má za následek, že výfukové potrubí je integrováno do hlavy válců a umístěno vzadu. Pohon rozvodu byl vybaven ozubeným řemenem místo řetězu – nyní se rozvodová sada vyměňuje podle plánu každých 80-90 tisíc km. a je finančně méně nákladný. Samotný blok válců je vyroben z hliníkové slitiny, avšak s litinovými vložkami. Přečtěte si více o motoru EA211 1.2 TSI TFSI…
Motor EA111 1.4 TSI TFSI
Přeplňované spalovací motory modelu EA111 (1.2 TSI, 1.4 L TSI) se začaly montovat do vozů VAG již v roce 2005. Tyto spalovací motory mají širokou škálu různých modifikací a nahradily čtyřválcové atmosférické motory o objemu 2.0 litru. Vůbec prvním motorem z této řady byl přeplňovaný motor 1.4 TSI. Hlavním rysem této řady motorů je přeplňování turbodmychadlem. Jedna část úprav spalovacího motoru této řady byla vybavena standardním turbodmychadlem „TD02“, výkonnější modifikace byly vybaveny dvojicí – turbínou KKK K03 a kompresorem Eaton TVS. Druhá verze je díky této kombinaci přeplňování dynamičtější, výrazně se zvyšuje výkon spalovacího motoru a odpadá nevýhoda přeplňovaných motorů – prodleva turba. Přečtěte si více o motoru EA111 1.4 TSI TFSI…
Motor EA111 CFNA/CFNB
Motor Polo 1.6 16V má tovární označení CFNA. Jedná se o benzínový, čtyřdobý, 4válcový, řadový, 16ventilový, dvouvačkový motor. Pod kapotou stojí napříč. Motor má systém plynule proměnného časování sacích ventilů, díky čemuž je pružný ve všech provozních rozsazích. Motor má bezkontaktní zapalovací systém se čtyřmi cívkami. Celý chod pohonné jednotky je řízen elektronickou řídící jednotkou. Přečtěte si více o motoru EA111 CFNA/CFNB…
Motor EA111 1.2 TSI/TFSI
Motor 1.2 TSI, zástupce segmentu EA111, v mnohém připomíná 1.4 TSI. Hlavním poznávacím znakem je však úprava hlavy válců. Ve verzi 1.2 TSI je hliníkový blok válců s litinovými mokrými vložkami. Průměr skupiny pístů je zmenšen na 71 mm (původně byl tento údaj 76,5 mm.) Přečtěte si více o motoru EA111 1.2 TSI / TFSI .
Charakteristika vozu Fabia hatchback z roku 2010
Změna | Výkon, kW(hp)/ot | Spotřeba, l/100 km | Hmotnost (hmotnost), kg |
---|---|---|---|
1.2 MT | (70) / 5400 | 5.9 | 1070 |
1.4 MT | (86) / 5000 | 6.5 | 1075 |
1.6 AT | (105) / 5700 | 7.6 | 1135 |
1.6 MT | (105) / 5700 | 6.9 | 1090 |
Charakteristika vozu Fabia od roku 2007
Změna | Výkon, kW(hp)/ot | Spotřeba, l/100 km | Hmotnost (hmotnost), kg |
---|---|---|---|
1,4 TDI (70 hp) | 51 (69) / 4000 | 4.8 | 1100 |
1,4 TDI (80 hp) | 59 (80) / 4000 | 4.8 | 1105 |
1,9 TDI | 77 (105) / 4000 | 5 | 1145 |
1,2 12V | 51 (70) / 5400 | 5.9 | 1025 |
1,2 6V | 44 (60) / 5200 | 5.9 | 1015 |
1,4 16V | 63 (85) / 5000 | 6.5 | 1035 |
1,6 16V | 77 (105) / 5600 | 6.9 | 1045 |
Vlastnosti Fabia 2000 – 2007
Změna | Výkon, kW(hp)/ot | Spotřeba, l/100 km | Hmotnost (hmotnost), kg |
---|---|---|---|
1,4 TDI (70 hp) | 51 (69) / 4000 | 4.7 | 1095 |
1,4 TDI (75 hp) | 55 (75) / 4000 | 4.5 | 1205 |
1,4 TDI (80 hp) | 59 (80) / 4000 | 4.6 | 1105 |
1,9 SDI | 47 (64) / 4000 | 4.8 | 1200 |
1,9 TDI | 74 (101) / 4000 | 4.9 | 1220 |
1.2 | 40 (55) / 4750 | 5.9 | 1130 |
1,2 16V | 47 (64) / 5400 | 5.9 | 1135 |
1,4 16V (100 hp) | 74 (100) / 6000 | 6.6 | 1140 |
1,4 16V (75 hp) | 55 (75) / 5000 | 6.4 | 1135 |
2 | 85 (115) / 5400 | 7.7 | 1185 |
Charakteristika vozu Fabia combi z roku 2008
Změna | Výkon, kW(hp)/ot | Spotřeba, l/100 km | Hmotnost (hmotnost), kg |
---|---|---|---|
1.2 (60 hp) | 44 (60) / 5200 | 5.9 | 1140 |
1.2 (70 hp) | 51 (70) / 5400 | 5.9 | 1045 |
1.2 TSI (105 k) | 77 (103) / 5000 | 5.2 | 1140 |
1.2 TSI (86 k) | 63 (84) / 4800 | 5.2 | 1140 |
1.4 16V | 63 (85) / 5000 | 6.5 | 1150 |
1.6 16V | 77 (105) / 5600 | 6.9 | 1065 |
1.2 TDI (75 hp) | 55 (74) / 4200 | 4.8 | 1125 |
1.4 TDI (70 hp) | 51 (69) / 4000 | 4.8 | 1220 |
1.4 TDI (80 hp) | 59 (80) / 4000 | 4.8 | 1125 |
1.6 TDI (105 hp) | 77 (103) / 4200 | 3.2 | 1125 |
1.6 TDI (75 hp) | 55 (74) / 4000 | 3.2 | 1125 |
1.6 TDI (90 hp) | 66 (88) / 4200 | 3.2 | 1125 |
1.9 TDI | 77 (105) / 4000 | 5.1 | 1165 |
Vlastnosti Fabia combi 2000 – 2007
Změna | Výkon, kW(hp)/ot | Spotřeba, l/100 km | Hmotnost (hmotnost), kg |
---|---|---|---|
1,4 TDI (70 hp) | 51 (69) / 4000 | 4.7 | 1130 |
1,4 TDI (75 hp) | 55 (75) / 4000 | 4.5 | 1240 |
1,4 TDI (80 hp) | 59 (80) / 4000 | 4.6 | 1140 |
1,9 SDI | 47 (64) / 4000 | 4.8 | 1235 |
1,9 TDI | 74 (101) / 4000 | 4.9 | 1255 |
1,2 12V | 47 (65) / 5400 | 6 | 1170 |
1,4 16V (100 hp) | 74 (100) / 6000 | 6.7 | 1175 |
1,4 16V (75 hp) | 55 (75) / 5000 | 6.5 | 1170 |
2 | 85 (115) / 5400 | 7.8 | 1220 |
Charakteristika vozu Fabia combi rs z roku 2010
Změna | Výkon, kW(hp)/ot | Spotřeba, l/100 km | Hmotnost (hmotnost), kg |
---|---|---|---|
1.4 TSI (180 k) | 132 (180) / 6200 | 6.2 | 1313 |
Vlastnosti hatchbacku Fabia rs z roku 2010
Změna | Výkon, kW(hp)/ot | Spotřeba, l/100 km | Hmotnost (hmotnost), kg |
---|---|---|---|
1.4 TSI DSG | (180) / 6200 | 6.2 | 1318 |
Vlastnosti Fabia rs 2003 – 2007
Změna | Výkon, kW(hp)/ot | Spotřeba, l/100 km | Hmotnost (hmotnost), kg |
---|---|---|---|
1,9 TDI | 96 (130) / 4000 | 5.1 | 1320 |
Charakteristika vozu Fabia scout z roku 2010
Změna | Výkon, kW(hp)/ot | Spotřeba, l/100 km | Hmotnost (hmotnost), kg |
---|---|---|---|
1.2 TSI DSG | (105) / 5000 | 5.3 | 1164 |
1.2 TSI MT | (105) / 5000 | 5.3 | 1130 |
Vlastnosti Fabia sedan 2001 – 2006
Změna | Výkon, kW(hp)/ot | Spotřeba, l/100 km | Hmotnost (hmotnost), kg |
---|---|---|---|
1,4 TDI | 51 (69) / 4000 | 4.7 | 1235 |
1,9 SDI | 47 (64) 4000 | 4.9 | 1155 |
1,9 TDI | 74 (101) / 4000 | 5 | 1175 |
1,2 HTP | 47 (64) / 5400 | 6 | 1155 |
1,4 16V (101 hp) | 74 (101) / 6000 | 7.1 | 1095 |
1,4 16V (75 hp) | 55 (75) / 5000 | 6.5 | 1090 |
2 | 85 (115) / 5400 | 7.7 | 1140 |