Obsah
- 1 Jaký má Škoda karburátor?
- 2 Popis konstrukce karburátoru
- 3 Součásti karburátoru
- 4 Částečný fragment plovákové komory
- 5 Konstrukce filtračního/zpětného zařízení
- 6 Plynový pedál a lanko plynu
- 7 Kde je hnací lanko připojeno k páce plynu
- 8 Nastavení volnoběžných otáček motoru
- 9 Nastavení vůle mechanismu pohonu škrticí klapky
- 10 Složení a design
Jaký má Škoda karburátor?
Na autech je instalováno několik typů spádových karburátorů.
32 TL jednokomorový karburátor je instalován na motoru 1,2 litru. Podobné karburátory 32 PDSI a 1B1 jsou instalovány na motorech o objemu 1,3 litru s nízkým kompresním poměrem.
Dvoukomorový karburátor 2E3 je instalován na motorech 1,3 s normálním kompresním poměrem. Škrticí ventily karburátoru se otevírají postupně. Sekundární škrticí klapka se otevírá pouze při vysokých otáčkách motoru pod zatížením. Sekvenční škrticí ventily poskytují vynikající spotřebu paliva s plynulou akcelerací a plynulou jízdou a zajišťují maximální výkon motoru při plném sešlápnutí plynového pedálu. Sekundární klapka je řízena podtlakem v primární komoře. Průměry prvků primární komory karburátoru jsou menší než sekundárních.
Systém volnoběhu karburátoru funguje nezávisle na ostatních systémech a je řízen šroubem pro nastavení kvality směsi.
Hlavní trysky jsou kalibrovány tak, aby motor normálně fungoval při pootevřeném plynu. K zajištění dodávky požadovaného množství paliva při maximální akceleraci se používá vakuový ventil ekonomizéru. Ventil dodává další palivo při maximálním podtlaku, když jsou škrticí ventily plně otevřené.
Pro zvýšení dodávky paliva během akcelerace dodává urychlovací čerpadlo další palivo do primárního difuzoru. Pumpa akcelerátoru je ovládána mechanickou vačkou z táhla plynu.
Karburátor GM Varajet II, který se nachází u modelů o objemu 1,6 l, je dvouválcového typu, ale hlavní proud paliva je řízen kuželovým jehlovým ventilem.
Všechny karburátory mají systém řízení volnoběhu a čerpadlo akcelerátoru, které dodává další palivo do karburátoru při náhlém otevření škrticí klapky.
U automatického sytiče je kryt sytiče vyhříván elektrickým topením a při běžícím motoru se postupně uzavírá. U karburátoru 2E3 je kryt sytiče vyhříván chladicí kapalinou. Pokud je karburátor vybaven automatickým sytičem jakéhokoli typu, je nutné při startování studeného motoru několikrát sešlápnout plynový pedál.
Popis konstrukce karburátoru
1 – Šroub (7 Nm); 2 — Volnoběžná trubka; 3 – Ventilační trubice; 4 – Vzduchová klapka; 5 — Ekonost komory II; 6 — Vakuová komora přídavného spouštěcího zařízení (Pulldown); 7 – Startovací zařízení; 8 — Kryt poloautomatického startovacího zařízení
Součásti karburátoru
1 – Trubka ekonomizéru; 2 – Šroub pro rychlé nastavení otáček volnoběhu; 3 – Membránový snímač škrticí klapky II; 4 — Šroub pro nastavení kvality směsi volnoběhu; 5 — Šroub pro nastavení otáček volnoběhu; 6 — E/m uzavírací ventil ekonomizéru nucených volnoběžných otáček (EPH); 7 – Vstupní ventil urychlovacího čerpadla; 8 – Akcelerační čerpadlo; 9 — Ekonomizér
Částečný fragment plovákové komory
1 – Kryt karburátoru; 2 – Přívodní potrubí; 3 – Síťový filtrační prvek; 4 – Jehlový ventil; 5 – Plovák; 6 – Těleso karburátoru; 7 — Těsnicí těsnění
Konstrukce filtračního/zpětného zařízení
1 – Přípojka přívodu paliva z palivového čerpadla; 2 – Šroubení přívodu paliva do karburátoru; 3 – Sítko; 4 – Kulový ventil; 5 – Vypouštěcí armatura
Plynový pedál a lanko plynu
1 – Karburátor; 2 – Pojistný kroužek; 3 – Kabel pohonu škrticí klapky; 4 – držák; 5 – Gumová těsnící manžeta; 6 – Pryžové pouzdro; 7 — Plynový pedál; 8 – Západka; 9 — Osa pedálu; 10 — Gumová podložka pedálů
Kde je hnací lanko připojeno k páce plynu
1 – Zásuvka pro zajištění konce kabelu; 2 — Páka pohonu škrticí klapky; 3 — Kabel škrticí klapky
Nastavení volnoběžných otáček motoru
1 — Šroub nastavení otáček volnoběhu; 2 – Stupňová kladka; 3 — Šroub pro nastavení polohy vzduchové klapky pro poloautomatický start
Nastavení vůle mechanismu pohonu škrticí klapky
1 – držák; 2 – Západka; 3 – Gumová podložka; 4 – plášť kabelu; 5 – Kabel pohonu; 6 — Páčka škrticí klapky
Složení a design
Karburátor je určen k přípravě směsi vzduch-palivo a dávkování do spalovacích prostorů v závislosti na aktuálním zatížení a otáčkách motoru.
- a) Okolní teplota;
- b) teplota chladicí kapaliny motoru;
- c) Hloubka podtlaku v sacím potrubí.
- a) Poloautomatické startovací zařízení;
- b) Systém volnoběhu, zajišťující stabilitu volnoběžných otáček motoru (800÷850 za minutu);
- c) Systém přechodové komory I, který zajišťuje plynulé zvýšení otáček motoru při otevření škrticí klapky II;
- d) Systém obohacování směsi vzduch-palivo (ekonostat) při plném zatížení;
- e) mechanicky poháněné urychlovací čerpadlo membránového typu;
- f) Elektromagnetický uzavírací ventil, který uzavře přívod paliva do karburátoru po vypnutí zapalování a také při aktivaci ekonomizéru nuceného chodu naprázdno (EFS);
- g) Plováková komora, která udržuje danou hladinu paliva v karburátoru.
Uvnitř jehlového ventilu je malá pružina, na které spočívá kulička, částečně vyčnívající ven. Pružina deformací tlumí škubání páky plováku při rychlém pohybu vozu. Díky této úpravě je hladina paliva v plovákové komoře udržována konstantní.
Jehla ventilu je potažena vysokopevnostní směsí Viton, která je obzvláště odolná. Díky tomuto nátěru je zajištěna vysoká těsnost sestavy. Jehlový ventil je navržen tak, aby vydržel přibližně 150 000 km a nevyžaduje další pravidelnou údržbu.
Když hladina paliva v komoře klesne, plovák se posune dolů a otevře jehlový ventil. Současně je do komory čerpáno potřebné dodatečné množství paliva. Zvýšení množství paliva způsobí zvednutí plováku a automatické uzavření ventilu.
Karburátor je také vybaven přídavným sítkem. Sestava filtru je instalována na vstupu do plovákové komory a je vybavena kulovým ventilem, který umožňuje vypuštění přebytečného paliva z karburátoru zpět do palivové nádrže. Kromě toho jsou výpary paliva odváděny ventilem, když je horký motor vypnutý. Přítomnost ventilu také zabraňuje vnikání palivových par do karburátoru, když motor běží v horkém počasí, což vede k narušení stability rychlosti karburátoru.
Karburátor je k sacímu potrubí připevněn třemi šrouby M6x20 přes pryžokovové těsnící těsnění, které spoj spolehlivě těsní. Těsnění je připevněno k sacímu potrubí čtyřmi šrouby s hlavami se šestihranným klíčem.