ŠkodaŠkoda OctaviaŠkoda Octavia A7Škoda Octavia Tour

Jaký je rozdíl mezi předělanou Škodou Octavia A7

Kariéra: evoluční testovací jízda Škody Octavia pěti generací

Octavia nesplňuje definici „legendárního“ auta – ani se mi nechce věřit, že je už 20 let stará. Ano, ve skutečnosti o tituly neusiluje. Neznatelně, bez fanfár a zbytečného hluku, porazila všechny stereotypy o autech z východní Evropy a nechala své německé příbuzné daleko ve zpětném zrcátku. Při přechodu z jedné Octavie na druhou se pokusme pochopit, co to znamená.

Poznámka Bene:

Abych byl úplně upřímný, Octavia měla vlastně tři generace. Ale zvýšili jsme počet testovaných vozů na pět kvůli dvěma restylovaným verzím – mezi „středními“ modely jsou přece jen značné rozdíly.

O prvenství ducha a hmoty

Každý materialista ví, že hmota je primární a duch je sekundární. V případě Octavie je situace trochu jiná: duch znatelně předbíhá hmotu.

První Octavie se objevily dávno předtím, než se Škoda dostala pod křídla koncernu Volkswagen. V roce 1959 byla poprvé zahájena výroba „velmi, velmi“. Ta Octavia samozřejmě neměla nic společného s řadou, která se objevila v roce 1996. Celkově to ani tehdy nebylo nové auto, ale byla to jen jiná verze Škody 445, která sjížděla z montážní linky v letech 1955 až 1958.

Škoda Octavie

A přesto byla v té době Octavia docela vyspělé auto. Mohlo se například pochlubit nezávislým zavěšením, které bylo tehdy ještě vzácností. Pohonnou jednotkou vozu byl zážehový řadový čtyřválec o objemu 1,1 litru. Vyvinul 40 koní. S. a umožnila vozu zrychlit na 115 km/h.

Zajímavé:
Jak odstranit rukojeť pro uvolnění kapoty na Škodě Rapid.

Výroba těchto Octavií skončila v roce 1971. Za celou dobu bylo vyrobeno necelých 300 000 vozů všech modifikací, včetně Škody Octavia Super a Škody Octavia TS (Sport Touring). Hlavním typem karoserie Octaviusu byl tehdy sedan, i když nejdéle vydrželo kombi na montážní lince.

V roce 1996 se na Octavii znovu vzpomínalo. Již jsme podrobně psali o „genezi“ tohoto vozu, stupni sjednocení s Volkswagenem a úspěch na trhu, tak se nebudeme opakovat. Lépe je vidět, jak se drží již „dospělá“ Octavia první generace, která celý život prožila v Rusku.

Už mi je osmnáct: Škoda Octavia A4 (PQ34)

Takže naše dnešní auto je z roku 1998. Pod kapotou má 75litrový osmiventilový motor o výkonu 1,6 koní řady AEE známý z Golfu III a Passatu B3 s manuální převodovkou. Ano, k dokonalosti má daleko. Ale všimněte si, že najeto tato Octavia je 550 tisíc kilometrů. Pravda, motor už prošel zásadní opravou, ale převodovka se nemusela otevírat.

IMG_3058

Interiér Octavie (asi stejně jako exteriér) nikdy nebyl něčím převratným, ale také nikdy nezaostával za módou. Žádné světlé barvy nebo nestandardní řešení, pouze skromnost a lakonicismus ve stylu Volkswagenů 90. let, tak drahých ruskému srdci. V zásadě se to dalo čekat, i když bych si přál trochu méně prázdných míst na panelu. No dobře, ale je to prostorné. Pojďme se podívat, jaká je první Octavia na cestách.

Víš, ona přichází! A přesně tak, jak to dělají jiná celkem slušná dvacetiletá zahraniční auta. Motor obecně nedá pocítit pekelné zrychlení, osobně se ve zrychlení vyzná jen málo, ale Škodovka stále nabírá rychlost. A co je nejdůležitější, je tichý: ne jako moderní vozy segmentu C, ale jako téměř celá nová třída B zároveň.

IMG_6798

Tedy s slyšitelným namáháním motoru ve vysokých otáčkách a téměř neslyšitelným chrochtáním v nízkých a středních pásmech. Dráha spojkového pedálu je ale dost malá, ale kdo ví, kdy to tam naposledy kontrolovali. Křídujeme to do věku, ale víc si není na co stěžovat.

V zatáčkách je Octavia trochu měkčí, než bychom si přáli. Nedíval jsem se na jeho tlumiče a silentbloky, ale je pravděpodobné, že před 15 a 400 tisíci kilometry byl znatelně tužší. Již nyní však umožňuje vjet do zatáčky bez obav, že ji skončíte na kraji vozovky.

Škoda Octavia A4 (PQ34)
Zrychlení na 100 km/h a spotřeba paliva

Městský cyklus, l Příměstský cyklus, l Zrychlení na 100 km / h, s
10,8 5,8 14,4

Celkově se auto i přes archaismus a letargii stále dobře drží. A budete-li mít na paměti jeho kilometráž, pochopíte: staré rčení „umili to“ se hodí nejen „Němcům“ a „Japoncům“, ale i „Čechům“.

Ještě o něco lepší: Škoda Octavia Tour

Octavii Tour většinou považujeme po restylování za vozy první generace. Konalo se v roce 2000 a název Tour se objevil o něco později, v roce 2004. Bylo to způsobeno tím, že letos vyšla druhá generace Octavie, ale výroba restylingu první generace se zastavila až v roce 2010. co se změnilo?

Bez ohledu na to, jak moc po Tour chodíte, žádné vážné rozdíly v exteriéru neuvidíte. Pouze při pozorném pohledu si všimnete jiného předního nárazníku a velmi mírně odlišných světlometů. Po technické stránce se auto také nezměnilo, ale úprav je o něco více.

IMG_6747

Za druhé, v roce 2002 překvapila Škoda fanoušky nejnabitější verzí vRS. Důležité zde nejsou drobné kosmetické rozdíly, ale u Octavie dříve nevídaný přeplňovaný motor řady 1,8 AUQ o výkonu 180 koní. S. Octavia vRS bohužel zůstává vzácným vozem a najít takovou verzi nyní není tak snadné. Za prvé, v nabídce se objevila Octavia Combi s pohonem všech kol. Rozdíly měl v podvozku – vzadu se objevilo nezávislé zavěšení, což u Octavií s předním náhonem nebylo. Mírně odlišná byla i sestava spalovacích motorů a převodovek pro tyto vozy: s benzínovými motory 1,8 T (150 k) a naftovým motorem 1,9 TDI (90 k) byla nabízena pětistupňová manuální převodovka, naftová 1,9 TDI-PD (100 k) se vstřikovacími čerpadly byl spřažen se šestistupňovou manuální převodovkou.

IMG_6749

Náš vzorek byl vydán v roce 2005, najeto – 200 tisíc km. Konfigurace je nejjednodušší, s manuální převodovkou a 1,4litrovým 16ventilovým motorem o výkonu 75 koní. S. A co interiér?

IMG_6757

Všechno se stalo mnohem lepší! Jak se za čtyři roky změnily designové trendy, změnila se i přístrojová deska. A vzdejme hold kvalitě materiálů: i přes slušné stáří a opotřebení nepůsobí unaveně.

IMG_6767

Jediný detail, který zůstává nezměněn, je „all-Volkswagen“ centrální spínač světel pod levým ramenem. Při pohledu do budoucna poznamenám, že Škoda je extrémně citlivá na tento „zvrat“, pečlivě jej přeskupuje z jedné generace na druhou, jen mírně mění jeho design. Inu, důslednost je známkou mistrovství. Nastartujeme motor a jedeme.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button