ŠkodaŠkoda Octavia

Jaký je rozdíl mezi sedanem Škoda Octavia a hatchbackem?

Škoda Octavia, představená evropské veřejnosti na podzim roku 1996, zaujala své právoplatné místo na našem trhu hned v následujícím roce. V roce 1998 byl hatchback doprovázen kombi kombi a přelom století byl ve znamení mírného „restylingu“ modelu. Standardní výbavové stupně LX, GLX a SLX byly nahrazeny Classic, Ambiente a Elegance s novým čalouněním interiéru, módními „křišťálovými“ světlomety, aktualizovanými nárazníky a celým balíkem změn (detaily – ZR, 2000, č. 11). Pro ty, kteří se v platformách Volkswagenu příliš neorientují, připomeňme: Octavia se při pohledu zespodu od Golfu a Venta liší jen málo, stejně jako SEAT Toledo.

Hlásíme: 12 750 „zelených“. To je cena Octavie s karoserií hatchback, motor 1,6 litru, 75 litrů. S. ve verzi Classic: airbag řidiče, stěrač zadního okna, ostřikovače světlometů a kabely k rádiu. To je přesně to, co jsme testovali. Můžete si objednat zcela „nahé“ auto, ale stále nebudete schopni „klesnout“ pod 12 000 $.

Octavia hatchback s rychlejším 100koňovým 1,6litrovým motorem je nabízena v základní konfiguraci Ambiente a stojí 14 680 dolarů a lépe vybavená verze Elegance nebo s automatickou převodovkou je ještě dražší: 16-18 tisíc. Minimální Classic kombi se stejným motorem utáhne 14 tisíc – žádné 75koňové „kombíky“ nejsou, což je škoda. Motor 1,8T s pěti ventily na válec a přeplňováním turbodmychadlem produkuje 150 koní. S. a zrychlí Octavii na 100 km/h za 8,4 s. Přebírá také balíček Elegance a zvyšuje cenu na 18 500 „jednotek“. Vozy vyráběné Laurin&Clement se vyznačují kompletní sadou doplňkové výbavy včetně koženého čalounění. Minimální cena za ně je 23 500, za příznivého počasí se vyšplhá nad 26 tisíc dolarů.

Zajímavé:
Kolik oleje se nalije do Škoda fabia 1.4 tdi 2006.

Spolu s uvedenými úpravami existují vznětové motory s přeplňováním a bez přeplňování (1,9 litru; 68, 90, 110 k) a dvoulitrový benzínový motor s kapacitou pouhých 120 „koní“ a velmi dobrým točivým momentem charakteristický. Kvůli zvláštnostem ruského zdanění a rozšířenému přesvědčení, že drahé auto musí mít výkonný motor, nejsou tyto možnosti populární a prodejci je dodávají pouze na předplacené objednávky.

„OCTAVIA“ VE MĚSTĚ

Základní motor o výkonu 75 koní je to, co potřebujete pro jízdu ve městě. Rychlá odezva pedálu, sebevědomá akcelerace téměř od volnoběhu. V kombinaci s ostrým řazením, dobrou viditelností a výkonnými brzdami umožňuje motor Octavii být jedním z nejhbitějších sledě na ulici.

Ostrý posilovač řízení vám dává dobrý pocit z vozu a usnadňuje manévrování v úzkých yardech. Při parkování však auto vyžaduje zvýšenou pozornost a zkušenosti. Zvednutá „záď“ omezuje výhled dozadu, vypouklé prahy karoserie a přední nárazník mohou být snadno poškozeny vysokým obrubníkem. Není divu, že parkovací senzory jsou jednou z oblíbených možností tohoto vozu.

To se stává u každého auta. Dokonce i ten se slavným Volkswagenem „perpetum mobile“ pod kapotou. Tak je základní motor o výkonu 75 koní často nazýván svými fanoušky pro jeho obrovské zdroje a jeho odpůrci pro jeho staromódní design. V prvním roce by se to však nemělo bát – platí firemní záruka. Náhradní díly a servis nejsou problém ve velkých městech v evropské části Ruska a na východ do Novosibirsku. Náklady na údržbu jsou na cenové rozpětí vozů poměrně vysoké, ale provádí se jednou ročně nebo 15 tisíc km. Máme skladem velký výběr náhradních dílů a příslušenství. Spotřební materiál je relativně levný, díly karoserie, skla a optika odpovídají cenové hladině vozu. U Octavií s dieselovými motory je zajištěna dodatečná výměna oleje každých 7500 7500 km u benzínových motorů, první údržba se doporučuje po 15 XNUMX km, poté každých XNUMX tisíc km.

„OCTAVIA“ NA DÁLNICI

Octavia se základním motorem se netváří jako sprinter. Zrychlení na „stovky“ – 14,8 s. Ale v závodech na dlouhé tratě ukazuje svou nejlepší stránku. Motor s vysokým točivým momentem umožňuje téměř úplně eliminovat řazení – pátý suverénně pracuje v rozmezí od 50 do maximálně 170 km/h. Kdo má ale rád aktivní jízdu, jak se říká, stejně se nebude líbit základnímu motoru – točit ho nad 4500 otáček je nesmyslné, byť to omezovač otáček umožňuje. Koho ale jezdí rychle a daleko, základní Octavie potěší nízkou spotřebou paliva v kombinaci s velkou nádrží – 700 km na jedno natankování není zdaleka limit.

Pokud se vám ve městě zdají upravené odpružení Škody přehnaně tuhé, zvláště když je ve voze pouze jeden řidič, pak ve vysoké rychlosti zasluhuje pochvalu jejich schopnost odolávat asfaltovým vlnám a absorbovat drobné nerovnosti. Pravda, když Octavia příliš detailně sleduje profil silnice, pociťují cestující v kabině určité nepohodlí.

Na ovladatelnost Octavie v běžných režimech nejsou žádné stížnosti a limity stability jsou obecně nečekaně vysoké, a to i přes úzké vysokoprofilové pneumatiky 175/80R14.

„OCTAVIA“ NA VENKU

Ne, to rozhodně není její živel, i když velká kola, krátký rozvor a tuhé odpružení tomu zřejmě nebrání. Výkonná ochrana motorového prostoru, bezpečně zakryté potrubí a přitom není třeba spěchat na polní cestě nebo na neuklizeném dvoře. Způsobit? Velký přední převis – spodní část předního nárazníku je jen 160 mm od vozovky. A pokud na prvních Octaviích šlo o samostatnou část vyrobenou z nelakovaného plastu (cena 38 $), pak po restylování nárazník zpevnil a pokud by byl „ret“ poškozen, musel by být zcela vyměněn. Cena bez nákladů na instalaci a lakování: 150 $. Existuje rozdíl?

OCTAVIA“ PRO CESTUJÍCÍ A NÁKLAD

Délka 4500 mm s rozvorem 2512 mm – tato kombinace předurčuje spíše krátký interiér a velmi prostorný kufr. Vpředu je dostatek místa pro každého řidiče nebo spolujezdce, i když jsou oba pod dva metry, zejména proto, že sedadla jsou výškově nastavitelná a sloupek řízení je nastavitelný v úhlu a délce. V této situaci byste ale neměli počítat se zadním sedadlem. Mezi ním a opěradly předních sedadel je mezera, do které se sotva vejde pěst. Je zde také velmi málo místa pro nohy. Inu, pokud v posádce není nikdo vyšší než 180 cm, pak je škodovka bez výhrad pětimístný vůz. Ale jaký kufr! O estetických přednostech zadní části Octavie můžeme mluvit hodně, ale upírat pohodlnost a objem jejího zavazadlového prostoru je prostě směšné. Ve své třídě má vynikající hodnotu 528 koní. Naše měření (kostky 20, 10, 5 litrů) ukázala 490 – rekord v této kategorii, a to bez započtení prázdného místa ve výklenku rezervního kola, kam se může volně vejít spousta užitečných věcí. A pokud si vzpomenete na sklopné opěradlo zadního sedadla (40:60) a efektní páté dveře (vejdou téměř vše!), tak na rodinné výlety na venkov může být lepší jen Octavia Combi.

„Volkswagen Bora“ (1998) – čtyřdveřový sedan; Do Ruska se dodává s motory 1,6-2,0 l, 101-115 l. S. Cena – 16 000-26 700 USD.

„Opel Astra“ (1998) – tří- a pětidveřový hatchback, sedan, kombi. Do Ruska se dodává s motory 1,6-1,8 l, 84-125 l. S. Cena – od 13 500 do 20 000 USD.

dveřní hatchback. Dodáváno do Ruska s motory 1,5; 1,8 l, 101-125 l. s., 9300 $-

12 900 Nový model se očekává v létě 2001.

Přihlaste se k odběru „Za volantem“.

Octavia: evoluce legendy

Historie Škody Octavia začíná ve druhé polovině 50. let minulého století, kdy vůz s tímto jménem poprvé spatřil světlo světa a téměř okamžitě se stal ztělesněním spolehlivosti a stability. Model byl vyráběn v karosářských stylech sedan a kombi, přičemž druhá varianta existovala až do roku 1971. Celkem v letech 1959 až 1971 Na silnice různých zemí bylo propuštěno asi 365 tisíc Octavií.

Octavia: evoluce legendy Octavia: evoluce legendy Octavia: evoluce legendy Octavia: evoluce legendy

Když v roce 1971 sjela z montážní linky poslední Octavia, zdálo se, že můžeme ukončit historii tohoto vozu. O čtvrt století později se však GXNUMX vrátila do nabídky Škody, kde zaujímá vedoucí pozici dodnes.

Škoda Octavia 1 generace

Octavia se do modelové řady Škoda vrátila na podzim roku 1996, kdy byl na pařížském autosalonu představen zcela nový vůz, jehož sériová výroba začala o rok později. Tento model se stal prvním vozem vytvořeným od nuly poté, co se společnost dostala pod kontrolu německého koncernu Volkswagen. Ve svém debutovém roce byla Octavia nabízena pouze v karoserii hatchback, respektive liftback, a o dva roky později začal prodej vozů v karoserii kombi s označením Combi. První generace Octavie byla založena na platformě tehdy nejpopulárnějšího VW Golf IV v Evropě. Český vůz byl zároveň největším zástupcem golfové třídy, protože se svými rozměry blížil segmentu D. Octavia I měl několik možností konfigurace. A pokud měla nejjednodušší verze Classic pouze posilovač řízení, nastavitelný sloupek řízení a imobilizér, pak byl na poměry škodovky luxusní paket Laurin&Klement zpoplatněn na maximum: obsahoval kožený interiér, xenonové světlomety, klima ovládání, elektrické střešní okno, dešťový senzor a mnoho dalšího.

Všechny motory Octavie byly zděděny z modelů Volkswagen a Audi. Jednalo se o benzinové motory o objemu 1.4 a 1.8 litru a výkonu 75 a 125 koní a také turbodiesel o objemu 1.9 litru a výkonu 90 koní. Později byl přidán benzinový motor 1.6 litru s výkonem 101 koní. Úpravy s 1.8litrovým motorem s výkonem 150 koní stály stranou.

V roce 1999 se objevila verze kombi s pohonem všech kol a o rok později – hatchback.
V roce 2000 proběhl první facelift modelu. Modernizace se dotkla přídě vozu a jeho interiéru. A v roce 2001 společnost vydala „nabitou“ verzi RS s 1.8litrovým 20ventilovým motorem o výkonu 180 koní. a pohon všech kol.

Octavia: evoluce legendy Octavia: evoluce legendy Octavia: evoluce legendy Octavia: evoluce legendy

Škoda Octavia II generace

Druhá generace modelu Octavia česká společnost oznámila v roce 2004. Škoda Nová Octavia dostala na svou dobu nepřeberné množství high-tech řešení. K dispozici byly motory FSI s přímým vstřikováním, robotizovaná převodovka a pokročilé víceprvkové zavěšení. První, co vás ale zaujalo, byl svěží design přídě vozu. Její vzhled se ukázal být slušný a pevný. Změn doznal i interiér. Šest měsíců po uvedení hatchbacku byla oficiálně představena Škoda Nová Octavia Combi kombi s pohonem předních i všech kol. A po nějaké době se do výroby dostala Škoda Octavia Scout kombi. Auto dostalo nejen pohon všech kol, ale také zvýšenou světlou výšku, ocelovou ochranu motoru a po obvodu karoserie bodykit z nelakovaného plastu. Výrobce umístil tuto úpravu jako terénní kombi.

Řadu motorů pro vozy druhé generace tvořilo šest motorů – čtyři benzinové a dvojice vznětových jednotek. K již známým benzinovým motorům o objemu 1.4 a 1.6 litru a také 1.9litrovému turbodieselu, dvěma agregátům s přímým vstřikováním benzínu o objemu 1.6 litru (výkon 116 k) a objemu 2.0 litru (výkon 150 koní) a také 2litrový turbodiesel o výkonu 140 koní. V závislosti na motoru byla standardně instalována 5 nebo 6 stupňová manuální převodovka. Volitelně byla k dispozici automatická nebo robotizovaná převodovka.

Auto dostalo aktualizované nezávislé zavěšení: McPherson vpředu a čtyřprvkové vzadu. Místo posilovače řízení zaujímá adaptivní elektrický posilovač řízení. Škoda Nová Octavia byla nabízena ve třech stupních výbavy: Classic, Ambiente, Elegance.

Octavia: evoluce legendy Octavia: evoluce legendy Octavia: evoluce legendy Octavia: evoluce legendy

Restyling vozů druhé generace proběhl v roce 2009, kdy se nepříliš moderní vzhled Octavie vyráběné od roku 2004 stal minulostí a ustoupil novější podobě. Vůz se začal odlišovat stylovými konturami složitě tvarovaných světlometů a originální masky chladiče.

Octavia: evoluce legendy Octavia: evoluce legendy Octavia: evoluce legendy Octavia: evoluce legendy

Škoda Octavia III generace

Model třetí generace byl oficiálně představen v roce 2012 a jeho hromadné vydání je naplánováno na polovinu roku 2013. Výměna generací ovlivnila velikost vozu. Celková délka vozu je o 90 mm delší než u modelu druhé generace a rozvor kol se protáhl o všech 108 mm a dosáhl 2686 mm. Vůz se zároveň odlehčil o téměř 100 kg. Exteriér Škody Octavia zůstal rozpoznatelný, ale linie karoserie přešly od hladkých a zaoblených k ostrým. Při letmém pohledu lze Octavii splést se Škodou Rapid, jsou si tak podobné. Auto začalo vypadat mnohem vážněji než jeho předchůdce: zúžené osvětlení hlavy, nárazník s velkým vzduchovým kanálem a aerodynamickým lemem, kapota s výraznými žebry. Auto se stalo přísným a dokonce lehce agresivním.

Oficiální zástupci společnosti slibují rozsáhlý seznam možností nového produktu. Chybět nebude aktivní tempomat a kolenní airbagy pro řidiče a spolujezdce. Vůz dostane „chytrou kapotu“, která se zvedne, když srazí chodce, a nastavitelné nastavení motoru s převodovkou.

Octavia: evoluce legendy Octavia: evoluce legendy Octavia: evoluce legendy Octavia: evoluce legendy

Třetí generace českých vozů dostane výhradně přeplňované motory. Jde o zážehové motory TSI o objemu 1.2, 1.4 a 1.8 litru a také o vznětové agregáty o objemu 1.6 a 2 litry. Výkon pohonných jednotek se pohybuje od 85 do 180 koní.

Jako první se bude vyrábět Škoda Octavia v karoserii liftback. Mimochodem, český model je nyní umístěn jako vůz v prémiovém segmentu třídy C.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button