Obsah
Jaký časování pro Škoda Octavia
Typická rozdělení
Škoda Octavia A7 (2013 – 2015) s najetými km
— Mezi motory nejsou žádní zjevní outsideři. Nejméně problematickou variantou je samozřejmě 1.6 MPI s manuální převodovkou, a to je většina aut.
– Můžete vzít i 1.2 TSI a 1.4 TSI – jsou složitější, ale nemají zločinecké sklony přímých turbomotorů Volkswagen z minulých let, patří do zásadně nové rodiny EA211.
— 1.8 TSI řada EA888 — lze také doporučit ke koupi, protože hlavní dětské nemoci byly v době, kdy se objevila Octavia, vyřešeny.
— Naftové motory obecně také nejsou špatné, ale je jich málo a na sekundárním trhu nejsou příliš likvidní.
Co nebrat? Neúspěšné verze:
— Vozy s předselektivní robotickou převodovkou DSG-7 do roku 2014.
— Buďte opatrní s naštípanými auty. Pokud jste to přeflashovali něčím profesionálním jako je Revo, tak se auto prostě závoděním opotřebuje a pokud firmware dělal garážový guru, tak motoru může i poškodit neoptimální provozní režim.
— Auto je ještě docela mladé, takže auta na hypotéku nejsou ničím neobvyklým. Nezapomeňte zkontrolovat databáze a získat potvrzení od notářského úřadu o tom, že vůz není v jejich databázi. To bude vaše obhajoba u soudu, pokud je stále zastavena, ale notář o tom neví.
— Octavie A7 byly velmi často kupovány pro použití v taxících. Pozor na takové možnosti – ujeté kilometry jsou zkreslené, nehody jsou téměř zaručeny. Poznámka v PTS o vlastnictví leasingové společnosti je jistým znakem „taxi“ minulosti. Jednotlivci auta na leasing prakticky nekupují.
Restyling a pre-restyling
V Rusku se nová Octavia prodává od jara 2013. Po 4 letech prošlo auto znatelným restylingem s radikální aktualizací přední optiky – namísto jednoduchých světlometů se objevily dvojité světlomety. Nabídka motorů se mírně změnila: Octavia se nejprve prodávala pouze s turbomotory, poté na četné požadavky zákazníků přibyl do nabídky 1.6 MPI a vypadl 1.2 TSI.
— Docela jemné, jako téměř všechna moderní auta, lak. U liftbacků byly ojedinělé případy koroze zadních dveří.
— Čelní sklo je docela „měkké“ a rychle se poškrábe.
— U vnějších zpětných zrcátek je lepší deaktivovat funkci automatického sklápění. Mechanismus není příliš odolný: když se dovnitř dostane nečistota, začne vrzat, což může nakonec zničit motor.
ZJISTIT CENY SLUŽEB
Najít rez, stopy nehod a barvy? Zvládneme to.
Motory
— Nejoblíbenějším motorem je 1.6 MPI (CPDA, CWVA), atmosférický s distribuovaným vstřikováním. Aut s těmito motory nejezdí mnoho, ale jejich design vypadá docela bytelně. Řemen v pohonu rozvodu (předvídatelná životnost kolem 60 tis. a nízké náklady na výměnu), hydraulické kompenzátory v pohonu ventilu (není potřeba nastavovat mezery), litinové vložky v hliníkovém bloku a žádný alusil/nikasil.
— Vzácná řadová čtyřka ze stejné rodiny, 1.2 TSI (CJZA), byla do Octavie instalována v prvních letech výroby jako základní konfigurace, poté byla nahrazena atmosférickou 1.6. Konstrukčně – stejný 1.6, 4 válce a všechny výše uvedené vlastnosti, kromě toho, že je zde vstřikovací čerpadlo a turbína.
— „Vážený průměr“ 1.4 TSI (CHPA) 140 k. konstrukčně podobný 1.2., ale v prvním roce (do června 2014) byl zaznamenán problémy s vedením ventilů, které umožňovaly průchod oleje do spalovacích prostorů. Pokud si koupíte vůz s 1.4 2013-2014, ověřte si u prodejce, zda se na vůz nevztahuje svolávací akce.
— Aktualizováno 1.4 TSI (CZDA) 150 hp. Zatím jsem nezaznamenal žádné problémy s hlavou válců ani s jinými.
— Obecně EA211 odhalil problém nechutně drnčících vadných měničů fáze. Vyplatí se zkontrolovat, zda se na stroj vztahuje záruka.
— Také EA211, zejména 1.2 TSI, má problémy se zaseknutým obtokovým ventilem turbíny. Aut pro identifikaci trendu není tolik, ale případy jsou.
— Stírací kroužky oleje u turbodmychadel EA211 se běžně vyskytují po 200 tisících a u atmosférických i později, což lze na poměry Volkswagenu považovat za mimořádně zdařilý výsledek.
— 1.8 TSI (CJSA, CJSB) je již motor řady EA888. Tyto motory byly pověstné svou spotřebou oleje, ale v roce 2013 byl konečně vylepšen pístový motor a u Octavií 3. generace už tento problém není aktuální.
— diesely 2.0 TDI u Octavie — nebo bez filtru pevných částic pro 143 k. (CKFB, CRVC), nebo se 150 hp sazemi. (CKFC, CRMB, CYKA). Vznětových motorů je jen pár a jedním z nejčastějších problémů je zaseknutý EGR ventil. Veškerá zábava začne po 150 tisících.
— Obecně se vyplatí doporučovat častější výměnu oleje, zkrátit interval mezi údržbou na 10 tisíc, nebo ještě lépe na 7500.
Máme zkušenosti a vybavení pro testování motorů.
OBJEDNAT VÝBĚR VOZU
Automatická, manuální, převodovka
— V robotu DSG-6 a hydromechanické automatické převodovce se v praxi doporučuje měnit olej každých 40-50 tisíc km, v DSG-7 a manuální převodovce – každých 60-80.
— Na dieselových autech s manuální převodovkou dvouhmotový setrvačník dlouho nevydrží – byly případy výměny v záruce u 60-80 tisíc, i když některé jezdí 120 tisíc a více. Setrvačník je drahý.
Odpružení, brzdy, podvozek, řízení
– Odpružení, jak ukázala praxe, je velmi spolehlivé – jak se zadním víceprvkem 1.8, tak s nosníkem. Do 100 tisíc se většinou prodávají jen zadní tlumiče a vzpěry stabilizátoru. Hubové, řekněme, mají všechny šance posunout se až na 150 a ještě více.
— Vyskytl se problém se skřípáním silentbloků při jízdě po nerovném povrchu. Silikonové mazivo poskytuje krátkodobý účinek, ale pro radikální řešení je budete muset vyměnit.