Obsah
Kam dát baterii ve voze Škoda Fabia
Obvykle, když padnou první mrazy, narazí majitelé Škody Fabia druhé generace na problémy se startováním motoru kvůli vybité nebo nefunkční baterii. Každý řidič si proto musí hlídat svoji baterii a včas ji vyměnit. V tomto článku zjistíme, jak vyměnit baterii na Škodě Fabia 2 s motorem 1.2, vyjmenovat nástroje pro tuto práci a také pár slov o výběru baterie.
Kdy byste měli vyměnit baterii?
Následující příznaky indikují rychlou výměnu baterie:
- Nízké nabití, automobiloví nadšenci říkají „nenabije se“. To si můžete ověřit pomocí přístroje na měření kapacity ve startovacích bateriích.
- Sklenice ABC neobsahují elektrolyt. Elektrolyt se může vyvařit, když se olověné desky začnou zhoršovat. K tomu obvykle dochází, když je baterie 5 let nebo více stará.
- Poškození pouzdra baterie. Mohlo by se jednat o praskliny v těle, kterými uniká elektrolyt.
- Mechanicky poškozené svorky.
- Stáří. Pokud je baterie více než 5-7 let stará, je lepší ji vyměnit před začátkem zimní sezóny. Výjimkou mohou být originální baterie; existují případy, kdy vydrží 8-9 let.
Výběr baterie
Druhá generace Škody Fabia byla vybavena benzinovými a naftovými motory o objemu 1.2 až 1.9 litru. Pro stabilní startování motoru v zimě je potřeba zvolit správnou baterii.
Baterii doporučujeme instalovat podle kapacity a startovacího proudu, který jste měli z výroby.
Máme Fabii s motorem 1.2. Je potřeba nainstalovat baterii s kapacitou 52 Ah, s rozměry 207x175x190 mm, evropský typ pouzdra a pravé plus.
Производитель | Položka č. | Cena, rub. |
Bosch | 0 092 S50 050 | 6100 |
Varta | 5524000473132 | 5500 |
vyjít | EA530 | 5000 |
Výše uvedená čísla dílů baterie jsou vhodná pro druhou generaci Fabie s motorem 1.2. Pokud má vaše auto mnoho dalších spotřebitelů, nainstalujte 60Ah nebo více, jinak nemá smysl přeplácet.
Nástroj pro práci:
- ráčnový klíč;
- vidlicový klíč na deset;
- rozšíření;
- hlava ve třinácti;
- plochý šroubovák.
Proces výměny
Pozornost! Před zahájením práce se musíte ujistit, že jsou všechny dveře a okna zavřené. Klíč zapalování musí být také v kapse.
- Povolte matici zajišťující záporný pól a vyjměte ji.
Instalaci provádíme v opačném pořadí, když jsme místo výsadby předem vyčistili od nečistot.
Baterie – servis Škoda Fabia 1 „6Y“
Baterie 1 je instalována v plastovém pouzdře v motorovém prostoru na levé straně.
Varování! S baterií zacházejte opatrně: elektrolyt obsahuje kyselinu sírovou. Kapky elektrolytu, které se dostanou na části auta nebo exponovaná místa na těle, by měly být okamžitě omyty mýdlem a vodou a poté opláchnuty velkým množstvím čisté vody.
Pozornost! Při nabíjení baterie nekuřte a nepoužívejte otevřený oheň.
Pozornost! Při vyjímání baterie nejprve odpojte vodič od svorky „-“ a poté od svorky „+“. Připojte vodiče ke svorkám baterie v opačném pořadí.
Pozornost! Nevystavujte baterii slunečnímu záření.
Pozornost! Při přípravě na zimní použití baterii plně nabijte, protože vybitá baterie může zamrznout i při teplotách mírně pod nulou. Odpojení a připojení baterie
Pozornost! Je zakázáno odpojovat vodič od „-“ svorky baterie, když motor běží nebo je zapnuté zapalování – může to vést k poruše elektronického zařízení.
1. Zatlačte plastové panty 2 do stran a sklopte zpět pojistkovou skříňku 1 uzavřenou víkem (3 – baterie; 4 – „+“ svorka baterie; 5 – „-“ svorka baterie; 6 – západka).
2. Povolte utažení matice 1 zajišťující hrot 3 vodiče ke svorce „-“ baterie (2 – šroub).
3. Odpojte hrot drátu od svorky „-“.
4. Posuňte hrot na stranu tak, aby se nemohl dotýkat terminálu.
5. Při připojování vodiče utáhněte upevňovací matici 1 tak, aby hrot 3 nemohl být vysunut ze svorky rukou.
Kontrola hladiny elektrolytu
Pravidelně kontrolujte hladinu elektrolytu v baterii, protože během provozu se snižuje v důsledku odpařování vody obsažené v jejím složení. Hladina by měla být mezi značkami MIN a MAX na pouzdru baterie. Pokud hladina elektrolytu klesne ke značce MIN nebo níže, doplňte destilovanou vodu po značku MAX odstraněním zátek.
Kontrola hustoty elektrolytu
Hustotu elektrolytu lze měřit pouze dvě hodiny po úpravě jeho hladiny: voda musí být smíchána s elektrolytem. Pro kontrolu zasuňte hustoměr zcela do otvoru až na doraz a vyjměte elektrolyt pomocí baňky tak, aby plovák hustoměru vyplaval nahoru. Dílek na plováku umístěný na úrovni elektrolytu ukazuje jeho hustotu. Protože hustota závisí na teplotě elektrolytu, je nutné provést korekci výsledku měření.
Teplota elektrolytu, °C | Změna, g/cm 3 |
-40 až -26 | -0,04 |
-25 až -11 | -0,03 |
-10 až +4 | -0,02 |
Od + 5 do + 19 | -0,01 |
Od + 20 do + 30 | 0,00 |
Od + 31 do + 45 | +0,01 |
Hustotu lze použít k posouzení stupně vybití baterie (viz tabulka. Hustota elektrolytu při teplotě 25°C, g/cm 3 ). Pokud je hustota pod normálem nebo se liší v bankách o více než 0,02 g/cm 3 , musíte baterii dobít. Po kontrole vypusťte elektrolyt z hustoměru do bateriové nádoby.
Hustota elektrolytu při 25 °C, g/cm3
Klimatická oblast (průměrná měsíční teplota vzduchu v lednu, °C)
Čas roku
Plně nabitá baterie
Baterie je vybitá
na% 25
na% 50
Зима
Léto
Celoročně
Totéž
Totéž
Totéž
Nabíjení baterie
Pozornost! Pokud baterii při nabíjení nevyjmete z vozidla, nezapomeňte odpojit oba vodiče z jejích svorek.
Pozornost! Před nabíjením vyjměte baterii z vozu, jinak může „vyvařený“ elektrolyt vystříknout na karoserii a části vozu.
K nabíjení baterie používejte nabíječku nebo nabíječku v souladu s pokyny dodanými s ní.
1. Otřete z baterie nečistoty, zejména horní část, která může obsahovat stopy elektrolytu.
2. Odšroubujte všechna víčka plechovek a připojte vodiče nabíječky ke svorkám baterie, dodržujte polaritu, poté nabíječku zapněte.
3. Nabíjecí proud nastavte na 0,1 kapacity baterie (pro baterii s kapacitou 55 Ah – 5,5 A; pro baterii s kapacitou 65 Ah – 6,5 A atd.). Během nabíjení pravidelně upravujte nabíjecí proud.
4. Během nabíjení pravidelně kontrolujte teplotu a hustotu elektrolytu. Pokud teplota elektrolytu překročí 40°C, snižte nabíjecí proud na polovinu nebo nabíjení přerušte a nechte elektrolyt vychladnout na 27°C.
5. Pokud se hustota nezmění do dvou hodin a dojde k rychlému „vaření“ elektrolytu, je baterie plně nabitá. Nejprve vypněte nabíječku a poté odpojte vodiče od svorek baterie.
6. Změřte hustotu elektrolytu ve všech sklenicích. Pokud je více než normálně, použijte gumovou baňku k odstranění části elektrolytu z nádoby a přidejte stejný objem destilované vody. Pokud je hustota elektrolytu nižší než normální, odeberte část elektrolytu a přidejte stejné množství elektrolytu o hustotě 1,40 g/cm 3 (viz tabulka. Přibližné normy pro úpravu hustoty elektrolytu). Poté znovu připojte nabíječku a nabíjejte baterii po dobu 30 minut. Znovu změřte hustotu elektrolytu a v případě potřeby ji upravte na normální, jak je uvedeno výše.