ŠkodaŠkoda OctaviaŠkoda Octavia Tour

Kde je umístěna přívodní palivová hadice na motoru Škoda Octavia Tour?

Návod | Škoda Octavia (Tour). SYSTÉM VÝKONU MOTORU 1,4 L

Energetický systém obsahuje prvky následujících subsystémů:

— přívod paliva, který zahrnuje palivovou nádrž, palivový modul, palivové filtry, regulátor tlaku paliva (instalovaný na rozdělovači paliva), sací potrubí, potrubí a rozdělovač paliva se vstřikovači;

— přívod vzduchu, který zahrnuje vzduchový filtr, sestavu škrticí klapky;

— rekuperace palivových par sestávající z adsorbéru, proplachovacího ventilu adsorbéru a spojovacích potrubí;

Systém rekuperace palivových par je popsán v samostatné podkapitole (viz „Systém rekuperace palivových par“, str. 113), protože slouží pouze ke splnění požadavků na ochranu životního prostředí ke snížení toxicity.

— recirkulace výfukových plynů, jejímž hlavním prvkem je solenoidový ventil.

Funkčním účelem systému přívodu paliva je zajistit dodávku potřebného množství paliva do motoru ve všech provozních režimech. Vybaveno motorem
elektronický řídicí systém s distribuovaným vstřikováním paliva. V systému distribuovaného vstřikování jsou funkce tvorby směsi a dávkování směsi vzduch-palivo do válců motoru odděleny: vzduch je dodáván systémem přívodu vzduchu a množství paliva potřebného v každém okamžiku chodu motoru je vstřikováno vstřikovače do sacího potrubí. Tento způsob řízení umožňuje zajistit optimální složení hořlavé směsi v každém konkrétním okamžiku chodu motoru, což umožňuje získat maximální výkon při co nejnižší spotřebě paliva a nízké toxicitě výfukových plynů. Systém vstřikování paliva (stejně jako zapalovací systém) je řízen elektronickou jednotkou, která pomocí vhodných senzorů nepřetržitě monitoruje zatížení motoru, rychlost vozidla, tepelný stav motoru a optimální proces spalování v válce motoru.

Zajímavé:
Co znamená písmeno b v označení vw passat b5.

Charakteristickým rysem vstřikovacího systému automobilu je synchronizace vstřikovačů v souladu s časováním ventilů (řídicí jednotka motoru přijímá informace z fázového snímače). Řídicí jednotka zapíná vstřikovače postupně, nikoli ve dvojicích, jako u asynchronních vstřikovacích systémů. Každý vstřikovač je aktivován otočením klikového hřídele o 720°. Ve startovacích režimech a dynamických provozních režimech motoru se však používá asynchronní způsob dodávky paliva bez synchronizace s otáčením klikového hřídele.

Hlavním senzorem pro zajištění optimálního spalovacího procesu je kontrolní senzor koncentrace kyslíku ve výfukových plynech (lambda sonda). On

instalovaný ve výfukovém potrubí před katalyzátorem výfukového systému a spolu s řídící jednotkou motoru a vstřikovači tvoří řídící obvod pro složení směsi vzduch-palivo přiváděné do motoru. Řídicí jednotka motoru na základě signálů čidel zjišťuje množství nespáleného kyslíku ve výfukových plynech a podle toho v každém okamžiku vyhodnocuje optimální složení směsi paliva a vzduchu vstupující do válců motoru. Po zjištění odchylky složení od optimálního poměru 1:14 (palivo/vzduch), který zajišťuje nejúčinnější provoz katalyzátoru výfukových plynů, mění řídicí jednotka složení směsi pomocí vstřikovačů. Protože snímač koncentrace kyslíku je součástí zpětnovazebního obvodu řídicí jednotky motoru, je regulační smyčka směsi vzduch-palivo uzavřena.

Zvláštností řídicího systému motoru vozu je kromě řídicího senzoru přítomnost druhého diagnostického senzoru koncentrace kyslíku instalovaného na výfukovém potrubí za přídavným a hlavním katalyzátorem systému výfukových plynů. Na základě složení plynů procházejících měničem určuje účinnost řídicího systému motoru. Pokud řídicí jednotka motoru na základě informací přijatých z diagnostického snímače koncentrace kyslíku detekuje nadměrnou toxicitu výfukových plynů, kterou nelze eliminovat kalibrací řídicího systému, rozsvítí kontrolku poruchy motoru na sdruženém přístroji a uloží chybový kód v paměti pro následnou diagnostiku.

Palivová nádrž, vyrobená z polymerové hmoty, je instalována pod podlahou karoserie v její zadní části a k ​​základně karoserie je připevněna ocelovými popruhy.

Aby se zabránilo vnikání palivových par do atmosféry, je nádrž propojena potrubím s adsorbérem systému rekuperace palivových par.

Do otvoru příruby palivové nádrže v její horní části je instalován modul palivového čerpadla. Na boku nádrže je připevněna plnicí trubka a ventilační hadice. Od palivového modulu, který obsahuje hrubý palivový filtr a snímač hladiny paliva, přes jemný filtr

Po vyčištění je palivo přiváděno do rozdělovače paliva namontovaného na sacím potrubí motoru. Z rozdělovače paliva je palivo vstřikováno vstřikovači do sacího potrubí.

Palivová vedení systému napájení jsou trubky, které spojují různé prvky systému.

Hadice a trubky napájecího systému jsou vyrobeny speciální technologií z polymerních materiálů odolných oleji a benzínu. Použití hadic a hadic, které se svou konstrukcí liší od doporučených, může vést k poruše energetického systému a v některých případech k požáru.

Palivový modul obsahuje elektrické čerpadlo, hrubý palivový filtr (síťka) a snímač hladiny paliva.

Palivový modul zajišťuje dodávku paliva a je instalován v palivové nádrži, což snižuje pravděpodobnost tvorby parního uzávěru, protože palivo je dodáváno pod tlakem a nikoli v důsledku vakua. Kromě toho se zlepšuje mazání a chlazení částí palivového čerpadla.

Palivové čerpadlo je ponorné, rotační, s elektrickým pohonem.

Hrubý palivový filtr je instalován uvnitř palivového modulu.

Jemný palivový filtr je instalován pod spodkem vozu, vedle palivové nádrže.

Rýže. 5.13. Rozdělovač paliva: 1 — regulátor tlaku paliva; 2 — otvor pro trysku; 3 – kanál pro kabelový svazek; 4 — montážní držák rozdělovače paliva; 5 – rampa; 6 — potrubí přívodní hadice; 7 — potrubí výstupní hadice

Rýže. 5.14. Vstřikovač systému vstřikování paliva: 1- horní těsnící kroužek; 2 — zástrčkové svorky vinutí elektromagnetu; 3 – spodní těsnící kroužek

Rýže. 5.15. Regulátor tlaku paliva: 1 — přídržná deska; 2 — těsnicí kroužek potrubí pro vypouštění přebytečného paliva; 3 — těsnicí kroužek potrubí pro přívod paliva do regulátoru; 4 – regulátor; 5 – šroubení pro připojení k sacímu potrubí

Rýže. 5.16. Sestava škrticí klapky: 1 — kryt motoru ovládání škrticí klapky; 2 — přívodní potrubí; 3 — škrticí klapka; 4 — spojovací potrubí s podtlakovým posilovačem brzd; 5 – elektrický konektor; b – elektrický motor ovládání plynu

Rozdělovač paliva je dutý díl s otvory pro vstřikovače 2 (obr. 5.13), regulátor tlaku paliva 1 a držáky 4 pro připevnění k sacímu potrubí. Vstřikovače jsou utěsněny v otvorech rampy a v hrdlech sacího potrubí pryžovými kroužky a zajištěny pružnými sponami. Sestava rampy s tryskami je vložena pomocí stopek

vstřikovače do otvorů sacího potrubí a zajištěné dvěma šrouby.

Vstřikovače jsou připevněny k rampě, ze které je k nim přiváděno palivo, a svými tryskami vstupují do otvorů sacího potrubí. V otvorech rampy a sacího potrubí jsou vstřikovače utěsněny kroužky 1 a 3 (obr. 5.14). Vstřikovač je určen pro dávkované vstřikování paliva do válce

motor a je to vysoce přesný elektromechanický ventil. Palivo pod tlakem proudí z rampy kanály uvnitř tělesa vstřikovače k ​​uzavíracímu ventilu Pružina přitlačuje jehlu uzavíracího ventilu ke kuželovému otvoru desky trysky a drží ventil v uzavřené poloze. Napětí přiváděné z řídicí jednotky motoru přes zástrčkové svorky 2 do vinutí elektromagnetu vstřikovače v něm vytváří magnetické pole, které vtahuje jádro spolu s jehlou uzavíracího ventilu do elektromagnetu. Kuželový prstencový otvor v desce trysky se otevře a palivo je vstřikováno přes difuzor tělesa trysky do sacího otvoru hlavy válců a poté do válce motoru. Po zastavení elektrického impulsu vrátí pružina jádro a jehlu uzavíracího ventilu do původního stavu – ventil je uzamčen. Množství paliva vstřikovaného vstřikovačem závisí na době trvání elektrického impulsu.

Regulátor tlaku paliva (obr. 5.15) je instalován na rozdělovači paliva a je určen k regulaci tlaku paliva v rozdělovači paliva v závislosti na zředění vzduchu v sacím potrubí. Přebytečné palivo z rozdělovače paliva se vrací do palivové nádrže přes ventil regulátoru tlaku paliva zpětným potrubím.

Vzduchový filtr je instalován ve střední části motorového prostoru na sacím potrubí.

Filtrační vložka vzduchového filtru je papírová, plochá, s velkou filtrační plochou.

Sestava škrticí klapky (obr. 5.16) je nejjednodušší ovládací zařízení a slouží ke změně množství hlavního vzduchu přiváděného do sacího systému motoru. Instaluje se na vstupní přírubu sacího potrubí. Trubka pouzdra vzduchového filtru je připevněna ke vstupnímu potrubí sestavy škrticí klapky.

Sestava škrticí klapky obsahuje krokový elektromotor pro ovládání škrticí klapky. Mezi sestavou plynu a pedálem ovládání plynu není žádné mechanické spojení. Takzvaný „elektronický“ plynový pedál přenáší informace o stupni sešlápnutí pedálu do elektronické řídicí jednotky motoru, která naopak zohledňuje rychlost vozidla, zařazený rychlostní stupeň, zatížení motoru a otáčky klikového hřídele, otevírá škrticí klapku požadovaný úhel.

2.7.6. Systém přívodu paliva

2.7.7 Systém přívodu paliva Škoda Octavia

Víčko plnicího hrdla palivové nádrže je opatřeno pojistným ventilem zabraňujícím úniku palivových par do atmosféry (obr. 2.227).

Vyjmutí a instalace disku
ovládání přívodu paliva

2.7.7 Systém přívodu paliva Škoda Octavia

Obr. 2.228 . Díly pohonu řízení paliva
Detaily pohonu regulace přívodu paliva jsou na Obr. 2.228.
Odstoupení

2.7.7 Systém přívodu paliva Škoda Octavia

Obr. 2.229 . Šrouby průchodky lanka plynu
Odstraňte průchodku (obr. 2.229) a vnitřní část lanka ze strany páky plynového pedálu.

2.7.7 Systém přívodu paliva Škoda Octavia

Obr. 2.230 . Upevňovací šrouby držáku páky akcelerátoru

Odpojte elektrický konektor spínače plynového pedálu, odšroubujte šrouby zajišťující držák páky plynového pedálu (obr. 2.230) a sejměte plynový pedál.

Kontrola technického stavu
Zkontrolujte vnitřní a vnější stranu kabelu, zda není poškozen.
Zkontrolujte, zda se kabel pohybuje hladce.
Zkontrolujte, zda není zdeformovaná páka plynového pedálu.
Zkontrolujte poškození vratné pružiny.
Zkontrolujte připojení průchodky ke kovovému držáku.
Zkontrolujte funkci spínače plynového pedálu.
Instalace

2.7.7 Systém přívodu paliva Škoda Octavia

Obr. 2.231 . Aplikační body maziva

Při montáži vratné pružiny a páky plynového pedálu naneste univerzální mazivo na všechna třecí místa páky (obr. 2.231).

2.7.7 Systém přívodu paliva Škoda Octavia

Obr. 2.232 . Místa, kde je aplikován tmel (znázorněno šipkami)

Naneste tmel na otvory pro upevňovací šrouby držáku páky pedálu (obr. 2.232) a utáhněte šrouby předepsaným momentem.

Utahovací moment šroubů držáku páky plynového pedálu: 8–12 Nm.

Bezpečně nainstalujte plastovou průchodku lanka plynu na konec pedálové páky.

2.7.7 Systém přívodu paliva Škoda Octavia

Obr. 2.233 . Místa, kde je aplikován tmel (znázorněno šipkami)
Na konec kabelu naneste univerzální mazivo (obr. 2.233).
Demontáž a montáž palivové nádrže

2.7.7 Systém přívodu paliva Škoda Octavia

Obr. 2.234 . Palivová nádrž

Systém přívodu paliva se skládá z palivové nádrže (obr. 2.234), palivového čerpadla, palivového filtru, palivového potrubí a rozdělovače paliva se vstřikovači.

Sklopte opěradlo zadního sedadla dolů na sedák a poté sklopte sklopené sedadlo dopředu
Pomocí šroubováku otevřete poklop palivového čerpadla ve spodní části karoserie.

Chcete-li uvolnit tlak v palivovém potrubí a hadicích, odpojte elektrický konektor od palivového čerpadla, nastartujte motor a počkejte, dokud se motor nezastaví.

Abyste zabránili úniku paliva, před odpojením přívodního palivového potrubí a hadice uvolněte tlak v systému.

Odpojte kabel od záporného pólu baterie.

Odpojte vysokotlakou hadici od výstupní armatury palivového filtru a odpojte vodič pro výboj statické elektřiny.

Abyste zabránili úniku paliva v důsledku zbytkového tlaku, zakryjte hadicovou přípojku hadrem.

Umístěte auto na výtah.
Odpojte přívodní hadici a přepadovou hadici od nádrže.
Umístěte zvedák pod nádrž.

2.7.7 Systém přívodu paliva Škoda Octavia

Obr. 2.235 . Svorky pro upevnění palivové nádrže ke spodku vozu
Odstraňte svorky zajišťující palivovou nádrž ke spodní části karoserie vozu (obr. 2.235).
Opatrně vyjměte palivovou nádrž.
Kontrola technického stavu
Zkontrolujte hadice a vedení, zda nejsou prasklé nebo poškozené.
Zkontrolujte provozuschopnost plnicí zátky nádrže.
Zkontrolujte palivovou nádrž, zda není zdeformovaná, zkorodovaná nebo prasklá.
Zkontrolujte, zda v nádrži nejsou nečistoty a cizí předměty.
Zkontrolujte vnitřní filtr nádrže, zda není poškozený nebo znečištěný.
Zkontrolujte funkci dvoucestného ventilu.

Chcete-li zkontrolovat uzavírací ventil, lehce do něj foukněte ze vstupního a výstupního potrubí. Pokud vzduch proudí přes mírný odpor, ventil funguje správně.

Ujistěte se, že je těsnění bezpečně přilepeno k nádrži, poté nádrž nainstalujte a utáhněte samojistící matice zajišťující svorky.

Připojte přepadovou hadici k nádrži a plnicímu hrdlu a zasuňte ji do hloubky asi 40 mm.

2.7.7 Systém přívodu paliva Škoda Octavia

Obr. 2.236 . Schéma připojení přívodní hadice
Přívodní hadici připojte k nádrži její kratší, nezvlněnou částí (obr. 2.236).
Připojte parní hadici.

Připojte vysokotlakou hadici k palivovému čerpadlu a dávejte pozor, abyste hadici nezlomili.

Připojte elektrický konektor palivového čerpadla.
reklama
Návrh a vývoj webových stránek

Webmixer

Po vypršení autorských práv, v Rusku je tato doba 50 let, se dílo stává veřejnou doménou. Tato okolnost umožňuje volné nakládání s dílem při respektování osobních nemajetkových práv – práva autorského, práva na jméno, práva na ochranu před jakýmkoli zkreslením a práva na ochranu dobré pověsti autora – neboť tato práva jsou chráněna na dobu neurčitou.

© Auto manuály. Veškeré informace uvedené na této stránce jsou majetkem projektu nebo jiných uvedených autorů.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button