ŠkodaŠkoda Felicia

Kde je rozvodový řemen na Škodě Felicia?

Návod na opravu Škoda Felicia (Skoda Felicia) 1994-2000. 4.1.13 Demontáž, montáž a seřízení napnutí hnacího řemene

V závislosti na modelu se pomocný řemen používá k pohonu příslušenství, jako je generátor, vodní čerpadlo a kompresor klimatizace z řemenice klikového hřídele.

U vybavených modelů K/V je vícežebrový řemen vybaven zařízením pro automatické nastavení napětí. U ostatních modelů se napnutí řemene nastavuje pohybem generátoru.

Při instalaci řemene musí být správně nastaveno jeho napnutí, aby byla zajištěna správná funkce pomocných jednotek a také se prodloužila životnost řemene samotného.

1. Zaparkujte vůz na rovném vodorovném povrchu, pokud možno s tvrdým povrchem, zatáhněte parkovací brzdu a podložte zadní kola klíny. Povolte matice pravého předního kola.
2. Zvedněte přední část vozu a umístěte jej na zvedáky. Demontujte pravé přední kolo.
3. Demontujte montážní šrouby a kryt řemenu pohonu příslušenství.


Modely bez klimatizace

Povolte horní a spodní šrouby zajišťující generátor o jednu nebo dvě otáčky, posuňte generátor zpět a sejměte uvolněný řemen.


Modely s klimatizací

Pomocí vidlicového klíče otáčejte napínačem řemene za centrální matici a překonávejte odpor pružiny.

Odstraňte řemen z řemenice generátoru a poté ze zbývajících řemenic. Zkuste si zapamatovat směr otáčení pásu.

Instalace řemene a seřízení napnutí

Při instalaci pásu se řiďte značkami ve směru jeho otáčení.

Modely bez klimatizace

1. Umístěte řemen přes všechny dodané řemenice. Ujistěte se, že žebra řemenu správně zapadají do vzájemných drážek řemenic.
2. Uvolněte horní (nastavovací tyč) a spodní upevňovací prvky generátoru. Rukou utáhněte matici a šroub seřizovací tyče, přičemž zachováte volnost pohybu jednotky.
3. Vytáhněte generátor směrem dopředu podél vozidla, čímž uvolníte vůli pásu.

V případě potřeby lze silnou dřevěnou pákou pohybovat generátorem v požadovaném směru.

4. Napnutí řemene lze považovat za správné, když velikost jeho průhybu při pevném stlačení palcem v oblasti uprostřed mezi kladkami generátoru a vodního čerpadla je 10 ÷ 15 mm.

5. Po seřízení napnutí řemene nejprve utáhněte horní (nastavovací tyč) a poté spodní upevňovací prvky generátoru.


Modely s klimatizací

Schéma vedení hnacího řemenu pro pomocné jednotky u modelů vybavených A/V

1 – Vodní čerpadlo
2 — Meziválec
3 – Generátor

4 – Napínák
5 – Čerpadlo kompresoru K/V
6 – Klikový hřídel

1. Umístěte řemen na řemenice klikového hřídele a čerpadla kompresoru klimatizace. Ujistěte se, že žebra řemenu správně zapadají do vzájemných drážek řemenic.
2. Pomocí vidlicového klíče otáčejte napínačem řemene za centrální matici a překonávejte odpor pružiny.
3. Umístěte řemen pod napínací kladku, poté jej umístěte přes zbývající kladky a ujistěte se, že žebra správně zapadají do drážek.
4. Po uvolnění napínače se řemen automaticky napne.


Všechny modely

1. Nainstalujte zpět kryt pomocného řemene. Pevně ​​utáhněte montážní šrouby.
2. Namontujte pravé přední kolo a spusťte vozidlo na zem. Utáhněte matice kol na požadovaný utahovací moment.

Demontáž a montáž rozvodového řemene a jeho krytů

Hlavní funkcí rozvodového řemene je pohánět vačkový hřídel od klikového hřídele. Řemen zároveň slouží i k pohonu vodního čerpadla chladicího systému motoru. Prokluzující nebo prasklý rozvodový řemen za chodu motoru může způsobit vážné vnitřní poškození hlavy válců v důsledku kontaktu ventilů s korunami pístu. Příčinou těchto potíží může být zablokování vodního čerpadla, smáčení řemene chladicí kapalinou protékající vadným těsněním čerpadla, jakož i silné opotřebení nebo mechanické poškození řemene nebo zubů řemene.

S ohledem na výše uvedené je nesmírně důležité pravidelně kontrolovat správné seřízení napínací síly řemene a jeho celkový stav. Provedení těchto kontrol je možné pouze po sejmutí krytů pásů.

Demontáž vnitřní části krytu rozvodového řemene je součástí postupu výměny olejového těsnění vačkového hřídele (viz část Výměna olejového těsnění vačkového hřídele).

Odstoupení

Kryty pohonu rozvodu s přidruženými součástmi

1 – Horní kryt pásu; 2 — Šroub zajišťující horní kryt s podložkou; 3 – Spodní kryt řemenu; 4 – Upevňovací šrouby spodního krytu; 5 – Ozubené kolo klikového hřídele; 6 – Řemenice klikového hřídele; 7 – Hnací řemen pro pomocné jednotky; 8 – Šroub ozubeného kola klikového hřídele; 9 — Šroub řemenice klikového hřídele

  • a) Odpojte záporný kabel od baterie.

Poznámka. Pokud je stereo systém vašeho vozidla vybaven bezpečnostním zařízením, před odpojením baterie se ujistěte, že máte správný kód pro aktivaci audiosystému.

  • b) Podepřete zadní kola vozidla klíny a zatáhněte ruční brzdu. Přesuňte ovládací páku manuální převodovky do neutrální polohy;
  • c) Povolte šrouby pravého předního kola, potom zvedněte přední část vozu a postavte ji na stojany.

3. Zavěste motor pomocí navijáku nebo podepřením pomocí hydraulického zvedáku (pro rozložení zátěže by měl být mezi hlavu zvedáku a olejovou vanu položen dřevěný blok).

4. V několika krocích povolte a odstraňte dva nosné šrouby pohonné jednotky umístěné přímo pod řemenicí klikového hřídele. Odstraňte podložky.

5. Mírně spusťte motor dolů, abyste se ujistili, že je prostor pro demontáž řemenice klikového hřídele.

7. Přidržujte řemenici proti otáčení centrálním šroubem a vyjměte čtyři montážní šrouby. Odstraňte řemenici.

Poznámka. Abyste se ujistili, že je řemenice při demontáži šroubů řemenice bezpečně zajištěna, zařaďte vysoký převodový stupeň (po demontáži řemenice nezapomeňte zařadit zpět na neutrál) a požádejte asistenta, aby pevně sešlápl pedál nožní brzdy. Můžete také použít gumovou šňůru/starý hnací řemen a pevně jej omotat kolem řemenice.

8. Uvolněte dvě západky, vyjměte šroub (2 šrouby u novějších modelů) a sejměte horní kryt rozvodového řemene.

9. Uvolněte zadní svorku, odstraňte dva šrouby a sejměte spodní kryt řemenu. Chcete-li zajistit přístup k přednímu šroubu u modelů vybavených posilovačem řízení nebo posilovačem řízení, použijte klíč umístěný na centrálním šroubu k odstranění napínače pomocného hnacího řemene jeho otáčením ve směru hodinových ručiček. V případě potřeby lze napínač úplně odstranit uvolněním centrálního šroubu, jeho otočením proti směru hodinových ručiček a jeho odstraněním spolu s podložkou.

11. Zkontrolujte řemen, zda neobsahuje tovární směrová světla. Je-li to nutné, aplikujte příslušná označení sami (samozřejmě pokud pás není v uspokojivém stavu a nepodléhá dalšímu použití).

12. Uvolněte pojistnou matici a nechte napínač otáčet ve směru hodinových ručiček a povolte řemen.

13. Aniž byste umožnili hřídelům otáčet, sejměte řemen z ozubených kol. Dejte pozor, abyste pás nepřekroutili nebo příliš neohnuli.

14. Zkontrolujte řemen, zda nejeví známky znečištění chladicí kapalinou nebo olejem. Pokud je nějaký zjištěn, pokuste se okamžitě identifikovat zdroj úniku a odstranit jeho příčinu. Zvláštní pozornost je třeba věnovat stavu náběžných hran zubů na pracovní straně pásu. Opotřebovaný, špinavý nebo vadný řemen je nutné vyměnit.

Poznámka. Řemen by měl být vyměněn každých 50 000 km (30 000 mil), bez ohledu na jeho stav.

15. Pokud není řemen okamžitě znovu nainstalován, měl by být na motor umístěn výstražný štítek, aby se zabránilo náhodnému otáčení hřídelí motoru. Pro jistotu můžete spínač zapalování zaplombovat.

Instalace

1. Zkontrolujte správné vyrovnání značek zarovnání ozubených kol obou hřídelů (viz část Uvedení pístu prvního válce do horní úvratě (TDC) konce kompresního zdvihu).

2. Nasaďte řemen na rozvodové kolo nejprve na klikový hřídel, poté na vodní čerpadlo a nakonec na vačkový hřídel. Ujistěte se, že je dodržen požadovaný směr otáčení pásu.

3. Umístěte řemen hladkou stranou pod napínací kladku, aniž byste umožnili zkroucení. Ujistěte se, že přední část řemene je napnutá a veškerá vůle je v oblasti pod napínací kladkou.

4. Mírně utáhněte pojistnou matici a poté pomocí klíče na lištu zasunutého do seřizovacího otvoru otočte sestavou excentrického napínače ve směru hodinových ručiček a odstraňte vůli řemenu.

5. Pokračujte v otáčení napínáku, dokud se posuvný ukazatel nezarovná se zářezem v základní desce sestavy. Utáhněte pojistnou matici.

6. Pomocí nástrčného klíče otočte klikovým hřídelem o dvě celé otáčky šroubem ozubeného kola a opět jej zastavte v poloze TDC konce kompresního zdvihu pístu prvního válce. Ujistěte se, že značky zarovnání jsou správně zarovnány (viz část Uvedení pístu prvního válce do polohy horní úvratě (TDC) konce kompresního zdvihu). Znovu zkontrolujte, zda je posuvný ukazatel napínače správně nainstalován, a v případě potřeby zopakujte seřízení.

8. Namontujte zpět spodní a horní část vnějšího krytu rozvodového řemene. Zaklapněte spony na místo a pevně utáhněte upevňovací šrouby.

Poznámka. Je nutné vyměnit šrouby zajišťující spodní kryt.

9. Namontujte řemenici řemene pohonu příslušenství na ozubené kolo klikového hřídele a ujistěte se, že malý otvor v řemenici zapadne do výčnělku na koncovém povrchu ozubeného kola. Zašroubujte montážní šrouby a utáhněte je požadovanou silou (zablokujte řemenici v otáčení).

11. Zvedněte motor a ujistěte se, že lze připojit správný držák zavěšení pohonné jednotky.

12. Utáhněte upevňovací šrouby pravé podpěry na požadovaný utahovací moment. Odstraňte zvedák / zvedací zařízení.

13. Připojte hadici přívodu ohřátého vzduchu ke skříni sběrného výfukového potrubí a čističi vzduchu. Vraťte zapalovací a napájecí systémy do funkčního stavu.

14. Připojte záporný kabel k baterii.

15. Nakonec zkontrolujte, zda je správně nastaveno časování zapalování (viz kapitola Elektrické vybavení motoru).

Zajímavé:
Kdy vyměnit zapalovací svíčky na Škodě.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button