Obsah
Kde je snímač otáček na Škoda Octavia A5 DW BSF
Umístění senzorů systému řízení motoru Škoda Octavia
Snímač polohy klikového hřídele indukčního typu je navržen tak, aby synchronizoval činnost elektronické řídicí jednotky s TDC pístů 1. a 4. válce a úhlovou polohou klikového hřídele.
Snímač je instalován na zadní straně bloku motoru.
Jak se klikový hřídel otáčí, mění se magnetické pole snímače, což vyvolává napěťové impulzy střídavého proudu. Řídicí jednotka používá signály snímačů k určení rychlosti otáčení klikového hřídele a vydává impulsy pro řízení motoru.
Porucha tohoto snímače způsobuje úplné selhání řídicího systému motoru: při absenci jeho signálu nelze motor nastartovat.
Senzor řízení koncentrace kyslíku se používá v systému vstřikování paliva s uzavřenou smyčkou. Pro úpravu výpočtů doby trvání vstřikovacích impulsů slouží informace o přítomnosti kyslíku ve výfukových plynech tuto informaci poskytuje řídicí lambda sonda. Kyslík obsažený ve výfukových plynech reaguje s prvkem snímače a vytváří potenciálový rozdíl na výstupu snímače. Rozdíl potenciálu se pohybuje přibližně od 0,1 V (směs s vysokým obsahem kyslíku – chudá směs) do 0,9 V (směs s nízkým obsahem kyslíku – bohatá na kyslík).
Snímač řízení koncentrace kyslíku je instalován na sběrném potrubí výfukového systému. Pro normální provoz musí být teplota snímače minimálně 300 °C, proto je pro rychlé zahřátí po nastartování motoru v snímači zabudováno topné těleso a motor je navíc vybaven přídavným systémem přívodu vzduchu, jehož hlavním účelem je zajistit normy toxicity výfukových plynů při studených startech motoru
Sledováním výstupního napětí snímače koncentrace kyslíku ECU určuje, který příkaz k úpravě složení pracovní směsi poslat do vstřikovačů. Pokud je směs chudá (nízký rozdíl potenciálů na výstupu senzoru), je dán příkaz k obohacení směsi; if rich (vysoký potenciálový rozdíl) – příkaz k chudnutí směsi.
Diagnostický senzor koncentrace kyslíku se instaluje za neutralizátor, pracuje na stejném principu jako kontrolní senzor a je s ním zcela zaměnitelný. Signál generovaný diagnostickým senzorem koncentrace kyslíku indikuje přítomnost kyslíku ve výfukových plynech za konvertorem. Účinnost neutralizátoru posuzuje řídicí jednotka motoru porovnáním signálů z řídicích a diagnostických snímačů. Pokud převodník funguje normálně, hodnoty diagnostického senzoru se budou výrazně lišit od hodnot kontrolního senzoru. Stejné hodnoty ukazují na poruchu převodníku.
Snímač absolutního tlaku a teploty v sacím potrubí detekuje změny tlaku a teploty v sacím potrubí v závislosti na změnách zatížení a otáček motoru a převádí je na výstupní signální napětí. V závislosti na informacích přijatých ze snímače ECU reguluje množství vstřikovaného paliva a časování zapalování.
Snímač polohy vačkového hřídele indukčního typu (fázový snímač) je instalován v zadní části hlavy válců za sestavou škrticí klapky. Jak se vačkový hřídel otáčí, výstupky na jeho časovacím kotouči mění magnetické pole snímače a vyvolávají pulzy napětí střídavého proudu. Signály snímačů používá ECU k organizaci fázovaného vstřikování paliva v souladu s pořadím zapalování válců. Pokud dojde k poruše v obvodu snímače polohy vačkového hřídele, ECU uloží svůj kód do paměti a zapne signální čerpadlo.
Snímač teploty chladicí kapaliny měří teplotu chladicí kapaliny a vysílá signál do řídicí jednotky. Snímač je vyroben ve formě termistoru, citlivého na změny teploty Elektrický odpor snímače se s rostoucí teplotou snižuje. ECU zpracovává signál snímače a nastavuje optimální obohacení pracovní směsi při zahřátí motoru.
Snímač klepání je připevněn k horní části bloku válců na straně sacího potrubí a detekuje abnormální vibrace (klepání) v motoru.
Citlivým prvkem snímače je piezokrystalová destička. Při detonaci jsou na výstupu senzoru generovány napěťové impulsy, které se zvyšují se zvyšující se intenzitou detonačních nárazů. ECU na základě signálu snímače upravuje časování zapalování tak, aby eliminovalo záblesky detonace paliva.
Snímač polohy škrticí klapky (TPS) je instalován na straně sestavy škrticí klapky (pod krytem) a je připojen k ose škrticí klapky
Jedná se o potenciometr, jehož jeden konec je napájen „plus“ napájecím napětím (5 V), druhý konec je připojen k „země“. Ze třetí svorky potenciometru (z posuvníku) jde výstupní signál do ECU. Při otáčení škrticí klapky se mění napětí na výstupu snímače. Když je škrticí klapka zavřená, je pod 0,5 V. Když se škrticí klapka otevře, napětí na výstupu snímače se zvýší a mělo by být více než 4 V, když je škrticí klapka plně otevřena Monitorováním výstupního napětí snímače, ECU upravuje přívod paliva v závislosti na úhlu otevření škrticí klapky
Pokud senzor škrticí klapky selže, ECU uloží chybový kód senzoru do své paměti, rozsvítí výstražnou kontrolku systému řízení motoru a vypočítá očekávanou hodnotu úhlu otevření škrticí klapky na základě otáček klikového hřídele a signálů z teploty a absolutního vzduchu. snímače tlaku v sacím potrubí.
Viz také: Demontáž a montáž spínače zapalování.