ŠkodaŠkoda Octavia

Kde je umístěn snímač tlaku klimatizace na Škoda Octavia A 5

Jak zkontrolovat snímač vysokého tlaku G65 klimatizačního systému

Zavádění high-tech technologií v automobilovém průmyslu umožňuje vylepšovat všechny druhy systémů a výrazně zvyšovat jejich účinnost a výkon. Ale tak či onak, jakákoli, i ta nejspolehlivější a nejmodernější automontáž může být vystavena nejrůznějším poruchám a poruchám, které není vždy možné identifikovat.

Chcete-li takové problémy úspěšně vyřešit sami, musíte systematicky doplňovat své zavazadlo dovednostmi a schopnostmi a věnovat pozornost klíčovým principům fungování různých součástí a zařízení.

V tomto článku budeme hovořit o problémech v systému klimatizace automobilu. V tomto případě se budeme zabývat jedním z běžných problémů v rámci daného tématu: poruchami snímače G65.

Úloha snímače vysokého tlaku v klimatizačním systému

Prezentovaný systém se vyznačuje přítomností široké škály komponentů, které umožňují nepřerušovaný přívod chlazeného vzduchu do interiéru vozu. Jedním z klíčových prvků systému klimatizace je senzor s označením G65.

Je určen především k ochraně systému před poruchami způsobenými nadměrným tlakem. Faktem je, že prezentovaný systém je udržován v provozním stavu za přítomnosti průměrné provozní hodnoty ve vysokotlakém okruhu v závislosti na teplotním režimu. Takže při teplotě 15-17 0 C bude optimální tlak asi 10-13 kg/cm2.

Z průběhu fyziky je známo, že teplota plynu je přímo závislá na jeho tlaku. V konkrétním případě působí chladivo, například freon, jako plyn. Jak teplota stoupá, tlak v systému klimatizace začíná stoupat, což je nežádoucí. V tomto okamžiku začne DVD fungovat. Pokud se podíváte na schéma klimatizačního systému automobilu, je zřejmé, že tento senzor je vázán na ventilátor a ve správný čas vysílá signál k jeho vypnutí.

Cirkulace a udržování provozního tlaku chladiva v uvažovaném systému se provádí díky kompresoru, na kterém je instalována elektromagnetická spojka. Toto hnací zařízení zajišťuje přenos točivého momentu na hřídel kompresoru z motoru automobilu prostřednictvím řemenového pohonu.

Činnost elektromagnetické spojky je výsledkem činnosti příslušného snímače. Pokud tlak v systému překročí povolený parametr, snímač vyšle signál do spojky kompresoru a ta přestane fungovat.

Mimo jiné, pokud dojde k poruše v provozu jednoho nebo druhého uzlu systému, může nastat situace, kdy se ve vysokotlakém okruhu tento provozní ukazatel začne blížit havarijní hodnotě, což může vést k vážným následkům.

Důvody takového nežádoucího jevu mohou být velmi různé, například malá průchodnost chladiče nebo filtrdehydrátoru klimatizace.

Jakmile takové okolnosti nastanou, stejné DVD začne fungovat.

Zařízení a princip činnosti senzoru G65

Co je to za jednoduché zařízení? Pojďme ho lépe poznat.

Jako každý jiný senzor tohoto druhu implementuje G65 princip přeměny mechanické energie na elektrický signál. Toto mikromechanické zařízení je navrženo s membránou. Je to jeden z klíčových provozních prvků snímače.

Míra vychýlení membrány v závislosti na tlaku na ni vyvíjeném je zohledněna při generování výstupního impulsu zaslaného do centrální řídicí jednotky. Řídicí jednotka čte a analyzuje příchozí impuls v souladu s vlastní charakteristikou a pomocí elektrického signálu provádí změny v činnosti uzlů systému. Prezentované uzly systému v tomto případě zahrnují elektrickou spojku klimatizace a elektrický ventilátor.

Je třeba také poznamenat, že moderní DVD často používají křemíkový krystal místo membrány. Křemík má díky svým elektrochemickým vlastnostem jednu zajímavou vlastnost: vlivem tlaku je tento minerál schopen měnit elektrický odpor. Tento krystal, vestavěný do senzorové desky, fungující na principu reostatu, umožňuje posílat potřebný signál do záznamového zařízení řídicí jednotky.

Uvažujme situaci, kdy je DVD spuštěno, za předpokladu, že všechny uzly prezentovaného systému jsou v pořádku a fungují v normálním režimu.

Jak již bylo uvedeno výše, tento snímač je umístěn ve vysokotlakém okruhu systému. Pokud nakreslíme analogii s jakýmkoliv uzavřeným systémem tohoto druhu, můžeme říci, že je namontován na „zásobě“ chladiva. Ten je vstřikován do vysokotlakého okruhu a při průchodu úzkým potrubím je postupně stlačován. Freonový tlak stoupá.

V tomto případě se začínají projevovat termodynamické zákony. Díky vysoké hustotě chladiva začne jeho teplota stoupat. Aby se tento jev zbavil, je instalován kondenzátor, navenek podobný chladicímu radiátoru. V určitých provozních režimech systému je násilně vyfukován elektrickým ventilátorem.

Takže když je klimatizace vypnutá, tlak chladiva v obou okruzích systému se vyrovná a je asi 6-7 atmosfér. Jakmile se klimatizace zapne, kompresor se spustí. Čerpáním freonu do vysokotlakého okruhu dosahuje jeho hodnota pracovních 10-12 barů. Tento indikátor neustále roste a nadměrný tlak začíná působit na pružinu membrány HPD a uzavírá ovládací kontakty snímače.

Impuls ze snímače vstupuje do řídicí jednotky, která vysílá signál do ventilátoru chlazení kondenzátoru a elektrické spojky pohonu kompresoru. Kompresor se tak odpojí od motoru, přestane čerpat chladivo do vysokotlakého okruhu a ventilátor přestane fungovat. Přítomnost vysokotlakého senzoru umožňuje udržovat provozní parametry plynu a stabilizovat provoz celého uzavřeného systému jako celku.

Jak zkontrolovat poruchu snímače klimatizace

Majitelé automobilů vybavených prezentovaným systémem se často potýkají se skutečností, že v jednom okamžiku klimatizace prostě přestane fungovat. Příčinou takové poruchy je často porucha disku DVD. Zvažte některé z nejčastějších případů selhání DVD a jak to zjistit.

V počáteční fázi kontroly výkonu specifikovaného senzoru by měl být vizuálně zkontrolován. Je nutné dbát na to, aby na jeho povrchu nedošlo k poškození nebo znečištění. Kromě toho byste měli věnovat pozornost kabeláži snímače a ujistit se, že je v dobrém stavu.

Pokud vizuální kontrola neodhalila příčiny poruch v jeho provozu, je třeba se uchýlit k podrobnější diagnostice pomocí ohmmetru.

Posloupnost akcí v tomto případě bude vypadat takto:

  • Odstraňte podvodní dráty z DVD;
  • Připojte svorky ohmmetru ke svorkám snímače, přičemž nastavený rozsah odporu by měl být alespoň 100 kOhm;
  • Změřte odpor snímače testerem.

Podle výsledků měření můžeme usoudit, že DVD je v dobrém stavu.

Snímač je tedy funkční za předpokladu, že:

  1. V případě nadměrného tlaku v potrubí musí ohmmetr registrovat odpor alespoň 100 kOhm;
  2. Pokud je v systému nedostatečný tlak, hodnoty multimetru by neměly překročit značku 10 ohmů.

Ve všech ostatních případech můžeme předpokládat, že DVD ztratilo svůj výkon. Pokud se podle výsledků testu ukázalo, že snímač funguje, měli byste zkontrolovat snímač na „zkrat“. Chcete-li to provést, musíte hodit jeden terminál na jeden z výstupů DVD a druhý se dotknout „hmoty“ auta.

Pokud je v prezentovaném systému nedostatečný tlak, pracovní snímač vydá nejméně 100 kOhm. V opačném případě lze usoudit, že snímač je mimo provoz.

Pokyny k výměně

Pokud bylo v důsledku výše uvedených diagnostických opatření možné zjistit, že snímač má dlouhou životnost, je nutné jej neprodleně vyměnit.

Stojí za zmínku, že k tomu není vůbec nutné kontaktovat specializované služby a autoservisy. Tento postup lze úspěšně provést v běžných garážových podmínkách.

Algoritmus nahrazení se skládá z následujících kroků:

  • Demontáž prvků těla, které brání přístupu k senzoru;
  • Vypnutí podvodních výstupů senzoru;
  • Demontáž senzoru při vypnutém voze;
  • Spojení podvodních závěrů;
  • Montáž prvků karoserie.

Samotná výměna snímače by neměla způsobovat potíže, ale i tak je nutné dodržet některé zásady doporučujícího charakteru.

Nejprve se při nákupu nového neoriginálního snímače musíte ujistit, že splňuje zadané parametry. Navíc se stává, že nové DVD není vždy vybaveno těsnícím límcem. Proto je v tomto případě nutné postarat se o jeho pořízení, protože existuje možnost, že starý tmel se prostě stal nepoužitelným.

Často se stává, že při výměně DVD systém klimatizace obnoví svůj výkon jen částečně. V tomto případě lze s vysokou mírou pravděpodobnosti tvrdit, že hladina chladiva v systému je nízká. Chcete-li tento problém vyřešit, budete muset systém natankovat ve specializovaném autoservisu.

Příliš zima nebo málo horko: která čidla brání zapnutí klimatizace?

Asi každý ví, že existují podmínky, za kterých nelze klimatizaci zapnout. Například je zbytečné mačkat tlačítko „A/C“, pokud je za oknem štípavý (nebo jiný) mráz. Nebo pokud freon opustil systém. To je samozřejmě správné, ale tady je to zajímavé: jak klimatizace ví, že je zakázáno ji zapínat? A může se mýlit ten, kdo mu zakazuje pracovat?

Všechna tato omezení jsou samozřejmě kontrolována senzory, které jsou v systému klimatizace. A bohužel se mohou mýlit. Jaro přijde velmi brzy, řidiči budou mít větší chuť vhánět do kabiny studený vzduch, ale někteří budou překvapeni, že po zimě náhle přestala fungovat klimatizace – to se stává. První touhou je jít do dílny a naplnit systém freonem. Mnoho čerpacích stanic z toho bude mít samozřejmě radost: jeden z mých přátel z této branže mi již pošeptal, že cena freonu se téměř ztrojnásobila, takže služba bude mnohem dražší. Ale je to vždy tak nutné? Možná to není freon? Podívejme se, jaké senzory jsou v klimatizačním systému a jak mohou zničit život majitele auta.

Vychlazené – vařené, vařené – ochlazené

Navrhuji velmi stručně připomenout obecné schéma typického klimatizačního zařízení. Potřebujeme to z jednoho prostého důvodu: abychom zjistili, na jakých prvcích mohou být senzory a co monitorují.

Takže stiskneme „A/C“ a uslyšíme charakteristické cvaknutí kompresoru. Toto je nejlepší případ. Někdy to neslyšíme, ale budeme mluvit o utrpení trochu níže. Co se v tuto chvíli děje v autě?

Cvaknutí znamená sepnutí spojky kompresoru. Pokud je slyšet, znamená to, že kompresor začal pracovat. Přestože existují auta, většinou německá, ve kterých kompresor vždy funguje, analyzujeme nejoblíbenější a nejtypičtější schéma. Od tohoto okamžiku začne kompresor stlačovat freon a pohánět jej trubicí do kondenzátoru (aka chladiče klimatizace). Freon tam přichází velmi horký (při stlačení se zahřívá) a musí být velmi ochlazen v kondenzátoru. Proto ve většině automobilů, když je klimatizace zapnutá, ventilátor okamžitě začne pracovat. Toto je velmi důležitý bod a je třeba si ho pamatovat. Takže ventilátor fouká na kondenzátor, freon v něm se ochlazuje. Co se to s ním děje? Fyzici a chemici už vše pochopili: přechází do kapalného stavu – to znamená, že kondenzuje (proto se chladič klimatizace nazývá kondenzátor, a ne jen radiátor). Odtud kapalný freon proudí dále do filtr-sušiče (také známého jako přijímač, přijímač-sušič nebo filtr-sušič). Jedná se o poměrně jednoduchou, ale nesmírně potřebnou věc: dlouhá trubice obsahující uvnitř adsorbent (obvykle zeolit). Hlavním úkolem odvlhčovače je absorbovat veškerou vodu, která se do freonu dostane se vzduchem. Pokud tak neučiníte, voda zmrzne na led, ucpe potrubí a klimatizace nebude fungovat. A toto je druhá důležitá pozice, kterou si prosím zapamatujte. Zároveň filtr-sušič z kapalného freonu odstraňuje zbytečné mechanické nečistoty, zpravidla produkty nevyhnutelného opotřebení kompresoru.

Po sušičce je freon připraven plnit svůj primární úkol – rychle velmi vychladnout, aby ochladil interiér. K tomu potřebuje ještě jednu proceduru – rychle přejít z kapalného skupenství zpět do plynného, ​​tedy varu. Tento proces je doprovázen velkou absorpcí tepla a freon se velmi ochlazuje. Fyzikálně se v tomto okamžiku děje následující: freon prochází termostatickým ventilem a vstupuje do výparníku, kde se vaří a ochlazuje skříň výparníku. Zde, zhruba řečeno, na toto těleso fouká ventilátor, který z něj žene studený vzduch do vnitřních deflektorů. Mezitím freon opět běží z výparníku do kompresoru. V tuto chvíli je ještě docela chladno a samozřejmě plynné. To znamená, že je připraven znovu stlačit, ochladit, zkondenzovat, vyčistit, vařit a znovu a znovu se vracet do kompresoru.

V celém tomto poměrně velkém systému se rozlišují dvě sekce. Jedním z nich je prostor mezi kompresorem a termostatickým ventilem, druhým je mezi ním (resp. výparníkem) a kompresorem. První část se nazývá tlakové potrubí (nebo vysokotlaké potrubí), druhé – zpětné potrubí (nízkotlaké potrubí). Jsou snadno rozeznatelné na dotek: trubky prvního budou při normálním provozu klimatizace horké, druhé studené.

To je trochu vulgární, ale je snadné popsat, jak klimatizace funguje. Nyní je čas vrátit se k těm důležitým věcem, které jsem poznamenal v odstavcích výše: okamžik zapnutí kompresoru a ventilátoru a možné zamrznutí vody. Všechny tyto procesy a jejich důsledky jsou řízeny senzory, z nichž každý dokáže klimatizaci vypnout.

Neubližujte!

Nejpravděpodobnějším odpůrcem zapnutí klimatizace je snímač nízkého tlaku. Jedná se o stejný snímač, který má pouze dvě polohy „zapnuto“ a „vypnuto“ a svou druhou polohu používá k otevření okruhu kompresoru. Dělá to v jednom případě – když tlak freonu kriticky klesne. Zdálo by se, proč se stará o tlak? Má problém: freon obsahuje mazací složku, která je potřebná pro provoz kompresoru. Pokud není dostatek freonu, bude také nedostatečné mazání kompresoru a dojde k jeho selhání. Ve velmi kritické situaci však můžete okruh přímo uzavřít a obejít tento senzor. Metoda je vhodná pro kontrolu neporušenosti kompresoru. Pokud po tomto začne fungovat, neměli byste být rádi, ale rychle jej vypněte – práce s nedostatečným tlakem freonu je pro něj velmi škodlivá. No, hledejte důvod odmítnutí zapnout senzor. S největší pravděpodobností je důvod skutečně v poklesu tlaku (nejčastěji kompresor přestane fungovat, když tlak ve zpětném potrubí klesne pod 0,7 atm, ale někdy může být o něco vyšší – tento parametr musíte znát pro konkrétní vůz ), ale někdy je na vině snímač . Ne každý to může zkontrolovat, protože to může být jednoduchý dvoupinový, nebo složitější tří- a dokonce čtyřpinový. Je lepší to udělat v servisu.

Kromě snímače nízkého tlaku je zde ještě druhý snímač tlaku – vysoký. Pamatujte, že jsem řekl o něco výše, že pokud sušička filtru nezvládne svůj úkol, může ve freonu zůstat voda, která snadno zamrzne? Led je „skvrna“ automobilu v klimatizačním systému. Pokud to ucpe trubku, tlak vyletí nahoru a nakonec něco praskne. Tím „něčem“ bude v lepším případě trubice, v horším případě výparník nebo jakýkoli dražší díl (ačkoli elektronky často stojí tolik, že se vám chce brečet, zvláště dnes). Nebo může zemřít kompresor.

Senzor vysokého tlaku se spustí, když tlak stoupne v průměru na 25 atm, ačkoli systém může krátkodobě přežít 30 atm. Delší provoz při příliš vysokém tlaku zabíjí systém, takže se raději vypne, k čemuž pomáhá snímač vysokého tlaku.

Existuje jeden znak, který může někdy pomoci určit, který senzor brání klimatizaci fungovat. Pokud je na vině snímač nízkého tlaku, pak se po zapnutí klimatizace stane maximum, že se rozsvítí kontrolka „A/C“ (a to není vždy případ, v závislosti na autě). Pokud se však spustí snímač vysokého tlaku, ventilátor kondenzátoru se může zapnout. Je pravda, že to bude fungovat pouze v případě, že je k dispozici čtyřpinový snímač. V každém případě je lepší to řešit ve službě.

Co když to není tlak?

Pravděpodobně jste se často setkali s informací, že když je venku chladněji než +5, klimatizace se nezapne? To je pravda a na vině je i čidlo – čidlo teploty vzduchu. Takto tento starostlivý elektronický chlapík šetří kompresor. Freon při +5 stupních venku nemá čas se úplně odpařit a může vstoupit do kompresoru v kapalné formě, ale nepřežije to. Bohužel snímač teploty vzduchu také nevydrží věčně, a i když velmi zřídka, může selhat.

Další senzor (který také není vždy přítomen) hlídá teplotu chladicí kapaliny a vypíná klimatizaci, pokud teplota nemrznoucí směsi stoupne nad 110-120 stupňů. Logika je zde jasná: provoz kondenzátoru vyžaduje aktivní chlazení ventilátorem, a protože kondenzátor často stojí v těsném „sendviči“ s chladičem chladicího systému, ten se začne ohřívat od kondenzátoru. Zvláště pokud je obal chladiče příliš znečištěný. V tomto případě je lepší, aby řidič roztál horkem, než aby přehříval motor.

Dalším „škodlivým“ senzorem je senzor teploty výparníku. Jeho úkolem je zabránit úplnému zamrznutí výparníku a jeho pokrytí ledovou vrstvou. Pokud to nefunguje, mohou se problémy lišit – od konstantního provozu klimatizace „na plný výkon“ až po vypnutí kompresoru. Zde hodně záleží na tom, jaký signál přichází z mrtvého senzoru – buď ukazuje, že je výparník pokrytý ledovou vrstvou, nebo že je příliš teplý.

Kromě všech uvedených senzorů existuje několik dalších, které nemusí fungovat správně, ale které přinejmenším nejsou schopny klimatizaci úplně vypnout. A celkově se netýkají ani tak klimatizace, jako systému klimatizace. Jedná se například o snímač intenzity slunečního záření (světla) nebo snímač vnitřní teploty. Pokud přestanou fungovat (což se, upřímně řečeno, stává jen zřídka), ovládání klimatizace se zblázní – už nebude chápat, zda je v kabině příliš chladno nebo příliš horko. V manuálním režimu však klimatizace bude fungovat.

Skončil bych jednou připomínkou: ve většině případů není porucha klimatizace způsobena dostatečně spolehlivými senzory, ale tlakem freonu. Než se tedy rozběhnete pro multimetr nebo osciloskop, musíte vzít do ruky manometr a zkontrolovat tlak v systému. Nebo jděte do servisu, kde to udělají – zatím ne příliš drahé, ale rychle.

Zajímavé:
Proč je Škoda velmi rychlá.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button