Škoda

Kde je umístěn snímač tlaku oleje na Škoda Filicia?

Demontáž, kontrola stavu a montáž komponentů olejového čerpadla Škoda Felicia

Účelem mazacího systému je snížit třecí složku mezi vnitřními součástmi motoru, chránit je před korozí a také odvádět přebytečné teplo z dílů. Schéma mazacího systému je znázorněno na přiloženém obrázku.

Cirkulace oleje v motoru probíhá následovně. Olejové čerpadlo nasává olej přes sběrač oleje z kráterové pánve a dodává jej speciálním kanálem do plnoprůtokového olejového filtru. Po filtraci je olej přiváděn do hlavního olejového potrubí a jde do klikové hřídele a otvorů v bloku, ve kterých se čepy vačkového hřídele otáčejí. Prostřednictvím kanálků uvnitř tělesa klikového hřídele proudí olej do pánví ojnicových ložisek.

Olej je také přiváděn z hlavního olejového potrubí do tlakového spínače oleje. Přes otvory ve vahadlech je olej rozstřikován na dříky ventilů.

Otvory v horní části spodní hlavy ojnice je olej rozstřikován na povrch válců. Olej je přiváděn do rozvodového řetězu otvory v přední části bloku válců.

Plnicí hrdlo oleje víka hlavy válců je uzavřeno plastovou zátkou opatřenou pryžovým O-kroužkem.

Hadice systému ventilace klikové skříně je připojena k armatuře na boční stěně hrdla.

Olejová vana je vyražena z ocelového plechu. Mezi vanu a blok válců je instalováno těsnicí těsnění.

Paleta je připevněna k bloku pomocí devatenácti šroubů M6x20, které by měly být utaženy silou 7 ÷ 9 Nm v přesně definovaném pořadí.

Na dně pánve je vypouštěcí zátka se závitem M16x1.5. Zátka je opatřena hliníkovou těsnící podložkou o rozměrech 16×22.

Olejové čerpadlo je umístěno ve spodní části krytu rozvodového řetězu. Čerpadlo je poháněno ozubeným kolem namontovaným na hřídeli rozdělovače zapalování. Čerpadlo čerpá olej přes olejovou vanu vybavenou sítkem z kráterové pánve.

Obrázek ukazuje součásti sestavy olejového čerpadla. Hnané kolo je namontováno na ose zalisované do krytu rozvodového řetězu. Hřídel čerpadla je provlečen otvorem ve víku a pod ním je nainstalované hnací kolo. V horní části hřídele je drážka určená pro záběr hřídele s hnací hřídelí rozdělovače zapalování.

Hnací a hnací ozubená kola jsou v záběru tak, že při otáčení nasávají olej a čerpají jej do vedení motoru. Výška ozubených kol olejového čerpadla je 20 mm.

Sestava čerpadla je zespodu uzavřena krytem zajištěným čtyřmi šrouby M6x20, rovněž provlečenými těsnícím těsněním.

Těsnění kromě utěsnění spoje slouží také jako omezovač axiální vůle ozubených kol. Pokud se při opravách zjistí, že chybí tovární těsnění, lze je vyrobit z papíru o maximální tloušťce 0.1 mm.

Pokud je mezera mezi krytem a konci hřídelových převodů v rozsahu 0.045 ÷ 0.158 mm, těsnění nelze namontovat vůbec.

Proti nadměrnému nárůstu tlaku v motoru působí přetlakový ventil instalovaný ve víku olejového čerpadla. Hlavním pracovním prvkem ventilu je kulička o průměru 12 mm. Kulička je přitlačována k sedlu pružinou. Druhý konec pružiny dosedá na závlačku. Když tlak oleje překročí 4 kgf/cm 2, pružina se stlačí a kulička se mírně oddálí od sedla. Přebytečný olej se vypustí zpět do olejové vany.

Z čerpadla proudí olej pod tlakem do plnoprůtokového olejového filtru. Olej vstupuje do pouzdra filtru vstupními otvory po předchozím stlačení vypouštěcího ventilu. Po průchodu papírovou filtrační vložkou se olej dostává přes vstup filtru do ochozů motoru.

Vypouštěcí ventil je vyroben z pryže nebo plastu a navíc zabraňuje návratu oleje do čerpadla. Díky této konstrukci filtru stoupne tlak v systému ihned po nastartování motoru. Při montáži nového filtru trvá jeho naplnění olejem určitou dobu, což určuje zpoždění zhasnutí příslušné kontrolky na přístrojové desce vozidla.

Pojistný ventil zajišťuje, že olej obtéká filtrační vložku v případě ucpání filtrační vložky, čímž zabraňuje nadměrnému zvýšení tlaku. Ventil funguje i při nadměrném zvýšení tlaku při použití olejů s vysokým stupněm viskozity používaných v zimním období. Jak se motor zahřívá a viskozita oleje klesá, ventil se postupně vrací do uzavřené polohy. Obecně je filtr navržen a vyroben tak, aby odolal tlaku až 15 kgf/cm2.

Uvnitř pouzdra filtru je filtrační vložka vyrobená ze speciálně upraveného papíru. Papír je složen jako harmonika a položen do tvaru hvězdy, díky čemuž se do relativně malého pouzdra vejde velká filtrační plocha.

Spojení tělesa filtru s dosedací plochou na bloku válců je utěsněno pryžovým nebo plastovým těsněním umístěným ve speciální drážce na základně filtru.

Senzor tlakového spínače oleje informuje řidiče rozsvícením výstražné kontrolky, že tlak oleje z mazacího systému klesl pod povolenou mez (0.3 ÷ 0.6 kgf/cm 2 ).

Součásti sestavy olejového čerpadla

1 – Sání oleje vybavené sítkem
2 – Pružinová podložka
3 — Šroub zajišťující přívod oleje ke krytu rozvodového řetězu
4 — Šroub zajišťující přívod oleje ke víku hlavního ložiska
5 – Těsnicí těsnění (pokud je součástí dodávky)
6 — Ozubené kolo pohonu čerpadla

7 – Ozubené kolo poháněné čerpadlem
8 — Hnaná ozubená osa
9 — Kulička redukčního ventilu
10 — Pružina redukčního ventilu
11 — Závlačka

1. Demontujte olejovou vanu motoru (viz oddíl Demontáž a montáž olejové vany motoru).

2. Povolte čtyři šrouby zajišťující těleso sání oleje se sítkem ke spodní straně krytu rozvodového řetězu.

..a jeden šroub připevňující jej k centrálnímu víku hlavního ložiska. Opatrně vyjměte sběrač oleje.

3. Ozubená kola lze okamžitě demontovat sejmutím krytu sání oleje. Je-li odpovídajícím způsobem vybaveno, odstraňte těsnicí těsnění (při montáži je nutné jej vyměnit).

1. Zkontrolujte ozubená kola a těleso čerpadla, zda nevykazují známky opotřebení a mechanického poškození (např. vylomené zuby).
2. Máte-li potřebné vybavení, změřením mezer odhadněte míru opotřebení os ozubených kol a skříně čerpadla (viz Specifikace).
3. Pokud je zjištěno poškození, stejně jako v případě, že mezery překračují přípustné hodnoty uvedené ve specifikacích, musí být ozubená kola čerpadla vyměněna jako celek s předním krytem rozvodového řetězu a v něm namontovanou skříní čerpadla. Postupy pro demontáž a instalaci krytu řetězu jsou popsány v části Demontáž a montáž sestavy hlavy válců se sacím potrubím a výfukovým potrubím.

4. Dočasně nainstalujte ozubená kola do tělesa čerpadla a poté pomocí měrky rovinnosti (okraj ocelového pravítka) a čepelové spárové měrky změřte mezeru mezi konci ozubených kol a krytem čerpadla. Automobilky (Škoda) trvají na tom, že mezera by neměla přesáhnout 0.1 mm. Pokud se mezera blíží mezní hodnotě, mělo by být těleso sání oleje instalováno bez těsnění. Pokud je mezera příliš malá, lze ji opravit výběrem těsnění vhodné tloušťky. Překročení přípustné hodnoty je důkazem opotřebení součástí (skříně a/nebo ozubených kol); v tomto případě je nutné vyměnit sestavu čerpadla.

5. Odstraňte závlačku z tělesa sání oleje,

..potom vyklepejte pružinu a kuličku ze sedla redukčního ventilu. Zkontrolujte demontované součásti ventilu, zda nejeví známky opotřebení a mechanického poškození. Nová kulička se usadí do sedla ventilu pomocí kladiva a vhodného unášeče z měkkého kovu – snažte se zajistit, aby byla kulička těsně přitlačena k sedlu ventilu. Našroubujte pružinu do objímky a zajistěte sestavu novou závlačkou.

1. Montáž se provádí v opačném pořadí. Pomocí maziva dočasně připevněte nové těsnění k dosedací ploše tělesa sběrače oleje.
2. Po vydatném namazání zasuňte ozubená kola s jejich osami do tělesa čerpadla. Přidržte ozubená kola, přitlačte těleso sání oleje proti dosedací ploše, zašroubujte pět upevňovacích šroubů a utáhněte je požadovanou silou.
3. Namontujte zpět olejovou vanu motoru (viz oddíl Demontáž a montáž olejové vany motoru).

Zajímavé:
Jak vyměnit spodní okraj předního nárazníku Škoda Octavia.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button