Obsah
Kde je umístěn snímač xx pro Škoda Octavia 1.4 2014
Škoda Octavia (Tour). Ztráta motoru na volnoběh (možné příčiny)
Před identifikací poruchy je nutné provést vizuální kontrolu motorového prostoru (prvky zapalovacího systému, senzory, trubky, hadice), zkontrolovat těsnost kontaktů ve spojovacích blocích, špičky vysokonapěťových vodičů v zapalovací cívce a zapalovacích svíčkách.
Příčiny nestabilního volnoběhu vstřikovacího motoru související se zapalovacím systémem
— Zapalovací svíčky jsou vadné
Vadné zapalovací svíčky: zaplavené po neúspěšném startu, izolátor je „rozbitý“, mezera mezi elektrodami neodpovídá normě (0,9 – 1,1 mm), zapalovací svíčky neodpovídají tepelnému výkonu motoru. Vnější znaky: nestabilní volnoběh, nerovnoměrný výfuk z tlumiče (periodické nebo časté vynechávání zapalování). Je nutné vyfouknout zapalovací svíčky: sešlápněte plynový pedál až na doraz a na několik sekund protáčejte motor startérem (tzv. režim čištění). Po jejich otočení zhodnoťte stav kontaktů, přítomnost a barvu uhlíkových usazenin a zkontrolujte mezeru pomocí kulaté spárové měrky. Nefunkční zapalovací svíčky jsou často zanesené karbonovými usazeninami nebo mokré. V některých případech je však nemožné určit jejich poruchu vizuálně, takže nejjednodušším způsobem je nainstalovat novou sadu a znovu zkontrolovat motor ve volnoběhu.
— Vysokonapěťové dráty jsou „přerušené“
Vnější znamení jsou podobná svícnu. Funkčnost vodičů můžete zkontrolovat testerem v režimu ohmmetru. Můžete nastartovat motor ve tmě a pozorovat záře na „přerušených“ vodičích. Kromě toho je nutné vizuálně ověřit celistvost vodičů a jejich špiček, nepřítomnost nečistot a prasklin na nich.
— Zapalovací cívka (modul) je vadná
Nejprve zkontrolujeme cívku: zkontrolujte, zda není prasklá a poškozená. Poté zkontrolujeme testerem v režimu ohmmetru (viz „Kontrola zapalovacího modulu“). Ten, který testem neprojde, vyměníme za provozuschopný.
Poruchy související s řídicím systémem motoru (ECM)
— Regulátor volnoběžných otáček (snímač) (IAC) je vadný
Tyč vadného regulátoru nemusí včas uzavřít kanál přívodu vzduchu nezbytný pro chod motoru na volnoběh pod škrticí klapkou. Známky vadného regulátoru, kromě nestabilního volnoběhu: spouštění motoru sešlápnutím plynového pedálu, trhání a pokles rychlosti při řazení a setrvačnosti, „plovoucí“ rychlost, volnoběh někdy, někdy ne, pokles otáček u výkonných elektrických spotřebičů jsou zapnuté. Zároveň v jiných režimech se sešlápnutým plynovým pedálem může motor fungovat normálně bez poruch, cukání nebo cukání. Snímač lze zkontrolovat testerem nebo vyměnit za známý dobrý (nastavením výstupku jeho jehly).
— Snímač polohy škrticí klapky (TPS) je vadný
Vadný TPS může řídící jednotce poskytnout nesprávnou informaci o poloze plynu. V důsledku toho se při volnoběžných otáčkách mohou otáčky motoru výrazně zvýšit a zdráhat se snížit na normální nebo nesnížit vůbec. TPS lze zkontrolovat testerem nebo vyměnit za funkční.
— Škrticí ventil se těsně nezavírá
Je nutné zkontrolovat těsnost vzduchové klapky demontáží pouzdra vzduchového filtru. Několikanásobným sešlápnutím plynového pedálu zkontrolujte hladký chod pohonu klapky a její otevírání a zavírání. Pokud jsou v sestavě škrticí klapky karbonové usazeniny, které brání těsnému uzavření ventilu, odstraňte je například čističem karburátoru.
— Snímač teploty chladicí kapaliny (DTOZH) je vadný
Řídicí jednotka na základě údajů ze snímačů určuje množství a dobu vstřiku, jak daleko posunout tyč IAC a volný přístup k motoru. Pokud je DTOZH vadný, pak například za chladného počasí vám jednotka nedovolí výrazně obohatit směs při startování a při volnoběhu (motor se buď nespustí, nebo nastartuje, ale „ztrojnásobí“). . Ale v horku naopak dej bohatou směs a volnoběžné otáčky půjdou přes střechu.
— Snímač rychlosti (DS) je vadný
Známky: po zastavení auta běží motor nerovnoměrně, poté se otáčky ustálí, otáčky klesnou při řazení a dojezdu.
— Senzor koncentrace kyslíku (OC) je vadný
Mohlo dojít k poruše citlivého prvku snímače (např. v důsledku použití nekvalitního paliva, použití nevhodných tmelů při opravách motoru), spálení topné spirály nebo poruchy elektrického obvodu. Otvor pro nasávání vzduchu ve snímači může být ucpaný (nečistotou, antikorozní). Senzor můžete předběžně zkontrolovat testerem bez jeho demontáže, ale kontrola pomocí diagnostického zařízení je vhodná.
— „Nasávání“ cizího vzduchu do sacího traktu
Zkontrolujte těsnost hadic vedoucích k sestavě škrticí klapky a k podtlakovému posilovači brzd a upevnění svorek. Podtlakovou hadici lze přiskřípnout, aby neovlivňovala chod motoru.
— Ventilové vůle nejsou seřízeny
Zkontrolujte a upravte vůle v mechanismu ventilu pomocí podložek.
– Opotřebené vačky vačkového hřídele
Lze určit vizuálně nebo kontrolou mikrometrem.
— Přerušené časování ventilů
Rozvodový řemen vyskočil o zub nebo dva. Nebo při opravách jsou značky na kladkách nastaveny s odchylkou.
— Nízká komprese ve válcích motoru
Pístní kroužky jsou opotřebované, zlomené nebo zaseknuté, ventil je spálený. Poruchu lze identifikovat měřením komprese ve válcích motoru.
— Převodovka se posunula vzhledem k hnací řemenici generátoru.
Výsledkem je, že řídicí impuls ze snímače polohy klikového hřídele přichází v nesprávnou dobu.
Příčiny související s energetickým systémem (systémem dodávky paliva) a systémem rekuperace palivových par
— Ucpaný palivový filtr
Frekvence výměny palivového filtru je 30.000 XNUMX km, ale může to být i častěji, s ohledem na kvalitu paliva.
— Nízký tlak v energetickém systému
Může být vadný regulátor tlaku na rampě (vypouštěcí kanál je neustále otevřený), palivové čerpadlo nebo palivové potrubí může být poškozeno. Je nutná vizuální kontrola a kontrola tlaku v napájecím systému (2,5-3,5 bar).
— Zanesené vstřikovače
V tomto případě je možné přerušení provozu motoru nejen při volnoběhu, ale i v jiných režimech. Výfuk z tlumiče výfuku s nerovnoměrnými častými vynecháváním zapalování. Zvýšené volnoběžné otáčky jsou možné kvůli jejich netěsnosti.
— Adsorbér je vadný
Nejprve zkontrolujte trubky vedoucí k adsorbéru.
Poznámky a doplňky
— Pokud selžou snímače řídicího systému motoru (ECM). Na přístrojové desce se rozsvítí kontrolka „Check Engine“.
Snímač volnoběžných otáček pro Škoda Octavia
V elektrárně je mnoho částí, z nichž každá může selhat. To platí i pro regulátor volnoběhu. Prvek je mezi majiteli moderních vozů známější jako snímač volnoběžných otáček. V elektrárně Škoda Octavia je potřeba při uvolnění plynového pedálu dodat do motoru minimální množství paliva a vzduchu.
Regulátor zajišťuje, že motor pracuje při nulovém zatížení.
Princip činnosti snímače je poměrně jednoduchý: řídí zavírání a otevírání kanálu, který obchází škrticí klapku. Během provozu elektrocentrály informuje elektronika regulátor otáček o otáčkách klikového hřídele. To je možné díky speciálním štítkům. Ovladač tedy ví, kdy je vůz v pohybu a v jakém bodě stojí v klidovém režimu.
Dále se uvede do provozu regulátor. Ten, vedený algoritmy a daty, určuje, zda je potřeba zavřít nebo otevřít kanál škrticí klapky. Když je učiněno rozhodnutí, regulátor předá tuto informaci senzoru. A již provádí samotnou akci, to znamená, že zvyšuje nebo snižuje množství dodávaného paliva. Mechanická práce nastává zatažením nebo vysunutím tyče s jehlou.
Hlavní příznaky
Prvek selže poměrně zřídka. To, že ovladač selhal, můžete pochopit podle následujících příznaků:
- otáčky motoru se spontánně snižují nebo zvyšují;
- obtížné startování motoru bez sešlápnutí pedálu nebo úplný nedostatek startování;
- rychlost mrazu;
- plovoucí rychlost, když je Škoda Octavia zaparkována na neutrálu;
- otáčky v zimě při zahřívání nestoupají nad 1500;
- otáčky prudce klesají při zapnutí různých elektrických spotřebičů – vyhřívání oken, topení, vnitřní osvětlení;
- Při přeřazování se Škoda Octavia zadrhává nebo otáčky klesají na minimum, tedy skoro se zadrhne.
Tento seznam zahrnuje všechny možné „příznaky“ rozbitého regulátoru. Ale nejčastěji regulátor selže v horkém nebo chladném počasí. Řidiči se proto v létě často setkávají s tím, že začnou klesat otáčky. Také porucha ovládání volnoběhu může být doprovázena blikáním a detonací motoru (palivo exploduje ve spalovací komoře – je slyšet charakteristický zvuk).
Musíte však také pochopit, že takové příznaky mohou být způsobeny jinými poruchami vozidla. Za viníky lze považovat zapalovací svíčky palivového čerpadla, vadnou zapalovací cívku, palivový filtr a další součásti související s přívodem paliva. Proto musíte svůj vůz Škoda Octavia důkladně zkontrolovat, abyste si byli jisti vadným regulátorem.
Výměna regulátoru a instalace nového
Pokud jste identifikovali jeden nebo více příznaků z tohoto seznamu, pak je čas vyměnit snímač volnoběžných otáček. Pokud však vaše auto ujelo více než 50 tisíc kilometrů, musíte před výměnou regulátoru důkladně opláchnout a zkontrolovat sestavu škrticí klapky motoru. Po dokončení čištění se doporučuje znovu vyzkoušet chod motoru. Pokud výsledek zůstane stejný, pak stojí za to přejít k výměně.
Před zahájením výměny se musíte ujistit, že máte po ruce nový senzor pro vaši Škodu Octavia, sadu klíčů a šroubováků. Po vytvoření podmínek přistoupíme k výměně:
- Nejprve musíte z baterie odstranit záporný pól, aby během provozu nedošlo ke zkratu.
- Dalším krokem je odpojení vodičů na bloku. Procházejí od škrticí trubky ke snímači volnoběžných otáček. K tomu musíme zatlačit na plastovou západku.
- Nyní můžete přistoupit k demontáži samotného senzoru. Odšroubujte dva šrouby a poté odpojte regulátor od škrticí trubky. V této fázi mohou nastat problémy, z nichž nejčastější je odstranění montážního šroubu v blízkosti přijímače. Při vyšroubování často vypadne. Abyste tomu zabránili, musíte nejprve odšroubovat šroub na levé straně. Poté vytáhněte snímač směrem k sobě a poté odšroubujte pravý šroub v pohodlné poloze. Pokud budete postupovat podle pokynů, na konci postupu budete moci zachránit všechny šrouby z regulačního ventilu volnoběhu.
- Demontáž regulátoru volnoběhu je dokončena; vše, co musíte udělat, je nainstalovat nový prvek v opačném pořadí. Pro usnadnění procesu motoristé dávají přednost mazání O-kroužku motorovým olejem. Postačí vám pár kapek.
Poslední fází při výměně a instalaci nového regulátoru je kalibrace, jejíž většina procesů se provádí automaticky. Potřebujeme provést pouze tři operace.
- Vložte záporný pól na místo.
- Zapněte zapalování bez nastartování motoru – stačí 10 sekund.
- Vypněte zapalování. Nyní je Škoda Octavia opět připravena k plnému nasazení.