ŠkodaŠkoda Superb

Kde se montuje Škoda Superb?

Rozpočtová obchodní třída: vyberte si Škodu Superb za 600 tisíc rublů

Superb je poměrně netriviální vůz moderní řady Škoda. Česká značka, umístěná jako národní značka a zaměřená na výrobu levných vozů, se v roce 2001 náhle vrátila k výrobě vozů třídy D. Experiment s předělávkou čínské verze Volkswagenu Passat se ukázal být tak úspěšný, že již není možný představit si Škodu bez modelu Superb. Pojďme zjistit, jaké je tajemství úspěchu a jak spolehlivý je nejoblíbenější Superb druhé generace.

Tiskový servis Škoda.

Popularita obchodní třídy od „lidové“ značky „Škoda“ byla vysvětlena docela jednoduše: každý věděl, že je to stejný Volkswagen Passat, jen o něco jednodušší a znatelně levnější. Kompenzací za nepříliš prestižní typový štítek na kapotě byl u limuzíny prostor navíc ve druhé řadě sedadel, dosažený použitím prodloužené platformy.

Poté, co se Škoda ujistila, že schéma komerčně funguje, v roce 2008 vytvořila druhou, do značné míry autentickou a mnohem vyspělejší generaci modelu. Originální design, využití téměř všech technických výdobytků koncernu Volkswagen, nebývalý prostor a zavedení vlastních neobvyklých „vychytávek“ jako je unikátní systém otevírání dveří kufru, při zachování rozumných cen, dělá ze Superbu jeden z nej populární auta obchodní třídy.

Třetí generace, bohužel, vstupuje na ruský trh po kolapsu směnného kurzu rublu v roce 2015. Bez lokalizace je model mimo obvyklé cenové rozpětí a postupně ztrácí svou dřívější popularitu na pozadí rostoucího přechodu Škody do tábora výrobců crossoverů.

Dnes je to tedy druhá generace modelu na sekundárním trhu, která nabízí maximální výběr s nejlepším poměrem ceny a výbavy.

Zajímavé:
Jak nastavit elektromagnetickou brzdu Škoda.

Ceny za první vzorky roku 2008 dnes začínají na 400 tisíc rublech. Sotva stojí za zvážení takových „Superbů“ kvůli monstróznímu počtu najetých kilometrů, který může dosáhnout půl milionu kilometrů. Levná business třída byla neuvěřitelně populární v taxících a firemních flotilách, takže téměř každý Superb by měl být kontrolován na skutečný počet najetých kilometrů, vyvarujte se příkladů registrovaných u právnické osoby.

V roce 2013 prošel Superb II restylingem, který mírně aktualizoval vzhled a vybavení vozu. Náklady na takové stroje začínají od 600 tisíc rublů. Nejdražší možností jsou výkonné obchodní vozy vyrobené v roce 2014, jejichž ceny se točí kolem hranice milionu rublů.

Foto: Tiskový servis Škoda.

Škoda Superb II byla do Ruska dodávána se třemi benzínovými a jedním naftovým motorem.

Nejoblíbenějším motorem byl základní 1.8 TSI s výkonem 152 koní, který měl slušné dynamické vlastnosti. Komu to nestačilo, zvolilo 200koňový turbomotor 2.0 TSI. Naftové verze o výkonu 140 koní byly distribuovány v malých množstvích po celém Rusku. Inu, na vrcholu nabídky byl exkluzivní Superb s V6 3.6 pod kapotou: to jsou nejvzácnější exempláře pro fanoušky značky – po celé zemi se jich prodává 3–5.

Zdá se, že problémy tehdejších benzínových turbomotorů TSI řady EA888 se naučili nazpaměť, jistě odborníci na automobily a servisní pracovníci VAG. Škoda v tomto ohledu nebyla výjimkou.

Existují tři hlavní problémy. Tím prvním je problematický mechanismus rozvodového řetězu, který v lepším případě vystačí na 150 tisíc km. Díky konstrukčním vlastnostem se řetěz velmi rychle natahoval a opotřebovával, což mohlo způsobit skok se všemi z toho vyplývajícími důsledky.

Druhým problémem je hltání ropy. Opět nepovedená konstrukce pístového systému se specifickými kroužky v reálném provozu nefungovala podle představ, v důsledku čehož se do motoru nasávalo velké množství oleje, který ucpával průchody a koksoval systém. Předzvěstí vážných problémů s motorem bude s největší pravděpodobností porucha turbíny v důsledku nedostatku oleje.

K tomu se přidává problém únavy kovu. U silných motorů se při dlouhém rázovém zatížení někdy písty ulomily.

Dobrou zprávou je, že od roku 2011 společnost VAG instalovala na motory TSI aktualizovaný pístový systém a do roku 2014 byly hlavní problémy téměř zcela překonány. Pokud vybíráte ze dvou motorů, pak je třeba dát přednost motoru 1.8, který se ukázal jako odolnější.

Mnohem spolehlivější je diesel 2.0 l TDI, který se dodává ve dvou typech – s vyvažovacími hřídeli a olejovým čerpadlem, které občas selže, což vede ke ztrátě tlaku oleje. Pozdější verze přišly s vířivými klapkami, které je třeba pravidelně čistit, jinak se mohou zaseknout. Tradičně u vznětových motorů mohou nastat problémy s filtrem pevných částic, systémem recirkulace plynu, EGR ventilem a samozřejmě vstřikovači. To vše vyžaduje preventivní údržbu. Co se týče turbíny, problémy nejčastěji vznikají s jejím ventilem, který lze samostatně měnit.

Nejvzácnější atmosférický motor V6 Superbu je znatelně spolehlivější než jeho kolegové zážehovým turbodmychadlem TSI, ale není bez problémů. Pozornost zde vyžaduje i skupina pístů a rozvodový systém. Kromě toho existují problémy se systémem napájení a zapalování. Majitelé ostatních vozů VAG se stejným motorem upozorňují na závady v jeho řídicí elektronice.

Foto: Tiskový servis Škoda.

Škoda Superb II byla vybavena na výběr ze čtyř převodovek – manuální, automatické a dvou typů „robotů“.

Nejméně problémů má manuální převodovka, která se dostala do základních verzí. Až na to, že při dlouhém nájezdu kilometrů může vyžadovat výměnu drahého setrvačníku a pro temperamentní řidiče se předčasně opotřebuje spojka.

U verzí před restylingem s motorem 1.8 byl nainstalován spolehlivý automat Aisin. Jeho jedinou nevýhodou je neúspěšný výměník tepla a hlavní příčinou problémů je sebemenší znečištění oleje. Pokud se tyto dva faktory vyrovnají, krabice vydrží dlouho.

Největší problém dělá notoricky známá robotická převodovka DSG-7, která v té době ještě nedostala všechna možná vylepšení. Vzhledem k počtu nemá smysl vypisovat všechny její problémy. Na vozech prvních let výroby byly spojky a mechatronika vlastně spotřebním materiálem a řídicí elektronika se musela několikrát do roka předělávat. Dnes existují originální opravné sady DSG, které značně zjednodušují a zlevňují servis této převodovky.

Dieselový motor byl dodáván s „mokrým“ robotem DSG-6, jehož spojky jsou v olejové lázni. Tato možnost je daleko spolehlivější než DSG-7 – životnost všech komponentů je zde někdy dvojnásobná. Jedinou výhradou je opotřebení drahého dvouhmotového setrvačníku, který většinou nevydrží více než 150-170 tisíc km. Naštěstí se již dávno objevily hodné neoriginální alternativy.

Pokud jde o verze s pohonem všech kol, tradiční systém Volkswagen založený na spojce Haldex nezpůsobuje téměř žádné problémy, protože Škoda Superb neznamená použití v terénu. Pohon všech kol je tedy vždy používán v lehkém režimu, což výrazně prodlužuje jeho životnost.

Odpružení, brzdy a řízení

Foto: Tiskový servis Škoda.

Škoda Superb II využívá zcela nezávislou konstrukci zavěšení, která vypadá podobně jako systém Passat. Na Škodě je však mnohem odolnější: hliníkové páky jsou nahrazeny ocelovými a kulové a silentbloky lze měnit samostatně.

Prvky odpružení Superba vydrží v průměru bez problémů 100 tisíc kilometrů, po kterých bude potřeba vyměnit CV klouby, přední vzpěry, nárazníky zadních tlumičů a zadní pružiny, které se pod zátěží obrovského kufru rychle prohýbají. Samotné tlumiče ujedou někdy i více než 150 tisíc km.

Samotný elektrický zesilovač je spolehlivý, ale problémy s jeho zapojením a konektory jsou běžné. Řídicí jednotka ABS v brzdovém systému může selhat.

Karoserie a interiér

Foto: Tiskový servis Škoda.

Škoda Superb má dobrou, ale ne dokonalou ochranu proti korozi. Pro snížení nákladů výrobce ušetřil jak na dvojitém zinkování, tak na kvalitě lakování. Deset let staré vzorky jsou nalezeny v omšelé podobě se stopami rezavých pavouků a koroze podél okrajů dveří. Dekorativní chrom také rychle oxiduje. Dalším problémem starších aut je kyselý mechanismus záludného systému dvojitého otevírání dveří kufru.

Bez výtek se neobejde ani prostorný, promyšlený interiér a obrovský kufr, pro který se Superb občas kupuje. Auto mělo jak upřímně rozpočtové konfigurace, tak velmi drahé. V závislosti na tom se jejich stav liší. Hadrová křesla se občas opotřebují, plast jednotlivých dílů se neleskne krásou a není nejdražší. Drahé úrovně výbavy s pravou kůží a Alcantarou vypadají s věkem znatelně svěžejší.

Opačný problém: špičkové modely napěchované elektronikou mnohem častěji způsobují svým majitelům problémy kvůli selhání všech druhů senzorů, koncových spínačů a dalších elektrických zařízení.

Foto: Tiskový servis Škoda.

Pozoruhodné příklady Škody Superb začínají někde od 700 000 rublů. Nejspolehlivější možností je dieselové auto spárované s DSG-6 z pečujících rukou.

Druhým nejodolnějším je předrestylingová kopie ne starší než 2011 s motorem 1.8 a klasickou automatickou převodovkou Aisin. Verzi s motorem 2.0 a převodovkou DSG-7 lze ale pořídit pouze v co nejčerstvější podobě s minimálním nájezdem kilometrů a všemi možnými úpravami dvojice jednotek.

Totéž platí pro mladší verzi 1.8 TSI DSG po restylingu. Jinak je Škoda Superb II jedním z nejpohodlnějších, nejpohodlnějších, promyšlených a levných vozů business třídy.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button