ŠkodaŠkoda OctaviaŠkoda RapidŠkoda Yeti

Kde se nachází auto Škoda?

Číslo může být uvedeno na nosnících nárazníku pod ozdobným panelem.

Číslo je vždy uvedeno v pasu vozidla (PTS).

Číslo je vždy uvedeno v technickém průkazu vozidla (VRC).

Číslo je vždy uvedeno na pojistné smlouvě.

Číslo bývá uvedeno na osvědčení o technické kontrole.

Umístění se může lišit v závislosti na zemi výroby vozidla.

Typový štítek pro Octavii 3. generace

Kromě čísla VIN obsahuje hlavní štítek vozidla další užitečné údaje a schválení.

1. Výrobní závod
2. VIN číslo vozu
3. Maximální povolená hmotnost vozidla
4. Maximální povolená hmotnost vozidla s přívěsem
5. Povolené zatížení přední nápravy vozidla
6. Povolené zatížení zadní nápravy vozidla

U vozu Octavia (3. generace) je hlavní tabulka továrního značení umístěna na předním sloupku (rámu) dveří řidiče.

Další informace zjistěte podle VIN kódu

Z VIN čísla u této Octavie (3. generace) získáte podrobnější údaje: země, ve které byl vůz vyroben, typ karoserie, převodovka, číslo motoru, rok výroby, série a další údaje. K tomu jsme připravili podrobný návod: Dekódování VIN kódu.

Důležité vědět

Číslo VIN a číslo karoserie jsou různá čísla.
Číslo karoserie obsahuje písmena a číslice, jeho délka se pohybuje v závislosti na typu, značce a modelu vozu od 9 do 12 znaků.
Číslo VIN nese mnohem více informací než číslo těla a vždy se skládá ze 17 znaků.
Číslo karoserie je doplňkový, volitelný kód používaný výrobcem, který obsahuje typ, značku, úpravu karoserie a další tovární značky spojené pouze s karoserií.
Podle nových mezinárodních předpisů mohou být vozidla označena bez čísla karoserie a stačí pouze VIN.

Kde se nachází auto Škoda?

K-motory
Petrozavodsk
Modely
Služba
O nás

K-motory
Petrozavodsk
Modely
Služba
O nás
Menu

K-motory
Petrozavodsk
Modely
Služba
O nás
Proč ŠKODA potřebuje vlastní výrobu v Rusku?

Věděli jste, že přibližně 95 % nových vozů ŠKODA prodaných u nás se vyrábí v Rusku? ŠKODA RAPID se montuje v koncernovém závodě Volkswagen v Kaluze, ŠKODA OCTAVIA a ŠKODA YETI se vyrábí smluvní montáží v automobilce GAZ v Nižním Novgorodu. Je dobře, že ŠKODA zavedla výrobu svých modelů v Rusku? Velmi! Proč? Zkusme to vysvětlit.

Vraťme se trochu zpět, do roku 2004. Tehdy ŠKODA vážně a na dlouhou dobu vstoupila na ruský trh a otevřela plnohodnotnou kancelář v Moskvě jako součást Volkswagen Group Rus, dceřiné společnosti koncernu Volkswagen, zastupující její zájmy u nás. Centrála přidělila divizi ŠKODA AUTO Rusko funkce importéra, tedy organizace, která řídí celý dodavatelský řetězec vozů ŠKODA k dealerům po celé republice. Importér spolu s výrobcem rozhoduje o tom, které modely se budou prezentovat na místním trhu, zabývá se jejich certifikací a propagací (reklama a další), kontroluje práci dealerské sítě, zadává objednávky v továrně na výrobu automobilů a další. , samozřejmě dováží, tedy dováží přes hranice za dodržení všech nezbytných celních postupů. Proto se jí vlastně říká dovozce.

V roce 2004 byly všechny vozy ŠKODA prodávané na ruském trhu dovezeny: vyrobeny v České republice a odtud k nám přivezeny. Velmi pohodlné a jednoduché schéma. Ale ne moc nadějné. Pro masovou automobilovou značku – přesně, jak ukázala další dekáda. Pravda, v roce 2004 to nebylo každému v Rusku zřejmé. Koncept „vyrobit tam, prodat tady“ vypadal atraktivněji a méně riskantně. ŠKODA je ale součástí koncernu Volkswagen. Koncern je jedním z předních hráčů na světovém trhu a hlavním evropským výrobcem. Koncern dodržuje několik pravidel, včetně nezbytného rozvoje lokální produkce na klíčových trzích a práce s dlouhodobým výhledem do budoucna. Co to znamená? Vysvětlíme si to na příkladu. Rusko je zemí s obrovskou potenciální tržní kapacitou: zdaleka není nasyceno novými vysoce kvalitními vozy. Ne každý si dnes může dovolit koupit novou ŠKODA, a to ani na úvěr, ale pokrok je zřejmý: počátkem 1990. let většina Rusů ani nesnila o tom, že vlastnit silně ojetý vůz.

Po ofenzivě zahájené v roce 2004 se Rusko rychle stalo třetím největším prodejním trhem značky ŠKODA a teprve nedávné ekonomické potíže poněkud oslabily její pozici v celosvětovém žebříčku prodejů české značky. Poznámka: Samotná ŠKODA se dnes celosvětově cítí skvěle a pravidelně informuje o dosažení dalšího prodejního rekordu. V Rusku se situace začala vyvíjet ne úplně tak, jak „globální automobilová komunita“ očekávala. Je na tom něco děsivého? Ne, protože koncern Volkswagen se na situaci dívá roky dopředu a k potížím na jednotlivých trzích přistupuje s pochopením. „A to přejde,“ říkají odpovědní představitelé společnosti a připomínají, že trhy mnoha zemí, včetně předních evropských, byly kdysi v horečce. Dodejme, že koncern Volkswagen již investoval do rozvoje vlastní výroby v Rusku více než 1,75 miliardy eur, čímž se stal jedním z předních zahraničních investorů a nadále investuje do rozvoje továren, protože řada tzv. lokalizované modely jsou neustále rozšiřovány a aktualizovány. Lokální výroba nasazená u nás koncernem Volkswagen je dobrá z více důvodů. „Dobré pro koho?“ – ptáš se. Dobré pro všechny. Koncern Volkswagen – potažmo značka ŠKODA jako přímý účastník procesu optimalizuje náklady. Včetně kvůli snížení cel: do země se totiž nedováží hotové auto, ale jednotlivé komponenty a zdaleka ne kompletní – některé se vyrábí lokálně.

Stát navíc podporuje místní produkci. Vyhrává kupující: získá auto za atraktivnější cenu. Podívejte se, kolik stojí vozy ŠKODA v Německu, hlavním evropském trhu pro českou značku, a pak si to přepočítejte na rubly v kurzu. Už nebudou žádné otázky o „našich vysokých nákladech“. Místní výroba odstraňuje nedostatky. ŠKODA je oblíbená po celém světě a možnosti továren v České republice nejsou neomezené. Pokud by v Rusku nebyla výroba, pravidelně by nastávala situace, kdy by naši zákazníci museli dlouho čekat na vůz, který potřebovali. Nebo hledejte něco jiného.

Naše země vítězí. Vyhrává doslova, ekonomicky, v penězích, dostává miliony rublů na daních a vyhrává v tom, čemu se běžně říká „lidský kapitál“. Podniky poskytují práci tisícům lidí a než přijme nové zaměstnance do výroby, koncern Volkswagen investuje čas a úsilí do jejich školení, vyprávění a ukazování toho, co znamená „vyrábět produkty podle nejpřísnějších evropských norem“. Může to znít okázale, ale v ruských podnicích, kde se montují vozy ŠKODA, pracují specialisté světové úrovně. Kvalifikace pracovníků je naprosto stejná jako jejich kolegů v Německu nebo v České republice. Jinak to být nemůže. Dokud člověk nesloží zkoušky a ukáže, že umí pracovat rychle a dobře, na montážní linku ho prostě nepustí. A vybudovaný systém kontroly kvality je každodenním testem profesionální vhodnosti. Pro každého: od ředitele závodu po praktikanta.

Automobilová výroba je lokomotivou celého odvětví. Víte, proč SSSR nemohl vyrábět auta světové třídy? Protože jejich výroba vyžaduje prvotřídní kov, prvotřídní plasty, prvotřídní barvy, pryže světové třídy, motorový olej světové třídy a seznam by mohl pokračovat. Když se v roce 2009 v Kaluze rozběhla plnohodnotná výroba vozů ŠKODA včetně svařování a lakování karoserií, neexistoval u nás závod, který by mohl nabídnout kov karoserie v kvalitě požadované koncernem Volkswagen. Druh kovu, ze kterého by se dal vyrobit vůz s 12letou zárukou proti perforační korozi. Schopnost karoserie odolat rzi, jak jistě chápete, závisí nejen na kvalitě laku. Čas plynul a Rusko mělo vlastní válcovaný kov požadované kvality. Objevilo se to proto, že koncern Volkswagen v průběhu let dlouho spolupracoval s dodavateli, přesně vysvětloval, co potřeboval, a když dosáhl toho, co bylo požadováno, neustále sleduje kvalitu všech materiálů vstupujících na dopravník. Netřeba dodávat: prodávat to, co se vyrábí v zahraničí, je méně problematické.

Koncern se přirozeně snaží najít na místním trhu co nejvíce dodavatelů. Za předpokladu, že je výhodnější nakupovat v Rusku než přivážet komponenty ze zahraničí, a to není vždy případ. Hlavním omezovačem je ale kvalita. Žádné kompromisy nejsou možné. Pokud závod v Kaluze nebo Nižním Novgorodu obdrží díly karoserie, skla, palivové nádrže, nárazníky nebo bezpečnostní pásy vyrobené v Rusku, znamená to, že přesně stejné díly karoserie, skla, palivové nádrže, nárazníky nebo bezpečnostní pásy lze nainstalovat na podobné sestavené modely. v České republice. Mimochodem, do Evropy se dodávají díly karoserie vyrobené v Rusku z ruského kovu.

Většina místních dodavatelů jsou dceřinými společnostmi mezinárodních společností spolupracujících s koncernem po celém světě. Představují nejnovější technologie v Rusku a učí naše pracovníky, jak používat nejmodernější vybavení. Ale továrny vyžadují nejen dělníky, ale také inženýry, technology a konstruktéry. Vozy vyrobené v Rusku jsou evropské kvality: lze je exportovat do zemí EU. Zde prezentovaná modelová řada ŠKODA je nejmodernější. Pokud existují omezení vývozu, jsou spíše logistického charakteru: produkty budou muset projít celní kontrolou minimálně dvakrát.

Nejprve – v podobě komponentů, které pocházejí z České republiky, poté – v podobě vozu připraveného k odeslání do Evropské unie. To samozřejmě ovlivňuje ekonomiku procesu, ale v tomto směru se pracuje. Ujasněme si však: auta montovaná v Rusku se od evropských poněkud liší. Jsou například vybaveny bateriemi se zvýšenou kapacitou – s ohledem na naše zimy, a zesíleným odpružením – s ohledem na naše silnice.

Nyní vás zveme, abyste se blíže podívali na výrobní závody ŠKODA v Rusku. Připomeňme, že model RAPID se montuje v závodě v Kaluze. Je zde také závod vyrábějící benzinové motory 1.6 MPI. V Nižním Novgorodu se v závodech skupiny GAZ vyrábějí vozy ŠKODA OCTAVIA a ŠKODA YETI. A samozřejmě, příběh by byl neúplný bez příběhu o kvalitní laboratoři, jejíž zaměstnanci jen hledají něco, na co by si stěžovali, a vystupují jako nejvybíravější zákazníci na světě.

Základní kámen závodu v Kaluze, ležící 170 km jihozápadně od Moskvy, byl položen v roce 2006. Před výběrem specialisté koncernu prozkoumali asi 70 míst v 11 regionech Ruska a prozkoumali každý z nich podle přibližně sta parametrů: od počtu „volných rukou“ po dostupnost přístupových cest – automobilový závod této úrovně absorbuje komponenty o desítky aut denně.

Dalším argumentem ve prospěch Kalugy bylo příznivé investiční klima. Volkswagen se usadil v průmyslovém parku Grabtsevo, který byl vytvořen z iniciativy vlády regionu Kaluga. Po koncernu Volkswagen se v Grabcevu otevřely podniky na výrobu automobilových komponentů světové třídy. Magna vyrábí nárazníky, Gestamp díly karoserie, Reydel plastové díly interiéru. Automobilová výroba, jak jsme již řekli, přispívá ke vzniku nových podniků, a ty zase potřebují dodavatele, takže se řetězec ukazuje jako dlouhý.

Sériová výroba celého cyklu vozů ŠKODA byla zahájena v Kaluze v říjnu 2009. „Celocyklová výroba“ nebo pojem, který je v Rusku synonymem „průmyslová montáž“, nutně znamená, že závod zavedl svařování a lakování karoserií. Jedná se o velmi složitý a odpovědný technologický proces. Jeden příklad. Délka vozu ŠKODA RAPID, který se v Kaluze vyrábí od roku 2014, je přibližně 4,5 metru. A maximální možná odchylka od referenční velikosti na hotovém těle je 1 mm. U závitových spojů je to ještě méně – 0,5 mm. Setiny procent celkové délky. Kde na těle se měří? Stovky bodů.

V závodě v Kaluze – jako v každém jiném závodě koncernu na světě, který vyrábí karoserie – je měřicí laboratoř. Jsou schopny měřit detaily s chybou tisícin milimetru. Nejpřesnější zařízení je instalováno na 18tunovém podstavci vytesaném ze žulového bloku: tento „základ“ zajišťuje, že výsledky nejsou ovlivněny vnějšími vibracemi nebo teplotními výkyvy, jejichž stabilitu hlídá samostatný systém. Minimálně jedno těleso náhodně odebrané z montážní linky prochází jednou denně měřicí laboratoří, přičemž 100 % těles je kontrolováno laserovým strojem Zeiss přímo na lince. „Zachycení“ setin a tisícin milimetru na velkém těle je nutné, aby bylo možné včas opravit činnost svařovacího zařízení, ještě předtím, než chyba povede k závadě. V měřící laboratoři, do které je vstup zvenčí přísně zakázán, kde můžete vidět těla nadějných modelek, je tak kuriózní předmět jako cubing. Jedná se o model karoserie vyfrézovaný z obrovského hliníkového bloku, na který lze instalovat různé díly pro montáž: světlomety, lucerny, okna, díly interiéru. Výrobní přesnost cubingu je 0,1 mm. Připevnil jsem díl a hned jsem viděl, jak dobře odpovídá ideální geometrii. Náklady na krychlování jsou několik set tisíc eur. Celkové náklady na měřící zařízení se pohybují v milionech. V továrnách koncernu Volkswagen, kde je zajišťována výroba karoserií, je obecně spousta zajímavých věcí. Například před lakováním karoserie vozu ŠKODA RAPID projdou karoserii košťaty vyrobenými z peří emu. Peří přitahuje drobounké tečky prachu, které mohou narušit hladkost laku.

Zajímavé:
Jak odemknout Škoda fabia 1 pomocí drátu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button