Obsah
- 1 Kdo je výrobcem Škoda fabia
- 2 Škoda Fabia: technické specifikace, nová cena a výbava. Recenze všech generací „Fabie“ s fotografiemi.
- 3 Třetí hatchback Škoda Fabia
- 4 Kombi Škoda Fabia III Combi
- 5 Turista a městský obyvatel Škoda Fabia Scout
- 6 Škoda Fabia druhé generace
- 7 Škoda Fabia první generace
- 8 Pro všechny životní scénáře: recenze Škody Fabia 2. generace
- 9 Typy karoserie a verze Škoda Fabia 2. generace
- 10 Výbava druhé Fabie
- 11 Motory Fabia: Škoda překvapuje i zde
- 12 Stojí to za to vzít?
Kdo je výrobcem Škoda fabia
Škoda Fabia: technické specifikace, nová cena a výbava. Recenze všech generací „Fabie“ s fotografiemi.
Rodinu českých vozů malé třídy (segment B) „Fabia“ nahradil v modelové řadě značky Škoda v roce 1999 subkompakt „Felicia“. Model je prezentován v karosářských verzích: sedan, hatchback a kombi.
Název tohoto modelu je tvořen první slabikou slova „Fabulous“ (úžasný, úžasný) a koncovkou „ia“, charakteristickou pro vozy této značky.
Od roku 1999 do roku 2014 se „Fabia“ prodávala po celém světě po dvě generace – s celkovým nákladem téměř 3.5 milionu kopií.
Fabia 1. generace byla prvním modelem českého výrobce, který vycházel z platformy Volkswagen Group A04.
Třetí inkarnace kompaktu je vlastníkem 5hvězdičkového hodnocení na základě výsledků nárazových testů Euro NCAP ukončených v roce 2014 (oba předchůdci měli 4 hvězdičky).
Na vývoji tohoto hatchbacku se podílel sám Ingmar Kamprad, zakladatel světoznámé společnosti IKEA.
Od roku 2009 závodí tovární tým Škoda s vozem Fabia S2000 v soutěžích rallye a vyhrál 14 mezinárodních titulů a 22 národních šampionátů.
Němec Peter Kirchhoff najezdil v letech 2000 až 2013 2000 milion kilometrů v úpravě nafty 1, čímž vytvořil rekord v počtu najetých kilometrů.
V roce 2011 ujela „druhá Fabia“ ve verzi „GreenLine“ 2006 45 km na jednu XNUMXlitrovou nádrž paliva, čímž vytvořila absolutní rekord v účinnosti.
Třetí hatchback Škoda Fabia
Třetí generace subkompaktu (segmentu B) českého hatchbacku se může pochlubit stylovým designem s rychlejšími obrysy karoserie (ve srovnání s předchůdcem), působivým seznamem dostupných motorů a moderními technickými vychytávkami (které vám bude závidět řada konkurentů).
Kombi Škoda Fabia III Combi
Verze „kombi-osobní“ třetí generace „Fabia“ dostala před svým názvem předponu „Combi“. Kombi je připraveno potěšit svého majitele moderním vzhledem, velkým výběrem motorů, ale hlavně praktičností (ostatně každý detail novinky byl promyšlen).
Turista a městský obyvatel Škoda Fabia Scout
Pseudocrossover reprezentovaný úpravou, která ke jménu dostala předponu „Scout“, je ve skutečnosti stejný kompaktní pětidveřový vůz druhé generace, jen s některými „vizuálními křížovými prvky“ (nelakovaný plastový bodykit kolem obvod + mírně přeladěné odpružení) . ale jinak – vše při starém (i světlá výška).
Škoda Fabia druhé generace
Druhá generace českého modelu debutovala na jaře 2007 v Ženevě a na trh vstoupila v červnu (přežila restyling v roce 2010 a na pultech zůstala až do roku 2014). Vůz je založen na platformě předchozí generace, ale stal se o něco větší, prostornější pro cestující a prostornější pro zavazadla.
Škoda Fabia první generace
První inkarnace tohoto českého kompaktu vstoupila na trh v roce 1999 a na montážní lince zůstala až do roku 2007. Vůz byl nabízen ve třech hlavních karosářských verzích: sedan, kombi a hatchback (včetně sportovní modifikace „Fabia RS“).
Pro všechny životní scénáře: recenze Škody Fabia 2. generace
Jednou z nejlepších a nejuniverzálnějších náhradních variant pro všechny příležitosti je Škoda Fabia 2. generace. Nyní se o tom přesvědčíme.
Fabia nahradila Felicii, která svého času nahradila Favorit. Obě Škody F byly hrozné, protože vznikly ještě v dobách plánovaného hospodářství a samy o sobě. U první generace Fabie se Němci z Volkswagenu již podělili o techniku a odborné znalosti a u druhé generace Fabia vyrostla do své plné velikosti.
Již první obsahoval všechny hlavní rysy: levný, ale nestydatý; kompaktní, ale prostorný; ne high-tech v technologii, ale moderní. S německou podporou dostali Češi super vyvážený vůz pro jakékoli scénáře a životní situace.
Typy karoserie a verze Škoda Fabia 2. generace
Navzdory svému rozpočtu se Fabia chlubí různými výkony. Sedan druhé generace zmizel z nabídky, ale kombi zůstalo – s praktickým kufrem o objemu 426 litrů. Po sklopení sedadel se vytvoří platforma dlouhá 160 cm, takže na dlouhé cestě poslouží jako stan i „postel“.
Hatchback to také není jednoduché. Kromě běžných verzí existovala verze Scout, stylizovaná jako crossover. Takové Fabie dostaly ochranné plastové bodykity na prahy a oblouky a celkově působily brutálněji.
Monte-Carlo Fabia s obložením z klavírního laku a skořepinovými sedadly vypadaly sportovněji než ostatní.
Na vrcholu řady stojí nabitá Fabia RS hatchback s motorem o výkonu 180 koní. V historii modelu nebyly žádné rychlejší verze: podle pasu zrychlí z 0 na 100 za 7,1 sekundy, ale za dobrého počasí, zadního větru a na vyhřívaných pneumatikách to majitelé zvládli za něco málo přes šest. .
Výhledově je tato verze nejproblematičtější z hlediska životnosti hlavních jednotek. Skromný 1,4litrový motor takové „nafukování“ nevydržel. Pokud budete mít štěstí, po generální opravě motoru bude kopie na sekundárním trhu. Ne, budete to muset „kapitalizovat“ sami.
Výbava druhé Fabie
Tady je snadné se splést. Škoda na plnění Fabie nešetřila, ale je tu nuance. Nejbohatší a „nejnáročnější“ konfigurace byly nalezeny v českých speciálních verzích – stejných „Scoutech“. Mohli se tedy pochlubit posuvným střešním oknem a mediálním systémem s navigací. Místní fabie z Kalugy byly jednodušší, i když na nich nešetřily: kompletní objednávka s airbagy, k dispozici ABS i stabilizační systém, který byl u Fabie samozřejmostí.
Kožené interiéry prostě nebyly a nebylo o ně nouze – jen se vám v létě potí záda a v zimě mrazí. Existují ale Fabie s dvoubarevným obložením interiéru. Což se ovšem Rusku moc nehodí: vršek kabiny je tmavý, ale sedadla a zbytek čalounění jsou světlé a snadno se ušpiní. Vhodné pouze pro jižní oblasti.
Motory Fabia: Škoda překvapuje i zde
Nabídka motorů je v zásadě bez odhalení. Ve spodní části jsou atmosféricky plněné 1,2 a 1,4 litru (70 a 86 koní). Mnohem běžnější je 1,6litrový MPI s výkonem 105 koní. Mnohem zajímavější je ale turbomotor o stejném výkonu, ale 1,2 litru. Jeho pověst mezi sběrači není nejlepší, ale pokud narazíte na živý exemplář, musíte ho vzít. Při nízké hmotnosti vozu jsou jeho schopnosti zřejmé, Fabia s ním vzkvétá jako žádná jiná.
Co se odolnosti týče, 1,6 MPI není všelék. Klepání za studena, úniky oleje po 100 tisících najetých kilometrech nejsou neobvyklé. Komplexní diagnostika motoru je tedy povinná, pokud se chystáte koupit Fabii.
Také stojí za to se zblízka podívat na převodovku: ačkoli je japonská (Aisin 09G), je vrtošivá. Box nemá samostatný chladicí okruh a nemá rád přehřívání. Pokud při pohybu cítíte sebemenší otřesy, je lepší hledat něco jiného nebo se psychicky připravit na zaplacení 20–40 tisíc rublů za opětovné sestavení krabice. V zásadě je lze okamžitě zohlednit v rámci „férového vyjednávání na kapotě“.
Stojí to za to vzít?
Upoutávka (před rokem – 2014, rok od – 2007, model – ID_MARK_SKODA_MODEL_FABIA)
Určitě ano. Pokud žijete ve městě nebo trochu mimo něj, pokud jedete na venkov a do Gelendzhiku na dovolenou, pokud jste osamělí nebo se usadíte v „sociální jednotce“. Fabia je super pohodlné, praktické a všestranné auto v jakékoli z mnoha podob. Má smysl více zatlačit a zaměřit své hledání na sekundárním trhu právě na tento konkrétní model, ale před nákupem si ho pečlivě zkontrolujte.
Autor: Vladimir Andrianov