Obsah
Kdo zrychlí na 100 mph rychleji – Škoda Superb nebo Nissan Tiana
Popularita Škoda Superb – velmi zajímavý precedens pro business class. Až dosud se ani jeden poklop takového národního ekonomického formátu nemohl pochlubit tak působivým úspěchem: v roce 2010 se v Rusku prodalo více než dva tisíce automobilů. Mimochodem, právě na Superbu, a v žádném případě na BMW GT, se poprvé (pokud samozřejmě zavřete oči před americkými experimenty konce 40. let) objevilo unikátní víko kufru dvou objevily se půlky, které v případě potřeby lehkým pohybem ruky promění přísný sedan v praktičtější hatchback.
Rozpor mezi českým autem a obecně uznávanými kánony business třídy se však neomezuje jen na kufr. Na rozdíl od většiny konkurentů, kteří tíhnou k výkonným víceválcovým motorům, se v Rusku takové škodovky prodávají výhradně s ekonomickými řadovými „čtyřkami“, které svými výkonovými charakteristikami příliš nepůsobí. Ale točivý moment 1,8litrového motoru foukaného turbínou je takový, že Superb vybavený předselektivní převodovkou DSG může i v nepřítomnosti – pouze na základě výkonových charakteristik – překonat 2,5litrovou Teanu s CVT.
Mezitím, soudě podle trvale vysokých prodejních výsledků Nissanu, je většina kupujících s dynamikou japonského vozu docela spokojena. Což je pochopitelné: dobře vybavené i v základní konfiguraci, objemné “NissanTeana„dostane stovku za 9,6 sekundy a neodvážil bych se toto číslo označit za ostudné. Navíc japonský sedan stojí neméně atraktivně než Škoda.
Po nahlédnutí do interiérů obou vozů jsme si však uvědomili, že solidní vzhled a podobná cena je tím málo, co je spojuje. Protože stále existuje mnohem více rozdílů než podobností.
В NissanTeane cítíte se jako doma, jako byste byli ve známém, útulném obývacím pokoji. Středně tvrdá sedadla jsou čalouněna kvalitní pravou kůží a měkké obrysy palubní desky zdobené vložkami ve vzhledu matného dřeva vyzařují teplo. A dokonce i taková high-tech zařízení, jako je ovladač multimediálního systému a dotyková obrazovka instalovaná na římse středové konzoly, harmonicky zapadají do klasického interiéru. Široké rozsahy nastavení sedadla řidiče vám umožní vybrat si pohodlné sezení pro osoby nejrozmanitějšího složení. Na čitelnost zařízení nejsou žádné stížnosti. Ergonomičtí specialisté Nissanu obecně odvedli skvělou práci. A jen tlačítka vyhřívání a odvětrávání sedadel, umně ukrytá pod krytem středové loketní opěrky, jim nedovolila dát výbornou známku.
interiér Škoda Superb úplně jiná nálada. V přísných liniích předního panelu, černobílých přístrojích, tmavě šedém plastu a hliníkových vložkách není ani kapka tepla. Před námi je kancelářské auto, vysoce přesný nástroj pro přesun z bodu A do bodu B s maximální účinností. A v této roli je bezvadný – Superb je tak dobře a promyšleně vybavený. Materiály použité v interiéru nedávají sebemenší důvod pochybovat o jejich kvalitě a mezery ve spojích mezi dokončovacími panely jsou takové, že neprostrčíte nehet. A přestože se sedadla ani v nejdražší konfiguraci Elegance nemohou pochlubit kůží, přesto potěší perfektním profilem a ještě většími rozsahy nastavení než u Teany. Konečně najdete všechna tlačítka a knoflíky přesně tam, kde hledáte. Obecně platí, že pokud existuje hranice dokonalosti, pak se jí Škoda maximálně přiblížila.
Auta business třídy se často používají jako osobní počítače, a proto je pro ně pohodlná pohovka nutností. Ale nelhali bychom, kdybychom řekli, že důležité osobě se nejlépe hodí přední sedadlo Nissanu Teana, které se v drahých verzích promění v pohodlný „osman“, který vám umožní zaujmout polohu vleže. Ale na pohovce japonského sedanu si cestující vysoký přes 185 cm podepře strop temenem hlavy. A pokud se ukáže, že řidič nebo strážce sedící vedle něj jsou stejně vytáhlí, nezbude prakticky žádné místo pro nohy šéfa. Ve verzích s látkovým interiérem, kde jsou opěradla a sedáky o něco tenčí, budou mít cestující v zadní řadě o něco více místa, ale to nemůže zásadně ovlivnit pohostinnost Nissanu. Pokud je na pohovce potřeba především místo, pak rozhodně volte Škodu – i když je sama o sobě nižší než Teana a má kratší rozvor. Samozřejmě není úplně vhodné zvát na zadní sedadla Superba tři VIP, ale dva zvlášť důležití se tam budou mít extrémně v klidu.
Pravděpodobně se tvůrci „Teana“ rozhodli, že domácí práce nejsou statusem majitele takového auta. Do Nissanu lze naložit pouze dva velké kufry, a to pouze v případě, že jsou pevně přitlačeny k sobě: vyčnívající podběhy kol mají negativní dopad na geometrii úložného prostoru. Zadní část pohovky v japonském autě se vůbec neskládá, čímž končí převoz nadrozměrných věcí. Je pravda, že některé dlouhé předměty lze stále umístit do Teany jejich zasunutím do poklopu na lyže skrytého za centrální loketní opěrkou pohovky.
Není divu, že už tak zdaleka nevýrazné nákladní schopnosti japonského sedanu působí ve srovnání s všespotřebovou škodovkou, jejíž prostorný kufr nebude kufry o sebe naklánět, docela mizivé. Navíc v ní převezete nejen lyže: zadní část pohovky se částečně i úplně sklopí. „Čech“ konečně otevírá nejen víko kufru, ale i celé zadní dveře, což umožňuje převážet i velké domácí spotřebiče: do „Superbu“ hravě naskočí pračka nebo kuchyňský sporák.
Pokud pro vás není tak důležitý objem přepravovaného nákladu jako rychlost jeho doručení, pak můžete počítat s Teanou. Není třeba jej nutit k aktivní akci, sešlápnout plyn na podlahu vší silou: 2,5litrový motor V6 s vysokým točivým momentem aktivně pohybuje písty i při jemném sešlápnutí pedálu, což vám umožní snadno měnit jízdní pruhy ve městě provozu a bez námahy předjíždět na venkovské dálnici. A máme tendenci vidět značné výhody v pohodlí kontroly trakce při provozu variátoru: CVT Nissan nelze obviňovat z přílišné ohleduplnosti. Je pravda, že pokud je dynamika zrychlení japonského vozu v pořádku, brzdy, bohužel, postrádají odolnost: jejich účinnost klesla doslova po několika intenzivních zpomalení z rychlosti 120 km/h.
Brzdy Škoda mají vyšší pevnost v tahu. Turbomotor s vysokým točivým momentem navíc umožňuje řidiči Superba cítit se na trati ještě jistěji. Ukázalo se však, že převodovka DSG není tak pohodlná jako CVT: nemůže fungovat hladce a zároveň rychle. Pokud potřebujete prudce zrychlit, odezvou na plyn bude pauza a teprve poté se auto vrhne vpřed. Na dálnici lze takové „šlapání“ vyrovnat volbou sportovního režimu, který má na turbomotor tonický účinek. Ale v hustém městském provozu, kdy často potřebujete zrychlit z klidu, je předselektivní cuknutí téměř neporazitelné.
Škodovka má nejen ohnivé srdce, ale také dobře naladěný podvozek. Na vysokorychlostní rovince neotřesitelný „Čech“ suverénně střídá zatáčky s lehkostí a hbitostí svého německého příbuzného „Passatu“, který není horší než druhý v informativnosti řízení.
Teaniným krédem není vzrušení, ale spolehlivost a pohodlí. Jízda vysokou rychlostí vás vůbec neobtěžuje. Ani vyjeté koleje, ani vlny na asfaltu nejsou schopny srazit Nissan ze zamýšleného kurzu; a sedan se v zatáčkách chová slušně. Reakce na povely řidiče jsou rychlé a rolování není příliš velké. Teana však stále podléhá houpání ve větší míře než extrémně koncentrovaná Škoda a japonský volant má menší pružnost a průhlednost.
Ale je opravdu nutné mučit „Teana“ rychlými zatáčkami? Ostatně dělá vše pro to, aby řidiče nic neobtěžovalo. Jeho odpružení pravidelně filtruje běžné spáry a díry, zastavuje se pouze na docela velkých výmolech. Dobře živené dunění motoru vytočeného do vysokých otáček ale vůbec nevadí a občas pohladí i ucho. A aerodynamický hluk je minimální. Nakonec nás uchvátila skvělá zvuková izolace spodku a podběhů, která nutila hlučné pneumatiky s hroty šeptat.
V Superbě si i zimní suchý zip zbavený trnů dovolí zvýšit hlas. Navíc v zatáčkách tolik užitečná elasticita odpružení způsobuje mírné chvění karoserie na malých nerovnostech. S rostoucí rychlostí se však otřesy zmenšují a pružiny a tlumiče Škody se dokážou vypořádat s výmoly většího kalibru než odpružení Nissan. Zvuky rotujícího motoru a protivětru, byť nejsou utlumeny na minimum, nejsou nijak otravné. Pouze Škoda nedokázala skrýt průměrnou zvukovou izolaci podběhu.
Superb prošel testy EuroNCAR na výbornou. K maximálnímu pěti hvězdičkám pomohla nejen robustní karoserie Škody, ale také dynamický stabilizační systém spojený s bočními a okenními airbagy – to je povinná výbava vozů prodávaných v Evropě. V Rusku je však situace jiná: od loňského roku má i nejdražší Superb pouze dva airbagy a zbytek „podvodů“ vyžaduje příplatek. ESP je navíc standardně instalováno pouze u vozů s benzínovým motorem a DSG.
„Teana“ však není o moc lepší. Poté, co získala vynikající známky v amerických a japonských testech, přišla do Ruska pouze se čtyřmi polštáři. A pokud chcete řídit auto s ESP, budete si muset vybrat konfiguraci ne nižší než „Luxusní“ – nebo „Teana“ s pohonem všech kol. Mimochodem, posledně jmenovaná okolnost posloužila jako základ pro zvýšení známky o půl bodu: díky možnosti objednat převodovku 4×4 je Nissan na kluzkých vozovkách bezpečnější. To je v Rusku důležité.
V Rusku Škoda Superb se ukázalo jako nejdostupnější auto business třídy. Základní „Komfort“ navíc není tak chudý: kromě chvályhodného motoru, manuální převodovky, dvojice airbagů a ABS bude mít vůz za 899 000 rublů klimatizaci, elektricky vyhřívaná zrcátka a elektricky ovládaná okna. Podle našeho názoru je však lepší vzít verzi „Ambition“: i když je o 70 tisíc dražší, může se pochlubit litými koly, samostatnou klimatizací, světelnými a dešťovými senzory a vyhřívanými sedadly. Stejné auto, ale s převodovkou DSG, stojí 1034 000 XNUMX rublů.
NissanTeana zpočátku dražší (od 969 000 rublů), ale také nabízí více. A zaplacením 1 090 000 rublů za luxusní balíček získáte kožený interiér, xenonové světlomety a zadní kameru. Takže v poměru cena-výbava vypadá Nissan jako lepší koupě.
Škoda je ale levnější na údržbu. Vezměte prosím na vědomí: její CAR, tedy celkové náklady na 1 km běhu, jsou téměř o dva rubly méně. Údržba na 60 000 km totiž stojí 35 900 rublů, zatímco u Teany je to dvakrát dražší. Majitel českého vozu navíc bude moci ušetřit 2400 XNUMX rublů ročně na přepravní dani. Konečně, za tři roky neztrácí Superb o nic víc na hodnotě než jeho japonský rival.
Škoda Superb je možná nejtalentovanější model obchodní třídy: ani za spoustu peněz pravděpodobně nenajdete auto s takovým souborem výhod. Vynikající motor, bezvadná ergonomie, vzrušující ovladatelnost, skutečně výkonný komfort na pohovce, obrovský a pohodlný kufr – Škoda je vhodná jak pro vášnivého řidiče a starostlivého rodinného muže, tak pro roli osobní dopravy.
Schopnosti Teany nejsou tak mnohostranné. Bez ohledu na to, jak pevný a velký může japonský sedan vypadat, dbá výhradně na potěšení svého majitele a zaměřuje se na útulnost a pohodlí.
Vyjeďte za 10 sekund: rychlá auta nejsou dražší než 1,5 milionu rublů
Zrychlení na 100 km/h za deset sekund – pomalé? Jak to říct. Ve srovnání se superauty, které zrychlí z 1.6 na 100 km/h za čtyři až pět sekund, tento výsledek samozřejmě nebude ohromující. Ale je tu další vodítko: Hyundai Solaris i v nejrychlejší verzi s motorem 10,3 a manuální převodovkou podle pasu zrychlí na XNUMX km/h za XNUMX sekundy. Ale tato auta zpravidla jezdí rychleji než běžný provoz. Nové „desetisekundové“ auto lze navíc pořídit za rozumnou cenu.
Nejdostupnější nabídkou je sedan Láďa Granta Sport (1,6 l, 114 k), který podle pasu zrychlí na 100 km/h za 9,5 s a stojí 610 tisíc rublů. Hatchback Kalina Sport se stejnými vlastnostmi je o něco dražší (617 tisíc) a oba vozy mají klimatizaci, mediální systém, parkovací senzory a další užitečné možnosti. Pravda, v našich testech je výkonnější Láďa Kalina NFR za 850 tisíc rublů – posílený motor 1.6 (136 k), upravená převodovka a řízení, přední odpružení na samostatném pomocném rámu, brzdy Renault, samosvorný diferenciál – u pasu 9,2 s ukázal všech 10 s.
Volkswagen Polo GT
Sedan Volkswagen Polo s turbomotorem 1.4 TSI (125 k) je rozhodně rychlejší Lad: 9 s podle pasu, ale u auta s „mechanikou“ jsme naměřili 9,2 s a u „robota“ DSG 9,4 s. Ceny začínají na 794 tisíc rublech a verze se dvěma pedály stojí 864 tisíc. Toto Polo se dobře hodí pro každodenní použití; jeho podvozek se téměř neliší od základní verze. Související liftback Škoda Rapid 1.4 TSI (125 k) se dodává pouze s „robotem“, zrychlí na 100 km/h za stejných 9 sekund (9,5 podle našich měření) a stojí nejméně 915 tisíc rublů. Jednou z výhod je praktická karoserie liftback a jednou z nevýhod tuhé odpružení.
Bez milionu se nemůžete přiblížit k výkonným strojům třídy C+. Dokonce Peugeot 408 s turbomotorem 1.6 THP (150 k) a automatickou převodovkou, která se podle pasu změní „stovky“ za 9,6 s (10,1 s podle našich měření), při zohlednění firemní slevy stojí 997 tisíc rublů. Jeho příbuzný Citroen C4 by měl zrychlit na 100 km/h za 8,1 s, ale v našich testech se ukázalo o jeden a půl sekundy déle a ceny začínají od 1 milionu 168 tisíc.
Škoda Octavia Sestava Nižnij Novgorod s turbomotorem 1.4 TSI (150 k) a „mechanikou“ může podle továrních údajů dosáhnout rychlosti 100 km/h za pouhých 8,1 s as „robotem“ DSG – za 8,2 s. Prostorný interiér, kultivovaný podvozek, i když jízdní vlastnosti nejsou nejlepší. Formálně ceny začínají na 998 tisících, ale za auto s odpovídajícím vybavením musíte zaplatit nejméně 1,2 milionu rublů. Octavia 1.8 TSI (180 k) je o něco dražší: přibližně 1,3 milionu rublů za liftback se sadou primárních možností a zrychlení na 100 km/h za 7,3-7,4 sekundy, v závislosti na převodovce. Široký výběr tuningových sad navíc učiní Octavii ještě rychlejší! Existují i kombíky, které jsou ve zrychlení na „stovky“ o 0,1 s horší než liftbacky, ale jsou dodávány z České republiky, a proto jsou o 320 tisíc rublů dražší.
Sedan Volkswagen Jetta 1.4 TSI (125 k) je pohodlnější, ale pomalejší než Octavia: 9,8 s podle pasu a naše měření verze s „robotem“ ukázala 10,6 s. Zároveň je Jetta také dražší: nejméně 1 milion 145 tisíc rublů. A vzácná úprava s duálně přeplňovanou verzí motoru 1.4 TSI (150 k, 8,6 s) stojí nejméně 1 milion 309 tisíc rublů.
Další možností je sedan Kia cerato 2.0 (150 k): s automatickou převodovkou je udávaná doba zrychlení 9,3 s, i když v našich testech to bylo 9,9 s. Ceny jsou atraktivní – od 1 milionu 90 tisíc rublů. Související sedan Hyundai elantra 2.0 (150 k) je pomalejší: 10,5 s u vozu s automatickou převodovkou, dle měření Autoreview místo pasu 9,9 s. Ačkoli arzenál obsahuje také manuální verzi s nárokovaným časem 8,8 sekund. Výkonné Elantry se dodávají pouze v drahých úrovních výbavy, takže stojí nejméně 1 milion 165 tisíc rublů.
Ford Focus 1.5 EcoBoost (150 k) může být nejen sedan, ale i hatchback nebo kombi. S udávaným zrychlením 9,2 s v našich rukou vykázal hatchback 9,4 s. Sedan a kombi by měly být pomalejší o 0,1, respektive 0,2 sekundy. Kromě toho se Focus může pochlubit vynikající ovladatelností, ale vozy s turbomotory jsou nabízeny pouze v drahých úrovních výbavy od 1 milionu 181 tisíc rublů.
Mini Cooper? Motor 1.5 přeplňovaný turbodmychadlem (136 k) je schopen zrychlit vůz s automatickou převodovkou na 100 km/h za 8,5 s, i když údaj na typovém štítku je 7,8-7,9 s v závislosti na převodovce. Podvozek je nakonfigurován jako bojové vozidlo, ale ceny jsou strmé: nejméně 1 milion 189 tisíc rublů za holé třídveřové s „mechanikou“ a za verzi s „automatickou“, klimatizací a dalšími možnostmi stavu , připravte se na 1,4 milionu rublů. Pětidveřové verze jsou o 30 tisíc dražší a ceny těžšího kombi Mini Cooper Clubman (od 9,1 s do 100 km/h) začínají pouze na 1 milion 349 tisíc rublů.
Nejdostupnějším vozem s motorem o výkonu více než 200 koní je třídveřový Kia pro_cee’d GT (1,6 l, 204 k), ale s takovým „nábojem“ není zrychlení na 100 km/h za reálných 8 s působivé (podle pasu je slibováno 7,6 s). Převodovka je pouze mechanická, podvozek je bez pepře, ale na denní provoz je tento hatchback dobrý. A cena je rozumná – 1 milion 225 tisíc rublů a pětidveřová je bohatěji vybavená Kia cee’d GT bude stát 1 milion 315 tisíc. Hatchback Kia Soul GT se stejným motorem a „robotem“ je o něco pomalejší (7,8 s dle firmy) a stojí 1 milion 370 tisíc.
Kia pro_cee’d GT
Za 1 milion 350 tisíc rublů maličkost chytrý Brabus fortwo s přeplňovaným motorem o objemu 900 ccm o výkonu 109 koní. Kapesní raketa? Bohužel, vzhledem k nastavení „robota“ i tovární údaje slibují zrychlení na 100 km/h za 9,5 sekundy a Brabus forfour s dlouhým rozvorem je o celou sekundu pomalejší.
Do jednoho a půl milionu si můžete vyzvednout poměrně dynamický vůz obchodní třídy. Přestože sedan o výkonu 9,6 koní je hodnocen na 150 s Kia Optima 2.0 s „mechanikou“ (1 milion 160 tisíc rublů) je těžké uvěřit. A verze s motorem 2.4 (188 k) a automatickou převodovkou slibuje zrychlení za 9,1 sekundy, ale stojí minimálně 1 milion 480 tisíc. Škoda Superb 1.4 TSI (125 k) s „mechanikou“ za 1,3 milionu rublů by měla zrychlit za 9,9 s a verze 150 koní s „robotem“ za 8,8 s, ale takový liftback stojí i bez možností 1 milion 434 tisíc rublů . Navíc se nabízí za 1 milion 495 tisíc Mazda 6 s motorem 2.5 (192 k) a pasovým zrychlením na 100 km/h za 7,8 s, i když naše měření ukázala 8,9 s.
Soudě podle údajů společnosti lze v dohodnutém cenovém rozpětí nalézt také „desetisekundové“ přechody. Například pohon předních kol Nissan Qashqai 2.0 (144 hp, 1,27 milionu rublů) a Škoda Yeti 1.4 TSI (125 k, 1,22 milionu) s manuálními převodovkami zrychluje za 9,9 s. Mazda CX-5 2.0 (150 k, 1,37 milionu), v závislosti na převodovce, to zvládne za 8,9-9,4 s a pohon všech kol Škoda Yeti 1.8 TSI (152 k, 1,39 milionu) – za 9 With. Ale čas, který jsme u takové Škodovky naměřili, je 10,1s.
Pokud obětujete možnosti nebo přesvědčíte prodejce, aby dostal dobrou slevu, pak můžete počítat s hatchbackem Volvo V40 Cross Country T3 (152 k, od 1,47 milionu) s automatickou převodovkou a dobou zrychlení 8,5 s. Nebo v BMW 118i (136 k, od 1,49 milionu), který v závislosti na převodovce dosahuje „stovky“ za 8,5–8,7 s. No a pokud potřebujete auto, které odjíždí od 7 s, tak si připravte minimálně jeden a půl milionu Mini Cooper S (192 k), který podle pasu zrychluje za 6,7-6,8 s.
* Doba zrychlení na 100 km/h podle měření Autoreview