Obsah
Kdy bude Škoda iv vision v prodeji?
Elektrický crossover Škoda: stále koncept, ale s předsériovými komponenty
Škoda odtajnila ženevský koncept Vision iV, který je dalším derivátem elektrické platformy Volkswagenu MEB a předznamenává sériový elektrický crossover.
Koncern Volkswagen sní o tom, že se stane hlavním výrobcem elektromobilů na světě a sází především na relativně dostupné kompaktní modely na modulární platformě MEB. Značka Seat přivezla na autosalon v Ženevě předsériový elektrický hatchback el-Born, vytvořený na této platformě, a slibuje, že jej začne prodávat v roce 2020, ale elektrické SUV Škoda ve stylu kupé je stále ve stavu konceptu, a datum jeho uvedení na trh zatím nebylo oznámeno, stejně jako název na trhu.
Vision iV je v podstatě evolucí konceptu Vision E z doby před dvěma lety a je nepravděpodobné, že bychom v produkčním modelu viděli mnoho řešení v něm použitých. Například přístrojová deska „layer cake“ je pro Škodu příliš extravagantní a bude pravděpodobně dodána spotřebiteli ve značně zjednodušené podobě, bez „křišťálových“ prvků a s tradičními deflektory ventilačního systému namísto koncepční „washboard“. Konstruktérům se povedl zejména volant, berany elegantně zakomponované do nábojů, které zodpovídají za navigaci v nabídce přístrojové desky, ale mlýnské kameny technologů bez obětí asi neprojdou. Ale umělý semiš vyrobený z recyklovaného polyesteru, používaný v čalounění, může dobře přežít na montážní lince – levný, účinný, šetrný k životnímu prostředí a etický (zvířata netrpí).
V exteriéru Vision iV jsou jasně patrné generické rysy platformy MEB, jako například nepovedená linka parapetu, ale designéři značek, které jsou součástí koncernu Volkswagen, se s detaily hodně baví. Plastová přední část crossoveru Škoda je tedy ještě složitější než u hatchbacku Seat el-Born, a pokud se v této podobě dostane do výroby, bude to jeden z nejpozoruhodnějších crossoverů třídy C s vlastním jedinečným obličej a LED kníry obecně by se mohly stát charakteristickým designovým prvkem značky Škoda.
Zadní část se ukázala být mnohem obyčejnější: světla vypadala jako vypůjčená ze švédského elektrického cross-liftbacku Polestar 2, ale ve spojení se Škodovkou byla upravena agresivněji. Obří 22palcová kola, bezúchytkové dveře s bezrámovým sklem, kamery místo zrcátek a chybějící B-sloupky jsou typickými znaky konceptu, které příliš nezapadají do praktické image škodovek. Bez nich bude sériové SUV samozřejmě o něco méně elegantní, ale pro širokou veřejnost srozumitelnější.
Technický obsah Vision iV je ale docela reálný – oznámené údaje o výkonu se s největší pravděpodobností dočkáme na produkčním crossoveru. Vůz je vybaven dvěma elektromotory (jeden pro každou nápravu) o celkovém výkonu 225 kW (306 k) a je schopen zrychlit na 100 km/h za 5,9 sekundy. Maximální rychlost je omezena na 180 km/h. Motory čerpají energii z lithium-iontové baterie o kapacitě 83 kWh namontované v podlaze vozu. Plné nabití vystačí na 500 km dojezdu v cyklu WLTP a nabití o 80 % doplníte z výkonného expresního terminálu za pouhou půlhodinu.
Koncern Volkswagen plánuje na platformě MEB vydat zhruba padesát typů elektromobilů – otázkou je pouze to, zda jich trh tolik potřebuje. Naštěstí v nadcházejících letech budou do arzenálu Škody patřit i známé modely se spalovacími motory, například levné SUV Kamiq, jehož premiéra je rovněž naplánována na ženevský autosalon.