Škoda

Kdy se prodávala Škoda superbike?

Dlouhý rozvor, Čína a verze kupé: jak a proč vznikla Škoda Superb

Svět zná mnoho příkladů, jak se nepodložené žádosti o prémiový status změnily v neúspěch: v tomto segmentu není důležitý pouze design a ambice, ale také příběh značky. Tuto chybu však Škoda neudělala: nejstarší česká značka měla za sebou bohatou historii, ale první krok vzhůru byl hladký: z třídy C se Češi rozhodli přejít do D a oživit tak název Superb. Počátkem 20. století se právě tento sedan mohl stát Škodou, která umožnila socialistické značce přesunout se z parkovišť u továren a továren na parkoviště státních podniků a luxusních hotelů. Dnes si připomeneme původ tohoto modelu a rysy jeho tvorby.

začátek

Česká značka Škoda byla v éře rozvinutého socialismu mezi Východoevropany silně spojována s malými, ale praktickými vozy „skorožigulské“ malotřídky. S délkou karoserie asi čtyři metry byly jejich vozy docela prostorné a prostorné, ale nic víc. Ostatně „reprezentativní“ roli v Československu sehrála značka náklaďáků Tatra, která vyráběla například nomenklaturní sedan model 613. Škoda naopak zamířila k „pouhým smrtelníkům“ – tedy obyčejnému Čechovi ( maďarští, polští, rumunští a východoněmečtí) motoristé, pro které je obvykle malý výběr, se scvrkli na naše Žiguli, jejich polské protějšky, rumunskou Dacii nebo východoněmecký Wartburg. Spotřebitel byl s tímto uspořádáním celkem spokojen, protože pro jiné účely existovala v zemích RVHP kromě Tatry sovětská Volha, o Čajce nemluvě.

Ale to, co bylo normální za plánovaného administrativního hospodářství, se v tržních podmínkách stalo irelevantním. Za prvé, Tatra „613“ se v té době stala hluboce zastaralým modelem, na který se již nedalo vážně soustředit. Za druhé, v boji o potenciálního kupce jsou všechny prostředky (a třídy) dobré. Za třetí (a přísně vzato, jen za prvé!), motiv vzhledu Superba vysvětluje jedno jméno – Volkswagen AG. Právě vstup české značky do obrovského koncernu předurčil uvedení řady modelů Škoda „co-platform“ s vozy VW. V Mladé Boleslavi ale začínali samozřejmě s „lidovými“ třídami C a B, vydávali modely Octavia a Fabia.

Zajímavé:
Jaký je rozdíl mezi sedanem Škoda Octavia a hatchbackem.

Je zvykem, že se rodina dělí

Když měli marketéři koncernu dotaz na vytvoření vozu vyšší třídy, bylo rozhodnuto, že platformu PL45+ (a konstrukci karoserie) bude s budoucí vlajkovou lodí sdílet Volkswagen Passat B5 – model v té době poměrně moderní a vhodný v každém smyslu. Pravda, Passat patřil k typickým zástupcům třídy D, zatímco Češi spolu s německými kolegy mířili o půl třídy výš – tedy délkou musela nová škodovka konkurovat zástupcům třídy E. . Suchá čísla: celková délka Passatu B5 je asi 4,7 metru, zatímco český sedan je přesně o 10 cm delší než jeho kolega, a to přesně z hlediska vzdálenosti náprav (2,8 ma 2,7 m). A tento nárůst se v praxi ukázal jako velmi znatelný – pokud byl Passat jen prostorným autem, tak v Superbu jste si mohli prakticky natáhnout nohy, jako v nějaké třídě S s krátkým rozvorem a pokud jde o délkou karoserie tento model předčil i tehdejší Audi A6! Legrační je, že ani Češi, ani Němci nemuseli „znovu vymýšlet kolo“, protože jako základ nebyl použit obvyklý evropský Passat B5, ale jeho prodloužená verze, která se vyráběla výhradně pro čínský trh.

Jinými slovy, Češi museli dát asijskému sedanu národní rysy, díky nimž byl model skutečně rozpoznatelný.

Prezentace konceptu nazvaného Montreux proběhla na ženevském autosalonu, který se konal v březnu 2001. Nečekaně velký prototyp dostal zajímavé jméno na počest malého letoviska Montreux, které se nachází v západním Švýcarsku. Volba jména nebyla náhodná: marketéři se tak snažili zdůraznit vysoký potenciál budoucího Superbu a zároveň testovali chutě a nálady potenciálních kupců v Ženevě.

Vřelé přijetí, a to i ze strany tisku, určilo osud konceptu, který měl vstoupit na výrobní linku. Pravda, pod úplně jiným názvem, který měl hluboké historické kořeny. Koncern si totiž pamatoval stejný sedan Superb, který ve třicátých letech dvacátého století rovnocenně konkuroval nejlepším evropským luxusním vozům.

Do té doby toto jméno znali jen automobiloví historikové, ale Češi ho spolu s Němci z Volkswagenu vytáhli zpod hadru nejen tak, ale navázali na tradici oživování starých jmen započatých Octavií.

Majestátní, velkolepý, vynikající, luxusní – tak se překládá slovo „Superb“. Je legrační, že mnoho rusky mluvících motoristů čte název sedanu jako „Super-Be“ nebo „Super-B“ s důrazem na poslední samohlásku, ačkoli foneticky správná možnost je „Superb“ s důrazem na „e“

Navzdory vnějšímu minimalismu se „slick-candy“ Superb se svažující se střechou charakteristickou pro Passat ukázal být nejen originální a snadno rozpoznatelný, ale také docela elegantní a zvětšená délka zadních bočních oken okamžitě napovídala, „kdo je šéf.“ První generaci Superbu se dařilo především v černé barvě, která kontrastovala s chromovanými díly a velkou přední optikou.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button