ŠkodaŠkoda Rapid

Kdy vyměnit motor Škoda Rapid

Jak zjistit, že motor potřebuje generální opravu? Pokud narazíte alespoň na jeden z níže uvedených problémů, měli byste navštívit autoservis:

  • hladovění oleje – motor byl provozován bez oleje v systému
  • přehřátí – motor se vaří (selhal chladicí systém)
  • vodní ráz – po překonání vodní překážky se spalovací motor zadrhl a znovu nenastartoval
  • konec životnosti – zkontrolujte technické specifikace svého vozu, abyste zjistili, pro jaký kilometrový výkon je jednotka určena

Svěřte generální opravu motoru pouze profesionálům!

DŮVODY VEDOUCÍ K VELKÉ OPRAVĚ Škody Rapid ICE

Bez ohledu na to, jak spolehlivý je motor Škoda Rapid, jeho životnost závisí na provozních podmínkách a pravidelné údržbě. Údržba pomůže zabránit výskytu poruchy nebo snížit její rozsah. Pokud majitel odmítne plánovanou údržbu a používá svůj vůz v agresivních podmínkách, riskuje vážné poškození pohonné jednotky. Příčiny takových poruch jsou:

1. Olej a olejový filtr nebyly vyměněny včas. Za takových podmínek pracují třecí části motoru silou, jejich povrchy podléhají zvýšeným teplotám a deformaci, protože olej ztrácí potřebné vlastnosti – stává se viskóznějším. Na dílech a v olejovém potrubí se objevují usazeniny a olejový filtr se ucpe a přestane se čistit. Motor běžící s použitým olejem se může pokrýt struskou, což zase způsobí nevratnou generální opravu motoru.

Zajímavé:
Synchronizace skoda fabia 1.

2. Použití nevhodného motorového oleje. Když se majitel automobilu rozhodne vyměnit olej sám, často při výběru nového nezohledňuje kvalitativní vlastnosti, ale řídí se pouze jeho náklady. Pokud olej nesplňuje potřeby motoru, budou části rozvodu, písty a klikový hřídel nejen vystaveny zvýšenému zatížení, ale budou vystaveny deformaci. V konečném důsledku může dojít k zadření motoru, což povede k zásadní opravě hlavy válců spalovacího motoru Škoda Rapid.

3. Vzduchové a palivové filtry jsou znečištěné. Přítomnost defektů na těchto částech vede ke vstupu cizích částic do systému motoru, což postihuje především skupinu pístů.

4. Pozdní diagnostika Škody Rapid. Někdy řidič, i když jsou známky poruchy, nespěchá s návštěvou autoservisu. Mezitím mohou neregulované zapalovací svíčky způsobit prodlouženou detonaci a postupně zničit spalovací komoru a písty. Únik nemrznoucí směsi povede k přehřátí a v důsledku toho k velké generální opravě motoru.

5. Provoz motoru s přetížením. Čím déle spalovací motor pracuje při otáčkách překračujících povolené otáčky, tím rychleji se jeho části opotřebovávají. Situaci zhoršuje jízda se studeným motorem v zimě, kdy olej nestihne nabrat požadovanou konzistenci a začne tvořit sraženiny vedoucí k zasekávání motoru.

NÁSLEDKY AGRESIVNÍHO PROVOZU LED

Vozidlo neprošlo plánovanou údržbou. Nikdo neví, jaké to bude mít následky. Řidič se může setkat s drobnou poruchou nebo fatální poruchou, která vyžaduje demontáž, sestavení/demontáž a vyčištění motoru vozu.

PŘERUŠENÍ ROZVODOVÉHO ŘEMENU

Životnost rozvodového řemene (mechanismus rozvodu plynu) je 60 000 km, pokud se jedná o originální náhradní díl nebo vysoce kvalitní analog. Rozvodový řetěz má výrazně delší životnost. U některých automobilů je srovnatelný se zdrojem spalovacího motoru. Včasná výměna rozvodového řetězu nebo řemene vede k jejich zlomení. Příznaky takového zhroucení jsou:

  • náhlé zastavení motoru Škoda Rapid;
  • nemožnost jej restartovat;
  • kovové klepání při pokusu o nastartování.

Pokud se řemen přetrhne, vačkový hřídel se zastaví a ventily se odpovídajícím způsobem zastaví. Písty nadále pracují pod působením klikového hřídele. Dochází tak ke kolizi pístů a ventilů. Pokud dojde k poruše motoru na volnoběh, poškodí se pouze několik ventilů a bude nutné je vyměnit. Pokud vůz jel na rychlostní stupeň, důsledkem může být výměna ventilů motoru za sadu a také vodicích pouzder.

UMÍSTĚNÍ PÍSTNÍCH KROUŽKŮ

Pístní kroužky ztrácejí pohyblivost, tato porucha se nazývá lepení. Existuje mnoho důvodů pro jeho vzhled:

  • nekvalitní olej nebo nízká hladina;
  • opotřebení olejového filtru Škoda Rapid v důsledku vniknutí prachu do systému;
  • rýhování na povrchu stěn pístu;
  • přehřívání motoru;
  • dlouhé nečinné auto.

Příznaky, že došlo k poruše, jsou:

  • ztráta trakce a komprese motoru;
  • zvýšená spotřeba paliva a oleje;
  • nerovnoměrný provoz spalovacího motoru na volnoběh;
  • Na zapalovacích svíčkách jsou karbonové usazeniny.

Mnoho automobilových nadšenců spěchá, aby provedli odkoksování vlastními silami, nalili do válců různé směsi jak vlastní výroby, tak zakoupené. Pochopení, že taková porucha může vést jak k opravě hlavy válců Škoda Rapid, tak k generální opravě spalovacího motoru. Odborníci nedoporučují provádět takové postupy sami, protože stupeň výskytu lze určit pouze vizuálně. Příliš mnoho uhlíku, který směs rozpustí, situaci jen zkomplikuje.

VODNÍ ŠOK

Známkou vodního rázu v motoru Škody Rapid je, že po projetí vodní překážkou se auto zastaví. Automechanici důrazně nedoporučují pokoušet se nastartovat motor, aby nedošlo k přitěžujícím následkům. Když voda vstoupí do válců běžícího motoru (to se děje přes vzduchový filtr), píst, pokračující v pohybu, spočívá na vodní bariéře, aby dokončil zdvih. Když se píst, snažící se stlačit vodu, zastaví a dojde k hydraulickému rázu. Následky jsou:

  • oprava ojnice a skupiny pístů spalovacího motoru Škoda Rapid;
  • výměna bloku válců.

S ohledem na vysoké náklady na opravy a náhradní díly dávají majitelé automobilů přednost instalaci smluvního motoru.

PŘEHŘÁT

Ke zvýšení provozní teploty spalovacího motoru Škoda Rapid dochází z mnoha důvodů:

  • porucha chladiče, termostatu, ventilátoru nebo snímače chladicí kapaliny;
  • prasknutí řemenu čerpadla;
  • nízká hladina nemrznoucí směsi.

V závislosti na době provozu motoru při zvýšených teplotách se určuje stupeň přehřátí:

  • nízké přehřívání – až 10 minut. Maximální poškození, které může moderní motor utrpět, je mírná deformace pístů;
  • průměrné přehřátí je asi 20 minut. Zde může trpět nejen skupina pístů, ale také se může roztavit těsnění hlavy válců (hlava válců). Ve většině případů bude vyžadována diagnostika a posouzení rozsahu poškození motoru;
  • silné přehřátí – více než 20 minut. Nejprve se písty roztaví a jsou zcela zničeny, někdy se rozlomí napůl a prorazí díru ve stěně bloku, zároveň olej ztrácí své vlastnosti a přestává být mazivem: třecí části se začnou tavit, vložky se lepí ke klikovému hřídeli a otáčejte s ním. Zhasne motor Škody Rapid.

V případě mírného přehřátí odborníci doporučují motor chladit tak, že jej několik minut necháte běžet naprázdno a teprve potom jej vypnete. Pokud je silnější, okamžitě auto vypněte. Dopravte vůz do servisního střediska pomocí odtahového vozu.

DETONACE

Prodloužená detonace je rázová vlna způsobená samovznícením paliva. Jeho znakem je charakteristické zvonivé klepání. Důvodem tohoto efektu je:

  • palivo nízké kvality nebo s oktanovým číslem nižším, než je požadováno;
  • špatně nastavené zapalování Škody Rapid;
  • chudá směs;
  • karbonové usazeniny na částech motoru;
  • zapalovací svíčky, které nejsou vhodné pro model spalovacího motoru.

Taková porucha přispívá k neustálému přehřívání motoru; klikový mechanismus, těsnění a samotná hlava válce podléhají zrychlenému opotřebení. Pokud se příčina detonace neodstraní včas, bude následně nutné hledat závady na dílech motoru Škoda Rapid a následně je vyměnit.

GENERÁLNÍ OPRAVA ICE Škoda Rapid

Před zahájením restaurátorských prací technik diagnostikuje Škodu Rapid. Na základě jeho výsledků je rozhodnuto o nutnosti opravy spalovacího motoru. Generální oprava se skládá z několika povinných fází:

  1. Demontáž, demontáž a čištění motoru.
  2. stanovení míry opotřebení a hledání závad. Kontrola stavu skříně hlavy válců a bloku válců, měření mezer mezi nimi.
  3. Oprava hlavy válců Škoda Rapid. Výměna nebo obnova pouzder a zkosení, výměna těsnění dříku ventilu za nová.
  4. Renovace bloku válců a klikového hřídele. Vrtání válců, výměna vložek. Vyrovnání a leštění spojovací roviny.
  5. Sestavení a instalace motoru na místo.
  6. Seřízení zapalování, volnoběžných otáček a výfuku.

Dodržování doporučení výrobce a včasná údržba pomůže ochránit motor Škoda Rapid před předčasným opotřebením a majitele vozu před vysokými náklady na jeho opravu.

Odhad životnosti motoru pro Škoda Rapid

Golfový liftback Škoda Rapid byl představen v roce 2012. Prodej modelu ve většině zemí světa začal o dvanáct měsíců později. Do Ruska se Rapid dostal až v roce 2014 v modernizované podobě. Výrobce mírně zvýšil světlou výšku, vylepšil odpružení a přizpůsobil jej našim silnicím.

Životnost motoru Škoda Rapid 1.4, 1.6

Navzdory tomu, že od zahájení výroby automobilů uplynulo velmi málo let, dnes se Škoda Rapid může pochlubit značnou oblibou. A to vše proto, že se výrobci podařilo navrhnout vůz po všech stránkách povedený, čímž zaplnil mezeru mezi Octavií a Fabií. Před koupí liftbacku je nejlepší se seznámit s životností motoru u tohoto vozidla.

Možnosti hnacího ústrojí

Zpočátku si kdokoli mohl pořídit Škodu Rapid s jedním ze tří dostupných motorů o zdvihovém objemu od 1.2 do 1.6 litru. Tříválcový 1.2litrový motor byl upřímně slabý a neumožnil majiteli liftbacku naplno zažít veškerou jízdu a užít si jízdu. Motor byl často kritizován nezávislými odborníky a stojí za to říci, že je to zcela oprávněné. Nakonec se Češi rozhodli odmítnout dále vybavovat své duchovní dítě touto úpravou motoru.

Od roku 2015 jsou tedy k dispozici následující možnosti instalace:

  • Atmosférický motor 1.4 litru spárovaný s pětistupňovou manuální převodovkou;
  • Atmosférický motor 1.6 litru spárovaný s 5/6 stupňovým manuálem/automatem;
  • Turbodmychadlem přeplňovaný motor 1.4 l se 7stupňovou robotizovanou převodovkou.

Pokud jde o výběr stupně posílení, kdo si chce pořídit moderní liftback, má malý výběr: 90, 110 a 125 koní, resp. Výrobce však v poslední době udělal velký kus práce. Na motorech Škody Rapid Češi neustále pracují a technicky je vylepšují. V poslední době všechny tři vývoje dostaly aktualizovanou technologii systému vstřikování paliva a design, který předurčuje nikoli tři, ale čtyři válce, pomáhá snížit spotřebu paliva a zvýšit dynamický výkon vozu.

Životnost motoru 1.4 TSI

Atmosférický motor 1.4 TSI spárovaný s manuální převodovkou je jednoznačně nejoblíbenější modifikací. Verzi s přeplňováním lze právem nazvat špičkovou sestavou. Čtyřválcová pohonná jednotka pracuje přes rozvodový řetěz, který má dobrou životnost. Výrobce doporučuje výměnu po ujetí 70–80 tisíc kilometrů. Navzdory skutečnosti, že rozvodový řetěz byl zpočátku umístěn jako „věčný mechanismus“, praxe ukázala, že někdy selže ještě před stanoveným časem. Proto se doporučuje jeho výměna dříve, pokud je vůz používán ve ztížených podmínkách.

Motor Škoda Rapid 1.4 E211

Výrobce ujišťuje, že Škoda Rapid s 1.4litrovým motorem pod kapotou ujede minimálně 250–300 tisíc kilometrů. Existují vážné důvody, proč těmto informacím důvěřovat. Faktem je, že tato pohonná jednotka prokázala působivou spolehlivost od doby, kdy byla instalována na vozy Volkswagen. Nové jednotky E111, které nahradily motory řady EA211, se vyznačují litinovým blokem, hliníkovou hlavou, odlehčenými písty a zesíleným klikovým hřídelem. Vylepšené technické vlastnosti umožňují majiteli vozu Škoda Rapid počítat s bezproblémovým provozem vozu až do prvních 300 tisíc km.

Zdroj motoru 1.6 MPI

Blok motoru je vyroben z hliníku, ale vložky válců jsou litinové. Toto provedení není nejlevnější, ale z inženýrského hlediska je spolehlivé. Litina se přece vyznačuje svými tepelně vodivými vlastnostmi spojenými s vysokou odolností proti opotřebení. Přenos tepla se stává ještě účinnějším díky drsnému povrchu stěn pouzdra. Motor o objemu 1.6 litru má vylepšené, lehké písty. „Plochý“ tvar této části činí motor výkonnějším a dynamičtějším. Jedná se o technologickou novinku, protože dříve konstruktéři nemohli dosáhnout optimálního spalování palivové směsi v komoře kvůli plochému dnu dílu.

Motor Škoda Rapid 1.6 MPI

Existuje také řetěz, který je spolehlivější než řemen, ale vyžaduje více času a peněz při výměně. Model s 1.6litrovým motorem je ideální pro každodenní cesty. Tato verze Škody Rapid je navíc vhodná na dlouhé cesty. Sestava 1.4 MPI má díky své vylepšené konstrukci oproti úpravě 1.6 TSI i delší životnost – asi 350-400 tisíc kilometrů. Není neobvyklé, že Škoda Rapid urazí půl milionu kilometrů silnic.

Jak dlouho vydrží motor Škoda Rapid podle recenzí od majitelů aut?

O tom, jaká je ve skutečnosti skutečná spotřeba motoru Škoda Rapid, budou informativnější recenze majitelů, kteří se z vlastní zkušenosti přesvědčili o vysoké době stabilního provozu hlavní jednotky.

1.4 TSI

Životnost motoru Škoda Rapid 1.4

  1. Pavel, Moskva. Jsem bývalý majitel Škody Rapid 1.4l. Náhodou jsem se nedávno musel s autem rozloučit. Celkově za sebou zanechal dobrý dojem – pohodlnou a praktickou karoserii, nízkou spotřebu paliva a samozřejmě dlouhou životnost. Součástky není těžké sehnat a řada z nich pasuje na vozy VG. Osobně jsem za celou tuto dobu najezdil s autem asi 80 tisíc km, nezaznamenal jsem žádné problémy ani „záseky“ v montáži. K podvozku také nelze výtky, na silnici drží rázně.
  2. Alexej, Saratov. Moc nenajezdím, za čtyři roky jsem najel 120 tisíc kilometrů. Výměna řetězu, pracný proces, ale stojí za to. Navíc byl vyměněn na přelomu prvních sta tisíc, ačkoli auto nedávalo žádné signály. Motor 1.4 je pikantní a energický, tento objem a výkon zcela stačí na pohodlný každodenní pohyb po městě. Servis je levný a díly také. Předpokládám, že s autem najedu minimálně 250 tisíc km do hlavního města.
  3. Michail, Rostov. V roce 2012 jsem si koupil nové auto. Když jsem poprvé začal používat auto, všiml jsem si, že písty klepou. Šel jsem do servisu, rychle vše opravili. Češi o tom vědí už dávno, problém byl vyřešen už v roce 2013. Nevím, jak je to s písty na nových sestavách. Dnes je najeto 180 tisíc kilometrů. Během této doby jsem jednou měnil rozvodový řetěz, který je mnohem spolehlivější než řemen. Po výměně můžete najet dalších sto tisíc kilometrů. Používám dovezený motorový olej. Pokud použijete certifikovaná paliva a maziva, ujede motor bez problémů 300 tisíc km.
  4. Kirill. Moskva. Skvělý stroj, žádné stížnosti. Za ty peníze to rozhodně stojí. Nedoporučuji kazit firmware, může to ovlivnit celkovou životnost motoru Škoda Rapid. Málo žere, údržba a komponenty jsou levné. Za tři roky už jsem nastřádal 90 tisíc kilometrů. Podvozek je výborný, světlá výška na naše silnice tak akorát. Kvalita sestavení není horší než u mnoha modelů od VG a v některých případech dokonce lepší.

Majitelé Škody Rapid 1.4 TSI oceňují vysoké výkonové vlastnosti, spolehlivost a dlouhou životnost motoru. Životnost řetězu je 90-100 tisíc kilometrů, což je delší doba, než uvádí výrobce. Toto auto bez problémů najede 200-250 tisíc km.

1.6 MPI

Škoda Rapid 1.6 MPI

  1. Vasilij, Petrohrad. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že životnost motoru závisí z 30 % na kvalitě paliva a maziv a ze 70 % na stylu jízdy. Zachovávám klidné chování, takže můj Rapid se po čtyřech letech používání nikdy vážně nerozbil. Jako všichni ostatní jsem podstoupil plánovanou údržbu, vyměnil jsem spotřební materiál a rozvodový řetěz. Důležité je také natankovat dobré palivo, naplnit dovezený olej a nechat jej opravit pouze u OD.
  2. Sergej, Voroněž. Řeknu to takto – s autem jsem nespokojený. Když bylo dosaženo hranice 150 tisíc kilometrů, začalo se doslova všechno hroutit. Nové písty jsou zjevně nedokončené, bylo nutné vynaložit spoustu peněz na výměnu dílů skupiny pístů. Škodu Rapid používám pět let a nedávno jsem auto prodal. Na oplátku jsem dostal odřené nervy, bezesné noci a spoustu vyhozených peněz.
  3. Albert, Vladivostok. Původně jsem uvažoval o koupi verze s přeplňovaným motorem, ale na poslední chvíli jsem si to rozmyslel. Koupil jsem Škodu Rapid 1.6 2013 l s manuální převodovkou. Na autě se mi líbí vše: od montáže až po design. Jeden kamarád dělá taxikáře na turbodmychadle Rapid, jeho nájezd už přesáhl 300 tisíc, nicméně turbína potřebuje další péči. Aktuálně jsem na 120tis km.
  4. Vladislav, Chabarovsk. Mám auto 2017 s modernizovaným motorem 1.6 litru. Nevím, jestli jsem narazil na špatnou montáž, nebo jestli Češi prostě zapomněli skládat auta. Spolehlivost nového atmosférického motoru jednoznačně klesla a mohou za to nové písty! Rozvodový řemen je nyní tišší, ale nehodí se na opravu, navíc pokaždé, když zaznamenám „spálení“ motorového oleje. Nejsem si jistý, zda tato jednotka vyčerpá alespoň zdroje v ní zabudované, natož vyrábět nad rámec normy.

Škoda Rapid 1.6 získala od řidičů různá hodnocení. Převážně majitelé vozů vyrobených v letech 2013-2014 o voze mluví pozitivně. Majitelé nové verze zatím zaznamenali některé konstrukční nedostatky, které může výrobce v budoucnu odstranit. Obecně platí, že tato verze vozu urazí 250–300 tisíc kilometrů bez problémů nebo poruch.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button