ŠkodaŠkoda Yeti

Kdy vyměnit zapalovací svíčky na Škoda Yeti 1.4

Výměna zapalovacích svíček v autě je jednoduchý postup, ale vyžaduje pečlivý přístup. Na kvalitě provozu těchto prvků závisí kvalita chodu motoru. Dříve se zapalovací svíčky jednoduše měnily v garážích, ale moderní auta vyžadují zásah technika, protože u některých modelů je dokonce obtížné se k nim dostat.

Obecně je možné určit nutnost výměny zapalovacích svíček i bez speciální diagnostiky. Zásah bude nutný v následujících případech:

• Motor běží při volnoběhu nerovnoměrně;
• Spotřeba paliva se výrazně zvýšila;
• Motor znatelně ztratil výkon;
• Problém s motorem je určen sluchem.

Pokud máte možnost sami vyjmout zapalovací svíčku a zkontrolovat ji, můžete také vizuálně určit problém. Svíčka bude silně nasycená oxidem uhličitým nebo zcela změní barvu v oblasti elektrod.

Název služby čas Číslo Stát
Výměna zapalovacích svíček

30 min 4 ks. od 720 rublů.

Uvedené ceny náhradních svíček pro Škoda Yeti jsou minimální a mohou se změnit, protože. Nepředvídané a nucené práce se neberou v úvahu.

Doplňkové služby

Název služby čas Stát
Výměna oleje ve variátoru 30 minut z 800 rublů.
Výměna proti zamrznutí 1 hodina z 1200 rublů.
Výměna brzdové kapaliny 1 hodina z 1200 rublů.
Výměna ložiska zadního kola 2,5 hodin z 3490 rublů.
Výměna oleje v manuální převodovce 45 minut z 1050 rublů.
Výměna oleje v automatické převodovce 45 minut z 1050 rublů.
Výměna kabinového filtru 20 minut z 450 rublů.
Výměna vzduchového filtru 10 minut z 150 rublů.
Výměna oleje a olejového filtru 45 minut z 900 rublů.
Seřízení světlometů 20 minut z 600 rublů.
Výměna ložiska předního kola 2,5 hodin z 3490 rublů.
Výměna rozvodového řetězu 2 hodin z 3000 rublů.
Výměna rozvodového řemene 2,5 hodin z 3450 rublů.
Výměna palivového filtru 30 minut z 600 rublů.
Zajímavé:
Jaká je maximální šířka pneumatik, které lze namontovat na Škoda Yeti.

Záznam jedním kliknutím

Jak se vyměňují zapalovací svíčky a jak často je třeba je měnit na voze Škoda Yeti?

Zapalovací svíčky by se měly měnit každých 40-60 tisíc km.

5

K výměně zapalovacích svíček potřebujete speciální nástroj. V první řadě je vhodné motor auta ochladit, aby nedošlo k popálení. Dále sejměte krytky zapalovacích svíček a odpojte vodiče. Zapalovací svíčky se odšroubují pomocí speciálního klíče a musí být zkontrolovány – změna barvy elektrod může naznačovat přítomnost souvisejících problémů, například použití nekvalitního benzínu.
Samotné zapalovací svíčky se neopravují, ale jednoduše vymění za nové. Zde jsou také nuance – měli byste vybrat pouze vhodné možnosti. Specialista snadno určí, které z nich jsou nezbytné. Dále se zapalovací svíčky jednoduše zašroubují zpět na místo a připojí se k nim vodiče. Na konci postupu je testován provoz motoru.

Výměna svíček pro Škoda Yeti

Výměna zapalovacích svíček při zachování záruky prodejce! Přijďte k nám, pokud nastane plán výměny žhavicích svíček a také pokud se objeví známky opotřebení:

  • auto se pohybuje trhaně
  • startování motoru je obtížné
  • spotřeba paliva vzrostla
  • výkon motoru se snížil
  • Rozsvítila se kontrolka motoru

Urychleně vyměníme zapalovací svíčky za originální a podobné tovární prvky, v případě potřeby provedeme komplexní údržbu a diagnostiku spalovacího motoru.

FUNKČNÍ ÚČEL

Zapalovací svíčky se přímo podílejí na chodu čtyřdobého motoru Škoda Yeti a přímo ovlivňují plynulé a plynulé fungování vozidla.

  1. sací zdvih. Ve fázi vstřikování směsi vzduch-palivo do jednoho z válců motoru se píst pohybuje dolů z horní úvrati, zatímco sací ventil je otevřený. Díky tomu se ve válci vytvoří podtlak, který nasaje novou náplň. V tomto okamžiku je válec pod tlakem.
  2. kompresní zdvih. Při druhém zdvihu válce se píst pohybuje vzhůru, při kterém je náplň stlačována na tlak kompresního poměru. Na konci kompresního zdvihu je směs vzduchu a paliva zapálena zapalovací svíčkou. V důsledku toho je veškerá náplň směsi soustředěna do prostoru válců Škody Yeti, což umožňuje zvýšit účinnost motoru.
  3. silový zdvih. Pod vysokým tlakem horkých plynů se píst válce pohybuje směrem k dolní úvrati
  4. uvolnit zdvih. V této fázi je válec motoru vyprázdněn od spálené palivové směsi, zatímco výfukový kanál je otevřený a píst se pohybuje směrem k horní úvrati a vytlačuje výfukové plyny.

Účelem zapalovacích svíček je zapálení směsi paliva a vzduchu v motorové komoře automobilu, ke kterému dochází vytvořením napětí v cívce a dodáním jiskry do motoru. Výskyt výboje reguluje počítač automobilu.

Porucha zapalovací svíčky Škoda Yeti může způsobit problémy s provozem dalších částí motoru vozu: cívky, kryt stavítek, ale i katalyzátor, proto je nutné sledovat motor a včas vyměnit zapalovací svíčku .

CHARAKTERISTIKY A PARAMETRY

Zapalovací svíčka Škoda Yeti je konstrukčně složitý díl skládající se z vnitřních prvků, z nichž každý hraje důležitou roli při jeho provozu. Hlavní parametry, které ovlivňují nepřetržitý provoz zapalovací svíčky, jsou tepelný výkon, velikost a materiál centrální elektrody:

1. Číslo tepla označuje tlak, při kterém se zapalovací svíčka zapálí, úměrný tlaku uvnitř válce:

  • od 20 atmosfér – studené svíčky;
  • od 17 do 19 atmosfér – střední svíčky;
  • od 11 do 14 atmosfér – horké svíčky.

U různých modelů vozů Škoda Yeti se může tlak ve válcích motoru lišit, a proto musí k vytvoření jiskry dojít při různém napětí a ve správný okamžik. Tito. Pokud nainstalujete „horkou zapalovací svíčku“ do motoru určeného pro „studené svíčky“, jiskra bude generována při nízkém tlaku, zapálení dojde příliš brzy a povede k poruše motoru – detonaci. Pokud naopak vložíte „studenou zástrčku“ do motoru určeného pro „horké svíčky“, k zapálení nemusí vůbec dojít. V dokumentaci k vozidlu je zpravidla uvedena značka zapalovací svíčky a tepelný výkon nezbytný pro bezproblémový chod motoru. Nesprávně zvolená zapalovací svíčka neprovádí dobře samočištění a může také vést k poruše motoru.

2. Specifikace, pokud je zapalovací svíčka podle tohoto parametru podvýkonná, je nutné plně dodržovat doporučení výrobce vozidla. Nedodržení těchto požadavků může vést k poškození motoru;

3. Počet elektrod umožňuje prodloužit životnost svíčky. Jedna elektroda se během provozu silně přehřívá a v důsledku toho se rychle stává nepoužitelnou. Pokud je svíčka vybavena 2-4 elektrodami, výrazně se tím prodlužuje její životnost.

4. Materiál středové elektrody — pro zlepšení odolnosti proti opotřebení se při výrobě zapalovací svíčky centrální elektroda stříká různými kovy, včetně drahých: mědí, niklem, platinou, iridiem atd. Použití drahých kovů umožňuje zajistit konstantní výkon jiskra v agresivních provozních podmínkách vozidla vyžaduje tenká elektroda menší napětí, čímž se snižuje zatížení zapalovací cívky a optimalizuje se spalování paliva.

  • nikl nebo měď elektrody jsou levné, ale nelze je použít na více než 20 000 – 30 000 km. Tento materiál má nízkou cenu rovnající se jeho životnosti;
  • platinové svíčky zapalovací systémy mají nejdelší životnost více než 60 000 km. Elektroda takových zapalovacích svíček je tenčí než obvykle, což pomáhá snížit zapalovací napětí, poskytuje vysoký výkon a odolnost proti erozi. Zapalovací svíčka s platinovým povlakem se vyznačuje odolností proti opotřebení a dobrými samočisticími vlastnostmi; tvorba sazí a usazenin na tomto typu zapalovacích svíček bude výrazně menší, což má také dobrý vliv na zapálení směsi vzduchu a paliva; . Platinové zapalovací svíčky nelze na rozdíl od klasických čistit mechanicky, může dojít k poškození povlaku na centrální elektrodě.
  • iridiová zapalovací svíčka vizuálně se mírně liší od platiny, rozdíl je pozorován pouze v průměru centrální elektrody 0,6 mm. svařované laserem. Zmenšení kontaktní plochy pomáhá snížit množství absorbovaného tepla, což přispívá k vysokému výkonu. Životnost zapalovacích svíček potažených iridiem je dvakrát delší než u běžných zapalovacích svíček, jsou vysoce kvalitní a odolné proti opotřebení a poskytují konstantní, výkonnou jiskru při maximálních teplotách. Zapalovací svíčka funguje skvěle při tlaku ve válci do 25 atm.

Při výměně zapalovacích svíček Škoda Yeti se musíte nejprve řídit charakteristikami stanovenými výrobcem pro parametry tepelného výkonu, technické vlastnosti, počet elektrod a kov centrální elektrody. Nejlepší možností by byla zapalovací svíčka doporučená výrobcem automobilu s ohledem na potřeby motoru, úroveň tlaku ve válci atd.

HLAVNÍ PŘÍZNAKY SELHÁNÍ SVÍČKY

Existuje specializované zařízení, které vám umožní zkontrolovat, zda zapalovací svíčka při zvýšení tlaku jiskří nebo ne a jak se mění její barva. Za nejkvalitnější je považována zářivě bílá jiskra, která nemění barvu se zvyšujícím se tlakem v motoru. Dále, jak se to zhoršuje, modrá, tmavě modrá, růžová. Za nejhorší je považována červená přeskakující jiskra. Pokud při posuzování činnosti motoru Škoda Yeti pozorujete červenou přeskakující nebo nestabilní jiskru, je nutné urychleně vyměnit zapalovací svíčku. Bez specializovaného vybavení můžete mít podezření na poruchu a vysoký stupeň opotřebení zapalovací svíčky. První „zvonky“ indikující poruchu jsou:

  • vynechání zapalování a nastartování Škody Yeti nedochází při prvním otočení klíčku;
  • zápach benzínu, který naznačuje, že směs ve válci není zcela spálena;
  • zvýšená spotřeba paliva, která ukazuje, že ke spalování palivové směsi nedochází úplně;
  • zhoršení dynamiky vozidla, auto špatně reaguje na přívod plynu;
  • různé usazeniny, plak a nepřirozený odstín svíčky.

DIAGNOSTIKA PORUCH MOTORU PODLE STAVU ZAPALOVACÍCH SVÍČEK

Speciální částí, na jejímž stavu můžete zhodnotit, jak celý systém motoru funguje jako celek, je zapalovací svíčka. S jeho pomocí lze diagnostikovat téměř jakoukoli poruchu motoru. Stav svíčky navíc udává teplotu pod kapotou, kvalitu použitého paliva a složení palivové směsi. Hodnocení se provádí na základě vzhledu, barvy, opotřebení a depozitu.

Norm

  • světle šedé nebo hnědé usazeniny na zapalovací svíčce a bočních elektrodách;
  • žádná eroze;

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button