Obsah
Kdy vyšla Škoda Scout?
Škoda Octavia 3 Scout (2024) ceny a výbava. Recenze „Octavia III Scout“ (5E) s fotografiemi a technickými charakteristikami.
Cesta třetí generace českého terénního kombíku do Ruska se ukázala jako poměrně dlouhá. Nejprve byla jarní světová premiéra 2014 v Ženevě, později terénní kombi zavítalo na mezinárodní autosalon v Moskvě a teprve v říjnu byl u nás konečně zahájen oficiální prodej.
Cena modelu Octavia Scout 2015 v Rusku se ukázala být o něco vyšší, než se očekávalo, ale ne tolik, aby vyděsila potenciální kupce, výhody tohoto vozu byly docela v souladu s penězi, které byly za ně požadovány.
Ve třetí dekádě prosince 2016 dorazilo přepracované terénní vozidlo a dokončilo program obnovy pro celou rodinu Octavia, který zahrnoval tři etapy.
Vůz prošel téměř stejnými proměnami jako standardní model – změnil se „v obličeji“ díky „čtyřoké“ optice, dostal nové verze (i když „ne pro Rusko“) a byl „vybaven“ dříve nedostupným vybavením.
Druhá inkarnace „českého scouta“ je větší než jeho předchůdce a designově mnohem agresivnější. Exteriér vychází z obrysů základního kombi třetí generace, ale stylová terénní plastová karoserie se zesílenými nárazníky, speciálním designem kol, zvýšenou světlou výškou a štítky „Scout“ usnadní rozlišování všech -kombík s pohonem kol od městské verze.
Karoserie nového produktu se skládá z téměř 70 % vysokopevnostní oceli a z určitého podílu ultravysokopevnostní oceli, což umožnilo snížit hmotnost vozu oproti předchůdci v průměru o 27-30 kg. . Znatelný krok vpřed byl zaznamenán také z hlediska aerodynamiky, což má přímý příspěvek ke snížení spotřeby paliva a zlepšení akustického komfortu v kabině.
Pokud jde o rozměry, délka „druhé“ Octavie Scout je 4685 mm, rozvor náprav je 2679 mm, šířka karoserie nepřesahuje 1814 mm a výška dosahuje 1531 mm. Světlá výška terénního kombi je 171 mm.
Interiér této úpravy je designově téměř identický s interiérem běžné verze Octavie 3. generace, na jeho výzdobě jsou však použity dražší materiály v několika kombinacích. Kromě toho jsou po celé dekoraci rozmístěny četné nápisy „Scout“, harmonicky do ní zapadající a připomínající „terénní“ charakter vozu, a pedály jsou vybaveny stylovými kovovými podložkami s pryžovými protiskluzovými vložkami.
Interiér vozu je velmi ergonomický, prostorný, v obou řadách sedadel a doplněn prostorným kufrem s transformovatelnou dvojitou podlahou, sadou upevňovacích prvků, oboustrannou rohoží a pohodlnou nakládací výškou.
Minimální objem kufru je 588 litrů (610 litrů bez rezervního kola), ale při sklopené druhé řadě sedadel se zvětší na 1718 litrů (1740 litrů bez rezervního kola). Upozorňujeme také, že po sklopení opěradla sedadla předního spolujezdce je možné přepravovat dlouhé předměty o délce téměř 3 metry.
Specifikace. Ruští majitelé terénního kombi se budou muset spokojit pouze s jednou variantou elektrárny. Pro tuto roli zvolil český výrobce zážehový řadový 4válec o zdvihovém objemu 1,8 litru (1798 cm³). Motor plně odpovídá ekologické normě Euro-6 a ve výbavě má 16ventilový rozvodový řemen, přímé vstřikování paliva, systém variabilního časování ventilů, systém Start/Stop a přeplňování turbodmychadlem, což dohromady umožňuje vývoj 180“ koní“ maximálního výkonu při 5100 – 6000 ot./min. Co se týče točivého momentu, ve svém maximu, dosahovaného při 1350 – 4500 ot./min, zůstává na hodnotě 280 Nm, díky čemuž je možné kombi zrychlit z 0 na 100 km/h za přijatelných 7,8 s, a to bez aktivace „Sport „režim“ No a horní rychlostní limit je označen na 216 km/h.
Češi také nedali na výběr převodovky – jediný motor je spárován s jediným 6stupňovým „robotem“ DSG se dvěma spojkami, což umožňuje dosáhnout velmi rozumné spotřeby paliva AI-95 6,9 litru v kombinovaném provozním cyklu. Mezi nevýhody převodovky si všimneme „klasické“ touhy rychle přepnout na vyšší rychlostní stupeň, což často vede k opožděným řazením při aktivním použití akcelerátoru, takže pro agresivní jízdu je lepší použít režim „Sport“, ve kterých tyto „nedostatky“ nejsou tak nápadné.
„Druhá Octavia Scout kombi“ byla postavena na základě mírně modernizované platformy VW MQB. Přední část karoserie nese standardní nezávislé zavěšení MacPherson, zadní pak nezávislá víceprvková konstrukce. Na rozdíl od evropské verze je ruská verze vybavena energeticky náročnějšími tlumiči a speciálním balíčkem „na špatné cesty“, který mimo jiné obsahuje ochranu klikové skříně motoru.
Kola přední nápravy vozu mají ventilované kotoučové brzdy, zatímco zadní kola mají jednoduché kotoučové brzdy. Mechanismus hřebenového řízení demonstruje elektromechanický zesilovač jako pomocníka. Podotýkáme také, že již v základu je pětidveřový vůz vybaven systémy ABS+EBD, BAS, ESP a asistencí pro jízdu do kopce.
Jak již bylo řečeno hned na začátku, Octavia Scout je kombi se systémem pohonu všech kol na bázi spojky Haldex 5. generace, doplněné o funkci elektronické uzávěrky diferenciálu (EDL). Systém je schopen přenést až 90 % trakce na zadní nápravu a také přerozdělit točivý moment mezi kola zadní nápravy (až 85 % na kolo), což zaručuje dobrou průchodnost terénem v lehkém terénu. podmínky a vynikající stabilitu na mokré nebo zledovatělé asfaltové vozovce. V tomto ohledu se úprava „Scout“ maximálně blíží crossoverům, které na našem trhu jistě „lezou na nervy“.
Možnosti a ceny. V Rusku se „obnovená“ Škoda Octavia Scout 2017 prodává v jedné konfiguraci, jejíž cena je 1 962 000 rublů. Standardní funkčnost terénního kombi je: šest airbagů, vyhřívaná přední sedadla, elektrické víko kufru, 17palcová kola, klimatizace se dvěma zónami pokrytí, systém ERA-GLONASS, ABS, ESC, EBD, hudba s 8 sloupky, zadní parkovací senzory a další moderní možnosti.
Za příplatek lze vůz vybavit LED světlomety, panoramatickou střechou, pokročilejším infotainment centrem, hlídáním mrtvého úhlu, asistentem pro jízdu v jízdním pruhu a dalšími moderními prvky.