ŠkodaŠkoda Octavia

Kdy začali v Kaluze vyrábět Škodu?

V únoru začal prodej vozů Škoda montovaných v závodě poblíž Kalugy za relativně nízké (podle očekávání) ceny. V čem je ještě ruská verze německo-českého vozu jiná, zjistil zpravodaj Dengi Valerij Chusov.

Koncern Volkswagen již delší dobu otevírá továrny po celém světě. Například Škoda se dnes montuje v Kazachstánu, na Ukrajině a v Indii. Tyto vozy jsou ale určeny pro místní trh, takže dejme tomu indickou Škodovku nemáme téměř šanci poznat. Produkty závodu Kaluga se budou prodávat také primárně v Rusku. V letošním roce společnost plánuje smontovat přibližně 60 tisíc vozů dvou značek – Škoda a Volkswagen.

Není žádným tajemstvím, že mnoho Rusů, navzdory svému vlastenectví, kategoricky nedůvěřuje práci svých krajanů. V tomto smyslu je nápis „Made in Russia“ poměrně riskantním rozhodnutím. Alespoň pokud se nebavíme o velmi levném zboží. Proč tedy zahraniční automobilový průmysl tak aktivně rozvíjí ruskou výrobu? Úspory na clech nejsou až tak velké – již řadu let jsou produkty většiny značek v Rusku nabízeny přibližně za stejné ceny jako v Evropě. Náklady na auto však stále ovlivňují cenu výrazněji než v případě oblečení nebo bot. Výroba aut v blízkosti odběrného místa přitom pomáhá šetřit náklady na logistiku a výrobu, například na mzdách zaměstnanců společnosti.

Tak či onak, ruské ceny Škody Octavia a Octavie Tour (jedná se o první generaci modelu) byly sníženy. Octavia zlevnila o něco méně než 10%: dříve byla počáteční cena 543 tisíc rublů, ale nyní stojí auto s motorem o výkonu 95 koní ve verzi Classic 499 tisíc rublů – méně než psychologicky důležitá známka půl milionu rublů. Tato výbava je však omezena na minimum možností, u zahraničního vozu téměř povinná. K dispozici jsou například dva airbagy, posilovač řízení, klimatizace a ABS, ale žádný audiosystém – pouze čtyři reproduktory.

Zajímavé:
Jak promazávají panty prodejci Škoda.

Dostali jsme k testu pohodlnější modifikaci s nejnovějším motorem s přímým vstřikováním FSI a šestistupňovou automatickou převodovkou. Jako všechny Octavie pro Rusko je vybavena vyhřívanými předními sedadly a zrcátky. V tomto případě mluvíme o verzi Ambiente (základní cena 677 tisíc rublů), doplněnou o dvouzónovou klimatizaci (14 079 rublů), xenonové světlomety (23 210 rublů) a boční záclonové airbagy (13 449 rublů). Celkem 727 738 RUB. Pokud byste si zpočátku vybrali auto v balíčku Elegance, který zahrnuje klimatizaci a xenon, museli byste zaplatit 737 tisíc rublů. Ale „náklad“ by zahrnoval ESP, další čtyři reproduktory vzadu, parkovací senzory a některé další drobnosti. Což opět ukazuje, že je lepší volit spíše standardní výbavu než sadu možností.

Pro srovnání: v Německu stojí Octavia 1.6 FSI Tiptronic Ambiente 21 790 €, což je více než 800 tisíc rublů. V Německu ale tento balíček obsahuje ESP a zadní parkovací senzory, ale i s přihlédnutím k tomu jsou ruské škodovky levnější. Jinak jsou to úplně stejná auta, jaká jsou nabízena Němcům. V podstatě jediný rozdíl mezi Kalugou Octavií a její sestrou z Mladé Boleslavi je štítek s místem výroby a VIN kódem. Neexistují žádné známky specifické ruské nedbalosti. A odkud přijdou? Dovážet lze totiž nejen zboží, ale i technologie a způsoby organizace výroby. Mimochodem, v továrně poblíž Kalugy nemůžete snadno získat práci, zájemců je mnoho.

Nová Octavia si zachovala hlavní přednosti modelu: vůz, který je na třídu C poměrně velký, zůstává jedním z nejprostornějších. Kufr, dalo by se říci, je rekordman – objem je více než 500 litrů. Velmi praktické řešení – přihrádka na rezervní kolo obsahuje užitečné příslušenství. Styl nové Octavie s masivními sloupky a mohutnými tvary vzbuzuje důvěru a dodává pocit bezpečí. Je hezké, že zároveň není snížena viditelnost – komentáře jsou pouze k výhledu přes vnitřní zpětné zrcátko.

Zajímavé:
Jak chránit vlákna pod plynovým pedálem na Škodě Rapid.

I interiér naznačuje vůz vyšší třídy: kvalitní materiály, pečlivá montáž. I když se vyskytly drobné potíže: nastavení hodin se muselo řešit podle návodu (hodiny se nastavují knoflíkem na přístrojové desce) a na první pokus nebylo možné najít ovládací prvky „hudby“.

Ale v plnění svých hlavních funkcí je Octavia velmi dobrá a naprosto srozumitelná. Pokud jde o přímé vstřikování benzínu, tato technologie se již několik let používá u modelů Volkswagen a Audi dodávaných do Ruska, takže si můžete být jisti spolehlivostí takových motorů. I když je stále lepší volit renomovanější čerpací stanice.

Systém FSI poskytuje vynikající účinnost bez velkých ztrát výkonu. Nejdůležitější výhodou je, že benzín se dávkuje velmi přesně, takže když motor neběží na maximum, palivo se spotřebuje minimálně. Pravda, tady hodně záleží na řidiči. Automatická převodovka má sportovní režim i manuální režim. Druhý je obecně potřeba pouze pro brzdění motorem, takže při běžném používání se příliš často nepoužívá. Jako u většiny podobných převodovek má být hlavním smyslem manuálního režimu. Aby řidič věděl, že má možnost zasahovat do chodu elektroniky a hydrauliky. Do dynamických vlastností nové Škody Octavia vlastně není potřeba vůbec zasahovat.

Škoda Octavia

Změna 1.6 FSI 1.6 FSI Tiptronic
Motor, zdvihový objem (cc. cm) 1598 1598
Výkon (hp) 115 (6000 ot./min) 115 (6000 ot./min)
Točivý moment (Nm) 155 (4000 ot./min) 155 (4000 ot./min)
Jednotka pohonu Přední Přední
Převodovka 5stupňový 6stupňový
mechanické automatické
Rozměry (délka/šířka/výška, mm) 4572/1769/1462
Pohotovostní hmotnost (kg) 1265 1280
Maximální rychlost (km / h) 198 194
Doba zrychlení na 100 km/h (sec.) 11,2 12,4
Spotřeba paliva na 100 km
(město/dálnice/kombinovaný cyklus, l)
5,4/6,6/8,7 5,8/7,6/10,6
Cena (rub.) Z 583 000 Z 637 000

Konkurenti a jejich ceny: Peugeot 308 1,6 l/120 l. S. (od 498 000; „automatický“ – od 535 000 rublů), Ford Focus 1,6 l / 115 l. S. (481 200 RUB), Opel Astra 1,6 l/115 l. S. (od 513 000, EasyTronic – od 533 000 rub.)

Další vybavení

Možnost Dodatečná platba (RUB)
Metalický lak 11 830
Zadní parkovací senzory 11 245
Přední parkovací senzory 10 121
Mlhovky 6207
CD přijímač Stream (mp3) 13 899
Audience CD receiver (mp3, dva 12 145
tuner) (příplatek za
instalace
místo Stream)
Xenonové světlomety 23 210
CD měnič na 6 disků 11 245
Multifunkční řízení 11 785
volant
CD přijímač
Lyžařský vak ve středu 3643
zadní sedadlo
Rezervní kolo s litím 4543
disk
Dynamický systém 15 518
stabilizace ESP

Podmínky údržby Škoda Octavia

Záruční podmínky 2 roky bez omezení ujetých kilometrů

Meziservisní najeto 15tis km nebo XNUMXx ročně

Náklady na údržbu (doporučeno) 6455-9283 rub.

// KOMBINATORIKA

Možnosti provedení

Jak už to u německých koncernů obecně a rodiny Volkswagenů bývá, výběr výbavy pro Octavii není činností pro uspěchané. Čtyři úrovně výbavy (Classic, Ambiente, Elegance, Laurin & Klement), 12 kombinací motorů a převodovek, dva typy karoserie a seznam možností na straně A4 malým písmem.

Pokud se chcete vejít do psychologicky důležitého půl milionu rublů, získáte dobrý, ale stále příliš skromný motor 1,4 l/95 l. p., stejně jako paket Classic: klimatizace, ABS, dva airbagy, centrální zamykání a čtyři reproduktory. Typické je, že tento motor není nabízen v jiných stupních výbavy, takže tuto úpravu lze považovat za marketingovou lokomotivu: díky ní můžete do reklamy napsat magické „Od 499 tisíc“. Pokud si vezmete větší motor, můžete si vybrat verzi Ambiente – stejnou jako v Classic, navíc zadní okna, audiosystém s mp3, schránka ve středové loketní opěrce, litá kola a zrcátka lakovaná v barvě karoserie. Není to špatná sada za 40 tisíc rublů. Elegance bude stát o 60 tisíc více než Ambiente. Za tyto peníze dostanete dvouzónovou klimatizaci, xenon, ESP, 16palcová kola místo 15 a pár drobností. Obecně vše, co obvykle vidíme v Audi A6, ale za poloviční cenu. Nejvyšší verze Laurin & Klement je k dispozici pouze se třemi nejvýkonnějšími motory, stojí od 913 tisíc do 969 tisíc rublů. (hatchback; kombi kombi – až 999 tisíc rublů), vybavené koženým interiérem, dešťovým senzorem, různým osvětlením uvnitř, včetně klik dveří. Na vnější straně je chromované výfukové potrubí a 17palcová kola.

  • Časopis „Kommersant Money“ č. 15 ze dne 21.04.2008. září 70, str. XNUMX
  • Valery Chusov přihlásit se k odhlášení

Kaluga – ruské sídlo Škodovky

Kaluga - ruské sídlo Škodovky

Za posledních deset let se ruský automobilový trh stal jedním z nejrychleji rostoucích nejen v Evropě, ale na celém světě. Spolu s postupným zvyšováním blahobytu našich krajanů rostou i jejich potřeby, včetně potřeby osobní dopravy. Dnes se už většina lidí nechce spokojit se starým „pencem“ nebo patnáctiletou audi dovezenou ze zahraničí, která za svůj život obsloužila nejedného majitele, každý chce mít kvalitní, moderní a krásné auto, i když ne moc drahé.

Přední automobilky nejsou zvyklé přicházet o zisky, které jim padnou do rukou, a proto se nyní v Rusku otevírají továrny nejslavnějších značek. Němčina nebyla výjimkou Volkswagen, který se rozhodl vyrábět vlastní vozy, včetně toho u nás tradičně milovaného Škoda v Kaluze.

Škoda a Kaluga – dobrý začátek, dobré pokračování

Kaluga - ruské sídlo Škodovky

Byl otevřen závod Škoda v Kaluze Listopad 28 2007 roku. Volkswagen a krajské vedení dlouho jednali o umístění podniku a podmínkách spolupráce a nakonec dospěli k variantě nejvýhodnější pro obě strany.

Zpočátku Škoda zřídila v Kaluze velkoplošnou montáž jednoho, nejoblíbenějšího modelu – Octavie. Později se v továrně začala vyrábět Octavia Tour a Fabia. Naděje zástupců VW a české značky byly oprávněné – růst prodejů na sebe nenechal dlouho čekat – a proto závod přešel na montáž celocyklových vozů. Nyní nová generace Octavie a Fabie sjíždí z montážní linky podniku Kaluga. Ve velmi blízké budoucnosti se také plánuje zahájení výroby vozů, které si rychle získávají na oblibě – luxusního Superbu a praktického Yetiho.

Kaluga Škoda – výhody jsou zřejmé

Kaluga - ruské sídlo Škodovky

Vozy ruské výroby jsou v průměru levnější než jejich české protějšky 10%, což výrazně zvyšuje jejich atraktivitu v očích ruských kupců. Závod Škoda v Kaluze navíc pracuje s německými technologiemi s využitím vybavení a materiálů Volkswagen a personál je před vstupem do dílen závodu proškolen ve speciálním vzdělávacím centru. Jestliže naši krajané nejprve pochybovali o identitě zahraniční a „ruské“ Škody, pak po třech letech od startu továrny v Kaluze úplně zmizeli.

Vlastní výroba v Rusku umožnila Škodě podílet se na naší vládě státní podpůrné programy pro tuzemský automobilový průmysl: Česká auta lze nově získat prostřednictvím systému zvýhodněných půjček nebo získat v rámci akce na recyklaci starých vozidel.

Závod Volkswagen přinesl výhody i samotné Kaluze: stovky obyvatel města a okolí získaly prestižní, perspektivní a zajímavé pracovní pozice, zlepšila se infrastruktura přilehlých oblastí závodu a v regionu se začaly pořádat významné akce.

Dnes můžeme s jistotou říci, že Kaluga se na dlouhou dobu stala ruským sídlem Škody.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button