Škoda

Když se baterie Škoda usadí, v reproduktorech se ozve tupý signál

Když se baterie Škoda usadí, v reproduktorech se ozve tupý signál

Pokusím se popsat celý řetězec událostí: praskl ovladač okna u řidiče, koupil jsem čínský, odvezl ho do servisu (garážového – ale už k nim jezdím dlouho), po bohoslužbě nebyl na recepci žádný zvuk (rádio nehrálo).

Mám nainstalovaný Pioneer se zesilovačem a reproduktory, takže se tento Pioneer občas zadrhne – místo zvýšení hlasitosti ztlumí, při listování mp3 překlopí zpět, párkrát za studena nebyl zvuk počasí (možná byla anténa ve sněhu).

No, obecně jsem si myslel, že je to další závada a šel jsem domů – naštěstí jsem dvířka rozebral víckrát a je trochu těžké zaměnit kontakty nebo něco zkratovat, protože konektory mají odolnou ochranu , atd.
Přijel jsem domů, vypnul auto, zapnul – nebyl žádný zvuk. Opět jsem čekal 5 minut – žádný zvuk. Šel jsem domů pro flash disk – nebyl tam žádný zvuk.
No, myslím, že to servisní tým podělal. Rozebral jsem dvířka, odpojil konektor vedoucí k reproduktoru a zase ho zapojil – objevil se zvuk. Všechno jsem sbalil a šel spát – ráno na daču.

Důležité upozornění: během servisu přede mnou auto nenastartovalo kvůli vybité baterii, včera odpoledne prý nastartovalo. Zapálili jsme si cigaretu a nastartovali. Přišlo mi zvláštní, jak jsem dva týdny bez problémů jezdil a pak za půl dne sedl.

Zajímavé:
Jak odstranit kliku okna na Škoda Fabia.

Takže ráno jsem si myslel – chytím taxikáře, aby nabili vybitou baterii, ale je zvláštní, že všechno začalo napůl kopnutím.

Jel jsem po moskevském okruhu a pak následovala druhá pauza v hudbě a začal cítit zápach čpavku. Myslel jsem, že se to možná někde rozlilo, no, to se stává.

Po půl hodině se ozvalo několik cvaknutí, zvuk ustal a bylo cítit dráty. Stál jsem někde na nádvoří, rozebral dveře a otevřel okruh vedoucí k reproduktoru. Zároveň nejsou vidět žádné zkraty na dvířkách, ani na kontaktech jdoucích do subwooferu. Zesilovač ale silně páchl spálenými dráty a kontrolka napájení svítila.

Druhý den ráno baterie klesla na nulu. Musel jsem požádat souseda o světlo.
Druhý den ráno (dnes) už nefungoval stejný alarm, otevřel jsem ho přes zámek.

Варианты
– u obsluhy se něco zkratovalo, ale co – na dveřích není nic vidět
— náhoda a něco zkratovaného v zesilovači
— zkrat na cestě od dveří k zesilovači, ale kde.

Tito. Teoreticky potřebuješ zavolat elektrikáře a hledat, kde to zkratuje. Zřejmě to je to, co vybíjí baterii.

Pokud má někdo osvědčeného specialistu na auto audio, budu vděčný za kontakty, protože se zdá, že můj garážový servis ho má, ale z nějakého důvodu se ještě neozval a čas běží a já to chci vyřešit jako co nejrychleji.

__________________
SiteAnalyzer – bezplatný technický a SEO audit vašeho webu

pronásledovatel
Prohlédnout profil
Pošlete soukromou zprávu Chaserovi
Navštivte domovskou stránku Chaser
Najít další příspěvky od Chasera

Pozor, říká motor: pět zvuků zpod kapoty, které by vás měly upozornit

Stále více si zvykáme na to, že měrku z motoru by měl vyndat pouze mechanik autoservisu (samozřejmě pokud nemáte Subaru) a nejvíc, co můžete udělat sami, je přidat nemrznoucí směs . Moderní auto však miluje pozornost stejně jako Zhiguli a Moskvané.

Samozřejmě nemluvíme o tom, že přes víkend všechno vypustíme a přestavíme odpružení vašeho Loganu. Opravdu na to existuje autoservis. Pro auto jsou ale ještě důležitější věci než výměna opotřebovaného silentbloku. Poslechněte si například, jak funguje jeho motor. Slyšení zvuku včas často pomáhá vyhnout se vysokým nákladům na opravy. Pokusme se porozumět řeči motoru a pochopit, o čem mluví.

Pískat a hučet

Začněme zvukem, který nelze zaměnit s ničím jiným: pískáním upevňovacích pásů. Není třeba ani poslouchat: je to slyšet velmi dobře, častěji, když prudce sešlápnete plynový pedál. O čem to mluví a proč je nebezpečný?

Nejprve byste měli zkontrolovat napnutí řemene (nebo řemenů, pokud jich je několik). Pokud jste zvyklí na naši „klasiku“ VAZ, pak víte, že dříve bylo napětí téměř všude regulováno posunem generátoru. Tato slavná doba pomalu plyne a nyní má většina aut, i těch nejrozpočtovějších, napínáky s válečkem. Tam není možné změnit napnutí a problém lze vyřešit pouze výměnou řemene a napínače.

Zblízka záběr motoru auta

Jízda s píšťalkou nemusí skončit zrovna příjemně. Ale ne vždy. Na autech, kde pás roztáčí generátor, čerpadlo posilovače řízení a třeba i kompresor klimatizace, pokud praskne, zůstanete bez nabíjení baterie, klimatizace a posilovače řízení. Ale tady se alespoň dostanete domů: dobrá baterie vám umožní ujet 50 kilometrů, a to pro oči ve městě stačí. Hlavní věcí je vypnout všechny nepotřebné spotřebitele.

Pokud servisní pás na vašem voze pohání i čerpadlo chlazení, pak bez něj nikam nepojedete. Eliminace následků přehřátí motoru Bude to stát mnohem víc než přeprava auta na odtahovém voze nebo zejména na kabelu.

Pokud pás píská, otevřete kapotu a poslouchejte, je-li to možné, činnost nástavců. Může se ukázat, že pás začal prokluzovat kvůli opotřebení jejich ložisek. V tomto případě se zatížení pásu zvyšuje a jeho napětí se stává nedostatečným. Opotřebení ložisek může znít různými způsoby: skřípáním, křupáním nebo hučením. Obvykle je to slyšet a pak budete muset nejprve například vyměnit ložiska generátoru nebo stejné čerpadlo.

U některých vozidel není příliš obtížné odstranit hnací řemen. Pokud vnější hučení zmizí s odstraněným řemenem, pak důvod jednoznačně spočívá v uchycení. Jen tuto diagnostickou metodu nezneužívejte u vozů s řemenovým čerpadlem chlazení. Možná najdete odumírající čerpadlo posilovače řízení, ale zároveň můžete způsobit přehřátí motoru, což je mnohem nebezpečnější než porucha posilovače.

Píšťalka, jak jste pochopili, začíná sklouznutím pásu. A tento zvuk znamená jeho rychlé opotřebení. Proto nemá smysl oddalovat odstranění problému: konec může nastat v kteroukoli chvíli, tedy i v tu nejnevhodnější dobu.

Abychom nakonec obrázek ještě zahustili, podotýkáme, že u některých vozů jsou uchycení a rozvodové řemeny nebezpečně blízko. To znamená, že jeden popruh, který se přetrhne v rychlosti, se s největší pravděpodobností dotkne a přetrhne druhý. Což způsobí destruktivní proces v motoru, mistry trefně nazývaný „Stalingrad“.

Něco klepe

Klepání ventilů je nejčastějším „nesprávným“ zvukem motoru. Nejjednodušeji si to všimnete na studeném motoru ihned po nastartování. Problém je nejčastěji způsoben zvýšenou tepelnou mezerou ve ventilovém mechanismu. Což se u každého auta časem mění v důsledku přirozeného opotřebení hnacích částí.

Jak se zahřeje, zvuk se může ztišit nebo úplně zmizet: součásti se zahřejí, tepelné mezery se zmenšují a klepání je méně patrné. Obvykle zní jako cvakání, jehož frekvence závisí na otáčkách klikového hřídele a který po zahřátí zmizí.

Co dělat? Vše záleží na motoru vašeho auta. Pokud je to hydraulicky kompenzační (to znamená, že změny v tepelné mezeře související s věkem jsou kompenzovány hydraulickými tlačníky), zkuste nejprve vyměnit olej – někdy to pomůže. Kompenzátory jsou hydraulické, protože se „živí“ olejem a jeho viskozita nemusí být optimální.

Pokud klepání přetrvává, vyměňte samotné hydraulické kompenzátory, na pití Borjomi je příliš pozdě. Pokud v motoru nejsou žádné hydraulické kompenzátory, přejděte k nastavení ventilů. Interval pro tento postup se u výrobců liší, ale obvykle je to 80-100 tisíc kilometrů.

Dá se s tímto zvukem jezdit? Samozřejmě můžete. Pouze ventily mohou shořet a tlačná zařízení mohou zničit vačky vačkového hřídele. První nastává v důsledku neúplného přilnutí desek a jejich „smažení“ výfukovými plyny. Druhý je samozřejmě od nárazu tlačníku (vahadla) na vačku vačkového hřídele kvůli zvýšené vůli. Pamatujte, že ke zničení horní vrstvy vačky nedojde okamžitě a pokud se problém včas napraví, vačkový hřídel přežije. Pokud je však horní vrstva zničena, vačkový hřídel začne „jíst“ (jak tomu říkají v nějaké garáži a ne tolik služeb) a téměř jistě bude muset být vyměněn.

Něco praská

Nejčastěji rád praská fázový regulátor. Tento zvuk dobře znají majitelé Toyot všech pruhů nebo třeba Renaultů s motorem K4M (1,6 l, 113 k). Symptomy regulátoru fáze odumírání jsou velmi rozmanité. Může to být nestabilní rychlost při zahřívání, nedostatek trakce v určitém rozsahu a samozřejmě praskání samotného fázového regulátoru. V zásadě jsou tací, kteří se příliš netrápí a jdou s tím do poslední chvíle. Než však do tohoto problému zatlučete 24 šroubů, seznamte se s vlastnostmi motoru vašeho auta. V závislosti na jeho konstrukci mohou být různé příčiny a důsledky tohoto nepříjemného jevu.

Pokud za chrastění může ventil vačkového hřídele, může pomoci výměna oleje. Nejlépe něco, co má souhlas výrobce. A je lepší najít něco, co není „spálené“. To je však vždy lepší.

Někdy pomůže vyměnit nikoli fázový regulátor, ale snímač polohy vačkového hřídele (někdy nazývaný fázový snímač). Než si tedy koupíte tento ne vždy levný díl, nechte si jej diagnostikovat v dobrém servisním středisku.

Mimochodem, pokud je vaše auto stále v záruce, ale už je slyšet praskání, potrápte specialisty, záručního technika a obecně každého, kdo vás zachytí v servisní oblasti oficiálního prodejce. Často se stává, že se úředníci rychle zadrhnou a problém neslyší (naštěstí jsou situace, kdy se porucha kromě krátkodobého praskání neprojeví), ale jakmile skončí záruka, získají zpět své slyšet a nabídnout mu, že se s ním podělí o peníze na výměnu fázového měniče. Je to trochu podlé, ale co se dá dělat?

Praskavý zvuk může vydávat i natažený řetěz. I když to vypadá spíš jako řev nebo řev.

Situace s řetězem je jedna z nejobtížnějších (horší je pouze skupina pístů a kliková hřídel, kterou probereme níže). Existují auta, která vám existenci rozvodového řetězu připomínají až po 200 tisících ujetých kilometrech. Pokud se ale pod kapotou vašeho auta skrývá „mistrovské dílo“ německo-francouzského inženýrství jménem EP6 (alias Prince) nebo něco od slavného Německá řada EA111 nebo dokonce i EA888, připrav se, že každou chvíli uslyšíš smrtící píseň řetězu.

Hluk by měl být v zásadě doprovázen rozsvícením kontrolky Check Engine a fázovou chybou, ale to se nestává vždy a ne všude. Jsou chvíle, kdy nic nesvítí, ale řetěz je připraven skočit. O důsledcích v podobě „Stalingradu“ jsme již hovořili, nebudeme to opakovat.

Natažený řetěz samozřejmě nelze vyléčit výměnou oleje ani ničím jiným. Bude se muset změnit a čím dříve, tím lépe. Upozorňujeme, že u některých motorů nejsou slabé ani tak řetězy, ale hydraulické napínače. A pokud je kilometrový výkon velmi krátký, je pravděpodobné, že hluk řetězu je způsoben také napínákem. Bude se také muset změnit, obvykle vylepšenou, novou revizí.

Příliš hlasité a příliš nudné

A nakonec ten nejsmutnější zvuk. Abych byl upřímný, jeho vnímání je velmi subjektivní, a pokud je těžké si první zvuky splést s něčím jiným, pak klepání ve skupině válec-píst nebo klepání klikové hřídele na opotřebované vložky lze zaměnit za něco jiného. Ale vyskytují se mnohem méně často, ve velké většině – na motorech s velmi vysokými otáčkami. I když samozřejmě existují výjimky.

Píst může klepat z různých důvodů. Například kvůli místnímu přehřátí nebo opotřebení plášťů pístů. To je případ, kdy se již bez zásadní opravy neobejde. Samozřejmě, pokud ve svém autě uslyšíte tento matný kovový zvuk, pak by vás to nemělo překvapit z jednoho prostého důvodu: spotřeba oleje se v této době zvyšuje natolik, že je překvapivé, jak tento motor vůbec jezdí. Pokud si ale auto před koupí prohlédnete, i nepatrný náznak zvuků v pístu může zabránit koupi zlého žrouta oleje. Zaprvé proto, že nemusí existovat žádné jiné známky „žrouta oleje“.

Klepání klikové hřídele v důsledku odumírání vložek (velmi typický problém řekněme pro dieselové motory 2,2 DW12 v Peugeotech, Citroenech, Fordech a Land Roverech) může být různé. Nejlépe to ale bude slyšet, když je motor zahřátý a běží na volnoběh. Zvuk je jasně kovový a může se objevit při změně otáček. Pokud pochází odněkud z oblasti klikové skříně, je to určitě on. Pokud jsou sluchátka již hodně opotřebovaná, zvuk bude hlasitější.

Co dělat, když je takový zvuk? Jsou tři cesty ven. První je rychle prodat toto auto nějakému propadákovi, nejlépe snížením ujetých kilometrů (to je vtip, ne návod k akci). Druhým je jezdit, zatímco on jezdí. Řešení není špatné, pokud auto již nemá žádnou hodnotu a náklady na jeho opravu jsou srovnatelné s náklady jiného podobného auta, ale s víceméně normálním motorem. No a třetí věc je opravit. Ano, většinou to není levné, ale když je auto dobré, tak proč ne? Zároveň můžete změnit vše ostatní, co je potřeba. Je nepravděpodobné, že se oprava motoru s opotřebovanými vložkami omezí na jejich výměnu a broušení čepů klikového hřídele. S největší pravděpodobností bude kde se toulat.

Někdy poslech motoru vašeho auta není obtížný úkol. Zvlášť teď v zimě, kdy chtě nechtě musíte zahřát motor. A to může být opravdu užitečné.

I když. Možná nezahříváte motor? Spuštěno a jdeš? Říká se, že někteří lidé to skutečně dělají. Co rozhodně neschvalujeme.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button