Škoda

Kolik abs senzorů je na Škodě Octavii

1 – zásobník kapaliny; 2 – hlavní tandemový brzdový válec; 3 – podtlakový posilovač brzd; 4 – řídicí jednotka hydrauliky a ABS; 5 – spona brzdového potrubí; 6 – spona brzdového potrubí; 7 – trubka spojující THV s řídicí jednotkou hydrauliky a ABS (první a druhý brzdový okruh); 8, 9, 10, 11 – potrubí k brzdovým zařízením jednotlivých kol

Schéma zapojení hydraulických a elektrických prvků ABS

1 – snímač; 2 – elektromagnetický ventil; 3 – tandemový válec nožní brzdy; 4 – nádržka brzdové kapaliny; 5 – čerpadlo; 6 – nádrž; 7 – hydraulická a elektronická řídicí jednotka

Instalované ABS je výrobkem od ITT AUTOMOTIVE EUROPE, typ MK 20 I. Jedná se o uzavřený čtyřkanálový systém, což znamená, že brzdění probíhá na všech čtyřech kolech. Na předních kolech jsou brzdy ovládány samostatně, na zadních kolech podle principu select low, tzn. s kolem, které je blíže k zablokování.

V tomto případě může druhé kolo přenášet větší boční sílu, což zaručuje větší stabilitu vozidla.

ABS funguje následovně: indukční snímače neustále sledují pohyb impulzních kol (v jednotlivých kolech vozu) a předávají informace o rychlosti otáčení do řídicí jednotky ABS. Tyto informace se zpracovávají a současně se vypočítává velikost smyku kol, zpoždění otáčení kol a rychlost vozidla.

Jakmile řídicí jednotka zaregistruje tendenci k zablokování u kteréhokoli kola, vydá řídicí signál elektromagnetickým ventilům, které upraví tlak brzdové kapaliny v brzdovém zařízení příslušného kola. To znamená, že při seřízení pomocí ABS je brzdný tlak na daném kole udržován konstantní, ale pokud se smyk zvýší, tlak v brzdě kola se sníží čerpadlem ABS. Tím se sníží brzdný účinek a obnoví se rotace kola.

Naopak, pokud kolo brzdí příliš málo, systém zvýší tlak a tím zvýší brzdný účinek. Proces se v různých obměnách opakuje podle toho, v jakém režimu se kolo nachází.

Pokud dojde k poruše ABS, systém se automaticky vypne a vozidlo může pokračovat v brzdění jako obvykle, jako by ABS nebylo nainstalováno.

Brzdový systém s ABS se od systému bez ABS liší v tandemovém nožním brzdovém válci a samozřejmě v brzdových vedeních a hadicích.

Před seřízením ABS nebo při selhání ABS je brzdný účinek na kola zadní nápravy omezen elektrickým omezovačem brzdné síly EBV (Elektronischer Bremskraftverteiler), který využívá elektromagnetické ventily ABS. Vozidlo vybavené ABS nemá nainstalovaný regulátor zatížení. V případě poruchy EBV nefunguje omezovač tlaku na brzdách zadní nápravy a jeho kola jsou oproti stavu, kdy EBV pracuje, přebrzděná.

V zájmu bezpečnosti jízdy a používání ABS byste v případě jakékoli poruchy měli vyhledat pomoc servisu ŠKODA.

Zajímavé:
Co je lepší Opel Corsa nebo Škoda Fabia.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button