ŠkodaŠkoda Octavia

Kolik koní má Škoda Actavia?

Škoda Octavia s motorem o výkonu 190 koní. Vyplatí se za to připlatit?

Škoda Octavia liftback se starším benzínovým turbomotorem o výkonu 190 koní. a robotická převodovka DSG má za cíl hrát v hlavní lize masových golfových modelů. RG testovala vrcholnou verzi české pětidveřové, montované v Nižném Novgorodu.

Tiskový servis Škoda

Čtvrtá generace vozu dospěla. Vůz s rozměry 4689x1829x1486 mm (délka + 19 mm, šířka + 15 mm) balancuje mezi golfem a střední třídou a jeho exteriér po zásahu nového šéfstylisty značky Olivera Stefaniho konečně přišel o podivné prvky jako např. dvojité světlomety, které, jak se říká, stály místo bývalého kormidelníka konstrukčního týmu Josefa Kabaně.

Od nynějška může být za příplatek optika maticová, s adaptivním přepínáním z dálky do blízka, což je u masových modelů segmentu C velmi vzácné.

Foto: Tiskový servis Škoda

Zadní světla jsou vybavena neméně cool dynamickými ukazateli směru, v kabině se ozývají prémiové tóny a seznam praktických Simply Clever řešení se opět rozšířil.

Není to tak dávno, co začal prodej Octavie s 2litrovým motorem o výkonu 190 koní a 7stupňovým „robotem“.

Alternativou k němu jsou přitom vozy s původním 1,6litrovým atmosférickým benzínovým motorem (praktická a cenově nejdostupnější varianta je nabízena se 6stupňovou manuální nebo automatickou převodovkou) a populární „střední třída“ – vůz s 1,4 -litrový 150 hp benzínový turbo motor a 8-pásmovou automatickou převodovkou.

Foto: Tiskový servis Škoda

Než si povíme, jak jezdí nejproduktivnější varianta Octavie prodávaná v Rusku, připomeňme klíčové vlastnosti modernizovaného liftbacku.

Nejdůležitější je, že uspořádání, design a ergonomie kabiny se vážně změnily. Totiž centrální multimediální dotykový displej (může mít 8 nebo 10 palců) je plovoucí, stejně jako středová konzola, která uvolňuje místo při svém přílivu. Mikrovolič převodovky je umístěn na středovém tunelu, který nemá žádné mechanické spojení mezi voličem a akčním členem.

Foto: Tiskový servis Škoda

Důležité také je, že zvětšená karoserie umožnila přidat volný prostor v kabině, zejména ve druhé řadě.

Foto: Tiskový servis Škoda

Zavazadlový prostor se také zvětšil o 10 litrů (na 578 litrů) a na poměry segmentu působí jednoduše bezrozměrně. Navíc jako dříve nechybí „chytrá“ řešení, jako jsou upevňovací rohy, sada sítí a velké skládací háčky na tašky a balíčky. Nebo řekněme za příplatek bude mít vůz tažné zařízení, které se vysune, pokud stisknete tlačítko v kufru, a páté dveře s elektropohonem, které se zavřou stisknutím na jejich hranu. Souhlas, pokrok je více než vážný.

Foto: Tiskový servis Škoda

Netřeba dodávat, že na kterékoli ze židlí se středně měkkou výplní a funkcí vyhřívání se sedí pohodlně. Na zadní straně předních sedadel jsou kapsy různých velikostí pro uložení drobností a pomůcek.

Vnitřní panely jsou obloženy převážně měkčenými plasty a příplatková kožená sedadla vypadají draze. Volitelné LED ambientní osvětlení nabízí výběr ze 30 odstínů v předních dveřích, palubní desce a prostoru pro nohy. K dispozici je také systém bezklíčového vstupu, který vám umožní otevřít kterékoli ze čtyř dveří, aniž byste klíč vytáhli z kapsy.

Foto: Tiskový servis Škoda

Jedinou výtku můžeme mít k příliš vysokému tunelu převodovky ve druhé řadě, a ubírá tak místo u nohou středového cestujícího. Není dobré, že konektory USB-C roztroušené po celé kabině nemají žádnou alternativu, takže se zásobte vhodnými kabely nebo adaptéry. Překvapilo také, že v testovacím voze kompletně vyměnili 12V zásuvky.

Vrcholná verze ale nabízí devět airbagů, digitální přístrojové vybavení, třízónovou klimatizaci, adaptivní tempomat, systém sledování jízdního pruhu a mrtvého úhlu, parkovací asistent při couvání, parkovací asistent a systém viditelnosti do všech stran.

Stručně řečeno, je snazší říci, co nová Octavia nemá, přesněji řečeno, nemůže se objevit za příplatek. Vskutku, v základní verzi, která si mezi taxikáři získává na oblibě, je výbava docela spartánská. Například sedadla nemají elektrické nastavení a mají špatně vyvinutou boční oporu.

Foto: Tiskový servis Škoda

Nutno poznamenat i technické vlastnosti dosud nejvýkonnější 190koňové verze.

Na zadní nápravě je použit „multi-link“, který podporuje lepší manévrovatelnost. Zatímco mladší verze (s motory 1,6 litru a 1,4 litru) se spokojí s perfektně vyladěným zadním torzním nosníkem, ale stále ne uzpůsobeným pro nejaktivnější pohon.

Důležité také je, že všechny Octavie pro naši zemi přicházejí s paketem na špatné silnice – mají silnější a delší pružiny a speciální tlumiče. V důsledku toho se světlá výška ve srovnání s verzemi pro Evropu zvýšila o 15 mm a činí 158 mm.

Je tu ještě jeden zajímavý detail – adaptivní podvozek na rozdíl od Evropy není na našem trhu k dispozici ani za příplatek (má za to i zvýšení světlé výšky v rámci adaptace). Můžete si tedy hrát se systémem Drive Mode Select, ale změní se pouze nastavení síly řízení, odezva plynového pedálu a provoz automatizované převodovky. V Octavii nejsou žádné elektronicky ovládané tlumiče a v dohledné době se pravděpodobně neobjeví.

Foto: Boris Zacharov/RG

Co je tedy na top verzi dobrého? Vyplatí se to přeplácet, nebo můžete ušetřit a vzít si docela pikantní 150koňovou přeplňovanou verzi s nejspolehlivější automatickou převodovkou Aisin?

První kilometry za volantem 190koňového liftbacku nenechají na pochybách, že je potřeba přeplatit. Aktivní řidiči by navíc měli spěchat s rezervací takových vozů, protože tato Octavia zrychluje působivě mohutně, rychle a směle.

Ani v základním režimu převodovky Drive nedochází k sebemenší prodlevě v reakci vozu na plyn a pokud překlopíte mikrovolič krabičky směrem k sobě, do polohy S, Octavia se začne chovat jako Leopold the kočka, která snědla příliš mnoho Ozverinu. Spínací body předselektivního „robota“ jsou posunuty níže a s každým sešlápnutím plynu jste příjemně přitlačeni do sedačky jako v nějakém sporťáku. To vše se navíc děje za naprosto ušlechtilého a agresivního přeplňovaného řevu.

Foto: Tiskový servis Škoda

„Robot“, stejně jako jeho předchůdce, však nemá rád jízdu v dopravních zácpách a v trhaném rytmu. Pokud například sešlápnete plyn a pustíte pravý pedál, je možné, že bude následovat mírné cuknutí převodovky. Pak však box rychle pochopí, co od něj chtějí a vrátí se k důrazně plynulému chodu na způsob „automatu“.

Foto: Tiskový servis Škoda

Všemožné poklony si zaslouží i odpružení 190koňového „českého“. Ve srovnání s vozem generace A7 už podvozek nepůsobí tak tuhý, a to ani v případě, že je vůz obouván do 18palcových nebo 19palcových pneumatik.

Podvozek si bez problémů poradí se silničními „drobnostmi“ i většími výmoly, příčné náklony v zatáčkách jen mírně zesílily a jízda s Octavií v hromadě zatáček je radost. Vůz přitom stojí stejně jistě ve vysoké rychlosti, brzdí přesvědčivě a předvídatelně a potěší dobrou zvukovou izolací. Pokud však chcete, aby liftback jezdil ještě měkčí a tišší, prostě neobjednávejte kola o průměru 18 a 19. Plynulost jízdy se zvýší ještě ve větší míře, ověřeno.

Pokud jde o ceny, za nejdostupnější verzi Octavie s motorem o výkonu 190 koní žádají 2 121 000 rublů (balíček Ambition Plus), a to nepočítá příplatek 20 tisíc rublů za kovovou barvu karoserie.

Starší verze Style Plus bude stát 2 322 000 rublů – nejdražší Octavia současnosti, a to nezahrnuje lví podíl bezpečnostních systémů (k dispozici v balíčku za 65 900 rublů), adaptivní světlo (65 900 rublů), třízónové klima ( 16 500 rublů), elektrické pohony (přední sedadla a páté dveře) a řadu dalších výhod. Octavia vyzbrojená všemi možnostmi se cenově velmi přiblíží prémiovému Audi A3.

Zajímavé:
Slyšeli jste to všechno Škoda.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button