ŠkodaŠkoda OctaviaŠkoda Octavia Tour

Kolik okruhů je v klimatizaci Škoda Octavia?

Topení nebo klimatizace s montáží topení Škoda Octavia 1 „1U“

1 – přístrojová deska; 2 – ventilační poklop pro odmlžování bočních oken; 3 – pravý ventilační poklop; 4 – pravý středový ventilační poklop; 5 – mezičást rozdělovače vzduchu; 6 – servomotor cirkulační klapky; 7 – přídavný odpor ventilátoru; 8 – ventilátor; 9 – klimatizace; 10 – ovládání ohřívače; 11 – spínač čerstvého a recirkulovaného vzduchu; 12 – spínač klimatizace; 13 – ventilační poklop; 14 – rozdělovač vzduchu na zadní podlaze; 15 – mezidíl rozdělovače vzduchu na zadní podlaze; 16 – levý přední kryt podlahového rozdělovače vzduchu; 17 – přední podlahový rozdělovač vzduchu; 18 – výměník tepla; 19 – mezidíl pro ventilační poklop; 20 – ventilační poklop vlevo a uprostřed vlevo; 21 – ventilační poklop pro odmrazování čelního skla

Instalace sestavy topení a ventilátoru na příčnou stěnu prostoru pro cestující

Demontáž a montáž prachového filtru

1 – rám; 2 – filtrační vložka; 3 – plastová matice; 4 – filtrační box s těsněním

Demontáž: demontujte pravý plášť horní části příčné stěny; vyjměte svorky skříně filtru ve směru šipek B a vyjměte filtr spolu s rámem.

Instalace: rám (1) je nutné zasunout až k prvním vrstvám filtrační vložky (A).

Kompresor a kondenzátor klimatizace

Schéma cirkulace chladiva v klimatizaci

HD – vysokotlaká větev; ND – nízkotlaká větev; 1 – vypouštěcí šroub oleje; 2 – elektromagnetická vazba; 3 – kompresor; 4 – přetlakový pojistný ventil; 5 – kondenzátor; 6 – nádrž na kapalinu s vysoušedlem; 7 – ventil pro sání, plnění a měření; 8 – zástrčka; 9 – vstup s ventilem; 10 – tlačítko pro zapnutí klimatizace; 11 – expanzní ventil; 12 – výparník; 13 – zástrčka; 14 – ventil pro sání a měření; 15 – tlumič

Jedním z montážních celků příčné stěny prostoru pro cestující je topení (viz Obr. Topení a jeho instalace v kabině vozu, Obr. Montáž sestavy topení a ventilátoru na příčnou stěnu prostoru pro cestující) nebo topení s klimatizací. Z toho vyplývá, že velké množství dílů se hodí jak pro topení, tak pro klimatizaci. Navíc se jedná o jeden z agregátů unifikovaných s ostatními vozy VW. Konkrétně topení i klimatizace používané ve vozech Škoda Octavia se od koncernového provedení liší pouze ovládacím panelem a rozvodem vzduchu. Průtok chladicí kapaliny výměníkem tepla ohřívače je konstantní; ohřívač nemá ventil v systému průtoku chladicí kapaliny. Řízení množství vzduchu procházejícího výměníkem tepla ohřívače. a proto je výkon tepelného výměníku realizován levým otočným knoflíkem regulátoru na ovládacím panelu. V režimu chlazení (regulátor je v modrém poli) je průtok vzduchu větší, než když je regulátor v červeném poli. Je to proto, že při průchodu vzduchu topnou spirálou vzniká větší odpor neboli zpětný tlak. Podrobný popis seřízení ohřívače, ventilátoru a klimatizace je uveden v SERVISNÍCH POKYNECH. Vzduch pro topení (případně ventilátor) je odebírán ze skluzu před předním oknem, krytým kapotou. Vzduch vstupuje do ohřívače přes prachový filtr (viz obr. Vyjmutí a instalace prachového filtru). Filtr je vyroben z umělých vláken. Aktivní plocha filtru se zvětší přeložením látky. Sejmutím plastového rámu můžete vyměnit vložku filtru. Držák s filtrem je umístěn v žlabu a výstupní potrubí z něj vede po dně žlabu a je upevněno na hrdle ohřívače. V tomto hrdle je umístěna recirkulační klapka, ovládaná elektromotorem (servomotorem) aktivovaným, jak již bylo řečeno, tlačítkem na ovládacím panelu topení.

Vzduch pak vstupuje do turbínového kola ventilátoru, na jehož vodorovné ose je umístěn elektromotor. Proud vzduchu, který proudí kolem směšovací klapky, prochází buď výměníkem tepla ohřívače nebo kolem něj (zcela nebo částečně). Výměník ohřívače je standardní, to znamená, že se jedná o hliníkové trubky vložené s pryžovými vložkami do bočních komor. Trubky jsou opatřeny listovými čepelemi. Dále je v tělese ohřívače vzduch distribuován pomocí klapek do rozdělovače vzduchu. Všechny klapky topení jsou ovládány otočnými ovladači pomocí táhel v pružných pláštích.

V případě instalace ohřívače s klimatizací jsou u ohřívače použity stejné prvky jako u jednoho ohřívače, pouze mezi ventilátor a komoru se směšovací klapkou je vložena také skříňka s výparníkem. Klimatizace má samozřejmě více dílů, které však nejsou součástí topení.

Hovoříme o kondenzátoru (úzký chladič umístěný před chladičem chladicí kapaliny motoru; viz obr. Kompresor a kondenzátor klimatizace), ventilu pro plnění a odčerpávání chladicí kapaliny a pro měření (nízký tlak), kompresor, a. zásobník kapaliny se sušičkou, ventilem pro čerpání, plnění a měření (vysokotlaký a expanzní ventil). Chladicí médium je ekologické chladivo R 134a, které se používá k plnění klimatizací všech vozů VW.

Princip činnosti klimatizace je následující (viz Obr Schéma cirkulace chladiva v klimatizaci): chladivo z kompresoru pod tlakem v plynném stavu vstupuje do kondenzátoru (radiátoru), kde je zkapalněno. Odtud jde do sušičky, ve které se jako filtr odděluje vlhkost a případně olej. Poté protéká hadicí do expanzního ventilu – celou dobu v kapalném stavu. V expanzním ventilu expanduje a mění fázi na plynnou při současném vstupu do výparníku (chladicí část klimatizace vložená do soupravy topení). Tam odebírá teplo procházejícímu vzduchu a vrací ho do kompresoru. Kompresor je umístěn na společné konzole s generátorem. Uchycení se liší pro různé typy motorů. Samotný kompresor klimatizace je sedmipístový s plynulou změnou zdvihu pístu. Zdvih se mění podle sklonu úkosu desky, při jejímž otáčení se písty ve válcích pohybují. Celkový objem válců kompresoru se pohybuje v rozmezí 161,3–8,1 cm 3 . Každý píst o průměru 29,3 mm má zdvih 1,7 až 34,2 mm. Pracovní rychlost – 8000 min. Maximální provozní tlak – 3,25 MPa. Plnění oleje do kompresoru – 135 ±15 cm3. Olej je speciální a nemění se ani nedolévá. Úplnou výměnu však lze provést, pokud z klimatizace uniká chladivo. (Pouze v servisu Škoda, který je na tento provoz specializovaný!)

Klimatizace se zapne, když je zapnutý kompresor. Do řemenice kompresoru je vložena elektromagnetická spojka, která neustále otáčí řemenicí (za chodu motoru) spojenou s hnací hřídelí kompresoru. Sušička je umístěna na pravé straně kondenzátoru. Tepelný spínač umístěný v plastové skříni termostatu spolu se snímačem teploty chladicí kapaliny motoru chrání před náhodným zvýšením teploty chladicí kapaliny motoru v závislosti na provozu klimatizace. Tepelný spínač vypne klimatizaci, pokud teplota chladicí kapaliny motoru dosáhne 114°C (aby se zabránilo přehřátí motoru).

Závěrem je nutno zdůraznit, že výše uvedený popis je čistě informativní. Nekvalifikovaný zásah do klimatizace a jejích částí je nepřijatelný. Případnou závadu smí opravit pouze servis Škoda.

Doplnění klimatizace Škoda Octavia za 2000 RUB.

Doplnění klimatizace Škoda Octavia za cenu 2000 rublů v Moskvě, jižní správní obvod.

Potřeba Doplňování klimatizace Škoda Octavia, dle tabulky norem na plný objem, freon s přídavkem oleje do kompresoru, po diagnostikování opravy – výměna dílů, kvůli špatnému chlazení vzduchu v kabině, nebo je čas na další?, žádný problém.

Spolu s komplexní údržbou – opravou automobilových klimatizací Škoda všech modelů je služba Auto Aircon připravena poskytnout tuto službu za cenu 2000 rublů.

Diagnostika a doplňování cen klimatizace Škoda Octavia.

Ceny za diagnostiku a doplnění klimatizace Škoda Octavia freonem dle tabulky norem a objemů.

  • Provedení úplné diagnostiky klimatizace automobilu Škoda Octavia pro celkový výkon systému, včetně elektronického, stojí 500 rublů.
  • Přidání UV-ultrafialového barviva v době doplňování paliva pomůže v budoucnu najít mikroskopické úniky freonu, stojí 500 rublů.
  • Úplné naplnění klimatizace ve voze Škoda Octavia na plný objem dle standardní tabulky spolu s kontrolou a doplněním oleje do kompresoru stojí 2000 rublů.
Modelový rok výroby a velikost motoru Škoda Octavia Množství freonu R-134a v gramech Typová viskozita PAO 68 nebo PAG ISO 46 a množství kompresorového oleje v mililitrech
Octavia Octavia 1996 – 05 (1U) 0.750 – 0.800 120 – 150
Octavia Octavia II (1Z) 06.04 – Kompresor Denso 7SEU17C 0.500 – 0.550 130 – 150
Octavia Octavia II (1Z) 06.04 – kompresor Sanden 0.500 – 0.550 100–120
Octavia Octavia II (1Z) 06.04 – kompresor Zexel 0.500 – 0.550 105 – 135
Octavia Octavia II (1Z) 06.04 – Kompresor Denso 7SEU16C 0.500 – 0.550 180

Jak proces funguje v naší službě.

  1. Plnicí stanice s tlakoměry a vývěvou je připojena ke speciálním konektorům umístěným na vysokotlakém hlavním potrubí.
  2. Když je zařízení zapnuto, vakuové čerpadlo vyprázdní dutiny součástí od vlhkosti, zbytkových par a případných nečistot.
  3. Poté se zkontroluje těsnost zařízení a pokud je vše v normě, doplní se samotná klimatizace s přidáním určitého typu oleje do kompresoru.
  • Údržbu, diagnostiku a doplňování vzduchotechniky ve voze Škoda Octavia potřebujete provést na profesionálním vybavení, kvalitním freonu R-134A, s přídavkem oleje do kompresoru, v záruce na práci a při nejnižší cenu, zavolejte na naše kontaktní telefonní číslo.

Zajímavé:
Jak odstranit kryt rukojeti Mkiya Skoda Superb 2013.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button