Škoda

Kolik voltů vyrábí generátor Škoda felicia?

1 – Přední kryt; 2 – Zadní kryt; 3 – Deska s diodami; 4 – Kontaktní kroužky; 5 – Zadní ložisko; 6 – Držák kartáčů; 7 – Regulátor napětí; 8 – Štětce; 9 – Stator s vinutím; 10 – Rotor; 11 — Přední ložisko; 12 – Kladka; 13 – Matice; 14 – Oběžné kolo; 15 — Vinutí rotoru

Schéma zapojení vinutí generátoru

1 – Regulátor napětí; 2 – Budicí vinutí; 3 – Vinutí statoru; 4 – „Pozitivní“ usměrňovací diody; 5 – „Negativní“ usměrňovací diody; 6 — Diody budícího vinutí

Předmětná vozidla využívají synchronní generátor střídavého proudu s vestavěným usměrňovačem.

V zásadě jsou všechny generátory použité pro konfiguraci (viz Specifikace) navrženy stejným způsobem. Částečný podélný řez generátorem je znázorněn na obrázku schéma zapojení vinutí je znázorněno na obrázku níže.

Skříň generátoru se skládá ze dvou krytů (přední a zadní), které jsou připevněny třemi dlouhými průchozími šrouby M5. Stator je pevně upevněn uvnitř pouzdra. Na izolovaných kovových statorových deskách jsou navinuta tři drátová vinutí spojená navzájem trojúhelníkem. Vinutí statoru je připojeno k devíti usměrňovacím křemíkovým diodám umístěným na deskách a konzolách uvnitř krytu generátoru. Diody usměrňují střídavý proud generovaný ve vinutích.

Oba kryty skříně generátoru obsahují kuličkové ložisko, do kterého je usazen hřídel rotoru. K hřídeli rotoru jsou připevněny magnety charakteristického „zobákového“ tvaru, které kryjí budicí vinutí. Skluzné kroužky jsou instalovány na stejné hřídeli. Kroužky jsou izolovány od hřídele a připojeny ke svorkám budícího vinutí.

Odpružené uhlíkové kartáče dosedají na kontaktní kroužky. Jeden z 5 kartáčů je připojen ke svorce D+, druhý ke svorce D-. Vodiče z obou svorek jsou vyvedeny zadním krytem. Po zapnutí zapalování, když motor ještě nenastartoval, je pod napětím následující elektrický obvod: kladná svorka baterie – kontakty spínače zapalování – varovná kontrolka – regulátor napětí – vinutí buzení generátoru – kostra. Současně se rozsvítí varovná kontrolka na přístrojové desce vozidla.

Po dokončení nastartování motoru, kdy otáčky klikového hřídele překročí 900 ot./min, se generátor vybudí a začne produkovat střídavý proud, který je pak usměrněn sestavou diod. V tomto případě se na svorce D+ objeví napětí, a protože na kontrolce již není rozdíl potenciálů, zhasne. Proud vstupuje do budícího vinutí přes tři diody (6) a regulátor napětí. Diody, nazývané polní diody, fungují podobně jako diody (4) a (5), jen s tím rozdílem, že jejich zátěží je pouze budicí vinutí a regulátor napětí, proto jsou rozměrově menší a nevyžadují chladiče.

Proud mezi generátorem a baterií může proudit pouze jedním směrem – z generátoru do baterie. Sestava diodového usměrňovače neumožňuje jeho průchod v opačném směru.

Velikost napětí vytvářeného generátorem je regulována změnou budícího proudu ve vinutí rotoru. Tuto funkci vykonává regulátor napětí.

Řemenice v oběžném kole dmychadla je upevněna na hřídeli rotoru pomocí zajištěné matice M14.

Držák stavěcí tyče pro nastavení napínací síly hnacího řemene je upevněn na hlavě válce pomocí upevňovací matice hlavy. Matice se našroubuje na šroub M8x20.

Odstoupení

1. Odpojte záporný kabel od baterie.

2. Odstraňte hnací řemen příslušenství z řemenice generátoru.

Modely 1.3l

1. Odstraňte ochranné víčko, odstraňte matici a podložky a sejměte svorku napájecího vodiče ze svorníku generátoru.

2. Odpojte signální vodič od generátoru.

3. Odstraňte šroub(y) horní podpěry generátoru.

4. Povolte matici spodního nosného šroubu a otočte sestavu generátoru směrem k chladiči, abyste zajistili dostatečný pracovní prostor.

5. Odstraňte spodní průchozí šroub a vyjměte generátor z nosné konzoly.

Dieselové a 1.6L modely

1. Odpojte konektor signálního vodiče na generátoru.

2. Odstraňte ochranný kryt, dejte pryč matici, odstraňte podložky a odpojte svorku napájecího vodiče od generátoru.

3. Odstraňte šrouby spodní a horní podpěry generátoru a poté vyjměte generátor z držáku. Je-li ve výbavě, otočte napínací kladku hnacího řemenu generátoru směrem ven, čímž získáte přístup ke spodnímu nosnému šroubu.

Všechny modely

Pokud je potřeba odstranit držák kartáče/modul regulátoru napětí, prostudujte si materiály v části Výměna držáku kartáče/modul regulátoru napětí.

Instalace

1. Instalace se provádí v opačném pořadí. Ujistěte se, že je hnací řemen správně veden a seřízen.

2. Utáhněte všechny upevňovací prvky na požadovaný utahovací moment.

Zajímavé:
Jaká sada klíčů pro Škoda Octavia A 5.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button