ŠkodaŠkoda Octavia Tour

Proč je Škoda Tour pokrytá námrazou, ale Chevrolet Lacetti ne?

Modromodrý mráz: jak se vypořádat s námrazou na skle auta zevnitř?

Mnoho lidí tráví v zimě dlouhou dobu zahříváním aut, nečekají ani tak na zahřátí motoru, ale až zmizí zatažená námraza na vnitřní ploše čelního skla, která jim brání v pohybu. Je možné se zbavit námrazy na čelním skle zevnitř? Udělejme experiment! Jednoduché, jako tři rubly, a přesvědčivé, jako gopnik s mosaznými klouby.

Když v mrazivém večeru necháváme auto na parkovišti, druhý den ráno ho občas najdeme s čelním sklem silně promrzlým zevnitř. Vlhký vzduch, produkovaný zasněženými botami, sušícím se oblečením a pro mnohé vždy vlhkým kobercem, se jako „kamna“ rozprostře po kabině a po vypnutí motoru se sráží na oknech a namrzá na nich. bílá matná vrstva. Oškrábání této vrstvy zevnitř škrabkou nebo plastovou kartou je stále potěšením. V tlustém zimním oblečení je to nepříjemné a na palubní desku padá mráz.

Pokud vůz není vybaven automatickým startováním, elektrickým vyhříváním čelního skla nebo tzv. „suchým fénem“ (elektrické topení v topném systému, které produkuje teplý vzduch ihned po nastartování motoru), musíte dlouho čekat. čas, kdy sklo foukané vzduchem z kamen rozmrzne. I mnohé benzínové motory jsou známé svou „chladnokrevností“ a špatným zahříváním při volnoběhu. Co můžeme říci o dieselech! Je ale velmi nebezpečné začít jezdit s omezenou viditelností v zimním ranním šeru.

Lidová metoda potírání skloviny zevnitř je stará, známá a jednoduchá. Zkušení řidiči radí, když přijíždíte na parkoviště za mrazu, na několik minut otevřít dveře a rychle vytlačit teplý a vlhký vzduch z kabiny. Tato metoda není vždy vhodná. Často je parkoviště přeplněné a nelze otevřít dveře na obě strany. A ne vždy na to máte čas a chuť. Představte si, že jste přijeli pozdě v noci z práce a na několik hodin jste uvízli v zácpě. Sotva chcete dalších deset minut tančit kolem auta, místo abyste co nejdříve zamířili domů.

Zajímavé:
Jak demontovat sací potrubí Škody Octavia Tour.

Auta ve sněhu

Automobiloví „kulibini“ se však domnívají, že problém lze snadno překonat v téměř automatickém režimu, pokud ve vypnutém a zaparkovaném autě v režimu studeného vzduchu necháte větrák topení běžet půl hodiny na „přední sklo“. Zabrání vlivu kondenzace a zamrzání vlhkosti na skle.

Ale samozřejmě není potřeba nechávat auto s klíčky v zámku a běžet zpět o půl hodiny později vypnout ventilátor. Výsledek je dosažen jednoduchou instalací časovače zpoždění vypnutí do vedení ventilátoru. Klíč zapalování je vyjmut, vůz je uzamčen a proudění vzduchu pokračuje v činnosti a automaticky se vypne po 20-30 minutách. Ventilátor na první otáčky většinou nespotřebovává více než 3-4 ampéry proudu, což s fungující a víceméně čerstvou baterií je pro baterii bezpečné i v zimě a nenese s sebou riziko ranního nenastartování.

Tento „tuning“ je určen pro levné sériově vyráběné vozy s jednoduchou elektronikou. Je nepravděpodobné, že jej bude možné implementovat na vozech střední třídy a výše, kde se ventilátor topení zapne poté, co jeho elektronická jednotka obdrží celou sadu příkazů z různých komponent a modulů stroje, nebo řekněme, pokud příkaz k zapnutí přichází z dotykového displeje palubního multimediálního systému. Ale na „rozpočtových“ autech, kde se proudění vzduchu zapíná jednoduchým mechanickým knoflíkovým spínačem, je implementace takového časovače docela jednoduchá. Může to vypadat a spojovat něco takového:

Zpoždění vypnutí ventilátoru_html_204e2211

Ve standardní verzi zapnutí ventilátoru topení k němu výkon „plus“ výkonu přijde po otočení klíčku zapalování, poté lze topení zapnout a nastavit pomocí knoflíku na předním panelu.

V upravené verzi je výkon „plus“ napájení ventilátoru přiváděn přes relé přímo z baterie a klíček zapalování slouží pouze jako ovládací příkaz. Jakmile otočíte klíčkem, relé se aktivuje, napájení je napájeno a ventilátor je připraven k zapnutí. A po vyjmutí klíče se relé vypne s 20-30 minutovým zpožděním kvůli činnosti časovače.

Pojďme zkontrolovat, zda časovač zpoždění pro vypnutí proudění vzduchu v interiéru bude účinný proti zamrznutí skla. K tomu jsme však byli příliš líní jej sestavit a připojit, ale s poměrně vysokou spolehlivostí jsme simulovali provoz zařízení „ručně“, což je ve skutečnosti docela jednoduché.

Pouzdro je mokré a pouzdro je suché

Vzali jsme dva identické vozy stejného roku výroby, s minimálním a těsným počtem najetých kilometrů, identickými interiéry a novými, čistými kabinovými filtry – tedy s téměř identickými podmínkami počáteční vlhkosti v kabině. Když totiž například vezmete jedno auto bez najetých kilometrů a druhé má najeto slušnou částku pod majitelem, který na suchost podlahové krytiny příliš nedbal, může být výsledek jiný.

Zpoždění vypnutí ventilátoru_html_1e5ca233

Na přední gumové koberečky obou vozů jsme položili papírové ručníky a nalili na ně sklenici vody, simulující zdroj vlhkosti, který v zimě obvykle poskytují zasněžené boty a vlhké oblečení.

Večer v 17ti stupňovém mrazu byly oba vozy nastartovány a zahřáty na provozní teplotu motorů. Poté kamna půl hodiny vyhřívala interiéry na maximální teplotu a maximální otáčky ventilátoru – vzduch směřoval na přední sklo a do nohou.

Poté byla obě auta vypnuta. První – zcela a okamžitě, a ve druhém simulovali činnost časovače čištění: nechali zapalování a ventilátor zapnuté na první rychlost, s proudem vzduchu nasměrovaným na čelní sklo. Po 20 minutách se ventilátor vypnul bez otevření dveří – vyjmutím koncovky z baterie. Poté byla obě auta ponechána umrznout až do rána.

Zpoždění vypnutí ventilátoru_html_32d87367

Kupodivu časovač čištění skutečně poskytl slíbený výsledek. Druhý den ráno ve voze č. 1, který byl jednoduše vypnutý a jehož interiér se přirozeně chladil, pokryla vnitřek čelního skla vrstva silné námrazy. A ve voze č. 2, ve kterém se ventilátor topení vypnul s 20minutovým zpožděním, zůstala skla čistá! Vůz č. 2 vyjede z parkoviště mnohem rychleji než vůz č. 1, jehož majitel bude muset počkat, až se objeví viditelnost předním oknem.

Zpoždění vypnutí ventilátoru_html_m564cc3

Takové „kolektivní zemědělství“ samozřejmě stěží stojí za doporučení někomu, kdo pečlivě navštěvuje servis dealera a nemá ani dovednosti, ani touhu pohrávat se s elektrickými rozvody a páječkou. Ale kdo nemá „co ztratit“, může to zkusit.

Foukání skla na čelo

Jíst! najeto 70tis km. Během této doby jsem přidal 1,5 litru. nemrznoucí směs. Překvapilo mě to, ale únik do kabiny jsem nenašel, filtr v kabině měním normálně.

0 / 0
16. ledna 2011, 22:09 [zobrazit]
Zveřejněno #9

Příspěvky: 174
Od: Goya)
Zatímco moje 2. nohy)

Citace (Ch.B. @ 16. ledna 2011, 22:00)

Jíst! najeto 70tis km. Během této doby jsem přidal 1,5 litru. nemrznoucí směs. Překvapilo mě to, ale únik do kabiny jsem nenašel, filtr v kabině měním normálně.

možná se jen uvolnil kabel klapky nebo klapka nějak vypadla a neuzavřela studený vzduch

„No a co?“ – fráze, o které se hroutí všechny důkazy
0 / 0
17. ledna 2011, 09:51 [zobrazit]
Zveřejněno #10

Příspěvky: 371
Od: Nové Čeboksary
Forester 2.5AT

Nebo je možná jen nastavená vnitřní cirkulace vzduchu?

Dmitry
0 / 0
17. ledna 2011, 09:55 [zobrazit]
Zveřejněno #11

možná není zapnutá klimatizace?

to je osud. Každou chvíli vypadne něco zajímavého
0 / 0
17. ledna 2011, 12:46 [zobrazit]
Zveřejněno #12

Příspěvky: 2 630
Od: ch.p.
lancer x

Sání vzduchu je z prostoru pro cestující, přesuňte ho na ulici!
0 / 0
17. ledna 2011, 14:36 [zobrazit]
Zveřejněno #13

Příspěvky: 691
Od: Čeboksary
Tygr 8:XNUMX

Citace (wasek @ 14. ledna 2011, 15:05)
Kabinový filtr může být ucpaný, což způsobuje špatné proudění vzduchu.

Zkuste jízdu bez filtru, pokud se průtok nezvýší, nainstalujte jej.

Tygr 8:XNUMX
0 / 0
18. ledna 2011, 11:33 [zobrazit]
Zveřejněno #14

Příspěvky: 2 630
Od: ch.p.
lancer x

Sklenici můžete otevřít trochu víc.
0 / 0
1 osoba čtou toto téma (1 hosté a 0 skrytých uživatelů)
0 uživatelů:

Přihlásit se k tématu
Upozornění e-mailem o odpovědích na téma během vaší nepřítomnosti na fóru.

Přihlaste se k odběru tohoto fóra
Upozornění e-mailem na nová témata v tomto fóru během vaší nepřítomnosti na fóru.

Stáhnout/Tisk motivu
Stáhněte si motiv v různých formátech nebo si zobrazte verzi motivu pro tisk.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button