Vw passat b5

Jak sestavit gumový motorový model passat b5

VSTUPNÍ PRYŽ MOTOR

Tento model byl speciálně navržen pro začínající letecké modeláře, členy klubu ve věku 10-12 let, končící první rok studia. Díky jednoduchosti provedení a použití nejdostupnějších materiálů jej lze postavit doma. Na rozdíl od obvyklého „útržkovitého“ modelu je model vybaven podvozkem, který umožňuje vzlétnout ze země, a imitace pilotního kokpitu mu dodává „letadlovější“ vzhled. Pro starty zcela postačí sportoviště u školy nebo v parku, což je v městských podmínkách velmi důležité.

VÝROBA MODELU

Z překližky o tloušťce 1 mm vyřízněte pomocí skládačky dvě strany části BOW s ohledem na přerušované tečkované čáry na výkresu. Vyrobte vložku stejné konfigurace z 3mm překližky. Po stranách není nutné vyřezávat hlavu pilota. Pro ty, kteří nejsou dostatečně sebevědomí pro práci s přímočarou pilou, doporučuji při výrobě těchto obrobků ponechat okraj 1,5-2 mm po obvodu.

V přední části vložky vyřízněte část o šířce 3 mm pro instalaci kovové trubky s otvorem o průměru 1,2-1,5 mm pod osou vrtule. Průměr trubky by neměl být větší než tloušťka vložky, to znamená 3 mm. Pokud se trubice ukáže jako tenčí, lze ji omotat závitem, aby se otočila na požadovanou velikost.

Model letadla s pryžovým motorem (křídlo a stabilizátor nejsou v hlavním pohledu zobrazeny, vrtule, ploutev a směrovka nejsou v pohledu shora)

Pro montáž použijte jakoukoli plochou desku jako skluz. Nejprve přilepte vložku a trubku rozříznutou na polovinu k jedné z bočních stěn lepidlem PVA. Bez čekání na vytvrzení lepidla přilepte druhý boční panel. Aby nedošlo k posunutí, přibijte celý „balíček“ na čtyřech místech označených tečkami ke skluzu hřebíky o délce 10-12 mm. Pro lepší přilepení „balíčku“ jej umístěte pod náklad. Po vytvrzení lepidla zpracujte nos trupu podél obrysu vyznačeného plnou čarou.

Zajímavé:
Jak odstranit palivové čerpadlo pro Volkswagen passat b5.

Pro instalaci montážního čepu křídla vyvrtejte otvor o průměru 4 mm. Horní část kabiny napařte horkou vodou z překližky o tloušťce 1 mm, ohněte ji a v surové podobě ji vlepte do přídě.

Ocasní část trupu se skládá ze dvou borovicových nosníků: horního a spodního. Tam, kde navazují na příď, je jejich průřez 5 x 5 mm, na konci -5 x 1,5 mm. Spoje omotejte nitěmi a namočte je nitro lepidlem. Při instalaci spodní lišty současně připevněte nohy podvozku. Je pro ně vhodný jakýkoli elastický drát o průměru 1,2-1,5 mm. Vlepte do ocasního nálitku. Gumový háček na montáž motoru ze stejného drátu zasuneme do nálitku, ohneme a omotáme nitěmi, následuje impregnace nitrolepidlem. Po seřízení této jednotky ji zajistěte nitrolepidlem mezi lamely ocasního ráhna trupu tak, aby vzdálenost mezi pryžovými háčky pro montáž motoru byla 280 mm. Trup pokryjeme dvěma nebo třemi vrstvami tekutého nitrolepidla a obrousíme jemným brusným papírem.

Kýl modelu sestavte z lipových latěk o průřezu 5×2 mm na nitro lepidlo. Vystřihněte kormidlo z papíru Whatman. Zatím není potřeba lepit kýl na trup.

Přířezy listů vrtule z překližky o tloušťce 1 mm, napařené horkou vodou, nalisujeme gumičkou na 0,33 litrovou láhev s posunem doleva pod úhlem cca 15°. Po zaschnutí přední hranu zaoblíme jemným brusným papírem a zadní hranu zabrousíme pilníkem. Čepele přilepte do drážek nálitku. Hotovou vrtuli očistěte jemným smirkovým papírem a dvakrát až třikrát natřete tekutým nitro lepidlem. Šroub musí být vyvážený a otáčet se volně, ale bez vůle, na ose. Podpěrné podložky vyrobte z jakéhokoli plastu a přední podložku z cínu. Připájejte jej k vrtulové hřídeli, kde se ohýbá v úhlu 90°. Délku pružiny (z propisky) zvolte tak, aby ve volném stavu odpojila háček osy vrtule od zarážky. To je nutné k tomu, aby se vrtule mohla při klouzavém letu volně otáčet z protilehlého proudu vzduchu.

Přední část trupu

Pomocí nitro lepidla sestavte panel pravého a levého křídla zvlášť. Jejich přední hrana je z lípy 3×3 mm, zadní hrana je rovněž z lípy, ale s klínovitou výsečí – 11x3x1 mm. Technologie montáže křídelních konzol je netradiční díky provedení žeber, která se skládají ze dvou částí (obě z lípy): horní o průřezu 3×1 mm, spodní o průřezu 3×2 mm. Pro zjednodušení montáže nakreslete konzoly samostatně v měřítku 1:1 a položte výkresy na rovnou plochu. Aby se části křídla při práci nepřilepily na výkres, zakryjte jej průhlednou fólií.

Montáž začněte nalepením náběžné a zadní hrany na spodní části žeber. Poté připevněte borový nosník (7×2 mm) 35 mm od přední hrany. Po vytvrzení lepidla přilepte vršky žeber a zajistěte je špendlíky. Rohy a konce řezané podél profilu žebra přilepte s přídavkem na koncová žebra konzol. Zaoblete náběžnou hranu křídla. Když lepidlo zaschne, zpracujte konce přesně podél profilu žebra.

Montáž vrtule

Spojte pravou a levou konzolu k sobě podél nosníku pomocí silové vložky o tloušťce 1,5 mm a omotejte je nitěmi a poté napusťte nitro lepidlem, jak je znázorněno v části B-B. Odtokové hrany spojte k sobě ve střední části křídla vložkou stejného průřezu – 3 x 11 x 1 mm a 20 mm dlouhou. Před nalepením vyřízněte na koncích dílů z 1 mm překližky drážky pro čepy. Stejným způsobem použijte vložku 3 x 3 mm pro spojení předních hran.

Středovou část křídla (horní část) spolu s kořenovými žebry zakryjte překližkou o tloušťce 1 mm. Pro instalaci na trup vyrobte plošinu pro křídlo z překližky stejné tloušťky, ale zatím ji nelepte.

Křídlo

Stabilizátor modelu sestavte pomocí nitrolepidla z lipových lamel stejného průřezu – 5×2 mm. Střední a vnější žebra vyztužíme lipovými rohy. Plošinu pro stabilizátor vyrobte z překližky o tloušťce 1 mm. Na něj přilepte zarážku (lípa 4×3 mm). Nainstalujte celou tuto sestavu na trup pomocí nitro lepidla nebo PVA. Současně přilepte podpěru stabilizátoru.

Stabilizátor

Do otvoru o průměru 4 mm v nose vlepte 20 mm dlouhý pinový čep pro připevnění křídla. Celý trup pokryjeme tekutým nitro lepidlem, poté obrousíme smirkovým papírem a natřeme nitro emaily. Zakryjte křídlo, stabilizátor a ploutev mylarovou fólií pomocí lepidla Moment nebo BF-2. Vyřízněte kolečka z překližky o tloušťce 3 mm. Přilepte ploutev k trupu.

VYSTŘEDOVÁNÍ MODELU

Mezi pryžové montážní háčky motoru provlékněte šestkrát gumičku o průřezu 4×1 mm. Zavažte konce gumy. V tomto případě by měly být závity gumového motoru v uvolněném stavu. Stejnou gumičkou připevněte stabilizátor a křídlo (mělo by se pohybovat po horní kolejnici trupu). Pohybem křídla vpřed nebo vzad dosáhněte umístění těžiště modelu ve vzdálenosti 30-35 mm od jeho náběžné hrany. Přilepte podložku křídla k trupu.

SEŘÍZENÍ A STARTOVÁNÍ

Po hladkém hodu by měl model s nefunkčním gumovým motorem klouzat s obratem doprava. Plynulost zatáčení je řízena směrovkou. Při potápění (ostré klesání) nebo klopení (ostré stoupání) vyberte požadovaný úhel náběhu výměnou tenkých rozpěrek pod okrajem stabilizátoru: při potápění – pod zadní, při naklánění – pod přední.

Tvarování listu vrtule

Utáhněte gumový motor o 30-40 otáček a lehce zatlačte na model ve vodorovném směru. Pokud let probíhá plynulým stoupáním a po roztočení gumového motoru přejde model do klouzání, můžete pokračovat ve vzletech se zvyšujícím se roztočením gumového motoru. Pokud po hodu model prudce ztratí nebo nabere výšku, pak výměnou těsnění změňte úhel náběhu křídla. Musí se zvýšit při potápění a snížit při nadhozu.

Pro zvýšení životnosti a rychlosti otáčení gumového motoru se doporučuje namazat jej ricinovým olejem a po nastartování omýt teplou vodou a mýdlem, poté osušit a uložit v igelitovém sáčku na tmavém místě.

Valery EISYMONT

Jak sestavit gumový motorový model passat b5

XXI Mezinárodní soutěž vědecko-výzkumných a tvůrčích prací studentů
Začněte ve vědě

  • Hlavní
  • Seznam sekcí
  • Fyzika
  • MODEL LETADLA S PRYŽOVÝM MOTOREM

MODEL LETADLA S PRYŽOVÝM MOTOREM

Zajcev I.A. 1
1 Městský vzdělávací ústav střední škola č. 8
Demidenko N.N. 1
1 Městský vzdělávací ústav střední škola č. 8

Autor práce byl oceněn diplomem vítěze XNUMX. stupně

Text práce je umístěn bez obrázků a vzorců.
Plná verze práce je k dispozici v záložce „Job Files“ ve formátu PDF

ENTER E NIE

Prostudujte a procvičte si základní princip činnosti šroubu na modelu jako příklad

letadlo s gumovým motorem.

ÚKOL 1-postavit model kluzáku

ÚKOL 2- zažít

ÚKOL 3-zapsat přijatá data do tabulky.

RELEVANTNOST:

Při studiu fyziky a aerodynamiky v praxi přechodný krok od

větroně na plnohodnotný model letadla, poháněný spalovacím motorem

nebo elektromotor, je model letadla s GUMOVÝM MOTOREM.

Gumový motor zavádí do konceptu kluzáku nové rozměry a komponenty,

které jako ve skutečném letadle s sebou potáhnou celou konstrukci.

K vypracování základního principu můžete také použít gumový motor

výkon a kvalita šroubu. A vypočítat vzorce, podle kterých to bude fungovat.

ZÁKLADNÍ TEORETICKÉ INFORMACE

DEFINICE POJMU „GUMOVÝ MOTOR“»

Pryžový motor je nejjednodušší motor pro pohyblivé modely. Jedná se o kroucenou gumičku z jedné nebo více pryžových nití, jeden konec pásky je nehybně upevněn na modelu, druhý je připevněn k vrtuli (vrtule, kolečku). pryžová nit pro uchování potenciální energie při kroucení a její uvolnění ve formě kinetické energie, rotační pohon.

TEORIE DESIGNU

Proud vzduchu – to je směrový pohyb vzduchu, který umožňuje let letadla a je důvodem letu kluzáku. Je charakterizována: rychlostí, směrem, tlakem, hustotou, teplotou. Za jakýmkoli tělesem se vytvoří zóna tvorby víru. Takže čím je tělo tenčí, tím je vírová zóna slabší a u těla ve tvaru kapky vírová zóna téměř úplně chybí.

V aerodynamice je ještě jedna důležitá veličina – úhel náběhu. Úhel natočení křídla vzhledem k rychlosti přibližujícího se proudění se nazývá úhel náběhu a označuje se a. Čím větší je tento úhel, tím intenzivnější a z větší plochy je proudění narušeno, což v konečném důsledku ovlivňuje let kluzáku může přejít do vývrtky; Křídlo proto musí být dostatečně lehké a pevné a musí mít kapkovitý tvar (ve tvaru kapky Letové hmotnosti G, vztlakovou plochu křídla S, jeho stranový poměr X a měrné zatížení plochy křídla).

P. P = G / S Mám P = 250/130 = 1,923 N (pro hlavní)

Р=250/80=3,125Н (na kýl)

Kromě těchto veličin budou existovat i další související s principem činnosti gumového motoru.

Vzduchová vrtule modely mohou být jedno- nebo dvoulisté. Na schematických modelech letadel se nejčastěji instaluje dvoulistá. Průměr šroubu je jeho hlavní charakteristikou. Při znalosti průměru a skutečnosti, že u schematických modelů letadel se relativní šířka b rel vrtule (obr. 119) bere rovna 13-15 % průměru, můžete zjistit šířku b listu:

b = b rel.*. D/100 m e nya: b = 1*8/100 = 0,08

Další důležitou vlastností vrtule je stoupání N. Stoupání vrtule je vzdálenost, kterou urazí osa vrtule za jednu plnou otáčku v bezvětří. U pozemních modelů stoupání vrtule dosahuje 1,5 průměru. Pro usnadnění výpočtů je šroub charakterizován relativním stoupáním. Tento termín se vztahuje k hodnotě h:

U schematických modelů letadel se bere relativní stoupání vrtule v rozmezí 1,1 -1,4. To znamená, že když vezmeme tuto hodnotu, můžeme najít stoupání šroubu H pomocí vzorce:

Vzal jsem relativní stoupání vrtule rovné 1,3, stopa h = H / D =1,3/8=0,16*(±10), což je v rozsahu stoupání vrtule pro pozemní modely. Šroub vyrobený podle takových výpočtů pro model gumového motoru by měl být lehký a tenký, měl by zachovat instalační úhly a zakřivení profilu beze změny.

Gumový motor– funguje díky vnitřní energii natažených pryžových nití. Mohou zvýšit svou délku poměrně výrazně: 6-7krát nebo více a různé odrůdy se protahují různě. Existuje několik vzorců, které mohou modeláři použít při výpočtu gumového motoru. Pomocí jednoho z nich můžete určit relativní prodloužení λ (lambda) – poměr přírůstku délky k originálu. To je napsáno jako vzorec:

λ= Δ1/1 pro mě: λ =5/20=0,25

kde 1 je délka pryže ve volném stavu a Δ1 je přírůstek délky.

Při natahování gumové nitě sice vynaložíme určitou energii, ale zpět dostaneme jen 65-67%. Ztráta je způsobena náklady na vnitřní tření v samotné gumě. V důsledku toho nemůže být koeficient výkonu (účinnosti) pryžového motoru větší než 0,65-0,67.

Chcete-li akumulovat více energie v gumovém motoru, musíte zvýšit jeho kroucení při zachování hmotnosti gumy. Navíc, čím silnější je pryžový motor, tím menší bude. Tento rozpor je vyřešen složením pryžového motoru z několika samostatných závitů. Vzhledem k tomu, že při roztočení pryžového motoru je ztráta výkonu způsobena jak vnitřním třením, tak třením mezi jednotlivými závity, je praktický počet otáček vždy menší, než jaký by měl být získán podle výpočtů. Navrhujeme přibližný vzorec pro výpočet počtu otáček:

N = KE √(1+ λ ) ᶟ / S pro mě: N =1*20√(1+3)ᶟ/4=40 otáček

zde: N je maximální vinutí pryžového motoru v otáčkách, E je počáteční délka pryžového motoru v centimetrech, λ je maximální relativní prodloužení podle údajů

charakteristiky pryže nebo získané experimentálně, S je celkový průřez závitů pryžového motoru v cm2, K je určitý experimentální koeficient.

Je třeba říci, že přesnost výpočtu pomocí tohoto vzorce se zvýší, pokud je pryžový motor nejprve natažen před továrnou. Pokusy ukázaly, že s rostoucím předpětím se zvyšuje počet otáček, což je zohledněno zavedením experimentálního koeficientu K do vzorce 2. Tento vliv na rostlinu je zřejmě vysvětlen tím, že rozložení tření mezi vlákny , a zejména mezi závity gumového motoru, se mění.

ZÁJMOVÁ FAKT

Pro snížení tření mezi pásy se pryžový motor obvykle maže ricinovým olejem nebo glycerinem (tím se také zvyšuje jeho životnost). Pokud vezmeme užitečnou energii gumového motoru jako 100%, pak při kroucení bez předběžného natažení ztratíme 30-35% na tření a jeho namazáním a předběžným natažením 1 až 3krát můžeme snížit ztráty na 5% 30-35% na tření a jeho namazáním a 1 až 3x předextrakce můžete snížit ztráty na 5%.

Po prostudování teorie designu a nakreslení výkresu můžete začít s konstrukcí.
modely.

PRAKTICKÁ ČÁST

POSTUP MONTÁŽE KLUZÁKU

1) Nakreslete kluzák

2) Vytvořte vzor částí kluzáku ve skutečné velikosti

5) Lepení pryžového motoru a nosníku – trup

7) Montáž a lepení křídla, stabilizátoru a ploutve

8) Přilepení všech dílů k trupu

9) Lakování jednotlivých dílů

STRUČNÉ LTH

Rozpětí křídel (cm)

Plocha křídel (cm2)

Plocha kýlu (cm2)

Plocha stabilizátoru (cm2)

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button