Vw passat b5

Jak změřit tlak v kompresoru klimatizace Volkswagen Passat B5

Jak sami zkontrolovat tlak v klimatizaci automobilu

Klimatizace se stala nedílnou součástí každého moderního automobilu. Umožňuje vám udržovat optimální teplotní režim v prostoru pro cestující bez ohledu na kolísání vnější teploty. Nepřetržitý provoz prezentovaného systému do značné míry závisí na udržování nastavených parametrů za různých provozních podmínek. Jedním z těchto parametrů je tlak chladiva. V případě, že prezentovaná hodnota neodpovídá deklarované hodnotě, systém přestane normálně fungovat.

Aby se předešlo nebo alespoň snížilo riziko mimořádných událostí, je nutné provádět pravidelnou údržbu včetně řady preventivních opatření.

Často se stává, že řidič kvůli své neznalosti není schopen takové úkony provést. K tomu je nutné ovládat alespoň minimální soubor dovedností a schopností a také pochopit princip systému jako celku.

Základy klimatizace v autě

Aby bylo možné podniknout aktivní kroky k diagnostice nebo odstranění poruchy klimatizace, je důležité porozumět základním principům fungování tohoto systému.

S odkazem na různé kompetentní zdroje můžeme říci, že prezentované systémy byly instalovány na automobily na začátku minulého století. Samozřejmě, že postupem času technologický pokrok umožnil takové klimatické systémy výrazně zlepšit. Vědecky náročné technologie pomohly učinit systémy kompaktnějšími a energeticky náročnějšími, ale jsou založeny na téměř stejných principech.

Prezentovaný klimatický systém je zcela utěsněný. Skládá se ze dvou okruhů, ve kterých lze pozorovat přechod pracovní látky – freonu – z jednoho chemického stavu do druhého. V jednom z okruhů je oblast nízkého tlaku, ve druhém vysokotlaká.

Kompresor je umístěn na rozhraní těchto dvou zón. Obrazně řečeno, lze jej nazvat srdcem systému, který zajišťuje cirkulaci chladiva uvnitř uzavřeného okruhu. Ale na jednom kompresoru „daleko nedojdete.“ Začněme popořadě, od okamžiku zapnutí klíčku klimatizace.

Když je systém klimatizace zapnutý, aktivuje se elektromagnetická spojka pohonu kompresoru. Točivý moment ze spalovacího motoru je přenášen do kompresoru. Ten zase začne nasávat freon z oblasti nízkého tlaku a pumpuje ho do vysokotlakého potrubí. Při zvýšení tlaku se plynné chladivo začne znatelně zahřívat. Ohřátý plyn při dalším pohybu po lince vstupuje do tzv. kondenzátoru. Tento uzel má mnoho společného s chladičem chladicího systému.

Pohybem trubek kondenzátoru začne chladivo uvolňovat více tepla do okolí. To do značné míry usnadňuje ventilátor kondenzátoru, který zajišťuje proudění vzduchu v závislosti na různých provozních režimech. Proudy vzduchu procházející chladičem odebírají část tepla ohřátého chladiva. V průměru se teplota freonu na výstupním vedení tohoto uzlu sníží o třetinu své výchozí hodnoty.

Dalším cílem pro freon je filtrační sušička. Název tohoto jednoduchého zařízení mluví sám za sebe. Jednoduše řečeno, zachycuje různé cizí částice a zabraňuje ucpávání uzlů systému. Některé modely odvlhčovačů jsou vybaveny speciálními průhledovými okny. S jejich pomocí můžete snadno ovládat hladinu chladiva.

Filtrované chladivo pak vstupuje do expanzního ventilu. Tento ventilový mechanismus je běžněji známý jako expanzní ventil nebo expanzní ventil. Jedná se o dávkovací zařízení, které v závislosti na určitých faktorech snižuje nebo zvyšuje průtokovou plochu potrubí na cestě k výparníku. O těchto faktorech bude vhodné se zmínit o něco později.

Po expanzním ventilu je chladivo posíláno přímo do výparníku. Pro své funkční určení je často srovnáván s výměníkem tepla. Ochlazené chladivo začne cirkulovat trubkami výparníku. V této fázi začíná freon přecházet do plynného stavu. V zóně nízkého tlaku teplota freonu klesá.

Díky svým chemickým vlastnostem se freon v tomto stavu začne vařit. To vede ke kondenzaci par freonu ve výměníku tepla. Vzduch procházející výparníkem je ochlazován a přiváděn do prostoru pro cestující pomocí ventilátoru výparníku.

Vraťme se k TRV. Faktem je, že nezbytnou podmínkou pro bezproblémový provoz klimatizačního systému je nepřetržité udržování procesu varu pracovní tekutiny ve výměníku tepla. Podle potřeby se otevře ventilový mechanismus expanzního ventilu, čímž se doplní pracovní kapalina ve výparníku.

Současně expanzní ventil svými konstrukčními vlastnostmi přispívá k prudkému poklesu tlaku chladiva na výstupu, což má za následek snížení jeho teploty. Díky tomu freon rychleji dosáhne bodu varu. Tyto funkce poskytuje prezentované zařízení.

Za zmínku stojí i přítomnost minimálně dvou čidel klimatizace. Jeden je umístěn ve vysokotlakém okruhu, druhý je zabudován v nízkotlakém okruhu. Oba hrají důležitou roli ve fungování prezentovaného systému. Odesláním signálů do registračního zařízení řídicí jednotky motoru dojde k včasnému vypnutí/zapnutí pohonu kompresoru a ventilátoru chlazení kondenzátoru.

Jak zkontrolovat tlak sami

Časté jsou případy, kdy je při provozu vozu s děleným systémem nutné provést kontrolní měření tlaku v okruzích systému. S tímto na první pohled obtížným úkolem se můžete úspěšně vyrovnat sami, bez zapojení specialistů a takzvaných servisních pracovníků.

K tomu je potřeba pouze pár tlakoměrů s vhodnými konektory. Pro zjednodušení postupu můžete použít speciální měrku, kterou lze zakoupit v mnoha autosalonech.

Při provádění postupu měření tlaku klimatizačního systému je důležité dodržovat určitou posloupnost akcí:

  • vyjměte zástrčku ze systémového vedení;
  • našroubujte manometrickou stanici, aby se zabránilo vniknutí prachových částic a nečistot do systému;
  • nastartujte motor a zkontrolujte výkon.

V závislosti na okolní teplotě a štítku chladiva se provozní tlak pro každý okruh bude lišit.

Například pro freon R134a je při teplotě +18 až +22 stupňů optimální hodnota tlaku:

  • v nízkotlakém okruhu – od 1,8 do 2,8 kg/cm 2 ;
  • ve vysokotlakém okruhu – od 9,5 do 11 kg/cm2.

Pro podrobnější analýzu prezentovaných ukazatelů můžete využít souhrnné tabulky dostupné na síti.

Porovnáním získaných údajů s nastavenými hodnotami se lze přesvědčit o nedostatečném nebo nadměrném tlaku v klimatizačním systému.

Podle výsledků kontroly je možné vyvodit určité závěry o zdraví konkrétního uzlu systému. Je třeba poznamenat, že zjištěné parametry v žádném případě neukazují na nedostatečné množství chladiva v systému. K tomu je třeba změřit teplotu pracovní tekutiny.

Video kontrola

Upozorňujeme na video materiál věnovaný diagnostice poruch klimatizace na základě údajů z manometrické jednotky.

Jaký by měl být tlak a jak naplnit klimatizaci po kontrole

Tlak v různých okruzích systému závisí na řadě faktorů. Jak již bylo uvedeno výše, tento indikátor je do značné míry ovlivněn teplotou vzduchu a typem pracovní tekutiny.

Tak či onak, z velké části jsou moderní klimatizační systémy zpravidla nabíjeny univerzálními typy chladiv, která mají podobné provozní parametry. Nejběžnější z nich je tzv. 134 freon.

Takže za teplého počasí by tento typ chladiva měl být v klimatizačním systému pod tlakem rovným:

  • 12 – 15 kg/cm 2 ve vysokotlakém okruhu;
  • 1,5 – 5 kg/cm 2 v nízkotlakém okruhu.

Je třeba mít na paměti, že jde o jednu z klíčových výkonnostních charakteristik klimatizačních systémů automobilu. Umožňuje vám posoudit zdraví jeho pracovních jednotek a prvků.

Postup měření tlaku klimatizace často vede ke ztrátě chladiva. V tomto ohledu je nutné doplnit systém na požadovanou hodnotu.

Chcete-li do systému doplnit palivo, musíte mít s sebou nějaké vybavení. Seznam vybavení obsahuje:

  • manometrický blok;
  • pár hadic klimatizace;
  • nádrž s pracovní kapalinou;
  • přechodové armatury s uzavíracími ventily.

Dokonce i začínající motorista si poradí s doplňováním paliva do systému freonem, stačí postupovat podle pokynů krok za krokem:

  • šroubení s kohoutkem na freonovou nádrž;
  • připojte armaturu k hadici;
  • připojte druhý konec hadice k manometrické stanici;
  • namontujte zbývající hadici s armaturou na druhý výstup manometrického bloku;
  • pokračujte přímo k doplňování paliva do systému otevřením kohoutku.

Pro zjištění plnicí kapacity klimatizace konkrétního vozu se stačí podívat na informační štítek pod kapotou vašeho vozu. Po jejím prostudování zjistíte typ / značku pracovní kapaliny a objem systému.

Příčiny nízkého tlaku + video o opravě poškozených trysek systému

Jedním z častých problémů, se kterými se majitelé aut s klimatizací potýkají, je pokles tlaku v systému. Důvody pro tento druh situace mohou být velmi odlišné.

Zvažte ty hlavní:

  • porucha elektromagnetické spojky kompresoru;
  • spálená pojistka spojky pohonu nebo ventilátoru klimatizace;
  • porucha snímače tlaku pracovní kapaliny;
  • poruchy v provozu TRV;
  • snížený výkon kompresoru;
  • nedostatečné množství chladiva v systému;
  • odtlakování systému.

Poslední bod naznačuje, že v jednom ze spojení došlo k úniku freonu. Tento druh důvodů je často spojen s opotřebením potrubí klimatizačního systému. Vzhledem k tomu, že nové originální komponenty budou stát majitele poměrně slušnou částku, můžete použít jeden ze způsobů, jak obnovit hadice a potrubí klimatizace v garážových podmínkách.

Více informací o opravě hadic auto split systému viz video níže.

Prezentované video zveřejnilo známé moskevské servisní středisko specializující se na opravy chladicích jednotek a klimatizačních systémů.

Zajímavé:
Jak odstranit zadní loketní opěrku v passatu b5 plus.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button