ŠkodaŠkoda OctaviaŠkoda Yeti

Kdo je vlastníkem Škody pro město Stadler

Historie Škody: největší česká značka, která dala světu mnoho bestsellerů

Vše, co potřebujete vědět o nové GAZelle Next 2024 – nejnovější zprávy

Debut VGV U70 Pro a U75 Plus, kdy původní obytný vůz za 13 milionů nelze uznat jako viníka nehody Hlavní je do rána

Na fotografiích autora byl prezentován render unikátního pickupu VAZ-21099 Sputnik 2024

Populární za týden

Nový Moskvič 8 2024 ve velikosti Kia Sorento se ukázal venku i uvnitř

Velmi levný Chevrolet Lacetti za 1 milion rublů se vyprodal za pouhou půlhodinu

Mechanik řekl, jaké rychlosti jsou nebezpečné pro motor auta

Dopravní policista vysvětlil, jak inspektoři chytají řidiče s ukazateli na přístrojové desce

Mechanik jmenoval auta, která vyžadují časté výměny motorového oleje

ŠKODA Auto as je značka pocházející z České republiky. Sídlo společnosti se nachází ve městě Mladá Boleslav. Škoda je známá po celém světě jako výrobce osobních a užitkových vozů. V poslední době je součástí koncernu Volkswagen.

Zajímavé:
Kde je spínač ventilátoru pro Škoda Octavia Liftback 2008.

Začátek příběhu a osobnost zakladatele české značky

Historie značky Škoda začíná v 1869. století. Je důležité vzít v úvahu, že automobilka vznikla spojením dvou společností působících v automobilovém a slévárenském průmyslu na území města Plzně. Kromě toho stojí u zrodu strojírenská společnost Laurin&Klement Co. Založení Škodovky je vždy spojeno se jménem talentovaného podnikatele Emila Škody. Při hledání nápadů pro vlastní podnikání koupil v roce XNUMX továrnu, která se specializovala na výrobu zařízení pro pivovary, části kovových mostů, kotlů, parních strojů atd. Po koupi se společnost poněkud transformovala a nastavila směr na výrobu odlitků a výkovků pro lodě, vč. Škoda neopustila výrobu cukrovarů, které šly na export.

V roce 1899 se společnost stala akciovou společností a stala se jednou z největších společností v Rakousko-Uhersku až do vypuknutí první světové války. Kromě toho je společnost oceněna za takové úspěchy, jako je instalace potrubí v Niagarských vodopádech a účast na výstavbě zdymadla v Suezském průplavu.

První světová válka vyrovnala většinu výroby: veškeré úsilí směřovalo k vyzbrojení armády. V této době již měla Škoda zahraniční podnik, který poskytoval více než 35 tisíc pracovních míst. Po skončení nepřátelství se veškeré úsilí soustředilo na výrobu lodí, lokomotiv, obráběcích strojů, turbín, automobilů a zařízení pro elektrárny. Automobilová výroba byla zahájena pouze díky včasnému nákupu Laurin&Klement Co. Ten zorganizoval talentovaný mechanik Václav Laurin a jeho knihkupecký partner Václav Klement. Zajímavostí je, že počátek cesty této firmy začal koupí kola a Clementovou vášní pro cyklistiku. Muž se chtěl zakoupeným vozidlem zúčastnit cyklistického závodu, ale kvalita nákupu se ukázala jako špatná a kolo se téměř okamžitě rozpadlo. Muž napsal rozzlobený reklamační dopis, na který německý výrobce zaslal odpověď a požádal ho, aby reklamaci popsal v němčině. Klement samostatně opravil zříceného „železného koně“ a v jeho hlavě vznikla myšlenka na potřebu vytvořit moderní podnik na výrobu vysoce kvalitní cyklistické dopravy.

Zajímavé:
Jak utáhnout rozvodový řemen na Škodě Fabia 1.6.

Clement spolu s mechanikem Laurinem organizuje novou společnost vyrábějící jízdní kola s názvem „Slavia“. V prvních několika letech bylo představeno pět zcela nových modelů. Design nových produktů byl vyvinut nezávisle. Stojí za zmínku, že obchod nabíral na síle a produkty byly žádané. O několik let později, v roce 1899, se objevilo první kolo s motorem. Ten měl 4 válce a byl uznáván německými obyvateli. Mezi místním obyvatelstvem bylo těžké najít kupce.

V roce 1905 dosáhl Laurin&Klement nové úrovně a představil první sériový vůz – Voiturette. Mezi vlastnosti patří výběr karoserie – dvou a čtyřmístné. Nová Škoda ještě nedostala své moderní jméno, ale už bylo možné koupit vůz s vodním motorem o objemu 1005 „kostek“, což odpovídalo výkonu 7 koní. Model se účastnil závodů a dokonce dokázal vyhrát v Semmeringu. V roce 1906 byla vydána nová generace, která rozšířila modelovou řadu. Škodu si můžete koupit se 4válcovým motorem a o něco později se objevil 8válcový motor.

Rozvoj společnosti a rozšíření modelové řady českého výrobce

V roce 1907 přišli zakladatelé na myšlenku, že rozsah jejich vlastního podnikání je příliš úzký. Rozšíření však vyžaduje investice, na které výrobce nemá. V důsledku toho je společnost nucena hledat fondy třetích stran schopné investovat kapitál do rozvoje. Z právního důvodu se Škoda transformovala na akciovou společnost.

V roce 1911 se objevil Model S s výkonem 14 koní a o čtyři roky později byl na trh uveden Model M, který patří do prémiové třídy. Ten druhý dostal inovativní systémy, které uměla jen špičková auta. Moderní technologie zahrnovala elektrický startér, ocelová kola a světlomety. Za první světové války na základě tohoto vozu vzniklo sjízdné vozidlo s nosností až 3 tuny, které bylo umocněno motorem o objemu 6,0 l. Jeho výroba pokračovala až do roku 1920.

Kromě toho řada společnosti zahrnovala několik osobních automobilů, malých autobusů a nákladních automobilů, které byly dovezeny do jiných zemí. Je pozoruhodné, že téměř třetina produktů byla odeslána do Ruska, kde byly velmi populární. Během války byl sortiment rozšířen o letecké motory, motorové pluhy a motorové kombajny.

Automobilová značka ŠKODA se objevila za nepříznivé souhry okolností. Kvůli chudobě obyvatel se L&K nedařilo tak, jak by si zakladatelé přáli. V roce 1924 navíc došlo k požáru, který značně poškodil kapacitu závodu. V tomto ohledu bylo nutné hledat podporu zvenčí a automobilový koncern ŠKODA byl všem na rtech, čehož majitelé využili. Na trhu se tak objevila značka Škoda. Ve stejném roce se objevil první vůz s motorem o objemu 6,6 litru a motorem o výkonu 100 koní. Jeden z výtisků je v majetku prezidenta ČSR Tomáše Masaryka.

Rozšíření modelové řady probíhá prostřednictvím nového modelu L&K 100. Motory Škoda jsou určeny pro objem 1771 metrů krychlových a 4 válce. Očekává se, že se tento model stane jedním z nejúspěšnějších na trhu. O pět let později se na trh dostane vylepšená modifikace. V roce 1929 bude seznam doplněn o model 860, který je vybaven motorem Škoda o výkonu 60 k. Úrovně výbavy zahrnují dva styly karoserie: kabriolet a limuzína. Maximální rychlost je 100 km/h. Čekalo se, že vůz přitáhne pozornost profesionálů, ale během tříleté výroby se prodalo pouze 49 exemplářů Škody. Cena jednoho vozu dosáhla 127 000 českých marek, což byla pro místní obyvatele nedostupná částka.

K oddělení ŠKODA jako samostatné značky došlo v roce 1930. Hlavní strategií dalšího rozvoje byla samostatná výroba osobních automobilů. V roce 1935 představilo vedení 420 Popular, velký vůz, který se ve druhé polovině 30. let stal bestsellerem. Nízká hmotnost 650 kilogramů a dynamika až 80 km/h přinášejí vozu slávu. Navíc přijde za přijatelnou cenu 17 800 Kč. Češi mají možnost pořídit si levný čtyřmístný kabriolet nebo dvoumístný roadster. Model se stal populárním po zkušebním provozu pro indické cestování. Navíc se začal používat jako sanitka a vozidlo pro rozvoz zboží.

Druhá světová válka donutila Škodovku vyrábět vojenskou techniku ​​a nákladní automobily. Speciálně pro východní frontu inženýři navrhli hybrid tahače a náklaďáku. Po skončení nepřátelských akcí byl název revidován na Národní podnik automobilových závodů. Továrny značky značně utrpěly, ale v roce 1945 byly obnoveny a během 2 let bylo vyrobeno téměř 5,5 tisíce výtisků Popular.

Expanze geografie a vznik nových modelů – 1950-1990

Konec války umožnil vedení pokračovat na cestě k dosažení vlastních cílů. Škoda se dostává na novou úroveň exportu a zakládá dodávky do zemí socialistického tábora. Koncem 50. let se objevily vozy Škoda 1200 kombi, které byly v sanitním provozu oblíbené až do 60. let. Zvláštní cit pro tahače české značky měli kamioňáci.

V roce 54 debutoval prototyp Spartak, který se o rok později objevuje pod indexem 440, ale původní název za novinkou nezaostává a nadále se jmenuje „Spartak“. Pod kapotou je 1,1litrový motor s výkonem 40 „koní“. Posílený model 450 se skládací střechou a motorem s deseti koňmi navíc se objeví o něco později.

V roce 1959 byla modelová řada aktualizována odstraněním digitálních jmen ve prospěch registrovaných. 440. se tak stává Škoda Octavia, známá také jako první generace Škoda Tour, 445. se nazývá Škoda Super a 450. je Škoda Felicia. Mezi novinky navíc patří Škoda Tauring Sport s motorem o výkonu 50 k. a Škoda Estat, vyráběné do roku 71.

Dvoudveřové sportovní kupé 110R nesmí chybět. Vůz poháněl 62litrový motor o výkonu 1,1 koní. V roce 1976 byl do Brna přivezen Model 120, který se od dosavadních variací odlišoval novou karoserií, moderním designem palubní desky i interiéru jako celku. Také maska ​​chladiče je proměněna a stává se k nepoznání.

Moderní Škoda: rozvoj společnosti po rozpadu SSSR – 1991-současnost.

V roce 1991 se ŠKODA stala jednou z divizí německé společnosti Volkswagen. S podporou místních inženýrů se rodí vůz s novými motory v pikapu a kombi – Felicia od Škody. V roce 1996 byla nabídka doplněna o liftback Škoda Octavia ao dva roky později se objevil předchůdce moderní Škody Combi.

V roce 1999 Felicia opustila řadu a ustoupila Škodě Fabia, vyvinuté na platformě Volkswagen A04. Model se stává úspěšným také díky vysoce kvalitním náhradním dílům německé výroby. Náklady na model byly nižší než jeho německé protějšky. V roce 2000 bylo vydáno několik sérií v různých tělech. A v roce 2003 se objevila verze o výkonu 130 koní, schopná dosáhnout 206 km/h.

Škoda Superb 2020 je business hatchback s ergonomickým interiérem, pohonem všech kol a jedním z nejlepších bezpečnostních prvků ve své třídě.

V roce 2001 společnost nabízí prémiový model – limuzínu Škoda Superb, která vychází z oblíbeného německého vozu Volkswagen Passat. Další aktualizace nového produktu se objeví až v roce 2006, ale pak bude patrný kvalitativní skok: objeví se nové osvětlení, mřížka chladiče a interiér. Druhá generace bude mít univerzální dveře Twin-Door. V současné době je v prodeji třetí generace, představená v roce 2015.

V roce 2009 společnost nabízí zákazníkům kompaktní crossover Škoda Yeti. Vůz se rychle zařadil do hodnocení časopisu Top Gear jako „Rodinné auto roku“. Do prvních tří bodů v evropském voze roku 2010 mu trochu chybí. Mezi inovativní počiny patří posuvné střešní okno, mlhovky, pohon všech kol, panoramatická střecha atd. Od roku 2016 je v prodeji středně velký crossover Škoda Kodiak, o rok později představili pokračování řady – Škodu Karok, kompaktní crossover.

V současné době se Škoda 2019 vyrábí také v Rusku. Značka zorganizovala oficiální zastoupení a uzavřela dohodu se skupinou GAZ, která umožnila výrobu nových produktů v Nižním Novgorodu a Kaluze. To bylo možné za účasti Volkswagenu. V roce 2012 byl organizován celý výrobní cyklus vozů Škoda. Oficiální plán hovoří o možnosti otevření závodu na výrobu značkových motorů. Navíc nelze upřít kladná vyjádření ke kvalitě Škody. Recenze zaznamenávají vysokou kvalitu pneumatik, kol, skel a nárazníků. V roce 2014 se výrobci dařilo prodávat více než milion kusů ročně po celém světě. Zisk za dané období činil 817 milionů eur, což umožnilo realizovat novou prodejní strategii.

Dieselgate pokračuje u Audi

Jak probíhá vyšetřování německých automobilek?

Šéf Audi byl vzat do vazby – Rupert Stadler byl zadržen v Německu v případě takzvané „dieselgate“. Volkswagen, jehož je Audi součástí, je obviněn z falšování údajů o výši emisí škodlivých látek do ovzduší. S podrobnostmi – Alexandra Kozlova a Yana Lubnina.

Německá automobilka Volkswagen byla v roce 2015 v centru dieselového skandálu. Pak se ukázalo, že několik milionů naftových aut po celém světě bylo vybaveno softwarem, který během testů desítkykrát podcenil množství škodlivých plynů vypouštěných do ovzduší. Skrytá zařízení pak byla objevena v řadě Audi A3.

Když generální ředitel Audi Rupert Stadler hovořil o Audi A3 40 TFSI, uvedl jako jeden z důvodů představení tohoto modelu tvrdou konkurenci: „Pokud jde o digitální vývoj, musíte být vždy napřed. Jedná se o hru s velmi přísnými pravidly. Všichni cítíme silnou konkurenci a Mercedes není jediným soupeřem. Spustili jsme vysoce produktivní program, který zaujme své místo na trhu.“

Neprůhledný software byl také nalezen ve více než 1 milionu vozů Škoda a několika stovkách tisíc vozů SEAT.

V důsledku Dieselgate už koncern Volkswagen zaplatil na pokutách zhruba 30 miliard dolarů. Statisíce majitelů v Evropě a USA vrátily své vozy koncernu kvůli škodlivým emisím. Jen ve Státech tak Volkswagen nakoupil asi 350 tisíc vozů, které stály více než 7 miliard dolarů.

Finanční ztráty však nejsou nejhorším dopadem, který má „dieselgate“ na celý evropský automobilový průmysl, poznamenal Anton Shaparin, viceprezident Národní automobilové unie: „Příběh pro automobilku a pro celý automobilový průmysl je samozřejmě , extrémně špatné, protože vznětové motory jsou účinné, hospodárné a poskytují vynikající dynamiku a tolik neznečišťují životní prostředí. Ve skutečnosti se nyní z hlediska šetrnosti k životnímu prostředí jen málo liší od benzínových motorů.

Ale celá tato situace s „dieselgate“ je ozvěnou těch obchodních válek, které se nyní vedou na planetární úrovni.

Jde o velký boj mezi americkými producenty a Evropany o jejich trh. Americký automobilový průmysl se ze všech sil snaží „porazit“ účinné, výkonné a hospodárné evropské motory, protože samozřejmě nemá nic zvláštního, čemu by se mohl bránit. Mezitím již mnoho evropských měst zakazuje používání naftových motorů. Když se podíváte na řady německých výrobců, například Porsche je začíná postupně opouštět, byť naftový Cayenne byl díky své efektivitě a dynamice extrémně žádaný. Bylo to skvělé auto.“

V únoru bylo známo, že ta německá města, která jsou zvláště postižena znečištěním ovzduší, budou moci zakázat vjezd autům se starým naftovým motorem. Mezi nimi jsou Düsseldorf a Stuttgart.

  • Alexandra Kozlová odběr odhlásit
  • Yana Lubnina přihlásit se k odhlášení

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button