Obsah
Jak demontovat pákový spínač pro zapnutí ventilátoru Škoda Fabia do interiéru
14.7 Řízení průtoku vzduchu pro vytápění a větrání interiéru
Řízení průtoku vzduchu pro vytápění a větrání interiéru
OBECNÁ INFORMACE |
Požadované teploty vzduchu uvnitř vozu je dosaženo ve velmi krátké době smícháním proudů studeného a horkého vzduchu. Otáčky motoru nemají prakticky žádný vliv na účinnost systému.
Parametry proudění vzduchu jsou určeny rychlostí vozidla a volbou režimu rychlosti ventilátoru topení. Potřeba zapnout ventilátor vzniká pouze při nízkých otáčkách.
Venkovní vzduch je do kabiny nasáván otvorem pro přívod vzduchu umístěným přímo před čelním sklem vozu – dbejte na to, aby mřížka nasávání vzduchu nebyla posetá nebo zanesená sněhem.
PÁKA OVLÁDÁNÍ SÁNÍ VZDUCHU
Přesunutím páky do polohy (2) se klapka sání vzduchu přepne na nasávání do kabiny systémem ventilace venkovního vzduchu. Po přesunutí páky do polohy (1) se aktivuje uzavřený režim cirkulace vzduchu udržovaný otáčením oběžného kola ventilátoru topení – dlouhé setrvání systému v režimu uzavřené cirkulace může vést k zamlžování oken, takže pokud Pokud je to možné, měli byste mírně otevřít okno a umožnit tak přístup venkovního vzduchu.
PÁKA OVLÁDÁNÍ VENTILÁTORU
Intenzitu přívodu vzduchu do ventilačního systému lze zvýšit zapnutím 4rychlostního ventilátoru topení.
Když je páčka nastavena na OFF, ventilátor se vypne. Pozice 1 odpovídá režimu otáčení ventilátoru s nízkou rychlostí; poloha 2 je mezi režimem nízké a střední rychlosti; poloha 3 odpovídá střednímu režimu mezi střední a vysokou rychlostí; a nakonec posunutím páčky do polohy 4 přepnete ventilátor do režimu vysoké rychlosti. Poznámka:
Ventilátor může pracovat pouze při běžícím motoru.
PÁKA VOLBY TEPLOTY
Pohyb páky směrem k nápisu „HOT“ vede ke zvýšení teploty vzduchu a směrem k „COLD“ – ke snížení.
OVLÁDACÍ PÁKA VZDUCHOVÉHO DISTRIBUTORU
Když je páka nastavena do polohy (5), vzduch je přiváděn na čelní sklo; zvolením polohy (4) je současně přiváděn vzduch pro foukání skla do prostorů pro nohy; když se páka přesune do polohy (3), vzduch začne proudit pouze do prostorů pro nohy; poloha (2) odpovídá režimu přívodu vzduchu jak do horní části kabiny, tak do prostorů pro nohy; Když je zvolena poloha (1), vzduch je přiváděn pouze do horní části prostoru pro cestující.
Umístění komponentů přístrojové desky/spodní konzoly a ovládacích prvků pro pomocné systémy
1 — Boční ventilační/ohřívací trysky 2 — Trysky pro ofukování dveřního skla 3 — Spínač světlometů 4 — Spínač předních mlhových světel (pokud je součástí dodávky) 5 — Spínač zadních mlhových světel 6 — Tyčový spínač pro směrová světla, blikající světlomety, přepínání potkávacích/dálkových světlometů 7 — Tlačítka pro zapnutí zvukového signálu 8 — Airbag sedadla řidiče (pokud je součástí dodávky) 9 — Tyčový spínač pro stěrače/ostřikovače čelního skla, ostřikovače skel světlometů (pokud jsou k dispozici) a ostřikovače zadního okna (pokud jsou součástí výbavy) 10 – Hodiny 11 — Spínač odmrazování zadního okna 12 — Spínač nebezpečí 13 — Pahýl 14 — Rádiový přijímač (pokud je součástí dodávky) 15 — Trysky centrálního větrání/topení 16 — Airbag sedadla spolujezdce (pokud je součástí dodávky) 17 — Odkládací schránka na palubní desce 18 — Ovládací panel pro vnitřní systémy vytápění/ventilace 19 — Popelník 20 — Spínače vyhřívání předních sedadel (pokud jsou k dispozici) 21 — Spínače elektrického ovládání oken (pokud jsou součástí dodávky) 22 – Zapalovač 23 — Zámek zapalování/sloupek řízení 24 — Vnitřní ventilační/ohřívací tryska v úrovni kolen 25 — Rukojeť pro uvolnění kapoty 26 — Nastavení polohy světlometů v závislosti na stupni zatížení vozidla 27 — Montáž pojistkového bloku |
Centrální ventilační trysky
Tyto trysky jsou umístěny ve střední části přístrojové desky vozidla přímo nad ovládacím panelem topení/ventilace (15 na obrázku Umístění komponentů přístrojové desky/spodní konzoly a ovládacích prvků pro pomocné systémy) a slouží k přívodu studeného nebo ohřátého vzduchu do horní části kabiny v závislosti na volbě teplotního režimu.
Intenzitu přívodu vzduchu lze zvýšit zapnutím ventilátoru topení.
Změnou polohy uzávěrů mřížky trysek lze upravit směr proudění v závislosti na přání řidiče nebo spolujezdce.
Boční větrací otvory
Na žádost řidiče nebo spolujezdce proudí vzduch z trysek umístěných na okrajích přístrojové desky (1 na obrázku Umístění komponentů přístrojové desky/spodní konzoly a ovládacích prvků pro pomocné systémy) lze nasměrovat jak do střední části kabiny, tak i do ofukovacích skel a výplní dveří, aby se podél nich v chladném období vytvořila vrstva teplého vzduchu.
Chcete-li změnit směr proudění, otočte odpovídajícím způsobem uzávěry mřížky trysek.
Dveřní okenní trysky
Tyto trysky jsou také umístěny po stranách přístrojové desky, ale nad bočními ventilačními tryskami (2 na obrázku Umístění komponentů přístrojové desky/spodní konzoly a ovládacích prvků pro pomocné systémy) a zajišťují dodatečné proudění vzduchu ke sklu předních dveří vozu, hlavně v oblasti, kde jsou umístěna zpětná zrcátka.
Větrací tryska kabiny v úrovni kolen
Tryska je navržena tak, aby foukala vzduch na kolena řidiče a je umístěna ve spodní části přístrojové desky pod volantem (24 na obrázku Umístění komponentů přístrojové desky/spodní konzoly a ovládacích prvků pro pomocné systémy).
Otáčením mřížkových žaluzií je možné nastavit směr proudění vzduchu z této trysky ve vertikální rovině.
Průtok lze zvýšit zapnutím ventilátoru topení.
Trysky pro přívod vzduchu do chodidel
Trysky jsou umístěny na základně sestavy ohřívače. Průtok lze zvýšit zapnutím ventilátoru.
VOLBA PROVOZNÍCH REŽIMŮ SYSTÉMŮ TOPENÍ/VENTILACE
Zapnutí režimu vnitřní ventilace
1. Nastavte páčku pro volbu teploty do polohy „COLD“ a páku ovládání přívodu vzduchu do polohy (2). | |
2. Zapněte ventilátor topení. | |
3. Pomocí ovládací páky rozdělovače vzduchu zvolte požadovaný směr přívodu vzduchu do prostoru pro cestující (1), (2) nebo (3). |
Výběr režimu vnitřního vytápění
Intenzita přívodu vzduchu se určuje volbou rychlosti otáčení ventilátoru (pravá spodní páčka na ovládacím panelu).
Požadovaný teplotní režim se nastavuje levou spodní páčkou na ovládacím panelu.
Pohodlí klimatu v kabině je do značné míry určeno volbou směru přívodu teplého vzduchu.
1. Pro zahřátí prostoru pro nohy přesuňte páčku pro volbu teplotního režimu do polohy „HOT“ a ovládací páku rozdělovače vzduchu do polohy (3). |
2. Zapněte režim ventilátoru vysokorychlostního topení. |
Zapnutí režimu foukání/vyhřívání okna
1. Přesuňte páčku pro volbu teplotního režimu do polohy „HOT“. | |
2. V závislosti na konkrétních úkolech nastavte ovládací páku rozdělovače vzduchu do polohy (5) nebo (4). | |
3. Přepněte ventilátor do režimu vysokorychlostního provozu (4). | |
4. Posuňte ovládací páku přívodu vzduchu do polohy (1). | |
5. Zapněte vyhřívání zadního okna (viz níže). |
Pokud je vůz vybaven klimatizací, její provoz je možný pouze při běžícím motoru a zapnutém ventilátoru topení v jakémkoli režimu rychlosti.
Konstrukce klimatizace určuje potřebu jejího provozu ve spojení s topnými a ventilačními systémy interiéru vozidla. Klimatizace umožňuje dosáhnout nejpříznivějších klimatických podmínek pro pohodu cestujících uvnitř vozu za jakýchkoli povětrnostních podmínek venku.
1. Chcete-li zapnout klimatizaci, stiskněte tlačítko umístěné ve středu spodní části ovládacího panelu topení/vnitřní ventilace – kontrolka uvnitř tlačítka by se měla rozsvítit. |
Systém se vypne opětovným stisknutím stejného tlačítka.
Když klimatizaci zapnete, spotřeba paliva se mírně zvýší, takže byste se jejím používáním neměli nechat unést, pokud to není nezbytně nutné.
Vyhřívané zadní okno
Vyhřívání zadního okna je možné pouze při zapnutém zapalování.
Vyhřívací prvek zadního okna je energeticky náročný spotřebič, a proto by měl být vypnut, jakmile sklo získá správnou průhlednost.
Elektricky vyhřívaná přední sedadla
Elektrické vyhřívání každého z předních sedadel vozu (je-li k dispozici) se zapíná pomocí samostatného tlačítka. Obě tlačítka jsou umístěna po stranách středové konzoly vozu. Po zapnutí ohřívače se rozsvítí kontrolka uvnitř příslušného tlačítka.
Větrání a vytápění interiéru Škoda Fabia
Rukojeť 1 reguluje teplotu vzduchu vstupujícího do kabiny. Když je knoflík nainstalován v modré zóně, do kabiny vstupuje neohřátý vzduch. Když je knoflík umístěn v jiné poloze, vzduch se ohřeje přibližně na teplotu uvedenou na stupnici. Červená zóna označuje, že do kabiny vstupuje maximum ohřátého vzduchu.
Rukojeť 2 reguluje rychlost otáčení ventilátoru topení. Těhotná 1 rychlost ventilátoru je minimální, v poloze 4 – maximum, pozice 2 и 3 – středně pokročilí. Těhotná ventilátor je vypnutý.
Rukojeť 3 pro ovládání klapek topení lze nastavit do následujících poloh:
– – maximální proud vzduchu směřuje k ofukování čelního skla a bočních oken;
– – maximální průtok vzduchu prochází centrálními a bočními tryskami;
– – maximální proud vzduchu je nasměrován dolů, aby profoukl prostor pro nohy předních a zadních sedadel;
– – proud vzduchu proudí rovnoměrně ze všech trysek.
Tlačítko 4 zapíná a vypíná klimatizaci (pokud je nainstalována).
Když stisknete tlačítko 5 spínače recirkulace vzduchu, klapka v topení uzavře proudění venkovního vzduchu a vzduch z interiéru vozidla cirkuluje topením. Zároveň se rozsvítí podsvícení tlačítka. Systém recirkulace je navržen tak, aby urychlil vytápění kabiny.
Nedoporučuje se zapínat recirkulační systém na dlouhou dobu, protože se mohou zamlžovat okna automobilu.
Proudění vzduchu do kabiny
1 – foukací tryska větrného okna; 2 – tryska pro ofukování bočních oken; 3 – centrální trysky; |
4 – boční tryska; 5 – tryska pro ofukování prostoru pro nohy |
Vnitřní ventilace
Systém recirkulace musí být vypnutý (tlačítko 5, viz obr. Ovládací panel topení).
1. Otočte knoflík 1 úplně doleva (modrá zóna). |
2. Pomocí knoflíku 2 nastavte požadovanou rychlost otáčení ventilátoru. |
3. Nastavte knoflík 3 do polohy . |
4. Otevřete střed 3 (viz obr. Proudění vzduchu do kabiny) a 4 boční trysky na přístrojové desce. |
1. Otočte knoflíkem 1 (viz obr. Ovládací panel topení) úplně vpravo (červená zóna). |
2. Pomocí knoflíku 2 nastavte maximální rychlost otáčení ventilátoru (poloha 4). |
3. Nastavte knoflík 3 do polohy . |
4. Otevřete střed 3 (viz obr. Proudění vzduchu do kabiny) a 4 boční trysky na přístrojové desce. |
5. Zapněte na krátkou dobu recirkulační systém stisknutím tlačítka 5 (viz obr. Ovládací panel topení). |
Udržování příjemné teploty v kabině
1. Rukojeť 2 (viz obr. Ovládací panel topení) nastavte střední rychlost ventilátoru (poloha 2 nebo 3). |
2. Pomocí knoflíku 1 nastavte požadovanou teplotu. |
3. Nastavte knoflík 3 do polohy . |
výstraha |
Pokud jsou okna zamlžená, nastavte rukojeť 3 mezi polohami и a otevřete boční trysky 4 (viz obr. Proudění vzduchu do kabiny) na přístrojové desce.
Odstranění námrazy na skle
1. Otočte knoflíkem 1 (viz obr. Ovládací panel topení) úplně vpravo (červená zóna). |
2. Pomocí knoflíku 2 nastavte maximální rychlost otáčení ventilátoru (poloha 4). |
3. Nastavte knoflík 3 do polohy . |
4. Pro dodatečné profouknutí bočních oken otevřete boční trysky 4 (viz obr. Proudění vzduchu do kabiny) na přístrojové desce. |
Odstranění zamlžování skla
1. Otočte knoflíkem 1 (viz obr. Ovládací panel topení) úplně vlevo (modrá zóna). |
2. Pomocí knoflíku 2 nastavte střední rychlost ventilátoru (poloha 2 nebo 3). |
3. Nastavte knoflík 3 do polohy . |
4. Pro dodatečné profouknutí bočních oken otevřete boční trysky 4 (viz obr. Proudění vzduchu do kabiny) na přístrojové desce. |
výstraha |
Pokud se okna při ofukování studeným vzduchem nezamlží, otočte knoflíkem 1 (viz obr. Ovládací panel topení) úplně vpravo (červená zóna).