Obsah
Co dělat, když se v motoru Škoda felicia vaří voda
Auto se vaří: co by měl automobilový nadšenec dělat?
Teploměr vyskakuje nad normál, motor se vaří – to je známá situace mnoha zkušeným řidičům. To znamená, že je problém v chladicím systému. To se obvykle děje v horkém počasí, kdy je vzduch velmi horký. Pokud si signálu na palubní desce nevšimnete včas, motor zažije silnou ránu. Řidič se musí pravidelně dívat na displej, aby v případě detekce kypření okamžitě zasáhl. Pojďme zjistit, co dělat, když se auto vaří.
Proč se auto vaří, možné důvody
Konstrukčně není chlazení moderního motoru úplně ideální. To je odpověď na otázku, proč to auto vře. Systém je kombinací kapalinového a vodního typu. Navzdory tomu má mnoho nevýhod. Hlavním problémem je zajištění stálého a účinného odvodu tepla.
Obtíže obvykle začínají v systému uzavřeného kruhu. Jedná se o pronikání vzduchu dovnitř, ucpání nemrznoucí kapaliny, snížení množství chladicí kapaliny, vodní kámen. Z tohoto důvodu začnou linky hůře fungovat, jednotlivé prvky se poškodí, na vnitřních površích se tvoří koroze – to vše jsou příčiny varu.
Schéma chladicího systému motoru
Vzduchový systém je zcela závislý na provozu ventilátoru. Ani zde nelze vyloučit porušení. Zpravidla jsou spojeny s pohonem, senzory a elektrickými obvody.
Ve skutečnosti se motor vaří z mnoha důvodů. Pro začínajícího řidiče je velmi obtížné na to přijít za běhu. Je zvykem rozlišovat dvě hlavní skupiny: poruchy chlazení a problémy v samotné elektrárně.
Zvažme každý případ zvlášť.
- Termostat je zaseknutý. Jeden z běžných problémů s varem. V zavřené poloze se prvek v důsledku opotřebení zastaví. Nemrznoucí kapalina neprochází do chladiče, což způsobuje přehřívání. Porucha termostatu je určena následovně: na zahřátém motoru se rukama dotkněte jakékoli trubky. Pokud je zima, pak to potvrdí odhad.
- Chladič je zanesený častým ježděním po polních cestách. Na vnějších stěnách jsou nečistoty dobře vidět, ale pokud se dostanou do vnitřních výklenků, budete muset vše důkladně opláchnout. Tím zabráníte varu auta.
- Vadné čerpadlo. V tomto případě kapalina normálně necirkuluje systémem. Poměrně často v tomto případě vodní pumpa vydává vrzání, pískání nebo klepání.
- Ventilátor nefunguje. K tomu obvykle dochází v důsledku poruchy teplotního čidla.
- Vadná expanzní nádoba. Jak víte, má speciální víko se zabudovaným ventilem. Jeho účelem je odstranit přebytečný tlak. Pokud dojde k poruše, jsou okamžitě pozorovány problémy v zařízeních pro přívod nemrznoucí směsi. Z tohoto důvodu se chladivo začne vařit.
- Vzdušné zácpy. Vznikají, když systém není správně naplněn nemrznoucí kapalinou nebo je její hladina nedostatečná. V jednotlivých prvcích může být vytvořena vzduchová mezera a přispívat k varu chladicí kapaliny.
Příčiny varu jsou také ucpané potrubí, netěsnosti a použití nekvalitní chladicí kapaliny.
Přehřívání je také způsobeno problémy s motorem. Vzácné nejsou ani problémy s převodovkou, kdy v důsledku opotřebení mechanismů převodovky začne agregát pracovat pod zatížením.
Auto se uvařilo – následky
Pokud je systém vroucí, stupeň poškození kanálů se liší. Mnohdy tak nic nebezpečného nehrozí, majitele vozu prostě omezuje strach. Pokud se však přehřátý motor zastaví (a baterie s tím nemá nic společného), může to znamenat následující věci:
- zničení těsnění hlavy válců;
- blokovat poškození;
- kritické snížení hladiny nemrznoucí směsi;
- poškození nebo deformace ventilů;
- Poškození těsnění dříku ventilu.
Zničení hlavy válců
Následky varu jsou eliminovány v závislosti na konkrétní situaci. Většinou se vše řeší restaurováním a broušením hlavy válců. Zadření pístů ve vložkách je vzácné. V tomto případě se však opravy zdají nepraktické. Je mnohem jednodušší a levnější nainstalovat další motor.
Neustálé přehřívání kapaliny a uvolňování páry je příznakem poklesu množství chladicí kapaliny. V tomto případě se motor ani po ochlazení pořádně neochladí. Pokud neprovedete opatření k doplnění paliva a jednoduše jednotku ochladíte, nemrznoucí směs se znovu uvaří. Zvýší se ohřev v oblasti spalovacích komor a dalších tepelně zatížených částí. Vnitřní části jednotky se stanou nepoužitelnými a samotný blok válců se zhroutí.
Co dělat?
Některé užitečné tipy:
- jakékoli zvýšení teploty bude znamenat snížení účinnosti zařízení pro přívod nemrznoucí směsi – zde je důležité, aby bylo možné správně chladit instalaci;
- nejjednodušším řešením, jak snížit teplotu, je zapnout kabinová kamna na plný výkon;
- Pokud je zjištěna nízká hladina nemrznoucí směsi, je třeba ji doplnit – to je povoleno pouze při vychladnutí motoru.
Za prvé, schopnost motoru se přehřívat je indikována tím, že šipka teploty na přístrojové desce se blíží nebo pohybuje do červené zóny.
Teploměr na palubní desce
Pokud teplota chladiva stoupne, musí majitel rychle jednat. Nejprve musíte zastavit auto. Poté zapněte topení na maximum, což umožní odvést část tepla motoru do kabiny. Poté nechte motor několik minut běžet na volnoběh a poté jej vypněte.
Ne vždy jsou však takové pokyny užitečné – zvláště pokud se zpod digestoře neustále valí kouř a kamna fouká studený vzduch. Zde budete muset demontovat termočlánek. Můžete takto jezdit, ale neměli byste otálet s kvalifikovanými opravami. V chladném období absence dílu nedovolí motoru zahřát se na provozní normy.
Na druhou stranu jsou pozorovány i teplotní výkyvy. Může se změnit při nečinnosti v létě v dopravních zácpách a při cestování nízkou rychlostí.
Normálně by měl ventilátor zvládnout zvýšené teplo. Proto se ručička váhy nejprve zvedne a poté po zapnutí lopatek chladiče opět automaticky klesne.
Co nedělat, když se motor vaří
Když se motor vaří, jsou přísně zakázány následující akce ze strany řidiče:
- zvýšení otáček motoru, zvýšení zatížení spalovacího motoru;
- náhlé zastavení vozu – je lepší zapnout vnitřní topení na maximální vytápění;
- zřeďte vroucí kapalinu studenou vodou nebo nemrznoucí kapalinou – to snadno povede k poškození bloku válců, zejména litiny;
- zkontrolujte stav nemrznoucí směsi, když je motor horký – je důležité nechat čas vychladnout, jinak se vroucí kapalina může dostat na pokožku a vést k vážným popáleninám;
- nechte kapotu auta zavřenou – po vypnutí zapalování musíte okamžitě zvednout víko a zajistit proudění čerstvého vzduchu k motoru;
- nalijte na motor studenou vodu – prudká změna teploty může způsobit praskliny a rozbití BC.
Zkušení motoristé zahajují diagnostiku přímo na místě. Kompetentně kontrolují potrubí, čerpadlo, termostat a chladicí ventilátor.
Kontrola potrubí chladicího systému
Pokud pro takové akce nemáte dostatek zkušeností, měli byste auto odvézt do nejbližšího servisního střediska. Vysoce kvalifikovaní technici a dostupnost stacionárních zařízení jim umožní rychle a správně určit příčinu varu. Problém je vždy vyřešen na místě po diagnostice.
Jak se dostat do servisu
Vždy je lepší zavolat odtahovku. Vůz odtáhne různými bezpečnými způsoby. Tato služba je k dispozici v mnoha městech a dokonce i vesnicích Ruska. Pomoc si můžete zavolat telefonicky.
Na druhou stranu, pokud cesta vede z kopce k technickému středisku, smíte jet na volnoběh. Doporučuje se sjet autem se zapnutým topením. Pokud se zastaví a do cíle zbývá ještě pár kilometrů, můžete jet, ale neustále sledujte teplotu na tabuli. Pokud se opět zvýší, nemá smysl v cestě pokračovat.
Jak se v budoucnu vyhnout varu motoru
Majitele vozu zachrání neustálá regulace teploty. Je to indikováno šipkou na přístrojové desce. Zároveň musíte vybrat správnou nemrznoucí směs. Na jeho kvalitě byste neměli šetřit ani v létě. Chladicí kapalina se navíc nesmí míchat – musí mít stejnou barvu a kvalitu jako ta, která se používá ve vedeních.
Je nesmírně důležité být schopen rychle zkontrolovat chladicí systém automobilu a odstranit příčiny této situace. Proto se doporučuje neotálet a okamžitě vyhledat pomoc v technickém servisním středisku.