Obsah
- 1 Kolik je potřeba brzdové kapaliny pro Škoda Fabia 2006
- 2 PROČ POTŘEBUJETE BRZDOVOU KAPALINU?
- 3 GENERACE BRZDOVÉ KAPALINY
- 4 CHARAKTERISTICKÉ ZNAKY DEGRADACE BRZDOVÉ KAPALINY
- 5 JAK ČASTO SE BRZDOVÁ KAPALINA MĚNÍ?
- 6 PRAVIDLA PRO VÝMĚNU BRZDOVÉ KAPALINY
- 7 Škoda Fabia Výměna brzdové kapaliny v hydraulickém pohonu brzdového systému Škoda Fabia
Kolik je potřeba brzdové kapaliny pro Škoda Fabia 2006
Výměna brzdové kapaliny při zachování záruky prodejce! Přijďte k nám, pokud je naplánován plán výměny brzdové kapaliny a také pokud se objeví příznaky:
- snížení hladiny kapaliny v nádrži
- výrazné ztmavení kompozice
- bod varu se snížil (stanoveno testem)
Brzdovou kapalinu obratem vyměníme a v případě potřeby provedeme komplexní plánovanou údržbu a diagnostiku brzdového systému.
Důležité
1. Brzdová kapalina je nezbytná pro přenos brzdné síly.
2. Dnes se prodávají 4 druhy kapalin, z nichž každá se liší základem a přísadami.
3. Neexistují žádné specifické známky degradace brzdové kapaliny (produkce), proto je důležitá včasná preventivní údržba.
4. Brzdová kapalina by měla být vyměňována pouze za kapalinu doporučenou výrobcem v autorizovaném servisním středisku.
PROČ POTŘEBUJETE BRZDOVOU KAPALINU?
Moderní vozy Škoda Fabia mají hydraulický brzdový systém, kde se brzdová kapalina používá k přenosu síly z brzdového pedálu na brzdové destičky. Automobilový průmysl do roku 1928 používal pouze mechanický pohon, který nebyl příliš efektivní. Všechny moderní vozy jsou již vybaveny hydraulickým pohonem, který vyvíjí potřebnou sílu na brzdové destičky.
Některá auta používají kapalinu jak v brzdách, tak ve spojce, pokud je vůz vybaven manuální převodovkou. V tomto případě se nádrž, přes kterou se kapalina doplňuje, používá v obou systémech najednou. Podstata brzdové kapaliny ale zůstává stejná – přenos síly z pedálu na odpovídající mechanismus. A včasná výměna brzdové kapaliny vozu Škoda Fabia zůstává důležitým bodem údržby vozu.
Abychom pochopili proces fungování kapaliny, stojí za to zvážit princip fungování brzdového systému. Tyto zahrnují:
- tankovací nádrž – systém se tankuje přes ni;
- snímač hladiny – při spuštění hlídá přítomnost brzdové kapaliny, jízda s vozidlem je zakázána;
- pedál a jeho pohon;
- hlavní brzdový válec – pohon na něj přenáší sílu odebíranou z pedálu;
- hadice a potrubí systému, ve kterém se pohybuje brzdová kapalina, přenášející sílu z turbodmychadla na brzdové válce kol;
- brzdové válce kol, poháněné tlakem pracovní kapaliny, včetně brzdění pomocí destiček.
Pokud z tohoto systému odstraníte brzdovou kapalinu, nebude možné přenést sílu z pedálu na destičky – mechanický pohon prostě nebude účinný, protože síla nebude stačit k zastavení Škody Fabia vážící více než tunu. .
Brzdová kapalina musí mít řadu vlastností:
- nezmrazovat při teplotách do -60 °C;
- mají bod varu 200 °C;
- viskozita ne méně než 1,5 mm2/s při t=100 °C, ale ne více než 1800 mm2/s při t=-40 °C;
- stabilita hustoty bez ohledu na provozní podmínky a intenzitu;
- nepůsobí destruktivně na pryž a pryži podobné materiály systému;
- namazat pracovní objem válců.
Vzhledem k tomu, že rozsah provozních teplot brzdového systému se pohybuje od -60 °C (Dálný sever, Arktida) při studeném startu až do +150 °C (při běžném brzdění od 60 km/h do úplného zastavení), konvenční oleje nejsou vhodné. Navíc v hydraulice nesmí být voda – hlavní důvod varu brzdové kapaliny Škoda Fabia.
GENERACE BRZDOVÉ KAPALINY
Klasifikace je založena na standardech vyvinutých ministerstvem dopravy USA. Podle toho se v názvu každého typu (generace) používá zkratka DOT – Dept. dopravy. Hlavním rozdílem mezi každým z nich je základ použitý pro vývoj. Jeho procento je minimálně 92 %, zbývajících 8 % jsou speciální přísady.
1. DOT 3 je minerální báze, což je plus i mínus. DOT 3 nepůsobí destruktivně na kovové a pryžové části systému, dobře maže válce a eliminuje riziko kyselosti a koroze. Při teplotách pod -20 °C se stává příliš viskózním, rychle absorbuje vlhkost a degraduje doslova za 1-1,5 roku. Používá se na starších pomalu jedoucích vozech Škoda Fabia s bubnovými (nebo kotoučovými + bubnovými) brzdami.
2. DOT 4 je syntetická báze, reprezentovaná (především) směsí etheru a polyglykolů. Poměrně běžný, i přes své spíše „úctyhodné“ stáří, se používá v operačních systémech většiny moderních vozů Škoda Fabia. Jednou z výhod DOT 4 je stabilita vlastností ve velmi širokém teplotním rozsahu. Brzdový systém je servisován každé 2-4 roky v závislosti na vlastnostech samotného vozidla.
3. DOT 5.1 – směsná báze, je druh DOT 4, ale je více hygroskopický s nižší viskozitou a vyšším bodem varu. Obvykle se používá ve sportovních autech.
4. DOT 5 – syntetická báze na bázi silikonu. Stabilní vlastnosti ve velmi širokém teplotním rozsahu, ideální pro vysoce zatěžované systémy (sportovní vozy, SUV a těžké sedany třídy Luxe). Není hygroskopický. Nevhodné pro systémy, které mají pryžové nebo pryžové prvky.
Hygroskopicita kapaliny je stále „slabým místem“ jakéhokoli brzdového systému. Výrobci automobilů používají velké množství technických řešení k omezení kontaktu s vlhkostí, ale systém nelze zcela utěsnit – to negativně ovlivní jeho výkon.
Přítomnost vody v DOT 3 a 4 snižuje jeho vlastnosti a činí je méně stabilními. Částečky vody navíc vedou k rychlé tvorbě koroze uvnitř systému a mohou způsobit zakysání pracovních válců, což způsobí, že brzdění bude méně účinné, nebo dokonce nemožné.
CHARAKTERISTICKÉ ZNAKY DEGRADACE BRZDOVÉ KAPALINY
Neexistují žádné konkrétní znaky, podle kterých by běžný majitel vozu mohl určit degradaci brzdové kapaliny Škoda Fabia. Za normálních podmínek se ani vysoký stupeň produkce prakticky neprojevuje. To se však stává osudným při intenzivní zátěži na brzdy – sjíždění serpentinových cest, nouzové brzdění nebo jízda v terénu. Zkrátka v každé situaci, kdy je zatížení brzdového pedálu vysoké.
Potřeba výměny brzdové kapaliny je rychle identifikována s preventivním odvzdušněním brzd. K tomuto účelu se používá diagnostický proužek, který mění svou barvu v závislosti na přítomnosti vlhkosti v analyzované látce.
Znehodnocená kapalina paralyzuje činnost systému a zde jsou 2 možnosti – buď se válce otevřou (samovolné brzdění), nebo auto přestane reagovat na sešlápnutí brzdového pedálu. V každém případě bude situace nebezpečná pro účastníky silničního provozu.
Ale není to obvyklé chování pedálu, které by mělo majitele upozornit:
- neočekávaná porucha, zejména při nouzovém brzdění vozu Škoda Fabia;
- efekt „pumpování“, kdy se pedál s každým sešlápnutím stává pružnějším a jeho zdvih se zkracuje;
- pedál je pomalý v chladném počasí.
Nejedná se o přímé známky degradace kapaliny a jsou charakteristické pro jiné problémy v systému. A přesto kontaktujte servis a vyměňte minimálně brzdovou kapalinu.
JAK ČASTO SE BRZDOVÁ KAPALINA MĚNÍ?
Četnost výměny kapalin je uvedena v servisní knížce vozu Škoda Fabia. Ale údaje uvedené v dokumentaci k vozu byly získány v laboratorních podmínkách a ve skutečnosti mají malou korelaci s reálným životem. Životnost kapaliny brzdové soustavy nezávisí na intenzitě používání, pokud však vůz stál delší dobu v nečinnosti (3-4 měsíce a více), je nutné brzdy zkontrolovat.
Pokud vezmeme průměrné ukazatele:
- pro DOT 3 – ročně, před zimním obdobím provozu nebo po reaktivaci vozidla, které nebylo používáno v chladném období;
- pro DOT 4 – jednou za 1 roky, při přípravě vozu na zimu. Výměna kapaliny po opětovném otevření vozu Škoda Fabia;
- pro DOT 5.1 – ročně bez ohledu na provoz vozidla;
- pro DOT 5 – jednou za 1-4 let. Zpravidla není nutná výměna při opětovné konzervaci, ale je vyžadováno sledování hladiny a odvzdušnění brzd.
Neméně důležitou otázkou je kompatibilita kapalin při smíchání. Výrobci důrazně nedoporučují míchání kapalin a automobilky vyjmou vozy Škoda Fabia ze záruky, pokud se zjistí, že byla naplněna nesprávná kapalina nebo došlo k jejich smíchání.
Pokud jde o kompatibilitu, v nouzových případech lze DOT 3, 4, 5.1 smíchat, pokud je nutné se dostat na místo opravy. Silikonová základna DOT 5 eliminuje potřebu přidávat do systému minerální nebo syntetickou hydraulickou kapalinu.
Výměna kapaliny je nutná, pokud je Škoda Fabia zakoupena v ojetém stavu.
PRAVIDLA PRO VÝMĚNU BRZDOVÉ KAPALINY
Řidiči si jsou jisti, že při výměně brzdové kapaliny není nic složitého a tento postup lze provést samostatně. Ale i sebemenší chyba bude mít za následek tragédii, pokud selžou brzdy. Koneckonců, tento postup zahrnuje:
- úplné čerpání pracovní tekutiny;
- proplachování hadic a potrubí, válců;
- naplnění systému a jeho odvzdušnění.
To lze provést pouze v autorizovaném servisním středisku, které poskytuje záruku na provedenou práci.
Škoda Fabia Výměna brzdové kapaliny v hydraulickém pohonu brzdového systému Škoda Fabia
Podle doporučení výrobce se doporučuje výměna brzdové kapaliny minimálně jednou za 2 roky nebo po 30 tis. km (podle toho, co nastane dříve).
Systém je naplněn speciální brzdovou kapalinou DOT-4.
UŽITEČNÉ RADY.
Brzdová kapalina je velmi hygroskopická (absorbuje vlhkost ze vzduchu), což kromě toho, že způsobuje korozi dílů brzdového systému, snižuje bod varu samotné kapaliny a to může vést k selhání brzd při častém prudkém brzdění. Proto doporučujeme výměnu brzdové kapaliny každý rok (na jaře).
Budete potřebovat: klíč „8“ na matice potrubí, brzdovou kapalinu, gumovou nebo průhlednou hadici, průhlednou nádobu.
POZNÁMKA.
Vypadá jako speciální klíč na potrubní matice.
UŽITEČNÉ TIPY.
Doporučuje se vyměnit brzdovou kapalinu za asistenta, který předtím nainstaloval vůz na inspekční příkop nebo nadjezd (není třeba demontovat kola).
Používejte brzdové kapaliny s hodnocením alespoň DOT-4.
Pořadí výměny kapaliny v brzdových mechanismech: – vpravo vzadu; – levý přední; – Levá zadní; – pravý přední.
VAROVÁNÍ.
Vypuštěnou kapalinu znovu nepoužívejte: je kontaminovaná, nasycená vzduchem a vlhkostí. Vždy přidávejte pouze novou kapalinu značky, která byla dříve naplněna do systému.
Brzdová kapalina je hygroskopická (absorbuje vlhkost z okolního vzduchu), proto ji nelze skladovat v otevřených nádobách.
Chraňte životní prostředí – Nevylévejte použitou brzdovou kapalinu do půdy nebo kanalizace.
1. Odšroubujte zátku nádržky hlavního brzdového válce.
2. Doplňte čistou brzdovou kapalinu do nádržky až po spodní okraj plnicího hrdla.
VAROVÁNÍ.
Zabrzděte vůz parkovací brzdou a nainstalujte pod zadní kola klíny („klíny“).
3. Očistěte odvzdušňovací ventily od nečistot a odstraňte ochranné krytky ventilů pracovních válců brzdových mechanismů předních .
4. . a bubnové brzdové mechanismy zadních kol.
5. . nebo zadní kola s mechanismem kotoučové brzdy.
6. Dále připevněte gumovou hadici nebo průhlednou hadici na odvzdušňovací ventil válce brzdového kola pravého zadního kola a ponořte konec hadice do čisté průhledné nádoby.
7. Asistent musí čtyřikrát až pětkrát prudce sešlápnout brzdový pedál (s intervalem mezi sešlápnutími 1-2 sekundy), poté pedál držet sešlápnutý.
8. Vyšroubujte odvzdušňovací ventil o 1-2-3-4 otáčky. Z hadičky začne vytékat stará (špinavá) brzdová kapalina.
Brzdový pedál by v tomto okamžiku měl hladce dosáhnout dorazu. Jakmile kapalina přestane vytékat, zavřete odvzdušňovací ventil.
POZNÁMKA.
Neustále sledujte hladinu kapaliny v nádrži a nedovolte, aby klesla ke značce „MIN“ na stěně nádrže. V případě potřeby doplňte novou brzdovou kapalinu, aby se do hydraulického pohonu nedostal vzduch. Tím je zajištěna postupná výměna staré kapaliny za novou bez vypouštění hydraulického systému.
9. Stejným způsobem vyměňte brzdovou kapalinu v pracovním válci brzdového mechanismu levého předního kola.
10. Následně vyměňte brzdovou kapalinu ve druhém okruhu (nejprve v pracovním válci brzdového mechanismu levého zadního kola, poté pravého předního).
11. Opakujte kroky 5–8, dokud nebude kapalina v pohonu zcela vyměněna (z hadice by měla vytékat čistá kapalina bez vzduchových bublin).
12. Po výměně brzdové kapaliny nezapomeňte nasadit ochranné krytky na odvzdušňovací ventily. Vyměňte poškozené uzávěry.
13. Zkontrolujte kvalitu odvedené práce: několikrát sešlápněte brzdový pedál – dráha pedálu a síla na něj by měly být při každém sešlápnutí stejné. Pokud tomu tak není, vraťte se k operacím v odstavcích. 5–8.
14. Doplňte brzdovou kapalinu na úroveň mezi značky „MAX“ a „MIN“ na stěně nádržky a utáhněte uzávěr.
15. Nainstalujte díly v opačném pořadí demontáže.