ŠkodaŠkoda Fabia

Jaký typ abs je nainstalován na Škoda Fabia 2

Protiblokovací brzdový systém (ABS) reguluje brzdný tlak na všechna kola při brzdění na obtížných vozovkách, aby se zabránilo zablokování kol. Systém poskytuje:

– vyhýbání se překážkám s vyšším stupněm bezpečnosti, včetně nouzového brzdění;

– zkrácení brzdné dráhy při nouzovém brzdění při zachování stability a ovladatelnosti vozidla, včetně zatáčení.

V případě poruchy protiblokovacího systému je zajištěna diagnostická funkce a nouzové ovládání systému.

Hydroelektronická řídicí jednotka (HCU) protiblokovacího systému přijímá informace o rychlosti a směru vozidla a také o stavu vozovky ze snímačů rychlosti kol.

Na základě těchto informací řídící jednotka určí optimální režim brzdění kola.

6.5 Protiblokovací systém brzd (ABS) Škoda Fabia

Rýže. 6.48. Prvky protiblokovacího systému brzd: 1 – hydroelektronická řídicí jednotka ABS (GECU); 2 – snímač rychlosti předního kola; 3 – snímač rychlosti zadního kola; 4 – kontrolka ABS a elektronického systému rozdělování brzdné síly; 5 – konektor diagnostického kontaktu

6.5 Protiblokovací systém brzd (ABS) Škoda Fabia

Rýže. 6.49. Hydraulický systém ABS: 1 – brzdové potrubí pravého předního kola; 2 – brzdové potrubí levého předního kola; 3 – brzdové potrubí pravého zadního kola; 4 – brzdové potrubí levého zadního kola; 5 – brzdová hadička pravého předního kola; 6 – brzdová hadice levého předního kola; 7 – brzdová hadice pravého zadního kola; 8 – brzdová hadice levého zadního kola; 9 – hydroelektronická řídicí jednotka ABS (GECU); 10 – podtlakový posilovač brzd a hlavní válec

Prvky protiblokovacího brzdového systému jsou znázorněny na Obr. 6.48. Hydraulický systém protiblokovacího brzdového systému je znázorněn na Obr. 6.49.

Ovládání ABS

Normální brzdění. Během normálního brzdění je elektromagnetický ventil bez napětí, vstupní ventil je otevřen a výstupní ventil je uzavřen. Když sešlápnete brzdový pedál, brzdová kapalina se natlakuje do válce kola přes elektromagnetický ventil a aktivuje brzdu. Po uvolnění brzdového pedálu se brzdová kapalina vrací do hlavního válce přes sací ventil a zpětný ventil.

Pracovní režim. Pokud se při nouzovém brzdění zablokuje kolo, řídicí jednotka výkonu vydá příkaz elektromagnetickému ventilu, aby omezil přívod brzdové kapaliny, a poté je každému elektromagnetickému ventilu přivedeno napětí. Vstupní ventil se uzavře a přívod brzdové kapaliny do hlavního válce se uzavře; Výstupní ventil se otevře a brzdová kapalina protéká válcem kola do nádržky, což způsobuje pokles tlaku.

Režim udržování tlaku. Když tlak ve válci kola klesne na maximum, řídicí jednotka výkonu vydá příkaz elektromagnetickému ventilu, aby udržoval tlak brzdové kapaliny, napětí je přiváděno do vstupního ventilu a není přiváděno do výstupního ventilu. V tomto případě jsou vstupní a výstupní ventily uzavřeny a brzdová kapalina neopouští válec kola.

Režim zvýšení tlaku. Pokud jednotka řízení výkonu zjistí, že kolo není zablokováno, vypne elektromagnetický ventil. Do elektromagnetických ventilů není přiváděno žádné napětí, brzdová kapalina proudí přes sací ventil do válce kola, v němž se zvyšuje tlak.

Elektronické rozdělování brzdné síly (EBD)

Electronic Brake Force Distribution (EBD) je subsystém ABS, který slouží k zajištění efektivní trakce zadních kol k povrchu vozovky.

Systém EBD navíc zabraňuje zablokování a smyku zadních kol při částečném brzdění.

Díky systému distribuce brzdné síly je brzdná síla udržována blízko optimální hodnoty a je regulována elektronicky, což eliminuje potřebu konvenčního regulátoru tlaku.

Vzhledem k tomu, že regulátor tlaku je mechanické zařízení, jsou jeho možnosti omezené z hlediska dosažení ideálního rozložení brzdných sil mezi přední a zadní kola a také pružného rozložení brzdných sil v závislosti na míře zatížení vozidla. Poruchu mechanického regulátoru tlaku navíc řidič většinou nezjistí.

Elektronické rozdělování brzdné síly (EBD) je řízeno řídicí jednotkou ABS. Během jízdy systém rozdělování brzdné síly neustále detekuje

stupeň prokluzu každého z kol automobilu a reguluje tlak pracovní kapaliny v brzdových mechanismech zadních kol tak, aby převyšoval tlak v brzdových mechanismech předních kol.

Pokud je zjištěna závada (tabulka 6.1) systému distribuce brzdné síly (EBD), rozsvítí se na sdruženém přístroji výstražná kontrolka EBD (a parkovací brzdy).

Tabulka 6.1
Činnost systémů ABS a EBD při zjištění závad

6.5 Protiblokovací systém brzd (ABS) Škoda Fabia

Výhody elektronického systému rozdělování brzdné síly jsou následující.
1. Zlepšení výkonu hlavního brzdového systému.
2. Kompenzace rozdílu koeficientů tření (pro každé kolo automobilu).
3. Není potřeba tradiční regulátor tlaku.
4. Signalizace poruchy pomocí výstražné kontrolky na přístrojové desce.
Ovládání kontrolek

6.5 Protiblokovací systém brzd (ABS) Škoda Fabia

Rýže. 6.50. Výstražné kontrolky ABS a EBD
Umístění výstražných kontrolek ABS a EBD na sdruženém přístroji je znázorněno na obr. 6.50.
Modul výstražné kontrolky ABS. Výstražná kontrolka ABS ukazuje stupeň účinnosti ABS.
Kontrolka se rozsvítí v následujících případech:
– ve fázi inicializace po zapnutí zapalování (3 s);
– v případě zákazu činnosti ABS v případě poruchy;
– pokud se počítač nezapne při zapnutém zapalování;
– v diagnostickém režimu.
Modul výstražné kontrolky EBD. Výstražná kontrolka EBD indikuje stupeň výkonu EBD.
Kontrolka se rozsvítí v následujících případech:
– během inicializační fáze po zapnutí zapalování (3 s);
– v případě zákazu provozu EBD v případě poruchy;
– pokud se počítač nezapne při zapnutém zapalování;
– když je zatažena parkovací brzda nebo je nedostatečná hladina brzdové kapaliny.
POZNÁMKA
Následující jevy nejsou známkami poruchy ABS nebo EBD.
Vlastnosti systému ABS

Zvuk při kontrole systému ABS. Při startování motoru se občas z motorového prostoru ozve tupé klepání. Je spojena s kontrolou funkčnosti systému.

Zvuk během činnosti ABS. Zvuk chodu motoru tělesa ventilu ABS (vytí). Skřípavý zvuk doprovázený vibracemi brzdového pedálu.

Při činnosti ABS vycházejí z podvozku vozu zvuky, které jsou způsobeny opakovanými cykly brzdění a uvolňování kol (dupoty vycházející z odpružení; skřípání od pneumatik).

Dlouhá brzdná dráha. Na některých površích, včetně zasněžených silnic nebo štěrku, může být brzdná dráha vozidel vybavených ABS delší než obvykle. Při jízdě po takových komunikacích by proto měl majitel vozu dbát zvýšené opatrnosti a jet sníženou rychlostí.

Vibrace brzdového pedálu je normální.
Chybové kódy ABS jsou uvedeny v tabulce. 6.2.
Tabulka 6.2
Chybové kódy brzd ABS

6.5 Protiblokovací systém brzd (ABS) Škoda Fabia

6.5 Protiblokovací systém brzd (ABS) Škoda Fabia

Rýže. 6.51. Kabelová část konektoru hydroelektronické řídicí jednotky ABS

Kabelová část konektoru hydroelektronické řídicí jednotky ABS je na Obr. 6.51. Adresování kabelové části konektoru hydroelektronické řídicí jednotky ABS je uvedeno v tabulce. 6.3.

Zajímavé:
Kdy začali vyrábět Škodu v Kaluze.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button