ŠkodaŠkoda OctaviaŠkoda octavia a5Škoda Yeti

Jak upravit automatickou převodovku skoda octavia a5 1.8 tsi

Škoda Octavia A5 byla vybavena klasickou automatickou převodovkou (Aisin 09G) a 6 a 7stupňovými roboty DQ250 02E, DQ200 0AM 0CW se dvěma spojkami. Jedna spojka je zodpovědná za řazení lichých převodových stupňů, druhá – sudých převodových stupňů. Když je vůz v pohybu, sepne se jedna spojka a na druhém hřídeli jsou již připravena k provozu ozubená kola dalšího rychlostního stupně. Když nastanou podmínky pro řazení, ECU vyšle signál – první spojka se rozepne a druhá sepne. Přitom nedochází k přerušení přenosu točivého momentu a auto se pohybuje extrémně hladce, přepínání je téměř neznatelné. Jinak je nutná diagnostika a případně oprava automatické převodovky Škoda Octavia A5 1.8 tsi v Moskvě.

09G (TF-61SN)

DSG7 DQ200

DSG6 DQ250

První 6stupňová automatická převodovka na světě 09G (Aisin TF-60/61SN) – od roku 2003 se používá pro téměř všechny modely VAG s pohonem předních kol s motory od 1.4 do 2.0 litru. Vyvinuto japonskou firmou Aisin na pokyn VAG, která na sebe vzala návrh a nastavení elektriky, ECU a agregace s motory svých vozů. 09G je dimenzován na točivý moment do 280 N/m. První skutečný konkurent manuálních převodovek a DSG, nastavení a rychlost řazení vám umožní jet agresivně a blízko omezujícím momentům.

Zajímavé:
Kde je relé palivového čerpadla pro Škoda Octavia Tour.

Jedním z běžných problémů 09G je měnič točivého momentu. Pracuje s širokým „skluzem“. Uzavírací tlak není dodáván konvenčním elektromagnetickým ventilem, ale PWM solenoidem. Tento režim zvyšuje účinnost, ale zároveň několikanásobně zrychluje opotřebení třecího obložení měniče točivého momentu.

V létě, aby se zabránilo rychlému opotřebení obložení, senzory na některých strojích informují ECU TCM, když bylo dosaženo kritické teploty 130° a „režim prokluzu“ může být zrušen.

Pokud budete udržovat čistotu a teplotu oleje v této automatické převodovce do 100 g, pak bude jezdit věčně. Olej měňte jako obvykle každých 60 tisíc km (při agresivní jízdě i častěji). Řada 09 je citlivá na správně nastavenou hladinu oleje ATF, která se kontroluje při t=40°±5° na úrovni přepadové trubky v jímce se výměnou oleje nemění, protože; Chcete-li to provést, musíte demontovat automatickou převodovku.

Jak selže 09G?

  • Spojka měniče točivého momentu zabírá s prokluzem od 3. rychlosti, aniž by čekala na vyrovnání rychlosti otáčení hřídele motoru a převodovky. Zároveň se aktivně opotřebovává a kontaminuje olej tvrdým a lepkavým práškem. Toto agresivní odpružení proniká do kanálů těla ventilu a elektromagnetů, ucpává ventily šoupátka a zabraňuje fungování pružin a elektromagnetů. Navíc opotřebovává všechny kluzné plochy. Vyjadřuje se otřesy, zpožděním zapínání a vypínání obalů a je rozdíl mezi prací ve studeném a horkém oleji.
  • Plunžry a ventily se zasekávají a neposkytují dostatečný tlak oleje jednomu z paketů, v opotřebovaných oblastech se tvoří netěsnosti a proudění oleje a tlak ve spojkových sadách kriticky klesá. Což se již projevuje opotřebením spojek a skříň má pocit, že „netáhne“. Oprava tělesa ventilu spočívá v vyčištění a výměně kriticky opotřebených ventilů a baterií za opravné.

krabice je umytá a připravená k sestavení sestava krabicekrabice nainstalovaná na autě

Kdy je nutná oprava DSG 7?

Převodovka DSG 7 se vyznačuje charakteristickým rysem: používá suché spojky a díky tomu má malý objem oleje (1.7 litru, nalévaný v dávkách), který je potřeba pouze k mazání mechanické části (není zvyklá na ochlaďte spojku). Zvyšuje se účinnost a v důsledku toho klesá spotřeba paliva. Náklady na opravu DSG 7 pro spotřebitele jsou relativně nízké, protože je vzácné, že se mechatronika i spojka porouchají najednou.

Poslední generace DSG 7 jsou spolehlivější, ale slabá místa jsou stále stejná – spojka a mechatronika. Právě s nimi je nejčastěji spojována oprava krabic.

Z čeho se skládá oprava DSG 7?

Výměna spojky DSG 7

stará spojka - zadřená, vůbec žádná mezeraStará spojka - i obě ložiska jsou přehřátá normální vůle v nové spojcenová spojka

Samotná spojka je poměrně spolehlivý mechanismus, ale postupem času se stále opotřebovávají. V tomto případě je vyměněna spojka DSG 7 Škoda Yeti. U 6stupňové převodovky, která, jak je známo, je převodovka mokrého typu, se tento postup provádí mnohem méně často (přibližně jednou za 150–200 300 km, s mírným používáním, ačkoli vozy s najetými kilometry asi 7 tisíc km přijelo poměrně často) než u převodovky suchého typu, kde může být nutná výměna spojky za DSG 25 počínaje 30-XNUMX tisíci km.

Měli byste také vědět, že spojka zodpovědná za liché převody se opotřebovává rychleji, protože zodpovídá za chod 1. stupně a zpátečky (zvýšené zatížení). Neustálá jízda v dopravních zácpách také negativně ovlivňuje životnost spojky.

Zpočátku výrobci 6 a 7 rychlostních DSG poskytovali možnost výměny spojek v převodovce a podle toho vyráběli opravné sady. Po tomto postupu je nutná adaptace spojky. Na toto dílo poskytujeme záruku 1 rok (výměna+seřízení+adaptace+instalace).

Oprava a výměna mechatroniky DSG 7

Problémy s dvouspojkovou převodovkou začínají v drtivé většině případů u mechatroniky (ta vlastně řídí spínací proces). Na DSG 6 se v průměru všechno děje později než na DSG 7.

Mechatronik 0B5 v opravě

Problémy s ním mohou nastat kvůli srsti. opotřebení solenoidů (objevují se škubání). V tomto případě obvykle není nutná kompletní výměna mechatroniky, ale mění se pouze solenoidy.

Druhou problematickou oblastí je elektronická řídící jednotka mechatroniky problémy s ní obvykle vznikají v důsledku přehřátí (při spuštění na studený systém systém přejde do nouzového režimu). Pokud jednotku nelze obnovit, je vyměněna a poté přeprogramována na požadovaný stroj. Přeprogramujeme mechatroniku DQ200 DQ250 pro konkrétní vozidlo.

Typické příznaky poruch

V zásadě je předzvěstí problémů výskyt trhnutí a otřesů při rozjezdu a při přeřazení na nižší převodové stupně (podřazení). V horším případě se převodovka nezapne a auto tedy nejede. Ve většině případů se box přepne do nouzového režimu, který nezmizí ani po resetu chyb (ne vždy). Neměli byste to nechat náhodě, protože pravidlo vždy funguje – čím dříve, tím levnější je oprava mechatroniky DSG 7 Škoda Octavia 1.8 tsi 0AM 0CW atd.

Co dělat, když oprava mechatroniky není možná?

To se stává poměrně často (obvykle po nehodách). Je potřeba ho vyměnit za ojetý, opravit nebo nový a následně přeprogramovat na požadované auto. Použili jsme, opravujeme mechatroniku pro DSG 7 skladem. Na místě jej do 20 minut přeprogramujeme na požadované vozidlo. Cena práce je uvedena v tabulce (viz výše).

Mechanická část DSG 7

Jsou s tím i problémy.

Opotřebení ložisek způsobuje při pohybu hluk, který se zvyšuje s počtem otáček a rychlostí. Dá se to vyřešit otevřením a následnou výměnou sady ložisek.

Řadící vidlice je zničená – zmizí i převody a zpátečka. Přejde do nouzového režimu.

Zničení jehlového ložiska na vstupním hřídeli, únik olejového těsnění vstupního hřídele. Těm, kteří mění spojku, se důrazně doporučuje vyměnit tyto 2 díly.

Jak funguje DSG6?

Převodovka DSG 6 (DQ250) používá mokré spojky. 1. spojka je zodpovědná za řazení lichých rychlostních stupňů a zpátečky, druhá je zodpovědná za sudé rychlostní stupně. Tato konstrukce umožňuje zařadit další rychlostní stupeň, zatímco předchozí je stále v provozu, a řadit pod zatížením bez přerušení přenosu točivého momentu na kola. Hmotnost této 6stupňové převodovky je ~ 93 kg, což je znatelně více než u DSG-7.

Zařízení DSG-6 (DQ-250)

Činnost spojek a řazení jsou řízeny speciální jednotkou v převodovce – mechatronikou, která při své práci využívá čtení specializovaných senzorů a dalších elektronických systémů vozu.

Obecně je DSG6 poměrně spolehlivá převodovka, mnohem méně problematická než její sedmistupňový bratr, ale zároveň potřebuje opravu. Za problémy může opotřebení ložisek, spojky, ale i dvouhmotového setrvačníku a samozřejmě mechatroniky. Každý z těchto problémů lze vyřešit poměrně levně – DQDL provádí dílčí i velké opravy DSG 7 Octavia A6. Je také možné jej nahradit smluvním DSG5 (DQ6) s přeprogramováním mechatroniky na požadované vozidlo.

Nejproblematičtější součásti tohoto kontrolního bodu jsou však:

Problémy s těmito problémy se obvykle odešlou do služby DQDL na opravu krabice.

Z čeho se skládá oprava DSG6?

Oprava/výměna mechatroniky DSG-6

Problémy s mechatronikou mohou nastat kvůli mech. opotřebení solenoidů (objevují se škubání). V tomto případě obvykle není nutná kompletní výměna mechatroniky, ale mění se pouze solenoidy.

Druhou problematickou oblastí je elektronická řídící jednotka mechatroniky problémy s ní obvykle vznikají v důsledku přehřátí (při spuštění na studený systém systém přejde do nouzového režimu). Pokud jednotku nelze obnovit, je vyměněna a poté přeprogramována na požadovaný stroj. Přeprogramujeme mechatroniku DSG6 DQ250 02E na konkrétní vozidlo.

Výměna spojky DSG-6

Pokud se spojka převodovky DSG6 výrazně opotřebuje, ECU začne co nejvíce vysouvat táhlo záběru spojky, čímž nutí olejové čerpadlo neustále pracovat. V důsledku toho se začne přehřívat (obvykle se taví kontaktní izolace) a může dojít ke zkratu v samotné ECU DSG (v důsledku zvýšené teploty).

Spojka, která nejvíce podléhá opotřebení, je zodpovědná za liché převody, protože s její pomocí se auto rozjede (a jak je v tuto chvíli známo maximální zatížení). Stav snůšky (její vitalitu) lze zjistit pomocí diagnostiky.

Více se dočtete v sekci Spojka DSG 6.

Resetování, kalibrace a přizpůsobení automatické převodovky

Resetování, kalibrace a přizpůsobení automatické převodovky

Adaptace automatické převodovky je speciální proces, který umožňuje automatické převodovce přizpůsobit se stylu jízdy konkrétního řidiče. U většiny moderních převodovek k tomu dochází automaticky bez účasti majitele nebo specialistů. Ale starší stroje vyžadují vnější zásah k dokončení nastavení. Předchozí parametry by se navíc měly po zásadní opravě boxu resetovat. Poté se musí znovu přizpůsobit jízdním návykům řidiče.

Proč je potřeba adaptace?

Adaptace automatické převodovky je nyní nejčastěji vyžadována pouze u starých převodovek, protože nové se dokážou přizpůsobit stylu jízdy samy. Takové automatické převodovky se nacházejí hlavně na ojetých zahraničních automobilech vyrobených v 80-90 letech dvacátého století. Nejsou instalovány na moderních autech.

Uzpůsobená převodovka nezpůsobuje cukání a kývání namísto nabírání nebo snižování rychlosti. Rychle reaguje na chování řidiče a přizpůsobuje se jeho stylu jízdy. Jízda se tak stává bezpečnou a pohodlnou. Tento proces má mnoho výhod:

  • Snížená frekvence řazení. To výrazně snižuje opotřebení jednotky;
  • Pohyb na špíně nebo ledu se stává bezpečnější. S kalibrovanou převodovkou se snižuje riziko zaseknutí nebo smyku;
  • Pohodlí řidiče. Nemusí často zpomalovat nebo přepínat režimy. Automatická převodovka provádí tyto akce automaticky.

DŮLEŽITÉ! Řidič, zvláště ten nezkušený, nedokáže vždy včas vycítit, kdy je nutné snížit rychlost, nebo že je vozovka příliš kluzká. To může vést k nebezpečným následkům. Uzpůsobený automat si s takovými situacemi snadno poradí, zajistí bezpečnost na silnici a prodlouží životnost jeho součástí.

Po adaptaci se plynulost pohybu zvyšuje. Box rozumí tomu, co řidič chce, a předem se na jeho jednání připraví.

Moderní automatické převodovky mají dva tréninkové režimy:

  1. Dlouhodobá úprava, provedená přibližně 1000-2000 kilometrů. Během této doby box studuje jízdní vlastnosti a začíná se přizpůsobovat průměrnému výkonu.
  2. Rychlé přizpůsobení automatické převodovky. Trvá 100 m – 2 km. Během této doby se převodovka může pouze přizpůsobit jízdnímu stylu, který je v danou chvíli řidiči vlastní.

Většina moderních strojů má dva režimy nastavení. Staré automatické převodovky se ale umí přizpůsobit jen jedné z nich. Navíc existují krabice, které jsou tohoto procesu zcela neschopné. Proto mohou často pomalu reagovat na vstupy řidiče.

Pokud se automatická převodovka zpomalila při určování toho, co od ní motorista chce, tlačení nebo kopání, možná jednotka není rozbitá, ale prostě není přizpůsobena. To se často stává po výměně převodové kapaliny nebo její opravě. Pravděpodobně jej budete muset resetovat a překalibrovat. Možná, že uzel není vůbec adaptivní.

  • Po výměně hydraulické desky;
  • Při instalaci smluvního stroje;
  • Po zakoupení ojetého vozu;
  • Po extrémní jízdě;
  • Na konci zimní sezóny.

Základní adaptační parametry

Základní adaptační parametry

Nejnovější modely automatických převodovek nejsou vybaveny tlačítky, která umožňují mechanickou volbu požadovaných režimů. To vše za řidiče dělá speciální čip s programem. Správná funkce automatické převodovky závisí na její správné činnosti. Díky tomu je řízení bezpečnější, jednodušší a pohodlnější.

Při přizpůsobování si automatická převodovka pamatuje:

  • Styl jízdy. Automatická převodovka reaguje na sešlápnutí plynového pedálu a přizpůsobí se provozu pohonné jednotky. To vám umožní snížit spotřebu paliva;
  • Funkce přetaktování. Krabice si pamatuje, jak rychle se řidič rozjede. To zajišťuje hladký pohyb;
  • Styl brzdění. Automat chápe, jak ostře je majitel vozu zvyklý brzdit. Pokud silně sešlápne pedál, převodovka může podřadit několik rychlostních stupňů najednou.

Automatická převodovka přesně detekuje kluzké zimní silnice nebo jízdu do kopce. V prvním případě zapne zimní režim a ve druhém přepne na nižší rychlostní stupeň. Dokáže také rozpoznat některé další vlastnosti povrchu vozovky nebo provozu.

Jaký je rozdíl mezi běžnými a adaptivními stroji?

Neadaptivní automatická převodovka nemá žádné podřazování. Na jinou rychlost se přepne až při dosažení 2500 ot./min. Jsou tu ale tlačítka pro řazení nahoru nebo sportovní režim. V případě potřeby je zapíná sám řidič.

Existují také poloadaptivní stroje. Majitel takového vozu musí vědět, jak přizpůsobit automatickou převodovku nebo resetovat předchozí parametry. To vše musí udělat sám nebo se obrátit na servisní středisko.

Automatická převodovka, schopná automatické kalibrace, volí požadovaný převodový stupeň a jízdní režim. Pamatuje si styl konkrétního řidiče a snadno se mu přizpůsobí. To vám umožní ušetřit palivo nebo rychle zrychlit, pokud je na to motorista zvyklý.

Jak dlouho trvá, než se automatická převodovka přizpůsobí?

Jak dlouho trvá, než se automatická převodovka přizpůsobí?

Adaptivní automatická převodovka se může přizpůsobit buď velmi rychle, nebo časem, jak bylo uvedeno výše. To závisí na režimu kalibrace. Ale je také možné nucené přizpůsobení automatické převodovky tohoto typu. Provádějí ji technici autoservisu nebo sám majitel, pokud má zkušenosti.

Tento postup zahrnuje blikání elektronické jednotky krabice. K tomu je na čip nainstalován speciální program vhodný pro požadovaný styl jízdy. Zároveň se kontroluje činnost automatické převodovky.

DŮLEŽITÉ. Není vhodné, aby tuto operaci prováděli sami nezkušení majitelé automobilů. Mnoho motoristů se snaží dělat všechno sami čtením článků na internetu nebo sledováním videí tohoto procesu. To je však plné závažných chyb, které mohou vést k nutnosti výměny drahé řídicí jednotky. Proto je lepší kontaktovat servisní stanici, kde kvalifikovaní odborníci provedou tuto práci efektivně a bez následků.

Ale je možné změnit nastavení bez flashování firmwaru. Zvládne to i obyčejný automobilový nadšenec. Tuto kalibraci lze provést několika způsoby.

Školení automatické převodovky

Je možné pochopit, jak přizpůsobit automatickou převodovku v jednoduchých případech i bez takových zkušeností. Tato operace většinou probíhá bez nepříjemných následků. Předtím byste však měli obnovit předchozí nastavení.

Automatický reset adaptace

Automatický reset adaptace

Navzdory skutečnosti, že resetování je poměrně jednoduché, může mít na různých modelech strojů své vlastní jemnosti. Pokud nejsou majiteli vozu s jistotou známy, je lepší kontaktovat odborníky, aby tento postup provedli. To často vyžaduje speciální vybavení pro přesné určení hodnot, které je třeba resetovat.

Jedna z nejsrozumitelnějších a nejdostupnějších metod resetování je tato:

  1. Otočte klíčkem zapalování o několik otáček, aniž byste nastartovali motor.
  2. Stiskněte plyn velmi silně.
  3. Vypněte zapalování a počkejte přibližně tři minuty.
  4. Umístěte klíč do stejné polohy a poté jej vyjměte.
  5. Znovu silně sešlápněte plynový pedál.
  6. Uvolněte plyn a spusťte pohonnou jednotku.

To vám pomůže rychle odstranit nastavení, která byla nastavena předchozím majitelem vozu. Můžete je také resetovat pomocí diagnostického skeneru prodejce. Operace se provádí podle následujícího algoritmu:

  1. Nastartujte a zahřejte motor na provozní teplotu.
  2. Vypněte zapalování.
  3. Asi po pěti minutách motor znovu nastartujte.
  4. Počkejte, dokud otáčky nedosáhnou 2500.
  5. Vypněte zapalování.
  6. Asi po pěti sekundách motor znovu nastartujte.
  7. Stiskněte brzdu a začněte přepínat režimy na automatickém voliči.
  8. Vložte skener do diagnostického konektoru.
  9. Odstraňte předchozí nastavení automatické převodovky.

Po smazání starých parametrů lze převodovku přeškolit na základě přání nového řidiče.

Způsoby, jak přizpůsobit stroj vašim potřebám

Způsoby, jak přizpůsobit stroj vašim potřebám

Adaptace automatické převodovky prováděná osobou se nazývá nucená. Umožňuje nakonfigurovat jednotku na parametry a jízdní vlastnosti požadované motoristou. To většinou pomáhá zbavit se pomalosti automatické převodovky a maximálně zkomfortnit její ovládání.

Zkušení specialisté z technických center provádějí tuto práci velmi rychle a sebevědomě. Přitom jsou zohledněna všechna přání klientů. Specialisté instalují na čip nový software. Poskytuje vynikající výsledky po dlouhou dobu.

Někteří automobiloví nadšenci však raději nezávisle přizpůsobí krabici svým vlastním potřebám. Při absenci takových zkušeností a potřebných znalostí je nežádoucí to dělat. Existují však docela jednoduché metody, které jen zřídka způsobí vážné poškození vozu. Jeden z nich je ideální pro ty, kteří chtějí okamžitě změnit nastavení. Dělá se to takto:

  1. Nastartovat motor.
  2. Zahřejte stroj na požadovanou provozní teplotu.
  3. Vypněte zapalování na přibližně čtyři sekundy.
  4. Tyto operace opakujte 3x.
  5. Sešlápněte brzdový pedál a začněte posouvat rukojeť převodovky do různých poloh v požadovaném pořadí. Následně se tedy automaticky přepnou.
  6. Spusťte napájecí jednotku.
  7. Sešlápněte plynový pedál.
  8. Jeďte kousek autem a snažte se udržovat konstantní rychlost kolem 40 km/h.
  9. Vypněte zapalování.
  10. Restartujte motor.
  11. Jeďte přibližně 2 kilometry a udržujte rychlost asi 80 km/h.
  12. Vypněte elektrárnu.
  13. Znovu nastartujte motor.
  14. Jeďte přibližně sedm kilometrů. Pro ty, kteří preferují aktivní jízdu a milují rychlost, se doporučuje použít režim Kick-Down.

Bezpečnější a lepší je ale neusilovat o okamžitou kalibraci, ale ujet s autem přibližně 1000 kilometrů nebo o něco více. Během této doby se automatická převodovka nezávisle přizpůsobí stylu jízdy majitele. A pokud nechcete čekat vůbec, odborníci radí kontaktovat autoservis pro profesionální reset a kalibraci parametrů.

Proč je adaptivní automatická převodovka pomalá?

Automobiloví nadšenci si často stěžují, že si koupili ojetý vůz s adaptivní automatickou převodovkou a ta reaguje pomalu na podněty řidiče. Předchozí majitel přitom ujistil, že s krabicí je vše v pořádku a je zkalibrovaná. Proč se tohle děje?

Například na dálnici často začne pomalu fungovat převodovka nebo v městských zácpách předvádí zázraky pomalosti. To je vysvětleno velmi jednoduše. Převodovka si totiž zvykla na styl jízdy a vlastnosti starého majitele a nedokáže se nijak přizpůsobit. Odborníci, kteří stroje přizpůsobují, se toho dokážou efektivně a bez zbytečných problémů zbavit.

Závěr

Přizpůsobení převodovky – automatické – je často velmi důležitá a nezbytná operace. Může být vyžadována, pokud automatická převodovka nepracuje správně, po výměně oleje, větší opravě nebo nákupu ojetého vozu a také v některých jiných situacích. Mnoho motoristů má tendenci dělat tento postup vlastníma rukama. Ale je lepší jít do servisu pro profesionální kalibraci. Kromě toho zkušení specialisté pomohou odstranit všechny druhy poruch automatické převodovky a další poruchy vozidla.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button