Škoda

Co je lepší, Polo nebo Škoda nebo Vesta

Lada Vesta vs Volkswagen Polo: které čerstvé ojeté auto je lepší?

„Rozhoduji se mezi ojetým sedanem Volkswagen Polo a Ladou Vesta. Chápu, že Volkswagen je lepší, ale k dispozici je jen 8000 dolarů a za ty peníze bude Vesta novějšího roku výroby a pravděpodobně v lepší konfiguraci a možná i kombi. Obecně tuto možnost preferuji. Ale mám obavy o spolehlivost VAZ. Nebo by ses neměl bát?“

Lada Vesta vs Volkswagen Polo: jak svěží

24. června 2020 4:00

Ivan Kriskevič

Fotografie z redakčního archivu a otevřených zdrojů

Souhlasíme s naším čtenářem, že výběr Vesta vám umožňuje vyhrát na základě roku výroby. Za 8000 2017 $ můžete počítat s Vestou 2018-2015, Polo bude v nejlepším případě 2016-2, nebo dokonce starší „předrestylingové“, pokud se nebavíme o XNUMXletých autech s „vesmírnými“ nájezdy. V případě nových „státních zaměstnanců“ byste měli být obecně ve střehu: Vesta a ještě více Polo se snadno používají v taxících a je jich také mnoho ve firemních flotilách. Měli byste se držet dál od „pracovních koní“: je lepší jít o rok nebo dva níže, ale vzít si auto v dobrém stavu od starostlivého soukromého majitele.

Pokud jde o spolehlivost, oba modely mají spoustu otázek, i když oba modely lze doporučit ke koupi. Jen stojí za to si uvědomit možné nuance. Najednou jsme podrobně mluvili o „bolestech“ Lada Vesta a nedostatcích Volkswagen Polo. Doporučujeme si tyto materiály přečíst. Dnes se zastavíme u hlavních bodů a porovnáme modely podle komponent a sestav.

Karoserie, interiér, elektro

Polo se vyrábí téměř 10 let, životnost Vesta je poloviční, takže je stále těžké plně posoudit problémy související s věkem. Přesto jsou z hlediska pevnosti laku a odolnosti proti korozi karoserie obě auta plus mínus srovnatelná. Upřímně řečeno, nehnijí, ale na dobře ujetých autech už můžete najít místní koroze. To však sotva platí pro vozy staré tři nebo čtyři roky – těsně před nákupem byste měli zkontrolovat karoserii, zda takové problémy nejsou, a po nákupu nešetřete časem a penězi na kvalitní antikorozní prostředek.

V interiéru ojeté Vesty je pravděpodobně více „cvrčků“ než v Polu, ale to platí většinou pro vozy z raných šarží, pak se situace zlepšila. Nebezpečí prvních exemplářů jsou také odřené boční okna. V každém případě nic kritického. Výpadky funkční výbavy jsou možné, ale rané verze Pola se bez ní neobešly. Záleží na štěstí: někteří majitelé jezdí bez problémů roky, jiní se potýkají s problémy s klimatizací (Polo) nebo multimediálním systémem (Vesta). Před nákupem tedy zařízení pouze zkontrolujeme.

Obecně platí, že z hlediska odolnosti karoserie, výdrže interiéru, spolehlivosti funkční výbavy a elektriky je plus mínus rovnost. Některé problémy byly zaznamenány u obou modelů, ale ani Polo ani Vesta nemají v tomto ohledu žádné vážné nedostatky. Samozřejmě byste měli pochopit, že mluvíme o levných autech, kde musíte zavírat oči před snadno poškrábaným tvrdým plastem nebo stejnými notoricky známými „cvrčky“ v kabině. Když si ale vezmeme odolnost proti korozi, nemůžeme říct, že Vesta tady vypadá hůř než Polo a Polo je horší například než mnohem dražší modely Volkswagenu.

Motory

Pokud mluvíme o Vestě, pak je lepší dát přednost motoru 1,6 litru (106 k). Ano, auto s ním není nijak zvlášť dynamické, zvláště ve verzích kombi a Cross, ale motor sám o sobě není špatný z hlediska spolehlivosti a nákladů na údržbu/opravy.

Motor se stal „bez zástrčky“ až na konci roku 2018 a v dřívějších verzích, když se rozvodový řemen přetrhne, ventily se „setkají“ s písty. Měníme tedy pohon časování včas. Z více či méně závažných možných problémů zaznamenáváme poruchy ventilačního systému klikové skříně, vše ostatní (znečištění škrticí klapky, prasknutí zvlnění v důsledku příliš měkkých uložení motoru) jsou maličkosti.

Výkonnější 122litrový motor o výkonu 1,8 koní je považován za vlhký. Za prvé, až v roce 2018 s použitím nové palivové lišty a aktualizovaného firmwaru zmizely propady ve spodní části a konečně se objevila příjemná trakce. Za druhé, rané verze tohoto motoru se vyznačovaly vysokou spotřebou oleje. Obecně platí, že pokud mluvíme o Vesta 2017-2018, je lepší dát přednost motoru 1.6.

Polo s motory je ještě zajímavější. Pokud si koupíte auto před rokem 2015. včetně, i na přestylovaných vozech pod kapotou bude pravděpodobně atmosférický 1.6 MPI řady EA111 (85 nebo 105 k). Poznáte to podle toho, že výfukové potrubí „kouká“ do chladiče a sací potrubí „kouká“ do štítu motoru.

Příběh o klepání pístů při jejich pohybu se týkal velmi starých kopií (před rokem 2013) a pozdější verze lze v zásadě považovat za bezproblémové. Což ovšem nevyvrací nepříliš dlouhou životnost polštářů a výfukového potrubí. Pohon rozvodového řetězu je ale téměř věčný.

Koncem roku 2015 se Polo začalo vybavovat motorem nové řady EA211 (lze jej poznat podle masivního pláště vzduchového filtru, přesunutého do výfukového potrubí ke štítu motoru, podle toho je nyní sání na přední). Pohon rozvodu je nyní poháněn řemenem, objevil se fázový regulátor, ale vstřik je stále distribuován. Samotný motor se stal trochu silnějším (90 nebo 110 k) a tišším provozem, je hospodárnější než motory Lada. Lze jej považovat za spolehlivý, ale má dvě nevýhody: rané verze se vyznačovaly zvýšenou spotřebou oleje a nedostatečně odolnými fázovými měniči. Ukazuje se tedy, že pokud mluvíme o modelech 2015-2016, pak z hlediska spotřebitelských vlastností vypadají nové motory lépe a z hlediska provozních vlastností – staré.

Je to paradoxní, ale možná nejúspěšnější pro Polo těch let by měl být považován za kdysi „strašný“ turbomotor 1.4 TSI, ale už dlouho byl připomenut, všechny jeho problémy jsou minulostí. Je pravda, že se na Polo vyskytuje zřídka, hlavně u „robota“ DSG. Ale o tom více níže.

Mezisoučet. Pro nepříliš bohatého kupce vypadá 1,6litrový motor Vesta jako docela dobrá volba: odborníkům je dobře známý a nemá žádné vážné problémy. No, možná s ním nebudete muset očekávat žádnou zvláštní dynamiku nebo spotřebu paliva. „Starý“ 1.6 MPI v Polu vypadá přibližně stejně. Ten nový, pokud se bavíme o autech z let 2015-2016, je třeba vybírat stejně pečlivě jako 1.8 Lada. Trochu stranou stojí vysoce točivý 1.4 TSI (125 k), který je obecně dobrý, ale složitější a náročnější na kvalitu obsluhy a paliva.

Krabice

„Mechanika“ Renaultu byla instalována na rané Vestas s motorem 1.6, stejně jako na auta s motorem 1.8. Agregát není z hlediska spolehlivosti špatný, hlavní je, že nedochází k opotřebení ložisek v důsledku poklesu hladiny oleje (a rád „uniká“ přes těsnění hřídele nápravy). Verze s motorem 1.6 jsou vybaveny manuální převodovkou VAZ-21807. Nevýhody – je hlučnější, při aktivní jízdě není odolný synchronizátor druhého převodu a opět stárnutím selhávají ložiska hřídele.

Jatco Vesta dostalo plnohodnotnou automatickou převodovku v podobě CVT teprve nedávno a dřívější verze umí nabídnout pouze AMT – robotizovanou převodovku s jednou spojkou. Ve skutečnosti se jedná o stejnou „mechaniku“ Tolyatti, ale s automatickými řídicími jednotkami spojky a volbou převodového stupně od ZF.

Dřívější verze se vyznačovaly dlouhým řazením, progresivním škubáním během řazení a u některých strojů bylo nutné vyměnit spojku a akční členy. Upravená verze firmwaru AMT-2 se objevila až v roce 2018. Ta znatelně zlepšila jízdní charakter vozu, ale stále nedosahuje úrovně klasické CVT nebo automatické převodovky.

Polo má na výběr čtyři boxy. S atmosféricky plněnými motory byla 5stupňová manuální převodovka s 1.4 TSI nabízeli 6rychlostní, ale tato kombinace je extrémně vzácná. Obecně platí, že „mechanika“ je spolehlivá, ale „zdraví“ 5stupňové převodovky zcela závisí na stylu jízdy řidiče. U závodníků trpí ložiska hřídele a diferenciály.

Atmosférické motory jsou dodávány s 6stupňovou automatickou převodovkou Aisin. Převodovka je citlivá na kvalitu oleje a teplotní podmínky, takže klíčem k jejímu „zdraví“ je včasná údržba. A 7stupňový „robot“, který přichází ve spojení s motorem 1.4 TSI, je stejně nechvalně známý DQ200, jehož rané verze na začátku roku 2010 značně pokazily image převodovek DSG. Ale Polo bylo vybaveno verzí, která byla vážně modernizována jak z hlediska hardwaru, tak i firmwaru, svou spolehlivostí se blíží klasickým automatům. V každém případě doporučujeme před nákupem zkontrolovat stav krabice a zjistit si servisní historii. A pravidlo „čím nižší nájezd, tím lépe“ zde funguje na 100 %.

Obecně je lepší vzít Polo buď s manuální převodovkou, nebo s běžnou automatickou převodovkou a Vestu s manuální převodovkou, vyráběnou Renaultem. „Roboti“? Je s nimi více rizik. No, AMT je alespoň levná na opravu a DSG je příjemnější na řízení.

Podvozek

Rané modely Vesta dráždily své majitele klepajícími vzpěrami a vrzajícími pouzdry stabilizátoru – to vše je minulostí. Jinak neexistují žádné zjevné problémy, kromě toho, že „pancéřové“ odpružení vás naučí řídit bez zpomalení před nerovnostmi, takže podvozkové části „lítáků“ získají plnou výhodu.

Polo vám takovou jízdu neumožní: odpružení s kratším zdvihem vás rychle naučí přejíždět zpomalovače pomalu. Energetická náročnost však není špatná a se spolehlivostí je vše v pořádku. Na prvních kopiích byly otázky týkající se řízení, ale u novějších vozů je to v pořádku.

Obecně platí, že z hlediska provozních nákladů je vše víceméně srovnatelné. Oba vozy se přitom ovládají velmi příjemně a Vesta potěší i „všežravým“ odpružením. Plus je zde verze Cross se zvýšenou světlou výškou. Lada má také ESP ve všech verzích, zatímco v Polu byl systém stability směnného kurzu nabízen za příplatek v drahých verzích.

Náš verdikt

Z hlediska spolehlivosti a provozních nákladů jsou oba modely celkem srovnatelné, jde především o výběr „bezproblémové“ úpravy a nalezení „živé“ kopie.

V případě Vesty je nejlepší kombinace motoru 1.6 a manuální převodovky (lepší než Renault, ale ne děsivé, pokud existuje VAZ). Pro Polo se jedná o pozdější verzi motoru 1.6 MPI s manuální nebo automatickou převodovkou nebo 1.4 TSI s manuální převodovkou. Volbu dalších motorů a převodovek u obou modelů lze považovat za úspěšnou pouze s výhradami uvedenými výše.

Podle našeho názoru není Vesta jako ojetý objekt o nic horší než Polo. Zároveň je levnější, což zvyšuje šance na nalezení novějšího a udržovaného exempláře za stejné peníze. Takže pokud se vám to líbí, nevidíme žádné překážky.

Ve prospěch Pola hovoří lepší spotřeba paliva, dostupnost verze s dobrou automatickou převodovkou a také větší množství nabídek na trhu, které poskytuje potřebný výběr. Další je věcí preferencí a základní víry. A to je osobní záležitost.

Chcete-li nahlásit chybu, zvýrazněte text a stiskněte Ctrl + Enter

Přihlaste se k odběru ABW a přečtěte si novinky dříve než kdokoli jiný!

Zajímavé:
Když ve Škodovce mají díly začít.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button