ŠkodaŠkoda Octavia

Kdy vyměnit píst Škoda 1.6 aee

Od druhé poloviny roku 1997 vyráběl koncern Volkswagen pro své vozy rozmanité řady motorů o výkonech od 1,4 litru do 2,8 litru. Navíc velikost nárůstu výkonu motoru závisela na typu konfigurace, od základních benzínových motorů po turbodiesely.

Vlastnosti motoru AEE

Síla, h.p. 75
Тип топлива Benzín AI-95
Objem, cm*3 1598
Maximální točivý moment, N * m (kg * m) při otáčkách za minutu. 135(14)/3200
Spotřeba paliva, l / 100 km 7.6
typ motoru Řadový, 4-válec
Přidat. informace o motoru vstřikování sacího potrubí, OHC
Emise CO2 vg / km 182
Průměr válce, mm 76.5
Počet ventilů na válec 2
Maximální výkon, h.p. (kW) při otáčkách za minutu 75(55)/4600
Stupeň komprese 9.8
Zdvih pístu, mm 86.9

Nevýhody motoru AEE

Hlavní výzvy technickému servisu k řešení problémů s motorem AEE jsou z následujících důvodů:

  1. Plovoucí volnoběh
  2. Vibrace motoru při volnoběhu.
  3. Porucha ve spalovacím motoru.
  4. Klepání v motoru.
  5. Abnormální spotřeba motorového oleje.

Problém volnoběžných otáček se projevuje při poruše otáčkoměru v podobě škubnutí jeho ručičky a porušení otáček motoru. Můžete se pokusit najít poruchu mechanismu sami. Zkuste natankovat do auta kvalitnější benzín, zkontrolujte a případně omyjte vstřikovače, vyměňte zapalovací svíčky, zkontrolujte těsnost spoje a přítomnost trhlin v sacím potrubí, zkontrolujte znečištění filtrů a provozuschopnost palivového čerpadla, těsnost odvětrávání klikové skříně a celistvost těsnění hlavy. Pokud dojde k poruše elektronického mechanismu, měli byste kontaktovat servis pro odbornou pomoc.

Je nutné provést kvalitní diagnostiku řídicí jednotky elektronické jednotky, snímače polohy škrticí klapky, regulace volnoběžných otáček, snímače absolutního tlaku vzduchu, snímače hmotnostního průtoku vzduchu, snímače polohy vačkového a klikového hřídele, zapalovacích cívek, sestavy škrticí klapky pro přilepení, provoz časování ventilů, regulátor tlaku paliva, senzor koncentrace kyslíku a hydraulické kompenzátory s pomocí zkušeného specialisty. Řešením problému plovoucí rychlosti může být kalibrace škrtící klapky a nastavení rozdělovače.

Zajímavé:
Jak rozebrat přístrojovou desku Škoda Octavia.

Je zřejmé, že výskyt náhlých vibrací znamená opotřebení některých částí jednotky, takže nejprve je třeba určit jejich zdroj na základě provozního režimu motoru.

Po výměně klikového hřídele můžete cítit vibrace. V této situaci jej lze odstranit vyvážením klikového hřídele zkušeným technikem ve specializovaném servisním středisku.

Nerovnováha mezi opotřebovanými a aktivními válci motoru také způsobuje vibrace, protože se agregát začíná třást. Výměna příčiny opotřebení na nefunkčním válci řeší problém s vibracemi.

Chvění motoru může být způsobeno domácími opravami, při kterých byly díly obroušeny nerovnoměrně, což mělo za následek rozdíl v jejich hmotnosti.

Nesprávné značky časování a zlomený klikový hřídel způsobují silné vibrace.

Dodatečně instalované vyvažovací hřídele pro snížení vibrací je mohou naopak zvýšit, pokud se stanou nepoužitelnými a nebudou včas vyměněny.

Znečištění palivového systému v důsledku použití neoriginálního oleje a vniknutí vody způsobuje vibrace, snížený výkon a zvýšený nájezd plynu. Problém lze vyřešit vyčištěním palivové nádrže od nekvalitního paliva nebo naředěním vysoce kvalitním palivem. V tomto případě je nutné zkontrolovat provozní stav vzduchových a palivových filtrů, protože mohou být ucpané. Důležité bude zkontrolovat zapalovací mechanismus: zapalovací svíčky, cívky a vysokonapěťové vodiče.

Ztráta měkkého spojení motoru s karoserií v důsledku poškození pryže polštáře nebo montážního držáku také způsobí vibrace, ale je rychle identifikována a odstraněna výměnou.

Chladné počasí také přispívá k tomuto problému tím, že tvoří ledovou zátku v palivové nádrži. Vysušení palivového systému speciálním přípravkem pomůže vyřešit tento nepříjemný problém.

Současné zapnutí několika energeticky náročných doplňkových funkcí vozidla, jako jsou vyhřívání sedadel, oken, zrcátek, klimatizace a další, značně zatěžuje generátor, nebo porucha samotného generátoru může způsobit značné vibrace.

Poškození převodovky, bez ohledu na její typ, mechanické i automatické, vede k vibracím karoserie. Řešením problému bude diagnostika spojky nebo samotné převodovky.

Minimální vibrace při volnoběhu jsou vlastností tohoto motoru. K jeho vyřešení je nutné zkontrolovat funkčnost snímačů elektronického řízení motoru: snímače magnetického pole a dalších příslušných snímačů. V případě poruchy vytvořte nový „firmware“ a utáhněte volnoběžné otáčky.

Klepání v motoru je obvykle spojeno s poruchou hydraulického kompenzátoru.

Omezená hladina oleje nutná k mazání jednotky nevytváří v ní požadovaný tlak, což vede k neúplnému vstřikování oleje. Použití nekvalitního oleje nebo jeho včasná výměna vede k tvorbě usazenin, které časem ucpávají kanály v hlavě bloku motoru a v hydraulickém kompenzátoru. Opotřebený kulový ventil plunžru, klín dvojice plunžrů a uhlíkové usazeniny vytvořené na tělese plunžru brání vyplnění mezer a stoupání. Řešením problému bude buď výměna, v případě úplného opotřebení, nebo umytí v případě karbonových usazenin. Vždy byste měli mít na paměti, že použití vysoce kvalitního syntetického oleje a jeho včasná výměna o něco dříve, než je termín stanovený výrobcem, prodlouží provoz nejen hydraulického kompenzátoru, ale i samotného motoru jako celku.

Včasná diagnostika a výměna těsnění skříně generátoru nebo olejového těsnění klikového hřídele zabrání problému „úniku motorového oleje“. Otázku nadměrné spotřeby motorového oleje řeší výměna těsnění dříků ventilů každých 100000 XNUMX ujetých km, jinak se můžete setkat s porušením těsnosti hlavních olejových trubek a úplným opotřebením olejových uzávěrů.

Je lepší okamžitě nainstalovat nové originální olejivzdorné kroužky, protože jsou kvalitnější a vydrží déle než jejich analogy.

Pár slov o problému s chladicím systémem.

Okamžitě stojí za zmínku, že použití „nemrznoucí směsi“ doporučené výrobcem nebo jeho vysoce kvalitním analogem, stejně jako výměna chladicí kapaliny blíže k 90000 XNUMX km, ušetří váš motor před mnoha problémy.

V případě vlastní výměny nezapomeňte, že „nemrznoucí směs“ je toxická a může unikat, pokud je zátka expanzní nádrže volně utažena. Výměna se provádí pouze v případě, že motor neběží Po hermeticky uzavřeném uzávěru nádrže se motor nastartuje a před zapnutím ventilátoru se zkontroluje činnost chladicího systému. Poté se motor vypne a do horní úrovně se přidá nemrznoucí směs. Pokud se ventilátor nezapne, musíte zkontrolovat chladicí systém, zda nevytváří vzduchový zámek pomocí vnitřního topení. Teplý vzduch znamená poškození ventilátoru a studený vzduch znamená zablokování vzduchu. Když je motor vypnutý a vychladlý, musíte vypustit vzduch z nádrže tím, že motor necháte několik minut běžet. Aby se při výměně nebo doplňování chladicí kapaliny nevytvořil vzduchový uzávěr, musíte hadici chladiče zmáčknout rukou. Pokud nalitá „nemrznoucí směs“ po krátké době prudce ztmavne nebo naopak zčerná, musí být urychleně vyměněna, protože jde o náhradu.

Vlastnosti a vlastnosti

Takže například na vůz Škoda Octavia výrobce namontoval motor tovární značky AEE. Výrobce dodává motory této značky v demontované podobě do závodu v ČR, kde je již vybaven potřebnými díly vlastní výroby a instalován na automobily.

Výchozí základní stavebnice od výrobce obsahuje hotový blok hliníkových válců s víkem a litinovou klikovou skříní a v uspořádání s klikovou hřídelí, skládající se ze sestavy klikové hřídele, pístů a ojnic.

Motor této řady je k dispozici v základní konfiguraci a ve verzi s klimatizací. Pro každý z nich je použit individuální držák a typ motorového řemene.

Agregát AEE je zážehový řadový 4válcový motor s 8 ventily a vodním chlazením, stejně jako s distribuovaným vstřikováním benzinu do sacího potrubí, OHC. Hliníkové sací a výfukové kanály hlavy válců jsou rozmístěny proti sobě. Blok válců se skládá z válců, chladicího pláště, horní klikové skříně a 5 ložisek klikového hřídele. Hlavní víka ložisek nelze vzájemně nahradit a jsou smontována společně s blokem motoru. Instalace motoru je určena pro přední část vozu vedle předního zavěšení.

Nejvyšší výkon tohoto motoru 1,6 litru o objemu 1598 kubických centimetrů je 75 koní / 55 kW při 4800 ot./min. S točivým momentem 135 Nm a od 2800 do 3600 ot./min je průměr válce 76,5 mm a zdvih pístu je 86,9 mm. Skupina pístů má kompresní poměr 9.8 a obsahuje 5 hlavních ložisek. Spalovací komora má pracovní objem 40,7 kubických centimetrů s hodnotou 47 koní na 1000 kubických centimetrů.

Pohyb chladicí emulze se provádí pomocí utěsněného vodního čerpadla poháněného klikovým hřídelem a rozvodovým řemenem. Pro regulaci teploty technické chladicí kapaliny při běžícím motoru a také pro udržení komfortní provozní teploty je v chladicím mechanismu zabudován termostat. Tento termostat mechanismu chlazení motoru se otevírá při teplotě 84-98 stupňů a tlaku 1,2 až 1,5 bar.

Pro diagnostiku výfukového systému jsou volnoběžné otáčky motorů AEE pro manuální převodovku 700-900 ot./min. Pro udržení přijatelného složení paliva a vzduchu a pro měření složení výfukových plynů je instalována lambda sonda s progresivní změnou signálu. Modul, zapalovací svíčky a zapalovací dráty tvoří mikroprocesorový zapalovací mechanismus motoru, který není dále seřizován ani servisován. Benzínový motor s pohonem předních kol a 5stupňovou manuální převodovkou je řízen elektronickým systémem MPI AV 1 od společnosti Magnetti-Marelli. Na základě dat lambda sondy systém vypočítá dobu otevření vstřikovacích ventilů, což je příznivé pro sladění paliva a vzduchu, které při ručním nastavování rozhodně nelze vypočítat.

Elektrické palivové čerpadlo, škrticí klapka, jemný palivový filtr, vstřikovače a vzduchový filtr, regulátor tlaku paliva a jeho pohon tvoří mechanismus napájení motoru.

Stabilních volnoběžných otáček dosahuje škrticí klapka pomocí automatického řízení a korekce dat pro posun zapalovacího mechanismu.

Spolehlivý moderní ventilační mechanismus palivové nádrže neinteraguje se vzduchem a vytváří pohodlnou úroveň provozu motoru pro jeho různé režimy.

Parametry regulátoru tlaku paliva se zadávají při prvotní montáži a nelze je dodatečně měnit. V souvislosti s tím udržuje absolutně stejný tlak v sacím potrubí.

Snímač škrticí klapky, který ovládá plyn volnoběhu, je koordinován elektromagnetickým ventilem volnoběžných otáček. Pokud se porouchá, seřízení nebo výměna by měla být provedena pouze v servisním středisku výrobce.

Výrobce Volkswagen doporučuje k použití benzín AI-92 a AI-95. Originální syntetický motorový olej TOTAL 5w-40 a Shell helix ultra, brzdová kapalina DOT 4 a chladicí kapalina motoru G 12 Plus podpoří perfektní chod motoru. Průměrná spotřeba benzínu na 100 kilometrů bude od 6,9 do 8,6 litru, motorový olej s filtrem 3,2 litru, chladicí kapalina 5,60 litru a brzdová kapalina 1 litr. Výměna motorového oleje se doporučuje každých 15000 75 ujetých kilometrů a výměna jednorázového filtru minimálně jednou ročně, ale současně s výměnou oleje. Pomocí konstantní cirkulace s úplnou filtrací oleje se mazání motoru provádí pomocí kombinovaného typu. Při zvýšeném používání motoru se motorový olej a filtr vyměňují podle pokynů technické kontroly. Brzdová kapalina by se měla vyměnit po dvou letech. V závislosti na typu převodovky je doporučení výrobce pro použití mechanického oleje SAE 90W-052, pro automatickou převodovku G XNUMX.

VIN kód motoru je vidět na řemenovém pohonu a regulátoru tepelné regulace, respektive pod jeho pouzdrem.

Motor AEE je instalován na vozech Škoda Felicia, Škoda Octavia, Volkswagen Caddy a Volkswagen Polo.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button