ŠkodaŠkoda Octavia

Kam zařadit při výměně kola na Škodě Octavia 1

úvod
Akce v nouzových situacích
Každodenní kontroly a odstraňování problémů
Provoz vozidla v zimě
Výlet na čerpací stanici
Návod k použití a údržbě
Upozornění a bezpečnostní předpisy při práci na vozidle
Základní nástroje, měřicí přístroje a způsoby práce s nimi
Motor
Systém řízení napájení a motoru

Mazací systém
Chladicí systém
Sací a výfukový systém
Přenos
Hnací hřídele
Podvozek
Brzdový systém
Řízení
Tělo
Systém vytápění, ventilace a klimatizace
Pasivní bezpečnost
Elektrická zařízení
Elektrické obvody
Vysvětlující slovník

Historie Octavie začala v roce 1959. Brutální, jednoduchý a spolehlivý vůz s odolnou karoserií a dobrými jízdními vlastnostmi, které byly oceněny a vysloužily si mnoho cen na mezinárodních soutěžích. Výroba trvala až do roku 1964, kdy byla Octavia nahrazena zcela novým modelem.
Podruhé se Octavia objevila teprve v září 1996 na autosalonu v Paříži. V roce 1997 byla zahájena sériová výroba. Octavia byla prvním zcela novým modelem, který vznikl poté, co se společnost dostala pod kontrolu koncernu Volkswagen. Firma se tak „přihlásila“ o místo ve vyšší třídě, kam se české montované vozy poslední půlstoletí vůbec nedostaly.
Motoristé auto přivítali docela vřele. Naplnily se naděje, že s příchodem Volkswagenu získají vozy kvality německého výrobce. Druhým atraktivním faktorem byla cena.
Ve svém debutovém roce se Octavia představila pouze v karoserii hatchback a o dva roky později byl zahájen prodej kombi, navíc označeného Combi.
Tento model se může pochlubit velmi prostorným kufrem. Jeho objem je 528 litrů a se sklopenou zadní pohovkou – 1330 litrů. Combi pojme 1512 540 litrů se sklopeným zadním sedadlem, přičemž maximální povolené zatížení je XNUMX kg.
Model je prezentován v několika konfiguracích. Základní je Classic (do roku 2000 – LX), kromě imobilizéru, posilovače a nastavitelného sloupku řízení v něm není nic jiného. Další úrovní je Ambiente (GLX) – sada, která se hodí spíše do moderního vozu: centrální zamykání, elektrická okna a elektricky nastavitelná zpětná zrcátka, palubní počítač, airbagy, ale i audio systém a klimatizace .
Dražší verze se jmenuje Elegance (SLX), má vše jako předchozí dvě, navíc se vyznačuje „litými“ koly a full power doplňky. Nejluxusnější paket Laurin&Klement obsahuje vše na maximum: kožený interiér, servo střešní okno, 16palcové ráfky kol, xenonové světlomety, parkovací senzory, dešťový senzor, vyhřívaná přední sedadla, hliníkové a dřevěné obložení.
Ergonomii sedadla řidiče nelze pochválit. Nastavitelný sloupek řízení spolu s možností nastavení výšky sedadla řidiče odstraňuje problém s výběrem optimální polohy za volantem. Samotné sedadlo je docela přilnavé, s dobrou boční podporou.
Zpočátku byl model vybaven čtyřválcovými zážehovými a turbodieselovými jednotkami. Benzínové motory měly objemy 1,6 litru a 1,8 litru a turbodiesel – 1,9 litru. O něco později se objevila benzínová jednotka o objemu 1,6 litru a výkonu 102 koní. Kromě těchto motorů byl vůz vybaven jednotkou o objemu 1,8 litru (125 k) a od roku 2000 zásadně novou, ekologickou jednotkou o objemu 1,4 litru.
Za zmínku stojí úprava s 1,8litrovým přeplňovaným motorem (1,8T, 150 k), který si získal oblibu mezi řidiči s aktivním stylem jízdy.
S příchodem kombíku se pohonné jednotky zvýšily o jeden turbodiesel – 1,9litrový TDI (110 k).
V roce 1999 debutovaly verze kombi s pohonem všech kol (o rok později se objevila modifikace 4×4 hatchback) se systémem pohonu všech kol 4-Motion, ve kterém je točivý moment rozdělován mezi nápravy pomocí spojky Haldex s elektronickým ovládáním. jednotka. Za normálního stavu vozovky je veškerý točivý moment směrován na přední kola, ale jakmile začnou prokluzovat, část trakce se částečně přenese na zadní kola. Ve stejném roce se objevila další benzínová pohonná jednotka o objemu 2,0 litru a výkonu 115 koní.
V roce 2000 prošla Octavia mírným faceliftem. Vůz tedy dostal mírně zvětšené světlomety, jinou masku chladiče a nárazníky s upravenou geometrií otevírání. Na rozdíl od hatchbacku zůstávají zadní světla u kombíku stejná. Drobná modernizace byla provedena také v kabině – byl přepracován design zadního sedadla, výsledkem čehož bylo dalších 40 mm pro nohy zadních cestujících. A v roce 2001 spatřila světlo nejvíce „nabitá“ verze RS s pohonem všech kol s nuceným 1,8litrovým 20ventilovým motorem s výkonem 180 koní.
Takto úspěšný model, který se objevil v roce 1996, se s úpravami a změnami vyráběl až do roku 2010, a to navzdory skutečnosti, že nástupce Octavia II byl uveden na trh v roce 2004.
Tento návod poskytuje návod k obsluze a opravám všech úprav vozu Škoda Octavia/Octavia Tour, vyrobený v letech 1996 až 2010.

Zajímavé:
Co je lepší Hyundai Tucson nebo Mazda CX 5.
Škoda Octavia/Octavia Tour
1.4 8v
Rok vydání: 1999 – 2001
Karoserie: hatchback/kombík
Objem motoru: 1397 cm3
Dveře: 5
CP: mech./auto.
Palivo: benzín
Objem palivové nádrže: 55 l
Spotřeba (město/dálnice): 10.5/5.7 l/100 km
1.4 16v
Rok vydání: 2000 – 2010
Karoserie: hatchback/kombík
Objem motoru: 1390 cm3
Dveře: 5
CP: mech./auto.
Palivo: benzín
Objem palivové nádrže: 55 l
Spotřeba (město/dálnice): 9.0/5.4 l/100 km
1.6 8v
Rok vydání: 1996 – 2000
Karoserie: hatchback/kombík
Objem motoru: 1598 cm3
Dveře: 5
CP: mech./auto.
Palivo: benzín
Objem palivové nádrže: 55 l
Spotřeba (město/dálnice): 10.8/5.8 l/100 km
1.6 8v
Rok vydání: 2000 – 2010
Karoserie: hatchback/kombík
Objem motoru: 1595 cm3
Dveře: 5
CP: mech./auto.
Palivo: benzín
Objem palivové nádrže: 55 l
Spotřeba (město/dálnice): 10.0/5.5 l/100 km
1.8 20V (125 hp)
Rok vydání: 1996 – 1999
Karoserie: hatchback/kombík
Objem motoru: 1781 cm3
Dveře: 5
CP: mech./auto.
Palivo: benzín
Objem palivové nádrže: 55 l
Spotřeba (město/dálnice): 13.3/6.8 l/100 km
Škoda Octavia/Octavia Tour
1.8 20V (150 hp)
Rok vydání: 1998 – 2010
Karoserie: hatchback/kombík
Objem motoru: 1781 cm3
Dveře: 5
CP: mech./auto.
Palivo: benzín
Objem palivové nádrže: 55 l
Spotřeba (město/dálnice): 12.8/6.9 l/100 km
1.8 20V (180 hp)
Rok vydání: 2001 – 2006
Karoserie: hatchback/kombík
Objem motoru: 1781 cm3
Dveře: 5
CP: mech./auto.
Palivo: benzín
Objem palivové nádrže: 55 l
Spotřeba (město/dálnice): 10.8/6.4 l/100 km
2.0 8v
Rok vydání: 1999 – 2010
Karoserie: hatchback/kombík
Objem motoru: 1984 cm3
Dveře: 5
CP: mech./auto.
Palivo: benzín
Objem palivové nádrže: 55 l
Spotřeba (město/dálnice): 12.6/6.8 l/100 km
1.9TDI
Rok vydání: 1996 – 2010
Karoserie: hatchback/kombík
Objem motoru: 1896 cm3
Dveře: 5
CP: mech./auto.
Palivo: nafta
Objem palivové nádrže: 55 l
Spotřeba (město/dálnice): 6.6/4.1 l/100 km
Zajímavé:
Kdy naplnit Škodu Octavia A7 olejem poprvé.

Obsah této stránky je chráněn autorským právem. Kopírování, dotisk nebo použití materiálů z této stránky pro reprodukci, přenos na jiná média je ZAKÁZÁNO a je stíháno v souladu s platnými zákony.

Výměna kola Škoda Octavia 3 „5E“

Varování! Pokud jste v provozu, zapněte varovná světla a umístěte výstražný trojúhelník do předepsané vzdálenosti! Zastavte vozidlo co nejdále od provozu. Místo by mělo být co nejrovnější a mít pevný podklad (zeminu). Pokud bylo vozidlo dodatečně vybaveno jinými pneumatikami nebo koly, než kterými bylo vybaveno z výroby, je třeba dodržovat pokyny. Dodržujte následující pravidla pro zvedání vozidla. Pokud měníte pneumatiku na nakloněné vozovce, podepřete kolo na opačné straně vozidla kamenem nebo podobným předmětem, aby se vozidlo nerozjelo. Podpěru zvedáku zajistěte proti možnému pohybu vhodnými prostředky. Měkký, kluzký podklad pod podpěrou zvedáku může způsobit jeho pohyb a způsobit pád vozidla ze zvedáku. Zvedák proto vždy instalujte pouze na pevnou podložku nebo použijte silnou podpěru dostatečné plochy. Na kluzkém povrchu, jako jsou dlažební kostky, dlaždice atd., použijte neklouzavý povrch (například gumovou podložku). Instalujte zvedák pouze na určené montážní body na karoserii vozidla. Vozidlo zvedejte vždy se zavřenými dveřmi. Když je vozidlo zvedáno, je přísně zakázáno vlézt pod vozidlo a podkládat části těla, jako jsou ruce nebo nohy. Je zakázáno startovat motor vozidla stojícího na zvedáku – nebezpečí zranění! Utahovací moment pro šrouby kol pro ocelová kola a kola z lehkých slitin je 120 Nm. Pokud je bezpečnostní šroub příliš pevně utažen, může se poškodit jak samotný bezpečnostní šroub, tak adaptér.

Odstraňte kryt kola po celé délce nebo krytky šroubů. Nejprve povolte zajišťovací šroub a poté zbývající šrouby kola. Zvedněte vozidlo tak, aby se vyměňované kolo nedotýkalo země. Odšroubujte šrouby kola a položte na čistou podložku (hadr, papír atd.), Opatrně kolo vyjměte. Namontujte rezervní kolo a dotáhněte je rukou. Spusťte auto. Pomocí klíče na šrouby kol střídavě utahujte protilehlé šrouby (do kříže). Nakonec utáhněte bezpečnostní šroub. Namontujte kryt kola nebo krytky šroubů kola.

Poznámka: Všechny šrouby kol musí být čisté a hladké (musí se snadno zašroubovat). Je přísně zakázáno mazat šrouby kol! Při montáži kol s daným směrem pohybu zohledněte polohu kola. Pokud při výměně kola zjistíte, že šrouby kola jsou zrezivělé a obtížně se utahují, je nutné tyto šrouby před kontrolou utahovacího momentu vyměnit. Před kontrolou utahovacího momentu pohybujte opatrně a pouze rovnoměrnou rychlostí.

Výměna kola: vyšroubujte šrouby kola

Namontujte klíč na šrouby kola na šroub kola, dokud se nezastaví (1). Uchopte konec klíče a otočte jím přibližně o jednu otáčku proti směru hodinových ručiček.

Utahování

Namontujte klíč na šrouby kola na šroub kola, dokud se nezastaví (1). Uchopte konec klíče a otáčejte šroubem ve směru hodinových ručiček, dokud nebude řádně utažen.

Varování! Povolte šrouby kol pouze o malý kousek (asi o jednu otáčku), když vozidlo není zvednuté! V opačném případě se může kolo uvolnit a spadnout – nebezpečí zranění! Pokud nelze šroub odšroubovat rukou, můžete opatrně stisknout konec klíče nohou. Zároveň se držte vozidla, abyste nespadli.

(1) Pomocí příslušného adaptéru povolte a utáhněte bezpečnostní šrouby.

Opěrné body pro zvedák

Instalace jacku

Umístěte zvedák pod opěrný bod nejblíže k vadnému kolu. Referenční bod se nachází přímo pod vybráním v prahu. Zajistěte rukojeť zvedáku do zásuvky na zvedáku. Otáčením rukojetí posuňte zvedák do opěrného bodu tak, aby jeho rukojeť byla umístěna pod svislou hranou prahu. Umístěte zvedák tak, aby rukojeť zakrývala hranu – B. Ujistěte se, že podpěra zvedáku celou svou plochou spočívá na rovném povrchu a je umístěna svisle pod místem, kde je rukojeť instalována na hraně prahu – A. Pokračujte ve zvedání zvedáku, dokud se kolo neodlepí od země.

Konvenční obrázek: bezpečnostní šroub a adaptér

Bezpečnostní šrouby lze odšroubovat nebo utáhnout pouze pomocí adaptéru. Odstraňte kryt bezpečnostního šroubu. Zasuňte adaptér B jeho ozubenou stranou až na doraz do vnitřní drážky bezpečnostního šroubu A tak, aby vyčníval pouze vnější šestihran. Namontujte na adaptér B pomocí klíče na šrouby kol, dokud se nezastaví. Povolte a utáhněte šroub kola. Po odstranění adaptéru nainstalujte kryt na bezpečnostní šroub. Co nejdříve zkontrolujte utahovací moment pomocí momentového klíče.

Poznámka: Zapište si kód vyražený na konci adaptéru nebo na hlavě bezpečnostního šroubu. Pomocí tohoto čísla si v případě potřeby můžete zakoupit náhradní adaptér. Adaptér na šrouby kola by měl být vždy uložen ve vozidle. Mělo by být v kontejneru s palubním nářadím. Sadu šroubů zámku kol a adaptér lze zakoupit u vašeho prodejce ŠKODA.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button