Jak nabourat Renault Duster
Informace o běhání jsem našel na webu: http://www.dusterclubs.ru
Někteří lidé si pod vlivem nevzdělaných zástupců oficiálních prodejců vytvořili názor, že cizí auta magicky montují mazaní roboti a nevyžadují záběh. Jiní jsou toho názoru, že auto je sbírka kusů železa, mělo by se s ním zacházet jednodušeji a není třeba zbytečně mučit mozek. Pokud jste v této kategorii, nečtěte dále.
Proč je vloupání nutné?
V autě je spousta dílů, které mají vzájemné tření (tření párů). Gumové páry jsou přítomny nejen v motoru, ložiska kol, kardanová křížová ložiska, CV klouby, ozubená kola převodovky a rozdělovací převodovky a také koncové převody náprav. Destičky jsou zabroušeny do kotoučů a brzdových bubnů. I kola je potřeba najet cca 500 km, aby získala vlastnosti deklarované výrobcem. Aby si na sebe tyto díly postupně zvykaly a zbytečně se neopotřebovávaly či nepoškozovaly, potřebují určitou dobu pracovat v režimu šetrného záběhu.
Ať už manažeři říkají cokoli, motory moderních zahraničních automobilů nejsou svým designem daleko od motoru VAZ „penny“. Motor má obrovské množství třecích párů. Aby se snížil koeficient tření, motor používá systém nuceného mazání: olejové čerpadlo vytváří potřebný tlak a olej je přiváděn četnými olejovými kanály do všech třecích párů. Mezi třecími páry je tedy vždy olejový film, takzvaný „olejový klín“. Normálního tlaku oleje, zajišťujícího dobré mazání, se obvykle dosahuje při otáčkách klikového hřídele asi 1200 ot./min. a vyšší. Proto se při záběhu nedoporučuje udržovat motor ve volnoběžných otáčkách, protože v tomto případě může být mazání jednotlivých třecích párů nedostatečné, což vede k jejich přehřívání a zvýšenému opotřebení.
Jak správně rozbít dieselový motor?
Dávám řadu doporučení z různých příruček a také své zkušenosti z komunikace s mechaniky NAMI. Během období záběhu je tedy nutné:
1. Vyvarujte se chodu motoru na volnoběh.
2. Nejezděte na 5. rychlostní stupeň u manuální převodovky nebo 4. rychlostní stupeň u automatické převodovky.
3. Vyvarujte se brzdění motorem.
4. Před zahájením jízdy zahřejte motor po dobu 5-7 minut. (v závislosti na teplotě vzduchu) při otáčkách 1200-1500.
5. Rozjeďte se plynule, dokud se motor nezahřeje, nepřeřazujte za 2. rychlostní stupeň manuální převodovky a udržujte otáčky v rozmezí 2000-2500. Abyste se zahřáli za jízdy, je třeba automatickou převodovku přepnout do režimu, který neumožňuje řazení za 2. rychlostní stupeň.
6. Vyhněte se jízdě po městě, protože to nevyhnutelně povede k častým ostrým rozjezdům a brzdění a dlouhému stání v dopravních zácpách při volnoběhu, což je škodlivé nejen pro nezaběhnutý motor, ale v zásadě neprospívá ani zaběhnutému motoru.
7. Zkuste si hned po koupi auta (umytí SPZ a registraci) vybojovat jeden den a jet někam po dobré, nepřecpané dálnici 250 kilometrů jedním směrem. Dráha je ideální variantou pro provoz auta. Při jízdě po dálnici nepřeřazujte nad 4. rychlostní stupeň, nevytáčejte motor nad 3000 ot./min a nezrychlujte nad 80 km/h. Vyhněte se dlouhé jízdě stejnou rychlostí, doporučuje se každých 10-15 minut. vyměňte je v rozsahu 2000-3000 ot./min. Každých 100 km. zkontrolujte hladinu motorového oleje a jiných kapalin, zkontrolujte hladinu v automatické převodovce. Pro každý případ si vezměte na cestu 2 litry. polosyntetika pro dieselové motory a 1 litr. oleje pro automatické převodovky.
Těchto prvních 500-1000 km. velmi důležité pro motor, buďte prosím trpěliví.
8. Během prvních 500 km. Nebuďte líní se častěji dívat pod auto (pokud něco neteče), poslouchat chod jednotek (zda něco nehlučí) a čichat (pokud něco hoří, zvláště po instalaci alarmu a jiných ne- standardní elektrické vybavení). Je to legrační, babiččiny obavy, ale auto je auto, i když cizí. Bůh zachraňuje člověka, zachraň sám sebe! Kdo ví, tihle Thajci (o ušlechtilých Španělech ani nemluvím), jak co sbírali.
9. Každý den před jízdou kontrolujte hladinu motorového oleje a dalších kapalin, jednou denně kontrolujte hladinu v automatické převodovce a před opuštěním dealerství zkontrolujte tlak v pneumatikách. Nebuďte líní podívat se pod auto, zda na asfaltu pod ním nejsou nějaké čerstvé olejové skvrny.
10. Při jízdě po městě (jelikož to tak je) dělejte vše velmi, velmi plynule a nevytáčejte motor nad 3000 ot./min. Vyhněte se jízdě „utaženě“ při nízkých rychlostech. Pokud uvíznete v dopravní zácpě a dlouho stojíte, musíte zvýšit rychlost na 1200 pomocí speciálního tlačítka určeného k zahřátí motoru, tlak oleje bude vyšší a mazání bude lepší. Obecně platí, že „hladkost“ je klíčové slovo při vloupání.
11. Není třeba experimentovat s netestovaným vozem, kontrolovat hodnoty zrychlení 0-100 a maximální rychlost deklarovanou výrobcem. Za prvé: netestované auto je velmi „hloupé“ a nenastavíte žádné rekordy; za druhé: věřte, že pokud to otestujete správně, máte reálnou šanci překonat deklarované vlastnosti. Nespěchejte, vše má svůj čas.
Jak se zlomit v převodovce?
1. Během doby záběhu vozidla je jeho provoz v terénu zakázán. Prvních 500 km se nedoporučuje. připojte přední nápravu a prvních 800 km. táhnout přívěs.
2. Nebrzděte prudce, nechte destičky drhnout o kotouče postupně.
Kdy je třeba poprvé vyměnit olej?
Neposlouchejte vyprávění manažerů o továrním „studeném“ záběhu, magických vlastnostech moderních motorů a supertajných záběhových olejích, které se do nich nalévají. Pro vloupání do továren se do motorů nalévá olej bez speciálních přísad proti tření. To se provádí tak, aby se třecí páry rychle „navalily“. Ne vždy je ale rychlost pro motor dobrá. Proto nedoporučuji jezdit se záběhovým olejem 5-10tis km. až do první výměny. Při vloupání se vlivem broušení dílů v oleji objevuje obrovské množství kovových mikročástic. Některé z nich chytí filtr, některé dál putují kolem motoru. A čím déle olej neměníte, tím více takových částic přibývá. Může nastat chvíle, kdy se jimi filtr úplně zanese a přestane filtrovat olej a začne ho odvzdušňovat přes redukční ventil. A všechno to svinstvo s nízkým třením se začne potulovat kolem motoru a dostane se mezi třecí páry. Výsledkem je, že místo jejich vzájemného postupného zajíždění získáte zrychlené opotřebení. To ani nemluvím o tom, že v motoru je spousta malinkých olejových kanálků, které se mohou jednoduše ucpat produkty opotřebení a některé třecí páry zůstanou bez mazání. Možná přeháním, ale rada starých motoristů:
po prvních 800-1000 km. Je nutné vyměnit olej spolu s filtrem.
Po výměně naplnit normálním polosyntetikem na turbodiesel a motor v něm nechat běžet dál. A při další výměně vám prodejce nacpe syntetiku (nebo co tam plní). Mnoho výrobců navíc během období záběhu doplňuje levnou minerální vodu, takže výměna oleje ve stupních „minerální voda“ – „polosyntetická“ – „syntetická“ bude správnější než plnění syntetickou vodou po minerální voda. Kdo neví, po vypuštění zůstává v motoru asi půl litru starého oleje.
Jak dlouho běhat?
Nepanuje shoda, rozsah v číslech je od 1600 do 5000 km. Nechci tady nic radit, ale do konce života si pamatuji slova jednoho starého mechanika z národního rally týmu SSSR: „Nespěchejte, čím lépe a déle budete mít motor v chodu, tím rychleji auto bude spěchat.“ Zkrátka každý si vybere sám.
Co když dáte gól a nenastoupíte?
Slyšel jsem o takových experimentech. Jak se říká, nemusíte je lámat, motory zahraniční výroby jsou odolné, 100 000 km. stejně jdou bez kapitálu. Pokud si tedy myslíte, že auto je kus železa a neplánujete s ním jezdit za více než 100 tisíc, můžete to vzdát.
Ale osobně moje 24letá zkušenost ukazuje: ne, auto není kus železa, a když s ním zacházíš opatrně, nezabíjej ho schválně, starej se o něj, servisuj ho včas a ne Nešetřete na něm, pak vás nikdy „nevrhne“, nebude stát někde sto mil od civilizace. A pokud je vám souzeno utopit se v páchnoucí bažině 200 km daleko. z nejbližší silnice, buďte si jistí, auto vás do této bažiny určitě bezpečně a v pořádku doveze a v bažině bude bojovat do posledních sil se vší svojí dieselovou silou a svými 32 blatovými koly rozhazuje nečistoty do všech stran!
Jízda v Renaultu Duster
Vozidla jsou ihned připravena k plnému provozu a nevyžadují speciální záběh. Během počáteční doby provozu vozu (1000 km) však dochází k intenzivnímu vloupání dílů. Pro zvýšení spolehlivosti, životnosti a efektivity vozidla při jeho dalším provozu a po větších opravách motoru doporučujeme dodržovat následující pravidla pro provoz vozidla.
1. Před každou jízdou zkontrolujte a v případě potřeby upravte tlak v pneumatikách na normální hodnotu.
2. Nenechávejte motor běžet při vysokých otáčkách klikového hřídele (více než 5000 ot./min).
3. Zařaďte včas nižší rychlostní stupeň, v souladu s podmínkami vozovky, abyste předešli nežádoucímu přetížení motoru.
4. Pro lepší vloupání brzdových destiček se snažte vyvarovat prudkého brzdění během prvních 300 km.
5. Pokud je to možné, vyhněte se jízdě v hlubokém sněhu, písku a blátě.
6. Netahejte přívěs a pokud je to možné, snažte se vyhnout tažení jiných vozidel.
7. Používejte „měkký“ styl jízdy, vyhněte se náhlému zrychlování, brzdění a manévrování.
8. Během doby záběhu nepřekračujte (ani při klesání) doporučenou rychlost.
9. Sledujte stav všech upevňovacích prvků vozidla a v případě potřeby je dotáhněte. Zvláštní pozornost věnujte upevnění kol, dílů řízení, předního a zadního zavěšení a potrubí výfukového systému.
10. Zkontrolujte napnutí řemenu pohonu příslušenství. Během počátečního období provozu se pás natahuje nejintenzivněji.
Krátce o čem je tento článek: Jízda v Renaultu Duster
Chcete něco dodat?
Pokud máte co dodat k článku, nebo se chcete podělit o své zkušenosti na toto téma, zanechte prosím komentář.
Pokud jste autorem zprávy o opravě nebo úpravě vozu Renault nebo doporučujete materiál pro umístění do znalostní banky, dejte nám prosím vědět na e-mail dustershop77@yandex.ru.
10 2019 ноября
Nový Renault Duster (Renault Duster) 2. generace
Nový Renault Duster (Renault Duster) 2. generace
02 2016 декабря
Renault Duster. Demontáž elektromagnetického ventilu pro systém variabilního časování ventilů motoru 2,0
Renault Duster. Demontáž elektromagnetického ventilu pro systém variabilního časování ventilů motoru 2,0