ŠkodaŠkoda OctaviaŠkoda Yeti

Jak dlouho trvá dsg 7 skoda octavia a5 1.8 tsi

Údržba a opravy vozu Škoda Octavia II: strach a hnus s převodovkou DSG-7

Od svého uvedení na trh se Škoda Octavia osvědčila jako spolehlivý a pohodlný vůz. Majitelé Škody navíc, aniž by skryli svou hrdost, prohlásili, že „je to stejný Volkswagen, jen levnější“. Obecně platí, že tato slova jsou pravdivá: platformy PQ34, PQ35 a MQB, na kterých je postavena první, druhá a třetí generace Octavie, koncern aktivně využívá.

Je samozřejmě nepravděpodobné, že majitel Octavie bude v garáži rozebírat přeplňovaný motor TSI. A je to tak správně: práce není pro každého. Navíc byste „mrtvou“ předselektivní převodovku neměli rozbít sami – za prvé se může rozbít sama a za druhé by to měli dělat vyškolení lidé. Jen otázka: měli by tito lidé pracovat v dealerství nebo v nájemní garáži? Neodpovíme na to jednoznačně, ale uvedeme nějaká čísla.

Trochu historie

Octavia je klasickým příkladem toho, jak je někdy dobré vrátit se k základům. Faktem je, že první Octavia se objevila již v roce 1959. Pravda, jejich výroba se zastavila v roce 1971 a taktická pauza se protáhla až do roku 1996. Ale už ta Škoda, skutečně socialistická a skutečně šetrná k rozpočtu, se ukázala být pokladnicí technických inovací. Samotné nezávislé zavěšení stálo za to! Vůz byl navíc vřele přijat nejen doma, ale i v jiných zemích. A hlavní roli hrála cena vozu. Možná je malá, ale spolehlivá a cenově dostupná – taková byla první Škoda.

Zajímavé:
Kde je umístěn tlumič na Škoda octavia climatronic.

V roce 1996 Češi ukázali novou Škodu. Protože v té době už to nebyli jen Češi, ale i Němci (koncern Volkswagen tehdy vlastnil již 70 % podniku), platformu nové Škody si vypůjčili právě od svých západoevropských partnerů. První generace Audi A4, Volkswagen Golf 34, Volkswagen Bora, Seat Leon a několik dalších vozů byly postaveny na stejné platformě A3 (PQ4). Ale stejně jako v případě Škody 1959–1971 byl model aktualizován poměrně aktivně. V roce 2000 byl přepracován a v roce 2004 byla vydána druhá generace Octavie.

DSC_0018.jpg

Tentokrát byl založen na platformě PQ46, která opakovala PQ34, ale byla určena pro větší vozy. Tuto platformu známe především z honosných Passatů, neméně slavných Tiguanů a Golfů Plus. Kromě toho jsou na modifikacích této platformy postaveny Audi Q3, Škoda Yeti, Superb a některá další dobrá auta. Právě Octavia této generace, vyrobená v roce 2009, se stane naším dnešním „šlehačem“. Abychom byli spravedliví, poznamenáváme, že v roce 2013 byla vydána třetí generace Octavie a tentokrát na ještě „pokročilejší“, nyní modulární platformě MQB (používá se například v sedmé generaci Golfu a Passatu B8). Nás ale dnes zajímá druhá generace Octavie s přeplňovaným motorem 1,4 TSI (122 k), sedmistupňovou předselektivní převodovkou DSG, jejíž nájezd je 136 tisíc kilometrů.

Motor

Jen líní nemluvili o motorech 1,4 TSI. A obecně říkají, nepříliš dobré. Ve skutečnosti mají některé vlastnosti spojené s nízkou spolehlivostí dílů válce a pístu (především kroužků), ale v našem voze motor držel dobře po celou dobu najetých kilometrů. Samozřejmě, pokud jedete příliš aktivně, začne „jíst“ trochu více oleje, což je v zásadě norma pro přeplňovaný motor. Začněme proto údržbu motoru výměnou oleje.

DSC_0035.jpg

Na samotném oleji a filtru nelze šetřit: motor je na jejich kvalitu dost vybíravý. Originální filtr bude stát poměrně hodně: od 700 rublů do 1 000, pokud opravdu chcete, můžete nainstalovat analog – jeho cena může začít na 400 rublech, ale pokud ušetříme 500-700 rublů, pak sami nestojí za to ušetřit peníze za dobrý filtr. Pokud vás svrbí ruce něco zavírat, nemusíte kupovat zátku olejové vany, i když by se měla měnit při každé výměně oleje. Tato věc stojí asi sto rublů. Stává se, že to zašroubují potřetí nebo počtvrté a neteče. Stává se však, že okamžitě uniká, takže pokud se rozhodnete jej nevyměnit, musíte po výměně oleje tento problém zkontrolovat. Filtr je umístěn nahoře a přístup k němu je otevřený.

Olejový filtr.jpg

Pohon rozvodu se provádí řetězem. Někteří oficiální prodejci rádi říkají, že řetěz je navržen tak, aby vydržel celou životnost motoru. Mají částečně pravdu: když se konečně natáhne, motor přestane sloužit. Přesto je lepší to změnit, ale nepodařilo se nám získat jasné a jednoznačné doporučení ohledně frekvence výměny. Nejbojácnější lidé říkají 60 tisíc kilometrů, ti nejodvážnější (nebo zoufalí) se nezmění vůbec. A přesto se odborníci shodli na čísle 100-120 tisíc. Je těžké to udělat sami, takže je lepší jít do dobrého servisního střediska. Ceny se velmi liší, ale v průměru samotná práce bude stát 12 000 rublů. Motor nezpůsobí žádné zvláštní potíže až do své nepředvídatelné smrti. I když, pokud je vám to líto a chápete, že 1,4 litru, dokonce i přeplňovaný, má daleko k pětilitrové V8 a neměli byste od toho mnoho očekávat. Na takový objem není těch 122 „koní“, které produkuje, zas tak málo; Pokud se někde hluboko v nitru majitele Octavie s takovým motorem probudí Schumacher, pak může být motor předán do rukou mistrů chiptuningu. Po opětovném probuzení „mozků“ je schopen produkovat 152 koní. Jak to ovlivní jeho dlouhověkost, je otevřená otázka. Druhou operací, kterou můžete provést sami, je výměna vzduchového filtru. Kryt se odstraní po odšroubování čtyř šroubů, tuto práci zvládne každý majitel auta se dvěma rukama a šroubovákem – je tam méně tajemství než v detektivkách Dontsova.

Vzduchový filtr.jpg

Přenos

„Robot“ této Octavie se ukázal jako docela odolný a před první opravou najel až 120 tisíc kilometrů. Na sedmistupňové DSG je to bohužel dobrý výsledek. V roce 2010 koncern přiznal že krabice přišla s překrytím, a prodloužil záruku na 150 tisíc kilometrů. To ale majitele naší škodovky nezachránilo. Auto bylo vyrobeno o rok dříve a prodejce odmítl opravit převodovku v záruce. Proto byl celý strašlivý příběh vyprávěný níže financován z kapsy majitele vozu.

DSC_0033.jpg

Všechno to začalo ráno. Auto nastartovalo perfektně, po krátkém zahřátí se páka voliče přesunula do polohy D. Začala tak temná šňůra v životě majitele vozu s DSG. Auto se nepohnulo, což signalizovalo vadnou převodovku. Prvním krokem bylo zjistit od prodejce, co se mohlo stát, a co je nejdůležitější, kolik by mohlo stát obnovení funkčnosti jednotky. Na základě toho, že problém spočíval v nemožnosti řazení, úředníci mechatroniku odsoudili. Jedná se o samotnou část převodovky, která se zabývá zapínáním a vypínáním spojek (sedmistupňová má dvě, a jsou suché) a přímým řazením. Mechatronika se skládá z hydraulického systému, soustavy mechanických tyčí a serv a elektronické jednotky, která na základě odečtů snímačů určuje algoritmus pro provoz boxu. Prodejci požadují mechatroniku od 70 do 110 tisíc rublů a za její výměnu – od 20 do 40 tisíc, což je samozřejmě bezohledná, ale zcela oficiální loupež. Po pátrání se mi podařilo najít firmu, která se zabývá konkrétně DSG a jejich služby – i když také ne levné – stále stojí výrazně méně. Navíc mají možnost nejen vyměnit mechatroniku, ale i opravit toto nemilosrdně drahé zařízení. Oprava tedy stála „pouze“ 38 500 rublů. Černý pruh se ale ukázal být mnohem širší, než by se na první pohled mohlo zdát.

DSC_0029.jpg

Velmi brzy se objevilo trhnutí, a to natolik, že bylo zcela nemožné řídit ve sportovním režimu. V normálním režimu box také kopal pod měkkým místem, jako by naznačoval nevyhnutelné. Tím „nevyhnutelným“ byla výměna spojky. Tentokrát se ani neobtěžovali jít k dealerovi. Spojková sada byla zakoupena za 28 tisíc, za práci jsem musel zaplatit 16 tisíc Třetí ránu zasadila samotná skříň. Nyní je na výběr buď výměna ložisek převodovky (sada – asi 000 28, práce – asi 000 22), nebo výměna celé převodovky. „Bitva“ s DSG trvá asi posledních 000 tisíc kilometrů. Veškerá práce prováděná za prodejní ceny by stála asi 15 tisíc rublů. Netvrdím, že Octavia je dobré auto, ale 300 tisíc za „krabice“. Myslím, že při výběru ojetiny má smysl poohlédnout se po manuální nebo automatické převodovce.

Podvozek a brzdy

Údržba a opravy odpružení a brzd za ujetých 100 tisíc kilometrů stojí 20 000 rublů. To zahrnovalo výměnu brzdových destiček a kotoučů, stabilizačních vzpěr a údržbu podvozku. Celé to netrvalo déle než tři hodiny, ale dealer dělá stejnou práci za pracovní den a bude ho to stát 65 tisíc, uvidíme, jestli na tomhle ušetříme alespoň trochu víc.

DSC_0003.jpg

Začněme podložkami. K výměně předních budete potřebovat minimální dovednosti, šestiúhelník 7 mm (i když existují také „hvězdy“) a samozřejmě nové podložky. Na originálních brzdách Octavie je těžké najít chybu, takže pokud nemáte neodolatelnou touhu po konkrétním výrobci, můžete si vystačit s originálními destičkami (2 200 rublů). Pokud se vám podaří zmáčknout písty na třmenech zadního kola, tak je máte zlomené, protože se dají pouze otáčet. Přílišná horlivost může vést k poruchám, takže budete muset najít něco vhodného, ​​abyste písty opatrně zašroubovali na místo a poté nainstalovali podložky. Ve službě to bude stát asi 700 rublů. Pokud už šetříte na opravu DSG, peníze se vám budou hodit. Dodejme, že na brzdových kotoučích můžete ušetřit ještě více. Originály budou stát 4 tisíce a dobrý analog se dá sehnat za 3.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button