ŠkodaŠkoda Rapid

Lepší liftback Škoda Rapid

Nový Volkswagen Polo: jednoduché verze a odlišnosti od Rapidu

Nový Volkswagen Polo: jednoduché verze a odlišnosti od Rapidu

Foto: Igor Vladimirsky | společnost Volkswagen

Začátkem července začal Volkswagen dodávat novou generaci liftbacků Polo k ruským prodejcům. O tomto voze a zveřejněných konfiguracích a cenách jsme již mluvili a nyní máme možnost seznámit se s novým Polem „naostro“ a pochopit, jak se liší od twin liftbacku Škoda Rapid, který jsme již testovali na testovací místo.

Připomeňme, že Polo a Rapid už nejsou jen společné platformy, ale vlastně identické vozy: mají stejnou pětidveřovou karoserii, stejný rozvor 2591 mm, jedinou sadu pohonných jednotek a dokonce jednotný interiér . Hlavní rozdíly jsou v designu přední a zadní části: každá značka vytvořila design ve svém vlastním firemním stylu.

Na firemních fotografiích se nové Polo zatím ukazovalo pouze ve vrcholné verzi Exclusive – s 16palcovými litými koly, virtuálními přístroji, čočkovými LED světlomety a dalšími prvky. Ale taková auta u prodejců stále nenajdete a málokdo si je koupí. Stejný příběh je se základní verzí Origin, která postrádá klimatizaci a je nabízena pouze s motorem o výkonu 90 koní a manuální převodovkou: Moskevští prodejci, které jsme zkoumali, jsou připraveni toto Polo přivézt pouze na objednávku. Ale na skladě jsou již vozy v „průměrných“ úrovních výbavy Respect a Status.

Tak vypadá interiér verze Respect – s „prázdným“ plastovým volantem a jednotným šedým povrchem. Rozdíly od podobného Rapidu jsou volant, středové obložení předního panelu, boční deflektory ventilace a malý dekor, ale obecně je interiér obou vozů stejný

A to je interiér verze Respect s paketem Comfort, který obsahuje multifunkční kožený volant, textilní koberečky, parkovací senzory a středovou loketní opěrku

Pro srovnání interiér Rapidu (zde v paketu Style)

Dokonce i základní Polo má takový mediální systém: má 6,5palcový dotykový displej, „monochromatický“ design menu, analogová tlačítka, Bluetooth a App-Connect.

„Starší“ mediální systém je osmipalcová obrazovka, dotyková tlačítka po stranách a také jasnější a hezčí grafika

Sedadlo řidiče Pola je již standardně výškově nastavitelné. Toto je možnost pro sedadlo spolujezdce

Centrální větrací otvory lze uzavřít posunutím nastavovacího jezdce směrem ke středu

Volkswagen Polo má ve všech stupních výbavy čtyři elektrická okna, Rapid má ale v základu jen dvě

Odkládací schránka Polo je hluboká, nemá měkkou podšívku, je dobré, že je podsvícení

Verze Origin a Respect nemají kapsy na zadní straně opěradel předních sedadel. Rapid má to samé: nejsou k dispozici ve výbavových stupních Entry a Active

Zadní řada Pola je nyní úplně stejná jako u Rapidu: tvar pohovky i prostor pro nohy jsou stejné. Středový tunel je stále masivní

Ocelová kola s puklicemi a pneumatikami 185/60 R15 jsou standardem u verzí Origin a Respect. Počínaje paketem Respect si můžete objednat 15 nebo 16palcová litá kola

Zadní brzdy jsou standardně bubnové. Diskové mechanismy jsou k dispozici u vozů s turbomotorem 1.4 TSI a verze s přirozeným nasáváním je mají pouze v nejvyšší verzi Exclusive nebo při objednávce bezpečnostního balíčku (20–29 tisíc rublů)

A plastové držáky zavazadel, které se připevňují k podlaze suchým zipem, jsou volitelnou možností pro kteroukoli z úrovní výbavy Polo, zatímco drahé verze Rapid je mají standardně

V podzemí všech verzí je plnohodnotné rezervní kolo a pěnová nika

Gumový pásek na zavírání pátých dveří Polo zdědilo po Škodě

Vzhled pod kapotou Pola a Rapidu je stejný. Nasávaný motor 1.6 MPI (90 nebo 110 k) vyrobený v Kaluze – stejný, který byl instalován u předchozích modelů od roku 2015

Pětistupňová manuální a šestistupňová automatická převodovka od Aisinu byly také přeneseny z předchozího modelu.

Doporučený benzín pro motor 1.6 MPI je AI-95, povoleno je ale i palivo s oktanovým číslem 91/92. Škrabka na led Škoda Polo není součástí dodávky, i když je pro ni držák na zadní straně poklopu.

Obecně platí, že výběr mezi Polem a Rapidem závisí na nuancích konfigurací a cen. Jejich základní ceny jsou téměř stejné: 792 tisíc rublů pro Škodu a 793 tisíc pro Volkswagen. Pak se ale Rapid ukazuje jako o něco ziskovější. Například liftback s motorem o výkonu 90 koní, manuální převodovkou, klimatizací, čtyřmi elektrickými okny a vyhřívanými předními sedadly je s logem Škody levnější: 830 tisíc rublů oproti 838 tisícům za Volkswagen. Rapid navíc bude mít i bonus v podobě tempomatu.

Liftback s automatickou převodovkou je minimálně 908 tisíc pro Rapid a 928 tisíc pro Polo, ale pokud se výbava co nejvíce srovná, rozdíl opět nepřesáhne deset tisíc rublů. Kromě toho Volkswagen v zásadě nemá systém automatického brzdění Front Assist, který lze v případě Rapidu objednat za 13 tisíc rublů i v základní konfiguraci. Konečně, prodejci škodovek jsou již připraveni diskutovat o slevách, zatímco prodejci Polo o tom mluví extrémně neradi.

Je mezi oběma liftbacky rozdíl v pocitech z jízdy? Brzy to také prověříme!

Nová realita. Tři názory na Škodu Rapid

Foto: Vjačeslav Krylov

Ekaterina Demisheva, 32 let, řídí Volkswagen Tiguan:

Při jízdě v Rapidu jsem kupodivu neustále srovnával nikoli s ostatními spolužáky, ale se starší Octavií, kterou jsme testovali na začátku léta. A samozřejmě v takovém srovnání auto trochu vybledlo. Zde není interiér tak prostorný a kufr není tak objemný a „robot“, i když hbitý, není tak hladký jako osmistupňová automatická převodovka.

Opět spousta drobností, které v Octavii působí jako samozřejmá řešení, zde zkrátka chybí. A to nemluvíme jen o úchytech isofix na předních sedadlech nebo dvouzónové klimatizaci, na kterou Rapid v zásadě nespoléhá. Mluvím o přízemnějších věcech jako pohodlná loketní opěrka nebo bederní opěrka, které se v kabině juniorského liftbacku objevují pouze za příplatek.

Nová realita. Tři názory na Škodu Rapid

Ale je zřejmé, že vše se učí srovnáním. Cena Octavie s plus mínus stejnou výbavou se bude blížit dvěma milionům rublů a tento Rapid se šťavnatou třešňovou barvou karoserie nepřesáhne ani jeden a půl. Mluvíme samozřejmě o doporučených maloobchodních cenách, a ne o šílených nabídkách prodejců.

Foto: Škoda

Foto: Škoda

Co si tedy za tyto peníze pořídit? Domácí Vesta, znatelně zastaralý Logan a korejští bratři dvojčata Rio a Solaris. Renault působí příliš nevzhledně a jednoduše. Korejci se zdají být dobří, ale ani se starším motorem nejezdí tak žhavě jako Škodovka s turbomotorem a „robotem“. Navíc nezapomínejte, že žádný z nich, s výjimkou stylového kombi Vesta Cross, se nemůže pochlubit tak praktickou karoserií a velkým kufrem jako český liftback.

Nová realita. Tři názory na Škodu Rapid

Nechybí ani spřízněné Polo z Kalugy, které po generační obměně sdílí se Škodou nejen platformu, ale i pětidveřovou karoserii. Ale stojí to trochu víc jen kvůli přítomnosti plně digitálního uklizeného. Není to nejpřesvědčivější důvod k přeplácení.

Ukazuje se, že Rapid existuje na trhu ve svém paradigmatu a málokdo se s ním může srovnávat v praktičnosti, technice, jízdních schopnostech a hlavně ceně.

Nová realita. Tři názory na Škodu Rapid

Michail Kononchuk, 33 let, řídí BMW řady 3:

Bylo to zrádné. Koneckonců, s Rapidem jsem se málem spřátelil a hodlal jsem ho pochválit. K čertu s tím, že nám pod rouškou nové generace nabídli staré auto v nepříliš hlubokém restylingu. V naší neklidné době není čas na rozmary a retrográdní není vždy neřest: například starý interiér v reálném životě je mnohem pohodlnější než senzory nové Octavie. Kdyby tak někdo konečně vymyslel místo, kam si sem pohodlně hodíte telefon – a vůbec se dá normálně bydlet.

Vidíš, zvyknout se dá na všechno. Už mi není špatně, když vidím cenu 1,2 milionu rublů za počáteční verzi s turbomotorem 1.4TSI. Zkuste dnes najít něco levnějšího, ale se srovnatelnou dynamikou! A tenhle Rapid jezdí dobře: motor je pořád šmrncovní a šmrncovní, podvozek utažený a volant citlivý – nakonec se mi podařilo přistihnout, že tahle Škodovka po nečekaně bezduchém Audi RS Q8 rozdává víc radosti. A zdálo se, že vždy cukavé DSG se naučilo mravům a začalo fungovat hladčeji než předtím.

Tehdy Rapid zabodl nůž naivní oběti do zad. Brzy ráno opouštím dvůr a dostávám pár citlivých, až hysterických trhnutí. Nejprve jsem si pomyslel: takhle se přiblížili k autu, že zpomaluje společně s nevyspalým řidičem. Ale ne. Trhnutí, další trhnutí, žlutá kontrolka kontroly motoru, pak zpráva o poruše převodovky – a nakonec agónie. Počítadlo kilometrů ukazovalo něco přes 11 tisíc kilometrů.

Poctivě jsem se snažil pacienta vypumpovat: restartoval jsem jeho motor, odpojil baterii, modlil se, ale bez úspěchu. Po pár desítkách kilometrů už se liftback nemohl normálně pohybovat a přihlížející si rozhodně mysleli, že jede student.

Zkrátka nešťastník musel být vrácen do zastupitelského úřadu s předstihem – a zcela v souladu s Murphyho zákony přesně ve chvíli, kdy ho bylo nejvíce potřeba. Málem jsme přerušili natáčení videa o dvou vzácných Jaguarech (mimochodem tento kufr s nekonečným otevíráním pátých dveří je oblíbeným místem všech operátorů) a kvůli nenadálému výletu na venkov jsme měli o víkendu používat sdílení aut. Ironií osudu se také ukázalo, že jde o Rapid, pouze předchozí generace.

Chudák auto! Stovky násilníků zničily jeho zavěšení, odřely volant na pleš, vypálily pár děr v plášti a tandem základního motoru 1.6 a automatické převodovky už fungoval na principu „zemři nebo zemři“ – téměř stejně zběsile. jako na rozbitém testovacím liftbacku, jen bez výstražných světel. A nejsmutnější na tom je, že tyto postřehy se týkají téměř všech Rapid/Polo, které jsem ve sdílení aut viděl.

Nová realita. Tři názory na Škodu Rapid

Žádná zvláštní morálka zde nebude. Každé vozidlo může být zabito a každé může nečekaně selhat – a statistiky spolehlivosti Rapidu 1.4 TSI jsou ve skutečnosti docela slušné. Pokud jste si tedy toto auto již vybrali (což není vzhledem ke všem jeho přednostem vůbec těžké), tak si ho dejte jen záležet. Možná to při současné dynamice trhu za pět let prodáte ještě za víc, než jste koupili teď.

David Hakobyan, 32 let, řídí Volkswagen Polo:

Řídil jsem Rapid před Míšou. A vše bylo v pořádku. Vidíš, to je v pořádku. Turbomotor se perfektně točil, hlasitě vrčel svými čtyřmi kompaktními válci, „robot“ se suchými spojkami řadil hrubě, ale přiměřeně, odpružení bylo velmi průměrné, ale stále si se svou prací poradilo.

Zajímavé:
Jak vyměnit volant na Škodě Octavia.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button