Obsah
Což je lepší Solaris nebo Rio nebo Škoda Rapid
Hyundai Solaris nebo Škoda Rapid? Těžká volba s nečekaným koncem
Ale pamatujeme si, že závod vyhrává čas a prodává sílu. Navíc jsme na trati a naším cílem je testování tváří v tvář a ne studium desek. Naše auta samozřejmě nezávodí, ale jejich schopnost akcelerovat a zatáčet je také zárukou bezpečnosti. Rychlejší a poslušnější bude samozřejmě v každodenním životě pohodlnější.
Místo rozcvičky budeme pořádat paralelní starty. Solaris je papírově rychlejší: 11,2 s na 11,8 oproti 16 s. Rapid má však v naší konfiguraci širší, ale také těžší 15palcová kola versus úzká XNUMXpalcová kola od Hyundai. Dojde ke skluzu – „Čech“ odjede, ale na suché vozovce výkon motorů zjevně nestačí na to, aby pneumatiky vrzaly. Na Rapidu jsme použili sportovní režim boxu, korejský takové algoritmy nemá, takže začínáme v Drive.
Přišlo mi sednout za volant škodovky a až do konce jsem věřil v točivý moment a v to, že ho dosahoval v nižších otáčkách, takže by měl dávat přednost. Ale nebylo to tam. Od samého začátku se Solaris ujal vedení. Když vypadl první rychlostní stupeň, bylo oddělení už na půl těla, a když byl rychloměr 100 km/h, mezi našimi auty byla díra. Modernější a technologicky vyspělejší motor Rapida bohužel nedostál svému jménu. Jeho síla je upřímná, ale upřímně řečeno, ne moc.
Moje další šance jsou závody na dráze. Sice je škodovka dynamicky horší, ale mám širší a přilnavější gumy, stejně jako německý podvozek. Sice ze starého Rapidu, ale VAG je značka, ale Solaris je na silnici poměrně poslušný teprve nedávno.
Hyundai startuje jako první a jeho úzké pneumatiky (195 mm) žalostně skřípou v každé zatáčce. V případě chyby je elektronika vždy ve střehu, ale rychlost v zatáčkách je třeba volit pečlivě. Škoda jde znatelně lépe za volantem a při stejné rychlosti přesněji předepisuje oblouky, nedostatek výkonu se ale skrýt nedá. Při snadném stoupání Mjačkova na třetí rychlostní stupeň „Rapid“ sotva nabírá rychlost a „Solaris“ tento skluz nezdá. Na celé kolo ztratila Škoda na Hyundai asi vteřinu, takže Rapid má v zatáčkách určitou výhodu, ale v každém případě je to ztráta.
Světlou výšku jsme s pneumatikou 200 mm změřili přesně a jaké bylo naše překvapení, když ji Škoda dokázala překonat. Ne bez kontaktu to pod sebou rozdrtil „Rapid“ se vůlí 170 mm, ale díky plastové botce zakrývající motor zespodu prošel. Solaris nemá tovární ochranu motoru. Musíte se tedy dodatečně rozdvojit a ze stávajících 160 mm světlé výšky vám ubere dalších pár centimetrů.
Dlouho jsme se dohadovali o výhodnosti přistání vepředu, ale nedokázali jsme určit vítěze. Na první chvíli si Škoda podmaní referenčními volitelnými sportovními sedadly a krásným volantem, ale na dlouhé cestě se ukáže, že není kam dát telefon a držáky nápojů jsou zde spíše nominální. Středová loketní opěrka znesnadňuje nasazení vozu na ruční brzdu a objem boxu je zásadně menší než u Solarisu. „Korejec“ se na první pohled tváří jako bubák, ale na dlouhé cestě jste k němu prodchnuti respektem. Nic nedráždí ani neruší. Pokud tedy není odhlučnění o něco horší než u Škodovky, ale odpružení je komfortnější a v kabině je znatelně méně vibrací od malých silničních spár. Kreslit.
Pokud jde o prostor vzadu, zdálo se, že se také rýsuje rovnost. Je tu místo pro nohy a minimum místa nad hlavou, ale v detailech je Rapid přece jen příjemnější. Rivalové mají vyhřívání, ale Hyundai nemá loketní opěrku, zatímco Rapid má dokonce poklop na lyže. Ano, toto je možnost a není v „základu“, ale je k dispozici. Ještě že má Škoda na zadní straně dva konektory typu C. Nezvykle se budete muset zásobit adaptéry, ale telefon můžete nabíjet alespoň teoreticky. Jediným problémem Škody je charakteristický vysoký středový tunel, ale překáží pouze v případě, že jsou vzadu tři lidé.
O čem ale nemá cenu polemizovat, jsou kufry. Rapid byl lídrem v segmentu již dříve a svou pozici si zaručeně udrží. A pointa není jen v litrech, ale v pohodlnějším tvaru karoserie liftbacku. Zadní sklo se nešpiní, jako u sedanu, zpět naložíte cokoliv. Ano, a zadní stěrač lze objednat – velmi pohodlná volba pro jízdu ve městě. Pod podlahou jsou ukryty rohy na suchý zip pro zajištění zavazadel a dalších příjemných drobností. A další mikroskopickou, ale tak pohodlnou možností v každodenním životě je myčka zadní kamery. Každý zimní večer při parkování u domu vzpomenete vřelým slovem na inženýry z Mladé Boleslavi.
Který z vozů je nový a který je předělaný, ve skutečnosti na tom nezáleží. Oba soupeři vypadají moderně, pyšní se LED světlomety a všemi potřebnými možnostmi. Jejich ceny jsou docela „na trhu“ a poptávka je stabilní i přes virus. Tak si vyberte, co se vám líbí a bavte se.
Hyundai Solaris
Řízení
Jízdní návyky Solarisu jsou dobře vyvážené. Jezdí bez jiskry, ale spolehlivě a přehledně. Schopnosti motoru jsou nejlepší v segmentu.
Rio hodnocení lidových aut: od Vesta po Rapid
Foto: Dmitrij Pitersky
Expertní skupina: Alexander Divakov | Andrey Mokhov | Andrey Neverov | Ivan Shadrichev | Roman Černý | Jaroslav Tsyplenkov
V čem se nová Kia Rio liší od sesterského sedanu Hyundai Solaris – a předčí korejský pár výkony Lada Vesta a liftback Škoda Rapid? Při hledání odpovědí jsem na testovací místo nezajel čtyři auta, ale všech šest! Dvě Vesta 1.8 (122 k) s „mechanikou“ a „robotem“ AMT, dvě Rio 1.6 (123 k) s různými převodovkami a také dva Rapidy – 1.6 (110 k) a 1.4 TSI (125 k). A sedmý byl náš „zdroj“ Solaris.
Jsou S olaris a Rio dvojčata? Shodná geometrie sezení u kyprých židlí a společné kování samozřejmě svědčí o příbuznosti. A když není možné přeskakovat z jednoho auta do druhého, kdo si všimne, že například zařízení Supervision v Riu se od „jednoduchých“ Solarisů liší pouze barvou šipek?
Kia má emotivnější design a více jasných, zapamatovatelných detailů, jako jsou „tesáky“ na středové konzole a volant ve stylu BMW M.
• Kia vypadá evropštěji než Hyundai. Na dotek jsou „Korejci“ identičtí: tichý plast je všude tvrdý a v obou vozech počínaje prostřední konfigurací Comfort je k dispozici pěkný kožený multifunkční volant s obousměrným nastavením.
• Rio-křesla potažená houževnatou koženkou jsou pro Solaris z principu nepřístupná
Vzhledově je ale Hyundai úctyhodnější, ačkoliv plast je také všude tvrdý. A obrazovka multimediálního systému v Solarisu je umístěna výše a pohodlněji.
Dohlížecí zařízení jsou jen bohatší centrální displej. Hlavní ciferníky ve stylu Volkswagenu s červenými šipkami budou stejné i na základním Riu
S restylingem u Rapidu se nic nezměnilo: pohodlí řidiče přímo závisí na konfiguraci. Tři varianty sedadel se liší nejen materiálem čalounění a počtem úprav, ale také tvarem – preferoval bych sportovní sedadla s delším polštářem a mohutnými bočními opěrkami.
Stejně dobré jsou multimediální systémy s rychlým procesorem a neoslňujícím dotykovým displejem, služby Apple CarPlay a Android Auto, navigace TomTom, která zná umístění kamer pro záznam fotografií, a bezchybné čtení flash disků v Kia a Hyundai. Jediný rozdíl je v „ceně přístupu“: 919 tisíc rublů za Solaris Elegance a 990 tisíc za Rio Premium
Vesta také není špatná, zvláště ve verzi Exclusive s šik kombinovaným čalouněním koženka/Alcantara. Navíc aktuálně pouze Lada v této třídě nabízí nastavitelnou bederní opěrku.
Vesta ale stále není na stejné úrovni se zahraničními auty. Věci kazí detaily: špatně čitelný řádění čísel na přístrojové desce, multimediální rozhraní, které vypadá, jako by ho nakreslili studenti na stáži, knoflíky a tlačítka, která vyžadují úsilí, a dálkové ovládání oken bylo posunuto dopředu – ze zvyku , vždy se snažíte stáhnout zadní okno místo předního.
• Nastavení šestistupňové automatické převodovky je k nerozeznání od nastavení Hyundai: Kia můžete donutit podřadit několik rychlostních stupňů najednou pouze kickdownem, reakce na plyn je nelineární a na rozdíl od Škody , neexistuje režim Sport
• Jediným rozdílem mezi podvozkem Rio a podvozkem Solaris jsou odlišné přední tlumiče s číslem dílu končícím na O místo X (na obrázku) a odlišný firmware pro elektrický posilovač řízení
Možná Lada vyhraje zpět kvůli největšímu objemu motoru 122 koní? Bohužel i v klasifikaci vozů s „mechanikou“ ztratila Vesta o objemu 1800 ccm na Rio polovinu délky: 11,2 s oproti 10,6 s za čas, který potřeboval k dosažení 100 km/h. Ještě horší ale je, že její nízkovýkonná sestra s motorem 1.6 je s ní krkem a krkem. Navíc motor Vesta 1.8 dosáhne limitu mnohem dříve: hlavní převodový stupeň je zde „kratší“ než u vozu o objemu 1600 ccm! I když podle logiky věci by vše mělo být naopak.