Vw passat b5

Jak připojit konektor obd2 volkswagen passat b5 plus

6.3.3 Ovladač pro propojení osobního počítače s palubním systémem autodiagnostiky OBD II podle standardů SAE (PWM a VPW) a protokolů ISO 9141-2

Jedná se o mikrokontrolér vyrobený technologií CMOS.

Zařízení funguje jako jednoduchý skener a je určeno pro čtení diagnostických kódů a dat ze systému OBD II (otáčky motoru, teplota chladicí kapaliny a nasávaného vzduchu, charakteristika zatížení, proudění vzduchu do motoru atd.) v rámci SAE J1979 standardně přes sběrnici libovolného provedení (PWM, VPW a ISO 9141-2).

Pro připojení k počítači stačí 3vodičový kabel, připojení k diagnostickému konektoru se provádí 6vodičovým kabelem. Napájecí napětí je do regulátoru přiváděno přes 16pinový diagnostický konektor OBD. Schéma regulátoru je uvedeno níže.

Schéma ovladače pro spárování osobního počítače s palubním systémem autodiagnostiky OBD II

6.3.3 Ovladač pro připojení osobního počítače s palubním systémem autodiagnostiky OBD II podle standardních protokolů SAE (PWM a VPW) a ISO 9141-2 Volkswagen Passat B5

Doporučení k použití

Pro připojení zařízení k automobilu lze použít nestíněný kabel o délce maximálně 1.2 m, což je zvláště důležité při použití protokolu PWM. Při použití delšího kabelu snižte odpor rezistorů na vstupu zařízení (R8 a R9 nebo R15). Při použití stíněného kabelu by mělo být stínění vypnuto, aby se snížila kapacita.

Kabel pro připojení k sériovému portu počítače lze také odstínit. Zařízení pracuje spolehlivě s délkou kabelu až 9 m Pro výrazně delší kabely je třeba použít výkonnější komunikátor RS 232.

Topologie elektrických spojů je libovolná. Je-li vlhkost vysoká, použijte další přemosťovací kondenzátory.

Obecné principy výměny dat

Desetinný formát je označen štítkem prosince .

Výměna dat probíhá po třívodičovém sériovém spojení, bez použití inicializační servisní výměny zpráv (handshaking). Zařízení poslouchá na kanálu zprávy, provádí přijaté příkazy a přenáší výsledky do osobního počítače (PC), načež se okamžitě vrátí do režimu poslechu. Data vstupující a opouštějící kontrolér jsou organizována ve formě řetězce sekvenčních bajtů, z nichž první je řízení. Kontrolní bajt je obvykle číslo od 0 do 15 dec (nebo 0-F hex) popisující počet informačních bajtů, které následují. Takže například 3bajtový příkaz by vypadal takto: 03 (řídicí bajt), 1. bajt, 2. bajt, 3. bajt. Podobný formát se používá jak pro příchozí příkazy k dotazování palubního autodiagnostického systému, tak pro odchozí zprávy obsahující požadované informace. Je třeba poznamenat, že v řídicím bajtu jsou použity pouze čtyři bity nižšího řádu – bity vyššího řádu jsou vyhrazeny pro některé speciální příkazy a mohou být použity PC při inicializaci spojení s kontrolérem a vyjednávání protokolu přenosu dat, stejně jako ovladač pro kontrolu chyb přenosu. Zejména v případě chyby přenosu nastaví řadič nejvýznamnější bit (MSB) řídicího bytu na jedničku. Po úspěšném přenosu jsou všechny čtyři nejvýznamnější bity nastaveny na nulu.

Inicializace ovladače a palubního systému autodiagnostiky

Pro zahájení výměny dat musí počítač navázat spojení s řídicí jednotkou a poté inicializovat řídicí jednotku a datový kanál OBD II.

Po připojení ovladače k ​​PC a diagnostickému konektoru OBD je nutné jej inicializovat, aby se předešlo zamrzání souvisejícím se šumem na sériových linkách, pokud byly připojeny před zapnutím napájení ovladače. Zároveň se provádí jednoduchá kontrola aktivity rozhraní. Nejprve je odeslán jednobajtový signál 20 (hex), který je kontrolérem vnímán jako příkaz k navázání spojení. Jako odpověď odešle řadič jeden bajt FF hex (255 dec) místo řídicího a přejde do pohotovostního režimu pro příjem dat. Počítač může nyní pokračovat v inicializaci datového kanálu.

V této fázi se inicializuje protokol, přes který budou data vyměňována, a v případě ISO protokolu se inicializuje palubní systém. Výměna dat se provádí pomocí jednoho ze tří protokolů: VPW (General Motors), PWM (Ford) a ISO 9141-02 (asijští/evropští výrobci).

Protokol se vybírá přenosem kombinace skládající se z řídicího bytu 41(hex) a za ním bezprostředně následujícího bytu, který určuje typ protokolu: 16 = VPW, 0 = PWM, 1 = ISO 2. Tedy např. příkazem 9141 (hex ) 41(hex) je inicializován protokol ISO 02.

Jako odpověď odešle řadič řídicí bajt a stavový bajt. Nastavení řídicího bajtu MSB indikuje přítomnost problémů a následující stavový bajt bude obsahovat odpovídající informace. Po úspěšné inicializaci se odešle řídicí bajt 01 (hex), což znamená, že následuje bajt stavu ověření. V případě protokolů VPW a PWM je ověřovací bajt jednoduchý echo bajtu výběru protokolu (0 nebo 1), při inicializaci protokolu ISO 9141 to bude digitální klíč vrácený procesorem OBD a určující která ze dvou mírně odlišných verzí protokolu bude použita.

Je třeba poznamenat, že inicializace protokolů VPW a PWM je mnohem rychlejší, protože vyžaduje pouze přenos relevantních informací do řadiče. U modelů splňujících normu ISO trvá inicializace asi 5 sekund, strávených výměnou informací mezi řadičem a palubním procesorem, prováděná rychlostí 5 baudů. Čtenář by si měl uvědomit, že na některých vozidlech rodiny ISO 9141 se inicializace protokolu pozastaví, pokud není požadavek na data odeslán v intervalu 5 sekund – to znamená, že počítač musí automaticky vydávat požadavky každých několik sekund, i když je nečinný.

Po navázání spojení a inicializaci protokolu začíná běžná výměna dat sestávající z požadavků přijatých z PC a odpovědí vydaných kontrolérem.

Postup výměny dat

Fungování regulátoru při použití protokolů řady ISO 9141-2 a SAE (VPW a PWM) probíhá podle mírně odlišných scénářů.

Výměna přes protokoly SAE (VPW a PWM)

Při výměně dat pomocí těchto protokolů se ukládá do vyrovnávací paměti pouze jeden datový rámec, což znamená, že je nutné specifikovat rámec, který má být zachycen nebo vrácen. V některých (vzácných) případech může palubní procesor přenášet pakety skládající se z více než jednoho rámce. V takové situaci musí být požadavek opakován, dokud nejsou přijaty všechny rámce v paketu.

Dotaz je vždy tvořen následovně: [Řídící byte], [Standardní požadavek SAE], [Číslo rámce]. Jak bylo uvedeno výše, řídicí bajt je obvykle číslo rovné celkovému počtu bajtů, které za ním následují. Požadavek je naformátován v souladu se specifikacemi SAE J1950 a J1979 a skládá se ze záhlaví (3 bajty), sekvence informačních bajtů a bajtu kontroly chyb (CRC). Všimněte si, že zatímco informace o požadavku jsou generovány v přísném souladu se specifikacemi SAE, spotřebitelem řídicího bajtu a čísla rámce je čip rozhraní.

Po úspěšném dokončení postupu se zobrazí zpráva s odpovědí má vždy následující formát: [Řídící byte], [Standardní odpověď SAE]. Řídicí bajt, stejně jako dříve, určuje počet informačních bajtů za ním. Odpověď se v souladu s požadavky standardu SAE skládá z hlavičky (3 bajty), řetězce informačních bajtů a bajtu CRC.

Při neúspěchu odešle se 2bajtová zpráva odpovědět na zprávu: [Řídicí bajt], [Stavový bajt]. V tomto případě je MSB nastaveno v řídicím bajtu. Čtyři nejméně významné bity tvoří číslo 001, což značí, že po řídicím bajtu následuje jeden bajt, stavový bajt. Tato situace může nastat poměrně často, protože Specifikace počítají s možností, že palubní procesor nevydá data, a také s přenosem nesprávných dat v případě, že požadavek neodpovídá standardu podporovanému výrobci vozidel. Je také možné, že požadovaná data nejsou v současné době v paměti RAM procesoru. Když čip neobdrží očekávanou odpověď nebo přijme poškozená data, nastaví se řídicí bajt MSB a za ním stavový bajt.

V případě kolizí na sběrnici vytváří rozhraní jeden bajt 40 (hex), což je řídicí bajt s vymazaným nejméně významným bitem. Podobná situace může nastat poměrně často, když je sběrnice zatížena zprávami s vyšší prioritou, než jsou diagnostická data – výpočetní zařízení musí opakovat původní požadavek.

Výměna pomocí protokolů ISO 9141-2

Normu ISO 9141-2 používá většina asijských a evropských výrobců automobilů. Struktura požadavku generovaného PC se příliš neliší od struktury používané ve standardech SAE, pouze s tím rozdílem, že čip nepotřebuje informaci o čísle rámce a odpovídající informace by v paketu neměla být přítomna. Tím pádem, poptávka se vždy skládá z kontrolního bajtu následovaného řetězcem informačních bajtů včetně kontrolního součtu. Tak jako odpovědět na zprávu čip jednoduše přenáší signály generované integrovaným procesorem. Ve zprávě s odpovědí není žádný řídicí bajt, takže PC vnímá příchozí informace nepřetržitě, dokud není řetězec přerušen pauzou 55 milisekund, což indikuje dokončení informačního paketu. Zpráva s odpovědí tedy může sestávat z jednoho nebo více rámců, jak to vyžadují specifikace SAE J1979. Čip neanalyzuje snímky, nevyhazuje nediagnostické snímky atd. Počítač musí zpracovávat příchozí data sám, aby izoloval jednotlivé rámce analýzou bajtů záhlaví.

Úpravy provedené v nejnovější verzi ovladačů rozhraní

  1. Norma ISO 9141: Přidán bajt adresy;
  2. Norma ISO 9141: Vrací nejen jeden, ale oba klíčové bajty; (dodatečný bajt je vrácen také v režimech SAE, ale zde se nepoužívá).
  3. Přidána podpora pro protokol ISO 14230.

Pinout konektoru OBD-II Jak správně zapojit

Ahoj. Takový problém, sundali jsme palubní desku a z diagnostického konektoru vyletěl jeden drát (hnědý), celkem jsou čtyři. a nevíme, ke kterému sedadlu jej máme zapojit zpět. Prosím o pomoc. Děkuji!

passat B4 varianta 1994, ADY 2.0, simos.

Max_K

Hlavní poradce

Zprávy 243 Reakce 45 Město Rusko, Moskva Auto VW Vento 1993, AAM
Ahoj.

A co je to za auto, jaký motor, jaký vstřik, jaký konektor, kolik je na něm kontaktů a kde je konektor umístěn, obecně je při demontáži zcela jasné, na co se ptáte a jak. uklizeno, z diagnostického konektoru může vyletět drát.

Vento 1,8 AAM, Monomotronic, 93 rok výroby, Moskva

Evgen b4

Právě jsem přišel

Zprávy 2 Reakce 0 Město Žádné

Omlouvám se za neúplné informace. verze vozu B4, motor ADY 2.0, vstřikování SIMOS, konektor je umístěn pod uklizeným. ))) trapézový konektor, 16pinový (jsou použity 4 kolíky)

passat B4 varianta 1994, ADY 2.0, simos.

Max_K

Hlavní poradce

Zprávy 243 Reakce 45 Město Rusko, Moskva Auto VW Vento 1993, AAM

Pak to zkusím nakreslit:
_________________________
_1_2__3__4__ 5__6__7__8_/
_9_10_11_12_13_14_15_16/
________________________________/
__________****__________

7-K čára
4,5 – zem (mínus/tělo)
16 – plus 12 voltů
Barvu neznám.
PS
Udělejte si podpis, aby nevznikaly zbytečné otázky.

Vento 1,8 AAM, Monomotronic, 93 rok výroby, Moskva
Reakce: 2 lidé

snake90

Právě jsem přišel

Vzkazy 9 Reakce 0 Město Slavjansk-on-Kubaň, Krasnodarský kraj Auto VW Passat B5+ AVF 1.9TDI 2003

7240_001.jpg

Haló
Pomozte mi rozhodnout o protokolu.
B5+ TDI AVF 2003
Děkuju.

lemoix

Člen

Vzkazy 19 Reakce 1 Město Běloruské republiky, Baranovichi Auto VW Passat B4 1.8 ADZ 1996, Audi 80 B4 1.9TDI 1Z 1993, VW Polo 6N1 1.0 AER 1997

snake90 napsal:
Haló
Pomozte mi rozhodnout o protokolu.
B5+ TDI AVF 2003
Děkuju.

Páni. Stejný konektor mám na B4 ADZ 1996. Připojuji se k dotazu, je jasné, že to není OBD2 (zde na fóru prodejce adaptérů přísahal na svou matku, že tento OBD4 by měl pasovat na B1994 2. SHAZZ!
PS pouze kontakty jdou jinak – 1, 10, 12 kde 1 je +12V, 12 je zem

Pasha@VR6

2b || !2b

Zprávy 2 026 Reakce 740 Město Minsk, Běloruská republika Auto Sharan prodáno! Ať žije Sharan!

Nepleťme si protokol a standard konektoru.

VW udělal hodně pro to, aby střecha zmizela a už se nevrátila.
Musíme si pamatovat, že OBD-II je diagnostický protokol „vysoké úrovně“.
Ale také (alespoň pro VW) OBD-II je konektorový typ (formát).

A v tomto typu konektoru můžete zatlačit spoustu různých nohou na různá místa. A přinést do těchto nohou různé protokoly na vysoké úrovni.
Legrační je, že protokol OBD-II může zcela chybět.

Příklad: VW Passat 1994, motor 2E. Na něm:
ECU běžící na protokolu KW-1281;
konektor OBD-II (stejný protokol KW-7 je zobrazen na 1281. noze);
Úplná absence protokolu OBD-II (například sekce funkcí OBD-II v programu VAG-COM bude nedostupná).

PS Možná se velmi mýlím; ale ISO9141 jsem vždy vnímal ne jako protokol, ale jako standard, tzn. hardwarový protokol. Úrovně napětí, proudy, přední sklony. Organizace dopravce. Přijímač a vysílač, které vnímají signály, které vyhovují normě ISO9141, mohou organizovat výměnu pomocí protokolu KW-1281 nebo KWP-2000 nebo jiného protokolu. KW-1281 popíše, jak je výměna zahájena; na jaké bloky je telegram rozdělen atd.

V podstatě na
B5+ protokol ISO-9141 (KW1281), KWP2000, CAN (možná od roku 2003 právě začali implementovat tuto sběrnici)
B4 protokol ISO-9141 (KW1281)

Zajímavé:
Jak odstranit zadní loketní opěrku v passatu b5 plus.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button